نظر منتشر شده
۹۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 105891
پاسخ حجت الاسلام جوادي آملي به سوالات کاربران الف
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۹
بخش تحلیلی الف

 

اين روزها جن گيري، رمالي و جادوگری و ... بحث روز رسانه ها شده و حتي به داخل خانواده ها نيز راه يافته است. طي سي و چند سال گذشته، نظام با انواع تهديدها و جريان انحرافي و الحادي مواجه بوده است جز كف بيني و جن گيري.

 

اين جريان آن وقت خطرناك و مورد توجه و نگراني مردم واقع شد كه گفته مي شود فرد و يا افرادي مدعي جن گيري و جادوگري دستگير شدند، كه قدرت پيش بيني داشتند و از همين رو مورد توجه برخي اصحاب قدرت منسوب به گروه انحرافي قرار گرفتند.

 

از آنجائيكه درباره اين موضوع سوالات زيادی میان کاربران محترم الف وجود دارد از حجت الاسلام مرتضي جوادي آملي فرزند حضرت آيت الله جوادي آملي دعوت كرديم تا به پرسش هاي مخاطبين الف پاسخ دهند.

 

لازم به ذكر است مرتضي جوادي‌آملي متولد سال 1337 است. تحصيلات وي سطح چهار حوزه (حدود 10 سال درس خارج) و كارشناس حقوق است. وي به مدت پانزده سال (دروس سطح حوزه بخصوص فلسفه و عرفان) در حوزه و چند سالي نيز در جامعه الزهراو دانشگاههای قم، تهران و مازندران سابقه تدريس دارد.

 

وي همچنين 20 سال سابقه تأليف و در بخش هاي عرفان و حكومت اسلامي چندين مقاله و كتاب دارد.

 

کاربران محترم الف می توانند سوالات خود را جهت پاسخگویی حجت الاسلام مرتضي جوادي آملي برای الف ارسال کنند.

 
 
سلیمانی
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۱:۵۴:۲۶
آیا نظام اسلامی مجاز است برای پیشبرد کارهایش از اجنه استفاده کند؟ منظورم اجنه خوب است، وگرنه شیاطین که تکلیفشان معلوم است. (453754)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۳۷:۱۷
تسخير جن و استفاده از آن و ارتباط با آنها و كسب اخبار از آنها جايز نيست مگر براي اولياي الهي كه معصوم هستند و به اذن الهي قدرت كنترل آنها را دارند همانند حضرت سليمان، بنابراين در حدّ ذات خود جايز نيست نه براي كارهاي فردي و نه امور اجتماعي، البته نسبت به نظام اسلامي اين ارتباط با جِنّه (جمع جنّ، نه اجنّه كه جمع جنين است) و جنيّها ناصواب¬تر است. (455584)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۱ ۱۴:۵۵:۵۶
بله (2761323) (alef-11)
 
بهرام حيدري
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۰۷:۳۱
با توجه به اينكه شيطان هميشه در كمين انسان هاي مومن مي باشد پس ما از جن گير و رما و ... نبايد ترسيد بلكه بايد از خود شيطان بترسيم بجاي زنداني كردن جن گير و رمال و ... بايد افسار شيطان را بايد در خود مهار كنيم . (453760)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۳۸:۰۴
البتّه مطلب بازگو شده صحيح و درست است؛ مسيري كه عقل و نقل در جهت سعادت دنيوي و اخروي ما گشوده اند آن است كه انسان بر اساس معرفت صائب و عمل صالح و تقواي شايسته، خود را از دامها و وسوسه هاي شيطاني دور دارد، البته جن گيرها و رمال ها نيز با رنگ و بویي شيطاني حركت می کنند و اساساً طبق آيه قرآن، شياطين بر انسانهاي تبهکار و دروغ گو نازل می شوند: (تنزّل علي كل افاك اثیم)

1 - سوره شعراء، آیه 222. (455586)
 
مهناز
۱۳۹۴-۰۵-۲۹ ۱۱:۳۴:۲۷
سلام
من سایت یاتلفن تماس با دفتر ایت اږږجوادی املی رو میخواهم با تشکر (3127188) (alef-1)
 
وارسته
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۱۸:۵۲
قضيه جن گيري و رمالي پوششي است براي کاستن از اهميت قضيه، و اينکه حاميان سيه چاک ديروز جريان انحرافي مي خواهند بدينوسيله اشتباه خود را توجيه کنند ، از کجا معلوم دست دستگاههاي جاسوسي در کار نباشد؟! و همين مسأله جنگيري و رمالي را هم همانها باري پوشش عَلَم نکنند؟!!! (453765)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۳۸:۳۶
از جمله رسالتهاي جامعه اسلامي و مردم مسلمان، شناخت دوست و دشمن در هر كسوت و با هر برنامه اي است؛ گاهي در كالبد دستگاههاي جاسوسي و گاهي در لباس جن گيران و رمّالان . شناخت مكرها و نيرنگها و فاصله گرفتن از آنها موجب مصونيّت و پاك بودن جامعه از عناصر فاسد و گمراه كننده است، البته در اينكه طوایف سياسي بعضاً بر عملكرد خويش سرپوش مي نهند ترديدي نيست امّا شناخت انحرافهاي فكري و ذهني و نيز تحريفهاي علمي و عملي براي جامعه اسلامي و مدّعي امّت وسط و نمونه بودن ضروري است. (455587)
 
hadi
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۱۹:۰۴
سلام
رسیدن به مقامی که انسان با عالم غیب ارتباط برقرار نماید از دو راه ممکن است یکی قرب الی الله که مورد قبول بزرگان دین است و یکی از طریق ریاضت ها و برنامه هایی که مورد قبول شریعت نمی باشد. ایا در مورد اول واسطه فهم غیب می تواند جن باشد یا اصولا در شکل دوم است که جن کار کرد دارد.
دیگر اینکه یافتن اینده ار طریق علومی مانند جفر و ... از نوع اول و مجاز است.
با تشکر از شما خداوند شما و پدر بزرگوارتان را حافظ و نگهدار باشد. (453766)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۳۹:۲۳
جواب سؤال اول: جنّ ها چون موجودات معصوم نيستند نمي توانند واسطه فهم صائب و يا اخلاق و عمل صالح باشند، برخلاف فرشتگان كه بر اساس عصمت مي توانند واسطه قرب الهي گردند و فهم غيب راستين را تسهيل نمايند، البته براي اولياي معصوم همانند ائمه (عليهم السلام) به خدمت گرفتن جنّ ها در مسير اهداف خویش به اذن الهي مانعي ندارد. غرض آنكه اصل به استخدام در آوردن جنّ ها چه در جهت فهم درست و يا عمل راست جايز نيست، ضمن آنكه غير مؤمن از طايفه جنّ همواره دروغ مي گويند.
پاسخ سؤال دوم: کسب اخبار غیبی و اطلاع نسبت به آينده از طريق علوم غريبه همانند جفر و رمل جايز نمي باشد. (455588)
 
احمد
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۲۳:۴۹
سلام حاج آقا ميخواستم ببينم باوجودي كه همه به قدرت لايزال الهي (الله كل شي قدير)اعتقاد داريم اما مشاهده ميشود بعضي از افراد وبعضا\" سادات اقدام به دعا نويسي وآينده نگري وگذشته افراد ميكنند كه تا حدودي در مورد دعا وذكر آنچه برسر افراد آمده به واقعيت نزديك است وحتي با دعا دلهاي افراد را به هم نزديك ويا بعضي اقدام به نوشتن دعاي سياهي دل افراد بخصوص جوانان وزوجهاي جوان مي نمايندميخواستم نظر حضرتعالي را در خصوص دعا آينده نگري وذكر گذشته افراد توسط دعانويسان وتأ ثير دعا در محبت به هم ويا سياهي دل وبستن بخت واقبال افراد ويا اينكه دعانويسان به بعضي ميگويند ستاره اقبال شما وبخت شما سياه وبسته است توضيح بفرمائيد متشكرم (453769)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۴۲:۴۶
اعمالي از قبيل مواردي كه جنابعالي يادآور شديد در عين حال كه بايد به اصل وجود آنها و آثار و تبعات آنها اذعان داشت و قابل انكار نيست ـ همان طوري كه در قرآن مجيد فرمود عدّه اي بر اساس سِحر موجب اختلاف و جدايي بين همسران مي شوند: (یفرّقون به بين المرء و زوجه) كه اين نيز به اذن و اراده تكويني حضرت حق تعالي مي باشد گرچه به اذن و اراده تشريعي باري تعالي نمي باشد که (و ما هم بضارين به من احد الّا باذن الله) ـ اما باید دانست که اگر دعا و ذكرهاي مأثور در جهت محبت و دوستي و رفع اختلاف و تفرقه باشد مانعي ندارد وليكن اگر خواندن دعا و يا گفتن ذكر باعث نگراني و برهم زدن وحدت و دوستي است، قطعاً موجب گناه و نافرماني الهي را فراهم مي¬آورد. غرض آنكه اصول و محكمات انساني و اجتماعي كه عقل و نقل بر روي آن تأكيد دارند به هيچ وجه نبايد آسيب ببيند، اگر چه از راه دعا نوشتن و يا ذكر گفتن باشد.

