توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475990
پاسخ صالحی به اخبار منتشر شده درباره ۹۵۰ تن اورانیوم درخواستی ایران
تاریخ انتشار : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر مخالفت قزاقستان با انتقال اورانیوم درخواستی به ایران به دلیل تغییر سیاست‌های آمریکا گفت: آمریکا پیش از این موافقت خود را با این قرار داد اعلام کرده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر مخالفت شرکت «کزاک اتم پروم» قزاقستان با انتقال 950 تن اورانیوم به ایران اظهار داشت: این صحیح نیست. ما یک قراردادی با قزاقستان بستیم و با 1+5 توافقی در چارچوب مقرراتش داشتیم که این خرید انجام گیرد، اما لحظه آخر انگلیس علیرغم موافقت اولیه‌اش مشکل ایجاد کرد.

وی در خصوص ارتباط این موضوع با آمریکا در دوره ترامپ نیز گفت: آمریکا موافقت خود را با این قرار داد اعلام کرده است.

چندی پیش وبگاه انگلیسی «نیو یوروپ» مدعی شد که شرکت «کزاک اتم پروم» در بیانیه‌ای اعلام کرده که به خاطر سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال ایران، ارسال اورانیوم به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

این شرکت قزاق چندی پیش قراردادی را با سازمان انرژی اتمی ایران برای تامین 950 تن اورانیوم غنی نشده امضا کرد که به علت مخالفت انگلیس هنوز عملیاتی نشده است.

بر این اساس، «ارزان آشیکبائف» معاون وزیر خارجه قزاقستان نیز گفته بود که این قرارداد سه ساله بوده و الزامات قطعنامه 2231 را رعایت می‌‌کند.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز در همین خصوص اظهار داشته بود که تلاش‌های وزارت امور خارجه کشورمان برای متقاعد کردن انگلیس که خواستار ارائه دلایل نیاز ایران به این محموله شده بود همچنان ادامه دارد. بنظر می‌رسد خبرسازی‌هایی از این نوع توسط رسانه‌های دست چندمی انگلیس با اهداف خاصی صورت می‌گیرد.
 
کلمات کلیدی : علی اکبر صالحی +ایران+سازمان انرژی هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.