توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400497
رسوایی‌های بی‌سابقه نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا
وطن امروز/18مهر95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۰
درست یک ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رالی رسوایی‌های 2 نامزد رسیدن به اتاق بیضی کاخ سفید به حادترین مراحل خود رسیده و 2 رقیب دموکرات و جمهوری‌خواه رسما در حال لجن‌مال کردن یکدیگرند. در حالی که مشخصا دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا به دستور اوباما به شکل بی‌سابقه‌ای بی‌طرفی در انتخابات را کنار گذاشته و به افشای اسناد مالیاتی و فیلم‌هایی رسواکننده درباره دونالد ترامپ می‌پردازند، آبروی هیلاری کلینتون هم هدف جنبش‌های جهانی شفافیت‌طلب نظیر ویکی لیکس یا دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی از جمله روسیه قرار گرفته است.

ویکی‌لیکس در نخستین مرحله از افشای اطلاعات و اسناد محرمانه مربوط به انتخابات آمریکا، سخنرانی‌های پولی و خصوصی هیلاری کلینتون برای سران وال‌استریت را افشا کرده است. افشای رابطه صمیمانه کلینتون با سران بانک‌ها و موسسات مالی بدنام  وال‌استریت و مین‌استریت نیویورک نظیر گلدمن سکز، مورگان استنلی و دویچ بانک که عامل اصلی بحران اقتصادی 2008 به این سو در جهان شناخته می‌شوند، مواضع دروغینی را که او در کارزار انتخاباتی‌اش علیه این نهادهای فاسد مالی اتخاذ کرده بود برملا می‌کند.

محتوای این سخنرانی‌ها که در فاصله سال‌های 2013 تا 2015 انجام شده‌اند از طریق هک شدن صندوق ایمیل یاهوی جان پادستا، رئیس ستاد انتخاباتی کلینتون فاش شده‌اند که بیش از 2 هزار پست از سوی تونی کلارک، مدیر تحقیقات این ستاد در رابطه با مواضع حقیقی هیلاری در قبال وال‌استریتی‌ها دریافت کرده بود.

در این نامه‌های الکترونیکی جملات و اظهارنظرهای جالبی در میان حرف‌های نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری به چشم می‌خورد. همچنین واکنش سران وال‌استریت به حرف‌های او نیز ذکر شده که نشان می‌دهد گرگ‌های وال‌استریت هیلاری را دوست و حامی خود می‌دانند. در متن یکی از این سخنرانی‌ها برای رؤسای بانک گلدمن سکز که بابت آن 225 هزار دلار به هیلاری کلینتون پرداخت شده بود، او خود و شوهرش بیل را برخوردار از مواهب اقتصادی جایگاه سیاسی‌شان طی یک دهه دانسته است.

او همچنین اعتراف به ریاکاری کرده و گفته است که شخصیت‌های سیاسی مثل او باید – در بعد اقتصادی - 2 زندگی مجزای عمومی و خصوصی داشته باشند. این در حالی است که او  پس از ترک وزارت خارجه آمریکا در سال 2013 بیش از 20 میلیون دلار از محل چنین سخنرانی‌هایی درآمد کسب کرده است.

در یک سخنرانی افشا شده دیگر هیلاری توسط ویکی‌لیکس، او جمله‌ای بر زبان آورده که می‌تواند کل سوابق سیاسی 2 دهه‌ای‌اش را زیر سوال ببرد. کلینتون گفته است: «سیاست مثل درست کردن سوسیس است!» از طرف دیگر در آخرین رسوایی مربوط به ترامپ پس از افشای فرار مالیاتی در هفته گذشته، فیلمی مشمئزکننده از او منتشر شده است. در این فیلم که مربوط به 11 سال پیش است، او که متوجه روشن بودن میکروفن نشده به یکی از همراهانش در اتوبوس انتخاباتی با بیانی رکیک روابط نامشروع خود با زنان متاهل را شرح می‌دهد.

پل رایان رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این رسوایی از شرکت در برنامه‌های انتخاباتی او انصراف داد. همچنین رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه و رهبر این حزب در سنای آمریکا نیز سخنان ترامپ را محکوم کردند. ترامپ نیز اگرچه عذرخواهی کرده اما حرف‌های رکیکش را تنها شوخی دانسته است.
 
کلمات کلیدی : انتخابات آمریکا+ترامپ+کلینتون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.