سوره بقره، آیه 102
سوره بقره، آیه 102 (455589)
 
سید علی
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۲۴:۲۸
این واقعیت قابل کتمان نیست که برخی از افراد با استفاده از برخی اسرار قادر به جن گیری هستند ؟
حکم پنین افرادی در جامعه اسلامی چیست ؟
اگر با استفاده از جنگیری مزاحمتی برای دیگران ایجاد کنند ؟ (453770)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۴۴:۲۷
حكم فقهي چنين كارهايي همان طوري كه فقها اعلام داشته اند عدم جواز و حرمت آنهاست و عاملان به آن، مرتكب فعل حرام شده اند امّا حكم قضايي و حكومتيِ آن به ميزان آسيب و ضرري كه بر فرد يا جامعه (ولو به جهت اخلال در نظام اعتقادي و معنوي جامعه باشد) وارد مي شود بستگی دارد كه نظام قضايي كشور بايد پاسخگوي آن باشد (455590)
 
سید حامد عقیلی
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۲۴:۵۷
با سلام
ازحجت الاسلام مرتضي جوادي آملي خواهشمندم توضیح دهند که آیا این حریان جنگیری و رمالی با عقاید و مناسک فراماسونری همخوانی دارد یا متفاوت است؟ آیا بحثی که توسط آیت الله مصباح در مورد نفوذ فراماسونری در دولت گفته شد همین قضیه جنگیری است
باتشکر (453771)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۴۵:۲۵
در اينكه جن گيري و رمالي بر اساس کریمه (تنزّل علي كل افاك اثیم) موجب انحراف علمی و تحریف عملی جامعه و فرد و مايه اختلال در نظام مي گردد ترديدي نيست، همان طوري كه فراماسونري نيز موجب تحقق اهداف شوم دشمن مي¬گردد اما اينكه آيا نظر صاحب نظران و اساتيد بر تطابق این دو حركت دشمنانه است و يا هر يك جامعه را به سوی خاصی سوق مي دهد، بايد براساس شواهد و قرائنی باشد كه انطباق آن بر عهده مدّعيان آن مي باشد.

سوره شعراء، آیه 222 (455592)
 
سیدنوید
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۲۵:۵۲
به نام خدا
میخواستم بدونم محدوده قدرت اجنه چقدر است و آیا اصولا قدرت تاثیر گداری بر افراد را دارند؟
در رابطه با رمالی هم میخواستم بدونم چطور با چندتاسنگ میشه خیلی از چیزها رو فهمید و آیا این رو اسلام مثل جن گیری رد میکند؟
با تشکر از حضرتعالی (453773)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۴۶:۳۱
: قدرت جن ها خصوصاً در اقدام سريع، غير قابل انكار است؛ قرآن کریم مي فرمايد شياطين از جايي نفوذ مي كنند كه شما نمی بینید: (إنّه يريكم هو و قبيله من حيث لاترونهم) بنابراين مخفي بودن و سريع بودن افعال تحركي (و نه ادراكي) موجب قلمرو وسيع تأثيرگذاري جن ها (كه شياطين، نوع كافر و عاصي و فاسق آنها هستند) خواهد بود البته اگر انساني با ايمان و تقوا بود خصوصاً با ويژگي اراده قوي، هرگز صحنه اثرگذاري آنها قرار نمي گيرد. بدون شك ضعف نفس و تحريك آنها توسط جن گيرها، موجب نگرانيها و آزار و اذيّت خواهد بود.
رمالي مثل سحر، جادو و ... از علوم و دانشهاي غريبه است و تنها ريختن چند سنگ نيست بلكه يكي از علوم غريبه در حوزه دانشهاي رياضي است با آثار و تبعات خاص آن. شما مي-توانيد با مراجعه به كتاب نفائس الفنون، جلد سوم، اثر علامه شمس الدين محمد بن محمود آملي (از علمای قرن هشتم هجري) با اين اصل اين علم و ساير علوم آشنا شويد.

سوره اعراف، آيه 27 (455593)
 
حامد
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۳۹:۴۹
باسلام ايا مسائلي كه راجع به جن گيري مطرح ميشود 100درصد قضيه هست يا جهت انحرافي دوباره و لايه دار كردن ان اين چيزها مطرح ميشود ؟

راجع به اقاي غفاري كه گفته ميشود جهت پيدا كردن علوم غريبه به قران ومقدسات توهين ميكرده وهمين جور بازجوها را تحت تاثير قرار ميداده وبعداز زير نظر داشتن ايشان مامورين متوجه ميشوند كلمات قران را در روي باسن خود نوشنه بوده وبه خاطرهمين موضوع ميتوانسته بر مامورين تسط داشته باشد صحيح است؟ (453781)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۵۲:۲۹
البته در وجود جنّ و قدرت حضور و تأثيرگذاري آن و نيز تسخير و به استخدام در آوردن آنها و گرفتن برخي از اطلاعات و ... ترديدي نيست امّا اینکه نسبت به وقايع اخير، مسئله چگونه است، بايد از متوليان امر سؤال كرد.

: در اينكه نوع كافر و خبيث نژاد جنّ ها كه موجبات آزار و اذيت را بعضاً توسط جن گيرها و تسخيركنندگان فراهم مي آورند، با وادار كردن افراد به اعمال كفرآميز و اهانت به مقدّسات (خصوصاً قرآن كريم كه موجب هدايت انسانهاي پارسا و طرد و رجم شياطين مي شود) به چنين اغراض شوم دست مي يابند ترديدي نيست امّا اینکه فرد نامبرده چگونه و به چه نحوي اقدامات آلوده خود را انجام مي داد، بايد از مسئولين سؤال كرد. (455598)
 
حمیدرضا رسولی
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۴۲:۲۵
با تشکر از جناب آقای مرتضی آملی
سؤال اول - آیا رفتار و عملکرد عده ای خاص از مسئولان محترم دولت در ماههای اخیر می تواند متأثر از سحر و جادو باشد.اگر جواب مثبت است چگونه می توان از تأثیرات آن رهایی پیدا کنند؟ سؤال دوم - آیا این تأثیرات ارادی است یا غیر ارادی؟ (453784)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۵۳:۰۳
تأثير علوم غريبه از جمله علم سحر، رمل، جادو و ... مانند تأثير آتش و سم، قابل انكار نيست به شهادت آيات و روايات و نيز شهود عيني آنها. تنها رها شدن از آن تأثيرات كه متأثر از علوم غريبه است و در شرع مقدس، فراگيري و ارتباط با جن ها و كسب اطلاعات و ... حرام مي باشد، با پرهيز از در معرض اين گونه اعمال ارادي افراد خبیث و آلوده قرار گرفتن میسور است كه براي رسيدن به مقاصد از هر راه ممكن (ولو حرام) استفاده مي كنند ميسور است. (455599)
 
علی کلاهدوزان
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۴۳:۲۸
مگر در آموزشات دینی گفته نشده که بین انسان و اجنه حجابی قرار داده شده که بر هم نمی توانند اثری داشته باشند. چطور بعضی افراد با اجنه و شیاطین ارتباط برقرار می کنند و از آنها قدرت می گیرن، در مورد رمالی و طالع بینی هم بفرمائید که تا چه حد کسی می تواند آینده را از طرق غیردینی مثل ستاره شناسی و اسطرلاب پیش بینی کند، آیا پیش بینی آینده اشخاص از طریق روشهای دینی (مثل استخاره) صحیح و قابل اتکاء است؟ (453785)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۵۳:۴۶
به صورت طبيعي خداوند متعال بين انسانها و جنّها حجاب قرار داده تا هر يك در حوزه ديگري وارد نشوند، البته اولياي الهي چون قلمرو ولايت و حضور آنها احياناً گسترده است مي توانند در هر دو حوزه انس و جنّ ورود كنند و اقدامات و رسالتها و ... را انجام دهند؛ امّا عده اي سارقانه و بر اساس بهره گيري از يك سلسله قواي طبيعي و موجودات تكويني كه مسير اراده الهي هستند وارد شده و براي اهداف شوم و آلوده خود از هر قلمرو، بهرۀ سوء خود را مي برند لذا عده ای با استفاده از علوم غريبه كه حرام و غير جايز شمرده شده، سارقانه ورود كرده و علم سحر، جادو و رمل كه به نوعي شناخت نادرست مسير اراده تكويني پروردگاري است را به استخدام در آورده و مقاصد آلوده خود را از اين طريق تأمين مي نمايند، البته بديهي است طرقي كه شرع مقدس آنها را جايز شمرد مثل استخاره كه همان طلب خير است ( و نه چيز ديگر) بلامانع هستند. (455602)
 
مینا
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۲:۴۶:۳۱
جن گیر کیست ؟ آیا واقعا با اجنه در ارتباط هستند؟ (453787)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۵۴:۲۳
جن گير شخصي است كه با انجام يک سلسله اعمال و رياضتهاي ناصواب، قدرت نفسي قوي¬تر يافته كه مي تواند حجاب حوزه جنّ ها را پاره كرده و با آنها ارتباط برقرار كند و البته افراد خبيث و آلوده آنها را به استخدام خود درآورد تا در دسترسي به مقاصد آلوده خود از قدرت و توان بالاي تحريكي آنها مثل سرعت و .... استفاده كند، گرچه آنها نيز موجب انحرافات علمي و عملي جن گيرها گرديده و آنها را به زشت ترين و پليدترين اعمال و اهانتها به حريم مقدسات وادار مي نمايند تا اطلاعات درست و نادرست را به دست آورند و يا اقدامات صواب و ناصواب را انجام دهند، البته در اين حال انسانها با پناه بردن به خدا و برخي اقدامات عملي مي توانند از دست آنها نجات يابند. (455604)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۳:۱۳:۵۰
سلام علیکم
1- آیا استفاده از قدرت جن لزوما به معنای استفاده از قدرت شیطان است ؟
2- چرانباید از قدرت انان استفاده کرد؟
کسانی زیادی وجو ددارند که علیرغم ضعف اطلاعاتی دستگاههای انتظامی سارقین راباهمین شیوه به دام انداختند آیا بازهم نباید از قدرت انها استفاده کرد؟
3- چطورمی توان قدرت خدایی وشیطانی رادراین باره تشخیص داد خیلی از عرفا یابه اصطلاح عارف از این کارهانیز می کنندآیا کرامات آنان نیز دراین زمره قرارمی گیرد؟
باسپاس وتشکر
منتظر پاسخ هستم (453810)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۵۵:۳۳
1- شيطان، نوع خبیث جن است و چون شيطان، دشمن قسم خورده است همواره درصدد آسيب زدن به انسانهاست گرچه انواع مؤمن و مطیع جنّ ها تنها به اذن الهي در اختيار اوليای الهي و در استخدام آنها در خواهند آمد

2- : قدرت جنّها انكارناپذير است ليكن قدرت آنها ممكن است در مسير انحراف عملي و يا تحريف علمي انسانها به كار گرفته شود و چون احياناً دشمن پنهان و سريع هستند، اطلاعات و اقدامات آنها ممكن است به تخريب و ويراني اساس اعتقاد و حتي شالوده زندگي بينجامد، از سوي ديگر نهي صريح شارع مقدس بر اساس حكمت و مصالح بندگان بوده و همگان را از ورود به اين حوزه بازداشتند.

3- تشخيص اين امر بسيار دشوار است و جز اوليای الهي و عارفان محققّ و مكمّل، قدرت تشخيص را ندارند لذا شرع مقدس همواره ورود به اين حوزه ها را با منع صريح و نهي روشن ممنوع ساخته است، البته اعجاز و كرامات، تعاريف خاص خود را دارد كه اين موارد از كرامات محسوب نمي شود ولي قدرت ولايي و شهود حقایق، به عارف و وليّ، اين امكان را مي دهد كه بتواند بين الهامات رباني و وساوس شيطاني فرق بگذارد. (455606)
 
جابر
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۳:۲۶:۰۶
ایا در اسلام اشاره ای به جنگیری و خارج کردن جن از بدن فرد تسخیر شده وجود دارد آنطور ک در مسیحیت عنوان شده و ایا احضار روح در واقع احضار جن است؟ (453821)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۵۶:۳۴
شارع مقدس علومي كه منتهي به يك سلسله اقدامات خارق العاده مي شود مثل جن گيري و يا اطلاع¬ گيري از آينده به وسيله رمل و اسطرلاب و ... را امكان پذير دانسته و با نهي صريح مانع از چنين اقداماتي شده و اين ويژگي چون يك فعل و انفعال طبيعي و تكويني است اختصاص به اسلام و يا مسيحيّت ندارد، يك كافر هم مي تواند بلكه كافران و افراد خبيث و آلوده بهتر مي توانند با بهره گيري از علوم غريبه چنين كارهايي از جمله جن گيري را انجام دهند، البته احضار ارواح همانا حاضر كردن ارواح ملائك و فرشتگان است كه اين نيز در اسلام ممكن و غير جایز شمرده شده است (455608)
 
م کریما
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۴:۰۷:۱۳
با سلام خدمت استاد؛

اگر کسی با تسلطی که در طبیعت بواسطه امور غریبه انجام می دهد، ادعای الهی داشت، چگونه باید به باطل بودن آن پی برد؟

آیا وجود چنین مسائلی در تشخیص حقانیت قیام حضرت حجت خللی وارد نمی کند؟ (453848)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۱:۱۷:۲۵
بطلان اين گونه از اوهام و خرافات با عقل برهاني و روايات معتبر نزد عالمان و فقيهان و حكما كاملاً واضح و مبرهن است زيرا با وجود محكمات ديني و حكمي، جا براي خرافه و پندارها و يا حتي اقدامات باطل نمي ماند گرچه خود فقها و حكما نتوانند آن سحر را ابطال كنند زيرا سحر، رمل و ... تصرّف سارقانه و خائنانه در عالم تكوين است كه دين مبين اسلام به اصل آن تذكر داده و افراد را از ورود به آن بر حذر داشته است.

در خصوص حقانیت مقام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و ظهور آن حضرت، روایات صحیح و معتبر فراوانی وجود دارد که عالمان راستین (نه مدعیان دروغین) به آن باور داشته و آشنایند و اتفاقاً تمام مرزداران حقیقی دین در حوادث اخیر همگان را از این پنداشت باطل دور داشته و اقدامات سارقانه و خائنانه را که از راه جن گیری و امثال آن در این باب وارد شدند محکوم دانسته اند. (455611)
 
`پورحسن
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۴:۲۵:۱۵
سلام باتوجه به اينكه ازخانواده اي اهل علم هستيدوخوددرزمينه حقوق درس خوانده ايدبه من پاسخ دهيد=آقاي مصباح كسي نيست كه حرف لغوبزند ايشان گفته اندكه احمدي نژاد90درصد سحرشده است وآقاي فلاحيان وحدادعادل هم به نحوي اين موضوع راابرازكرده اندوسايريني نيز ...حال من مي پرسم آياكسيكه سحرشده وديو دردرون اورخنه كرده است محجورنيست ؟شمارا به خدا بدون مماشات پاسخ دهيداگرعقلا وعرفا وشرعاكسي مسحور ودرنتيجه محجورباشدازتصدي امورشخصي خود منع ميشوديانه ؟واگرپاسخ مثبت است چگونه اين فرد ميتواند متصدي يك جمع75ميليوني باشدواگر دراين موردكسي كه توانائي مقابله بااوراداردبي توجهي كند خيانت به حرث ونسلي كه ضايع ميشودوحقوق الهي نكرده است ؟باتوجه به اينكه آقاي مصباح به درون دولت مشرف است . (453867)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۱:۱۷:۳۴
توجیه و تفسیر نظرات اساتید بزرگان به عهده خود آنها مي باشد؛ بديهي است اگر كسي مسحور و در نتيجه محجور شود قطعاً از هر نوع اقدامي شرعاً ممنوع است چه رسد به اينكه عهده دار فعاليت اجتماعي خصوصاً در حوزه نظام اسلامي باشد. (455613)
 
ساحل
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۴:۳۴:۳۷
نشانه اینکه کسی مورد تسخیر ساحران یا جن گیران قرار گرفته چیست؟ (453874)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۱:۱۷:۳۴
اگر كسي اقدامات غير عاقلانه و نيز كارهاي ناصوابي كه عقلاً و نقلاً از آن منع شده انجام دهد و از گزاره ها و آموزه هاي دين مبين اسلام كه از راه نقل معتبر و عقل برهاني روشن مي شود كه مسير معرفت صحيح و عمل درست را مي آموزند، فاصله گرفته و عملي بر طبق خرافه و پنداشتهاي باطل كه از چهار چوب احكام و اخلاق اسلامي بيرون بوده و شخص بر اساس يك سلسله دستورات و پيامها خود را ملزم به انجام آن مي داند مرتکب شود، نشانه هاي تسخير جنّي ظاهر مي شود، البته اين اقدامات و ... ممكن است ضعيف و يا قوي باشد. (455615)
 
ناشناس
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۴:۴۱:۳۱
آیا جن گیر می تواند با توسل به اجنه خودش را از زندان آزاد کند. (453879)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۱۶:۵۰:۳۳
جنّ موجود غريبي است كه بر اساس قدرت بالا و ويژگي پنهان بودن و سرعت و ... كارهاي خارق العاده اي را مي تواند انجام دهد ليكن محدوده وجودي آنها و قلمرو فعاليّت آنها از محدوده و قلمرو فعاليت انسانها به اراده الهي جدا نگاه داشته شده و يك حجاب تكويني بين انس و جنّ وجود دارد امّا از دو طريق اين دسترسي براي طرفين امكان پذير است: راه اوّل راه صحيح و درستي است كه خداوند به اراده خود در اختيار اولياي خود قرار داده تا جنّها را در مسير هدايت و سعادت قرار داده و احياناً از قدرت آنها به اذن الهي استفاده مي كنند، همان طوري كه در قصه حضرت سليمان آمده است: (قال عفريت من الجن انا آتيك .....) ، البته در اين صورت اولياي الهي به اذن خدا، كمال استخدام را از جنّها مي توانند داشته باشند.
راه دوم راه غير صحيح و به تعبير روايي سارقانه است كه برخي بر اثر رياضتهاي ناصواب و اعمال ناشايست و ... در حوزه جنّ ها دست اندازي كرده و مي توانند به صورت محدود و مقطعي، از نوع جنيت و آلوده جنّها استفاده كرده و آنها را در استخدام خود در آورند، البته اگر جن گيرها در كار خود قوي و پرقدرت باشند ممكن است كارهاي غريب تري نيز انجام دهند كه اين از جن گيرهاي عادي ساخته نيست ولي بايد دانست همه اين كارها در حوزه اراده الهي و با اذن تكويني پروردگار ممكن است، گرچه اذن تشريعي حق، مخالف آن باشد.1 - سوره نمل، آيه 39. (457257)
 
سعید صادقی
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۴:۵۱:۳۷
با عرض سلام
سئوال من در این نکته است که اگر فردی همانند کسانیکه امروز کارهایشان دارد بیان می شود ، دارای قدرت های متافیزیکی بوده اند و می توانسته اند بدون اختیار مخاطب وی را مسلوب الاختیار کند و یا سحر کند ، پس ارادی بودن اعمال انسان و جوابگویی متناسب با آن در خداوند متعال چه می شود ؟ و اساسا رسیدن به مدارج بالاتر اخلاقی و انسانی در این میان و با حضور این افراد چگونه محقق شدنی است ؟ و سئوال آخر اینکه این افراد چگونه می توانند قلوب انسان ها را (ولو با حداقل معرفت و ایمان به خداوند) تسخیر کنند ؟ آیا این با عدالت خداوند متعال سازگاری ندارد ؟ چون حتی خداوند در توبه را برای گنهکاران باز نگاه داشته است ؟
با تشکر (453885)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۱۶:۵۷:۲۶
: انسان، ذاتاً موجودي مختار است و يكي از شرايط عامه تكليف، اختيار و اراده است و اگر به هر دليلي ولو بر اساس تسخير جنّها اراده از انسان سلب شود انسان مكلّف نيست البته به شرطي كه با اراده و اختيار، خود را در دام جنّها قرار نداده باشد. انسان براي رسيدن به كمال، نياز به ايمان و اراده قوي و تقوا دارد كه چنين فردي هرگز در تسخير جنّ قرار نمي گيرد؛ نوعي از جنّها كه خبيث و آلوده هستند، به محض اينكه نور و روشنايي و يا طهارت و پاكيزگي را بنگرند گريزان مي شوند آن چنان كه خفاش با ديدن نور پنهان مي شود. بايد دانست كه خداوند ذاتاً قلمرو اين موجودات را از انسان دور داشته و اگر احياناً با افعال ناصواب و سارقانه، عدّه اي در مقطعي بتوانند برخي آزار و اذيتها را روا دارند، قطعاً با پناه بردن به ساحت الهي و همچنين اذكار و حرزهاي خاص، نجات، قطعي است. (457260)
 
جعفر از شیراز
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۵:۳۹:۴۸
بسمه تعالی
جادوگری در اسلام چه حکمی دارد؟
برخی از مراجع مانند حضرت آقای مکارم شیرازی در تفسیر خود ذیل آیات سورةبقره به این نکته اشاره داشته اند که برای دفع اثر جادوگری آموزش دیدن جادوگری واجب کفایی است؟ (453914)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۱۶:۵۵:۵۸
حكم جادوگري در اسلام، حرمت است و حتي تعليم و تعلّم و هر نوع كسبي از طريق سحر، جادو و ... حرام است و براي عمل جادوگري در اسلام، فقها بر اساس منابع ديني، حكم سنگيني اعلام فرمودند، گرچه مفسران محترم در مباحث تفسيري نظرگاههاي خاصي را بيان دارند. بديهي است افرادي كه شرايط لازم را از هر جهت يعني علماً، عملاً و اخلاقاً داشته باشند- كه بايد اعتراف كرد بسيار سخت و دشوار است- مي توانند به اذن فقيه، در خصوص مقابله با ساحران و جادوگران اقدام مناسب داشته باشند. (457265)
 
رضا
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۶:۳۳:۲۳
سلام
لطفا در مورد صحت و منطق علوم غريبه توضيح داده و بفرماييد اين علوم در چه سطحي و در كدام دسته از علوم دسته بندي مي گردند.ضمنا در مورد سابقه تاريخي آن در صدر اسلام و تاريخ حضرات معصومين (عليهم السلام) توضيح دهيد
متشكرم (453945)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۱۶:۵۲:۲۷
براي علوم غريبه كه انواع فراواني دارد مثل علم حروف، اعداد، جفر، رمل، اسطرلاب و ...، در طبقه بندي علوم، جايگاه خاص تعريف شده است كه در كتاب شريف نفائس الفنون شمس الدين محمد بن محمود آملي به طرز روشن و مشخصّ ثبت شده است، براي تحقيق بيشتر به آن منبع مراجعه فرماييد. (457269)
 
ماشا اله
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۶:۴۶:۰۳
تسخیر افکار انسان چقدر ممکن است. یادم است شخصی بچه ها دانشجو را هیپتونیزم می کرد و می گفت صفحه مثلا چند کتاب فارسی اول ابتدایی را بخوان و او می خواند اما در رمالی و جن گیری تا چه حد می توان عمل کرد (453955)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۱۶:۵۳:۰۲
: اين امر به ميزان ضعف نفس شخصي كه مورد تهاجم هيپنوتيزمي و يا جنّ و امثال آن قرار مي گيرد و از سوي ديگر نيز به ميزان قوّت نفسي شخصي كه به وسيله قواي مرموز و نامشخصِ مادي مثل موارد فوق، اقدام به تسخير نفس ديگران نموده است وابسته است وليكن بايد دانست كه اين اقدامات نادرست و باطل، در مقابل اراده قوي و پناه بردن به خداوند متعال و ... هرگز كارآمد نخواهد (457272)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۷:۱۲:۵۸
ایا اصولا میتوان جن را به خدمت انسان درآورد؟ (453752)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۰:۳۶:۵۵
باسمه تعالی؛ آري، در اصل به استخدام در آوردن جنّ به اراده و اذن الهي ترديدي نيست، به شهادت آيات و روايات. در قرآن، آیه دوازدهم سوره مباركه «سبأ» آيه 12 راجع به تسخير جن توسط حضرت سليمان به اذن الهي، مي فرمايد: (و من الجّن من يعمل بين يديه باذن ربه) يعني برخي از جنّ ها به فرمان پروردگار در خدمت حضرت سليمان كار مي كردند و نيز در صفحه 395 از جلد اول اصول کافی حديث چهارم آمده است كه یکی از اصحاب امام باقر (عليه السلام) یعنی سدیر صیرفي با فردي از جن ها كه حامل نامه امام باقر (عليه السلام) بود برخورد كرد و وقتي از امام (عليه السلام) سؤال كرد آن شخص چه كسي بود حضرت امام باقر (عليه السلام) فرمود: «يا سديرُ إنّ لنا خَدَماً مِن الجنّ فاذا اردنا السُّرعهَ بعثناهم»؛ خادماني از جنّ براي ما هستند كه اگر اقدامی سريع لازم باشد آنها را به خدمت مي گيريم. (455583)
 
محمد رضا باقری چالوپلی
۱۳۹۰-۰۳-۱۰ ۱۸:۱۶:۰۹
آیا در اسلام برای جن گیر مجازات تعیین شده است ؟ (453995)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۰۰:۰۲:۴۰
ضمن عرض سلام بفرمایید که ممنوعیت استراق سمع جنیان از آسمان و زدن آنها با شهاب های آتشین که در قران کریم آمده چیست؟متشکرم. (454193)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۶ ۱۶:۵۷:۱۷
موجوداتي كه از آنها به جنّ نام مي¬بريم، به لحاظ قدرت و لطافت وجودي مي¬توانند در سطوح عاليه آسمان دنيا رفت و آمد داشته و جايگاهي براي خود داشته باشند و همين ويژگي به آنها مجال مي¬دهد تا بتوانند از اخبار غيبي و گذشته و آينده، به صورت اجمالي و مبهم مطلع باشند و جن¬گيرها با به استخدام در آوردن آنها اخبار گذشته و آينده را مطلع مي¬شوند. تا قبل از نزول قرآن اين موقعيّت وجودي به جنّها اين فرصت را مي¬داد كه بتوانند از اخبار غيبي وحياني نيز مطلع گردند و اين هم امكان اختلال در امر تلقّي وحي در سطح دنيا را مي¬داد و هم اطلاع نامحرمان و بيگانگان از اخبار غيبي را فراهم مي¬ساخت، از اين رو به اراده الهي، اين فرصت از جنها (البته از نوع خبيث و آلوده شان ) با رصد كردن شهابهاي آسماني گرفته شد. تفسير و توضيح اين بحث را ذيل آيه هشتم و نهم سوره مباركه «جن» بخوانيد. (457273)
 
جعفری از شیراز
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۰۱:۰۱:۵۴
ارتباط با اجنه مسلمان چه اشکالی دارد؟ (454216)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۷ ۱۵:۲۶:۰۳
جواب: گرچه جنّ همانند انس، مسلمان و كافر و مؤمن و فاسق دارد ليكن به ميزان كمالي كه براي هر يك از جنس جنّ و انس لازم است (اعّم از كمال تكويني و تدويني) خداوند متعال به آن دو عطا فرموده و هر يك را از محذورات ديگري تكويناً در امان داشته است، بنابراين از اين ارتباط، كمالي براي انسان متصوّر نيست تا نيازي به ارتباط با جنّ¬ها باشد. علاوه بر محذورات ارتباط با جنّ، دشواريهاي كه احياناً از طريق همين ارتباط ممكن است پديد آيد خصوصاً به لحاظ هيبت و اَشكال وجودي، بسيار شديد و آزاردهنده است، از اين جهت از نگاه شرع مقدس هر نوع تلاش براي ارتباط با آنها حرام شمرده شده است. (458187)
 
مهدی
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۰۲:۲۶:۰۶
فلسفه خلقت اجنه چیست؟ (454246)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۷ ۱۵:۲۶:۴۴
جواب: جنّ مانند هر مخلوق ديگر، نوعي از انواع موجودات است كه به اقتضاي وجوديِ خود كاركرد ويژه خود را دارد، گرچه جنّ به لحاظ مجاري ادراكي خصوصاً عقل و قلب، در رتبه انسان نيست و لذا هرگز از بين آنها انبيا و اولياي خاص وجود ندارد بلكه نوعاً طبق بيان آيات و روايات به عنوان شاگرد و نيروي ويژه در محضر پيامبران و يا اولياي خاص الهي همانند ائمه (عليهم¬السلام) به استخدام در مي¬آيند - همانند آنچه در قصه ملكه سبأ بوده و يا نيروهاي جنّ كه به امر ولايي اميرالمؤمنين (عليه-السلام) اقداماتي را انجام مي¬دادند - امّا به لحاظ تحريكي، به مراتب قوي¬تر و چون از جنس آتش است، به لحاظ وجودي از انس كه از خاك روييده به مراتب لطيف¬تر است و اين قوّت و لطافت به او مجال كاركردهاي مختلف را مي¬دهد، گرچه هدف نهايي اين هر دو را خداوند در سوره مباركه «ذاريات» عبادت و بندگي الهي ذكر كرده است: (و ما خلفت الجنّ و الانس الّا ليعبدون ) . (458191)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۰۲:۴۰:۴۲
حوزه نفوذ وقدرت اجنه بر انسان چقدر است؟ آیا می توانند انسان رو تسخیر یا آسیب فیزیکی مثل کشتن با مجروح با بیمار کردن داشته باشند آسیب روجی چطور در چه شرایطی ؟ احیانا اگر چواب مثبت است سلاج ما در مقابل قدرت نامرئی اجنه چیست چطور ایمن شوبم همین طور برای ابطال طلسم و چادو چه بابد کرد؟ادعیه یا حرز خاصی هست؟ (454250)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۷ ۱۵:۲۸:۱۰
جواب: به صورت طبيعي و بر اساس نظام تكويني، خداوند متعال هيچ نفوذ و سلطه¬اي براي نوعي از جنّ و انس نسبت به ديگري قرار نداده بلكه براي هر يك نسبت به ديگري حجابي و مانعي تكويني نهاده است ليكن اگر عدّه¬اي از شياطينِ انس بر اساس تبعيّت از هوا و هوس بخواهند نسبت به افراد هم¬نوع، دشمني و عداوتي را ِاعمال كنند،گاهي با حيله هايي جنّ را به استخدام در مي¬آورند كه ديگران را مورد آسيب قرار دهند و اين آسيب گاهي مي¬تواند فيزيكي و جسماني باشد و ممكن است روحي و رواني باشد كه البته اين هر دو تحت اِشراف و اراده كليه و تكوينيه الهي است گرچه از تحت اراده تشريعيه حضرت حق بيرون است؛ نوعاً افرادي كه اراده ضعيف و نفسِ كم¬تواني دارند مورد تهديد و احياناً آزار و اذيت جنّ¬ها واقع مي¬شوند، خصوصاً افراد ترسو و ... .
راه مقابله با آنها ضمن استعاذه و پناه بردن واقعي به خداوند متعال و استفاده از حرزها و ادعيه و اذكار مأثور و وارد از ناحيه معصوم (عليه السلام)، بهره¬گيري از عواملي است كه موجب تقويت نفس و اراده مستحكم هستند كه در نجات از دام اين نفّاث¬گري¬ها و خنّاس¬گري¬هاي شياطينِ از جنّها بسيار مؤثرند. (458192)
 
ناشناس
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۱۱:۰۰:۱۰
در آثار ملاصدرا درباره شناخت اشراقی والهامی وترکیب آن با شناخت حصولی بسیار سخن رفته است . موضع رسمی حوزه در باره این نوع از شناخت چیست ؟ توجه فرمائید که پاسخ به این سئوال بسیار مهم است چون تمام منحرفین از شناخت علمی وقتی کم میاورند خود را در پشت عرفان های غالبا خود ساخته و پیچیده مخفی میکنند . سپاسگزارم . (454433)
 
علی سراج
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۱۶:۲۵:۱۴
مشایی گفته: احمدی نژاد در برابر خواسته‌های ناصحیح و ناصواب آنها تسلیم نمی‌شود و چون نمی‌توانند علیه احمدی نژاد حرف بزنند ، می‌گویند مشایی او را سحر كرده است. مشایی با تاكید بر اینكه باید به صورت منطقی و علمی، سخنان طرف مقابل را نقد كرد، خطاب به تهمت زنندگان گفت: شما چرا اینقدر دستتان در دین خالی است كه اگر مشایی سحر می‌كند، آن را باطل نمی‌كنید و چرا می‌ترسید؟ یعنی بین شما یك نفر هم پیدا نمی‌شود بتواند سحر مشایی را باطل كند و احمدی نژاد را از سحر نجات دهد؟ پس در همه این سال‌ها چه كار می‌كردید چه خواندید؟ چقدر عبادت كردید؟

سؤال من این است که : مگر سحر را که با درس دین باطل می کنند؟! با عبادت باطل می‌کنند؟! چنان که ما شنیده ایم سحر را با سحر باطل می‌کنند. در فقه فتوا داده شده است که: یادگیری سحر حرام است، مگر وقتی کسی سحر شده و شما بخواهید آنرا ابطال کنید. پس سحر را با یادگیری سحر می‌توان باطل کرد!‏‎ درست است؟ (454742)
 
حسن عابدی
۱۳۹۰-۰۳-۱۱ ۱۷:۳۲:۵۰
آیا داستان جنی به نام زعفر که قصد یاری رساندن به امام حسین (ع) در روز عاشورا داشت و مرگ این جن در زمان ایت الله بروجردی و گرفت ختم برای این جن از سوی آیت اله بروجردی صحیح است ؟ (454811)
 
امیر
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۱۳:۱۷:۰۹
اخیرا آیت الله مکارم اظهار داشته اند که ...نه انسانها در زندگی جنیان میتوانند دخالتی داشته باشند و نه جنیان در زندگی انسانها...در حالیکه میدانیم آیت الله حسن زاده آملی یکی از کتب خود را توسط جنیان نگارش نموده اند و یا داستان حضرت سلیمان و...http://www.khabaronline.ir/news-154949.aspx
لذا از حجت الاسلام آملی تقاضا دارم برای روشن شدن مطلب حقیقت را در مورد احضار جن و روح و خدمات و مضرات اینکار بیان نمایند (455382)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۱۵:۳۳:۳۱
پس از بعثت پیامبر اسلام (ص) مگر جلوی اجنه از پیشگویی و پرواز به آسمانها گرفته نشد پس دیگر استخدام اجنه (بالفرض) آیا کاربردی دارد. و اگر اجنه اینقدر قدرت دارند پس چرا کسانی که دستگیر می شوند چرا از قدرت آنها برای رهایی خود استفاده نمیکنند (455449)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۱:۰۹:۵۱
چرا در مورد ريشه و تاريخ جن گيري و ارتباط با شياطين سخنان آقاي رائفي پور که در اين زمينه تحقيقات بسيار دقيقي انجام داده است را منتشر نمي کنيد ضمنا اين محقق جوان به نتايج عجيب و بسيار پيچيده اي رسيده است .
به نظر من بهتر است اول دشمن و انديشه اش را بشناسيم نه به طور سطحي بلکه جزئي و دقيق تا عده اي از جوانان نگويند که اسرائيل حق دارد چون زمين ها را خريده و فلسطينيها گويا زور مي گويند! اين حرفا وجود دارد و در حال انتقال به نسل بعدي است .
سؤالات در اين مسئله:
1- تاريخ جادوگري و جن گيري از کجاست ؟
2- آيا ارتباطي به مصر باستان و کابالا دارد؟
3- ارتباط جادوگري و جن گيري با صهيونيسم و اسراييل چيست و آيا اساسا رابطه¬اي وجوددارد؟
4- چرا مسؤولان و محققان ما اين مسائل را ساده پنداشته اند و منتظر شکل گيري علي باب ديگري هستند تا با خود او مناظره و گفتگو کنند !
و سؤالات بي شمار ديگر .....
متصديان سايت «الف» از شما تقاضا مي کنم که اين مسئله و مسائل اين گونه را فقط به عنوان حاشيه مطرح نکنيد و از جدل به معناي منطقي خودداري کنيد، سعي کنيد براي کوبيدن اين فتنه و دکان دروغين، برهان سازي کرده و استدلال بياوريد تا علي محمد باب ديگري از دل انگليس بر نخاسته ريشه اش را بسوزانيد و درختش را به آتش بکشيد تا بفهمند ما هنوز بيداريم!
(453844)
 
مرتضی جوادی آملی
۱۳۹۰-۰۳-۱۲ ۲۱:۱۷:۵۶
اقداماتي كه بر اساس يك سلسله اعمال طبيعي و رياضتهاي خاص انجام مي شود تاريخ ندارد؛ تا زماني كه انسان بوده و جن وجود داشت كه طبق آيه قرآن جن قبل از انسان وجود داشته است: (و الجانّ خلقناه من قبلُ و من نارِ السّموم) اين امكان وجود داشت كه هر يك نسبت به ديگري بر اساس يك سلسله شرايط وجودي و تكويني بتوانند يك سلسله آثار مثبت و منفي ايجاد نمايند.

ممكن است در دوره های مصر باستان و کابالا اين گونه از مسائل شديدتر و حادّتر بوده همان طوري كه در زمان حضرت موسي (عليه السلام) اقدامات ساحرانه بسيار شديد و يا در اوج خود بوده است.

جواب سوال سوم: دشمن اسلام و انسانيت از هر وسيله اي براي پيشبرد مقاصد شوم خود بهره مي گيرد؛ بدون شك صهيونيسم و اسرائيل غاصب از بدترين دشمنان اسلام و مسلمين هستند و اگر آنها به چنين امكاناتي مثل جادوگري و يا جن گيري دسترسي يابند براي نيل به اهداف پليد خود از آن استفاده مي كنند. فقها و دينمداران الهي همواره نسبت به اين امر هشدار داده و همگان را از آن به پرهيز وا مي دارند و نهي صريح شرع مقدس را گوشزد مي نمايند، البته افراد متديّن و خصوصاً مسئولان نظام اسلامي بايد بيش از همه متوّجه باشند تا دشمن اجازه بهره گيري از اين ابزار ناصواب را پيدا نكند.


سوره حجر، آیه 27 (455619)
 
حجت
۱۳۹۰-۰۳-۱۳ ۰۰:۰۹:۴۵
با سلام ، از پاسخ های شما اینگونه برداشت میشه که مقام انسان از جن بالاتر است ، درسته ؟ این برداشت برای من ایجاد شده که جن موجودی با سطح درک و شعور و تعقل پایین تری نسبت به انسان هستش ، دوم اینکه فلسفه آفرینش جن چیست ؟ و چرا اینقدر در دین مبهم از جن سخن گفته شده ، منظورم اینه که یه توصیف و درک صحیح از جن داده نشده ؟ کلی گویی بوده (455684)
 
رضا
۱۳۹۰-۰۳-۱۳ ۲۲:۱۵:۲۵
با سلام
1)بنده دقیقا خاطرم نیست حدیثی را از پیامبر اکرم (ص) خواندم با این مضمون که یادگیری علوم غریبه واجب کفایی است و روایتی از امام علی (ع) که فرمودند به آسمان اعتقاد داشته باشید ولی ایمان نداشته باشید , در روایتی دیگر حضرت علی (ع) علم جفر را تایید کرده اند و آن را علمی دانسته اند که اگر حافظ و آن باشیم به بهشت می رویم , لطفا در این سه مورد پاسخ دهید.
2)بنده خواستار یادگیری علم جفر هستم. منبع الهی و کتابی با نویسنده ی با معرفت را لطفا معرفی کنید. البته کتاب های بسیاری از ملاصدرا و شیخ بهایی و ابوعلی سینا و . . . را گذرا مطالعه کرده ام. (455970)
 
میرزایی
۱۳۹۰-۰۳-۱۴ ۰۱:۰۶:۴۲
با سلام
آیا اجنه توانایی پیشگویی حوادث و وقایع را دارند؟ آیا خدا این توانایی را به آنها عنایت کرده است که مشیت الهی و مقتضیات را قبل از وقوع بخوانند؟ (456007)
 
Mehdi
۱۳۹۰-۰۳-۱۴ ۰۸:۴۷:۲۶
حضرت حجت الاسلام جوادی آملی
با سلام و دعای خیر به جنابعالی و پدر ارجمند شما که از ذخایر اسلام شیعه و انقلاب امام خمینی (ره) است.
می گویند که حضرت محمد (ص) تنها پیامبر از نسل حضرت اسماعیل است و این موضوع هیچوقت خوشایند روحانیون یهود و مسیحیت نبوده است. روحانیون یهود بخوبی مطلع هستند که حضرت مهدی (عج) منجی عالم بشریت خواهد بود و این موضوع نیز هرگز برای آنها خوشایند نبوده و نخواهد بود. به همین جهت آنها، برای تصاحب قدرت آخر الزمان به همه نیروهای شیطانی متوسل شده تا حکومت آخر الزمان تحت سیطره آنها باشد. آنها در صدها سال گذشته ازنیروهای شیطانی بهره گرفته اند تا به اهداف پلید خود نزدیک شوند. آنها قطعاً برنامه های پبچیده و مرموزی برای نفوذ در تنها کشور شیعه دنیا (ایران) داشته، دارندو خواهند داشت. ظهور حضرت باب و قرار گرفتن مدفن باب در اسرائیل در همین راستا بوده است. اگر این فرض درست باشد که به نظر حقیر صحیح هست. شیاطین یهود برای نفوذ در دین ما، دولت شیعی ما و انقلاب ما برنامه های مختلفی دارند. آیا حوزه های علمیه شیعه که پشتیبانان واقعی حضرت ولی عصر (عج) در زمان غیبت هستند آیا برنامه مدونی برای خنثی سازی نیروهای شیطانی بویژه از جنس جنیان داشته اند ؟ آیا اصولاٌ لزومی به چنین مرکزی وحود دارد ؟ یا برخورد با شیاطین انسن و جن یک تصمیم فردی و عقلائی است ؟ لطفاٌ توجه داشته باشید که قدرت های بزرگ قطعاً مراکز متافیزیک محرمانه و سری دارند.
استدعا دارم حضرت آیه الله جوادی آملی ادام الله بطول بقاء در صورت ضرورت سخنرانی مبسوطی در این زمینه ارائه فرمایند.

مهدی -متخصص در علوم تجربی (PhD (456052)
 
حمید
۱۳۹۰-۰۳-۱۴ ۱۲:۵۷:۳۶
سلام
1- آیا تخریب مسجد الاقصی توسط یهودیان ارتباطی به تسخیر جنیان به اذن خدا برای حضرت سلیمان دارد و آن اینکه آنها به دنبال کسب این قدرت هستند؟

2- آیا علم جفر و کابالای یهودیان ارتباطی با تسخیر جنیان دارد؟


(455056)
 
۱۳۹۰-۰۳-۱۴ ۱۳:۲۳:۳۵
با سلام


موضوع فیلم سینمایی \"ملک سلیمان\" که سال گذشته پخش شد، نزدیک شدن دنیای اجنه و دنیای انسان ها بود. آیا این فرضیه صحت دارد؟

با تشکر
و ارزوی طول عمر برای پدر گرامی که از ذخیر های بزرگ انقلاب اسلامی هستند (456111)
 
بیژن
۱۳۹۲-۰۸-۰۹ ۲۳:۳۲:۲۷
بسیار متشکرم سرانجام توانستیم توسط حضرت اقای املی به اطلاعات صحیح در مورد اجنه دست یافتیم.تشکر (1751610) (alef-6)
 
س.ح
۱۳۹۳-۰۴-۱۰ ۰۲:۱۸:۵۶
سلام
در قرآن آمده است که حضرت موسی با (خضر) همسفر شد و ایشان کودکی را کشتند بعد از اینکه موسی سوال کرد چرا نفس زکیه ای را کشتید فرمودند (از علم غیب) که او در بزرگسالی کافر می شد و پدر و مادر مومنش را از راه بدر میکند سوال من این است که این پسری که کشته شد به بهشت می رود (چون بیگناه بوده تا آن موقع)یا جهنم(چون در آینده نیامده کافر می شده)؟ (2231616) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۱۳:۲۷:۰۹
بسمالله الرحمن الرحيم بحق بسم الله الرحمن الرحيم
محضر مبارك استاد بزررگوا
سلام عليكم
با احترام عرض ادب خدمت شما به استحضار ميرساند مدتي ميباشد كه در خصوص علوم جفر - راضي فازي - متافيزيك - حروف ابجد تحقيق و به توفيقاتي دست يافته ام به لطف پروردگار و اين موضوع از آنجايي شروع شد كه مشاهده گرديد كه بعضي از افراد با توجه به نداشتن علم كافي در اين خصوص مردم را با افكار خود يا پريشان مي سازند و يا از خدا وند متعال و كتاب كامل علوم ديني (قرآن) دور مي سازند كه حسب وظيفه دست به تحقيق زدم و با توجه به در دست بودن مطالب از طريق اينترنت اين علوم را شروع بع فراگيري نموده ودر شرايط خاص به كمك مردم خدا جوي مسلمان شتافته و با تجويز آيات و احاديثي از قرآن وائمه معصومين در سدد رفع گرفتاري پرداخته گرفتاري اول مردم ما خرافي زدگي است و بخشي هم دامن زدن به عقايد برخي آدمهاي شرور ،حسود و فاسق است كه از طريق اجنه و شياطين با زندگي اين عزيزان بازي مي نمايند و هماگونه كه در آيه شريفه 102 سوره بقره تائيد مي نمايد كه سحر و جادو وجود دارد اين بنده حقير به لطف خداوند به اين اطلاعات دست يافته هرچند ناچيز ولي توانسته ام با لطف خدا و ائمه اطهار همانا ياري ده كساني هستند كه ميخواهند قدم در راه سعادت و كسترش و ترويج دين مبين اسلام گامي موثر بردارند بر داشته ام
لذا مي خواهم بدانم كه اين بنده حقير كه در اوراد و اذكار خداوندي زره اي بيش نيستم و قسدم و نيتم كمك به خلق خدا با استفاده از تاليفات و تفسيرات در مورد خواص آيات از علما و قرآن كريم مي باشد آيا فعلو يا كار حرام انجام يمدهم يا راه را درست طي مينمايم و در ادامه آن كوشاباشم
باز هم از توجهات حضرت عالي براين امور خفيه كمال امتنان را دارد و اميد است با راهنماييهاي حضرت عالي بتوانم در خدمت اهداف والاي الهي باشم
انشاءالله
وماتوفيقي الابالله
محمد آشتياني (2372211) (alef-13)
 
نازیلا
۱۳۹۳-۰۷-۰۴ ۱۴:۲۷:۵۴
باسلام میخاستم بگم که بعداز عقد شوهرم نسبت به من سرد شد وگفت که بتو و بدنت هیچ میلی ندارم بخاطر این بوده که طلسم شدم یانه؟ممنون پاسخ بدین (2392669) (alef-13)
 
بیتامدحی
۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۲۳:۱۶:۳۶
با سلام محمد هستم من نوشته ام را با ایمیل همسرم ارسال کردم (2688891) (alef-3)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۱-۳۱ ۱۳:۰۶:۰۳
سلام این کتاب نفایس الفنون را از کجا تهیه کنیم ممنون (2835646) (alef-3)
 
امین
۱۳۹۴-۰۳-۲۵ ۰۱:۵۶:۴۶
بلسلام من نظر دادم و سوال کردم از شما فکر کنم در آدرس ایمیلم اشتباهی کلمه نوشتم اگر ممکن هست به این آدرس ارسال کنید (2965785) (alef-6)
 
خ.م
۱۳۹۴-۰۵-۰۴ ۱۳:۴۱:۰۳
باعرض سلام و ادب خدمت حاج اقا ،میخواستم بدونم من که حدود 40 سن دارم و حتی یک خواستگار هم نداشتم باید چی کار کنم !؟ایا ممکنه بخت منو بسته باشن؟در این صورت برا حل مشکلم باید به کجا مراجعه کنم البته خیلی نذر ونیاز کردم اما نشد...!ایا مراجه به کسی که علوم غریبه میداند برا دعا گرفتن حایز هست؟لطفا راهنماییم کنید خیلی خسته شدم از مجردی و تنهایی... (3069840) (alef-13)
 
احمدی
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۲:۳۷:۴۳
با عرض سلام و احترام.سوالی داشتم در ارتباط با پیشگویی از طریق علم جفر و ستاره طالع افراد.فرمودین پیش گویی جایز نیست.ولی من می خواستم پیش گویی از این طریق صحت دارد؟یعنی می شود به جواب پیشگو اعتماد کرد ؟ به گفته خودشان از طریق علم جفر و ستاره افراد در مدارشان. کسی برای من چنین پیشگویی را انجام داده ولی من در سایتهای مختلف خواندم کسی که علم جفر می داند اجازه ندارد اعلام کند.حالا نمی دانم چه کنم؟به این پیشگویی اعتماد کنم؟ (3165899) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۶-۱۵ ۰۹:۴۸:۴۶
من چند سالی است که متوجه شده ام که انگار کسی دارد مرا کنترل می کند و مرا از راه دور تسخیر کرده است (با توجه به اتفاقات که افتاده است و می افتد) و من می خواهم بدانم که آیا این قضیه صحت دارد؟ و اگر صحت دارد این فرد انسان است یا جن و ارواح ؟ و چند وقت این قضیه برای من مشکل ساز شده است . و یا شایدم مرا سحر و جادو کرده اند. در هر صورت مرا راهنمایی کنند .و برای باطل شدن آن هم راه نشان بدهید و اگر کسی دارد مرا کنترل می کند (این فرد را خارجی ها اسکنر می گویند) طریقه رهایی از دست او را نشان من بدهید . (البته خودم یک سری کارها را بلدم و لی راهنمایی می خواهم) و می خواهم بدانم که این فرد چه کارهایی در زندگی من انجام داده است. (3166273) (alef-13)
 
سار
۱۳۹۴-۰۶-۱۶ ۱۰:۵۲:۱۰
سلام من قبل ز عقد به دعانویس مراجعه نمودم گفتند این ازدواج صورت نخواهد گرفت اگر هم بگیرد مشکلی پیش میاید که بهم میخورد حال میخوام بدونم ک چکنم افکارم پریشان شده است (3169070) (alef-13)
 
تینا
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۳:۰۹:۱۷
سلام
من چندین سال هست که درخواب و بیداری کسی صدایم میکند.گاهی از خواب میپرم.تا حدودی خواب هایی ام که میبینم با واقعیت درآینده ارتباط دارد.گاهی خیلی غمگین میشوم.که کاملا بدون دلیل است.بعضی رفتارای غیر قابل کنترل دارم.یا مثلا حافظه نزدیک بسیار ضعیف.طوری که اصلا اونجا نبودم.یا بعضی وقتا احساس خواب آلودگی شدید میکنم.طپدرصورتی که خواب کافی دارم.یا اشتهای فوق العاده.سوالم اینه که شما چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟
متشکرم (3202673) (alef-13)
 
پارسا
۱۳۹۴-۰۹-۱۴ ۲۲:۴۴:۱۵
سلام من دوستی دارم که 12مرحله برای تسخیر راگزرانده وهمه چیز را میبیند ازاتفاقاتی که قراراست بیفتت خبر داردوهرچه درمورد اینده گفته اتفاق افتاده به راحتی زیر زمین را میبیند وهر فردی را میبیند از گذشته اش میگوید تا اینده وکارهایی که انجام میدهدوهمه چیز را میبیند در مورد کارهای این شخص میتوانید بهم بگید کارهاش درست هست (3367277) (alef-11)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۵ ۲۱:۰۸:۲۴
سلام. سؤالاتی پیرامون ازدواج داشتم (3740998) (alef-13)
 
حسین
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۱۹ ۱۲:۰۳:۱۴
سلام.آیا فرشته ها میتوانند وارد بدن انسان شوند و از زبان او با دیگران صحبت کنند.مثل کسی که اصطلاحا جن زده شده باشد. (3812670) (alef-3)
 
عسل
Denmark
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۰۱:۱۲
با سلام و خسته نباشید. من برای مشکلی که داشتم به یک روحانی مراجعه کردم مشکل من بچه دارشدن بود.آقای روحانی برام طالع گرفتن و در صحبتشون این بود که طول عمر من از شوهرم بیشتره.حتی گفتن شوهرم به مرگ طبیعی نمیمیره من خیلی ناراحت هستم .آیا می توان بر اساس نام من و مادرم و نام شوهرم و مادرش طالع گرفت و چنین پیش بینی کرد. (3979254) (alef-13)
 
میرزا مهدی صادقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۱۹:۳۶:۳۸
با سلام

در رابطه با علوم غریبه و اقسام آن و کاربرد شرعی و صحیح آن اینجانب نظراتی دارم

اجمالا علوم غریبه صحیح و شرعی داریم و بر دو قسم است ۱- نظری ۲- عملی

در نوع نظری مشاوره انجام میشود و در نوع عملی راه حل

علم رمل جزء علوم نظری غریبه است و علم اوفاق جزء علوم عملی آن

برای توضیح بیشتر توصیه میکنم به سایت بنیاد مجازی نهج البلاغه

ali121.com مراجعه شود مقاله سحر و چشم زخم و شرح صوتی حکمت ۳۹۳

و به شرح خطبه ۷۸ در رابطه با نجوم و علوم غریبه

و شرح حکمت ۲۶ رابطه علوم غریبه و طب سنتی مراجعه شود (4016465) (alef-13)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۸:۰۲:۰۴
با سلام و سپاس از لطف جنابعالی می خواهم بدانم آیا اجنه می توانند در خواب انسان ها ظاهر شوند چون شخصا چندین بار حتی زمانی که اصلا به فکر آنها نیستم چنین خواب هایی دیده ام !در ضمن برداشت من از سخنان شما این است که همانطور که انسانها در حالت طبیعی هیچ رابطه ای با جن ندارند آنها نیز هیچ رابطه ای با انسان ندارند. (4022685) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۲۳:۲۹:۲۶
باسلام خدمت استاد گرامی
ایا علم اسامی که بنا به علم حروف و اعداد هست از نظر علمادین درست است؟
و اینکه اسم افراد چون ممکن است درست انتخاب نشده باشد، از گرو ههای حادثه افرین و متضرر باشند؟
چون براساس ادعای این افراد که در سایت های دینی هست
افراد بر اساس اسم خود و مادر و پدر و...
در چهار گروه عرفانی، اشرافی، متضرر، حادثه آفرین قرار میگیرند
واقعا درست است یا نه؟؟
لطفا براساس عرفیات و یا مصالح جامعه کنونی جواب ندهید،،، صادقانه درست هست یا خیر؟؟؟ (4032444) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۷ ۱۹:۱۶:۵۱
سلام به نظر شما جن مسلمان میتواند سعادت و آخرت انسان را برای او بخرد لطفا جواب بدهید ممنون (4035922) (alef-3)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۱۴:۳۵:۲۶
چرا سوالات رو بار گذاری نمی کنید روی سایتتون من گذاشتم سوال اما تا الان نزاشتید به جواب سوالم خ زیاد نیاز دارم زندگیم داغون و تباه شده جوابش رو بدید شاید کمکی بکنه بهم (4197557) (alef-3)
 
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۱:۲۵:۰۵
سلام وقت بخير من فعاليت هايي در خصوص روحانيت دارم ممنون ميشم ك مرا همراهي كنيد واقعا ب استاد نياز دارم با تشكر (4494367) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.