نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480598
قطر، فرصتی دیگر برای افزایش صادرات صنایع تبدیلی
کاوه زرگران؛ 18 خرداد 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
فرصتی که برای گسترش تبادلات تجاری و افزایش صادرات ایران به قطر در هفته جاری پیش‌آمده را نمی‌توان مشابه با فرصتی که در مورد بازار روسیه پیش آمد در نظر گرفت.

هرچند تحریم قطر توسط چهار کشور دیگر عربی شبیه به فرصتی است که در مورد روسیه به دست ایران آمد اما باید در نظر گرفت که قطر بازار کوچک‌تری است و نیازهای آن متفاوت با روسیه است. غالب اقلامی که قطری‌ها به آن نیاز دارند محصولات صنایع تبدیلی است.

آرد، نان‌وآب معدنی از کالای موردنیاز قطری‌هاست و شرکت‌های ایرانی که ظرفیت خالی دارند می‌توانند برای تأمین نیازهای قطر پیش‌قدم شوند. کل واردات مواد غذایی کشاورزی قطر در سال 2015، 3.3 میلیارد دلار بوده و بخشی که از تنش با چهار کشور عربی امارات، عربستان، بحرین و مصر آسیب‌دیده 31 درصد از این رقم است.

ایران می‌تواند تأمین‌کننده این 31 درصد باشد اما سؤال این است که در فرصت روسیه چه کردیم و چطور می‌توانیم از فرصت قطر به بهترین شکل استفاده کنیم تا تجربه کاستی‌ها در مورد روسیه تکرار نشود؟

فرصت حضور مؤثر در بازار روسیه زمانی پیش آمد که مدیران دولتی ما تازه‌نفس بودند اما زمانی که عملکردها را بررسی می‌کنیم می‌بینیم باوجود تمایل دولتمردان، چندین و چند جلسه در سه سال گذشته برای ارتقای تجارت با روسیه برگزارشده اما هم چنان سهم ایران از بازار 27 میلیارد دلاری مواد غذایی و کشاورزی روس‌ها، 152 میلیون دلار است و این سهم متعلق به کالاهایی است که از گذشته‌های دور و به‌طور سنتی به روسیه صادر می‌شده است و بیشتر شامل پسته و کشمش و رب گوجه‌فرنگی است. همین آمارها نشان می‌دهد که عملکرد ما و سیاست‌گذاری و امور زیربنایی ما در صادرات بسیار ضعیف، غیرقابل‌دفاع و غیرقابل‌توجیه است.

در فرصت پیش‌آمده برای افزایش صادرات با قطر به نظر می‌رسد بهتر است بخش دیگری از اقتصاد کشور کار را پیش ببرد و چه‌بهتر که بار این مسئولیت را بخش خصوصی به عهده بگیرد. به نظر من احتمال افزایش صادرات ایران به قطر  در بخشی از اقلامی که چهار کشور تحریم کننده به قطر صادر می‌کردند بسیار زیاد است.

بهتراست دولت بیشتر تمرکزش را معطوف به تسهیل صادرات کند یعنی درزمینهٔ انتقال پول و حمل‌ونقل به صادرات محصول کمک کند. هرچند بازار قطر به‌اندازه یک‌دهم از  بازار روسیه هم برای تجار ایرانی فرصت ایجاد نمی‌کند اما به‌هرحال نباید از همین فرصت هم به‌راحتی گذشت. شرایط سیاسی نشان می‌دهد که قطری درست گرفتند تا تأمین‌کننده‌های مختلف داشته باشند و در تنش‌های سیاسی به کمبود برنخورند. اگر محصولات ما به بازار قطر ورود پیدا کند، این حضور مقطعی نیست و می‌توانیم قطر را بازار بلندمدتی برای ایران ببینیم. 

محصولات ایران در صنایع تبدیلی از استانداردهای بالا برخوردار است و به کشورهای همسایه ازجمله امارات و بحرین و به کشورهای اروپایی هم صادر می‌شود. سطح استاندارد تولید مواد غذایی و کشاورزی در ایران موردقبول کشورهای واردکننده است و ایران توانایی حضور دائمی در بازار کشورهای مختلف جهان ازجمله قطر را دارد.


رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران
 
کلمات کلیدی : قطر + قطع روابط دیپلماتیک +ایران+اقتصاد ایران+صادرات کالا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۱۱:۴۲:۱۰
همچین می گید فرصت انگار چند نفر جمعیت داره. از نظر تجارت به اندازه یک شهر متوسط ایران هم ارزش نداره (4417956) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۱۲:۴۱:۴۷
دوست عزیز در متن هم اومده که واردات مواد غذایی کشاورزی قطر در 2015 برابر با 3.3 میلیارد دلار بوده. اونوقت شما میگی به اندازه یک شهر متوسط ارزش تجاری نداره؟! قابل توجه شما ما در همون سال کلا 25 میلیار دلار نفت که درآمد اصلیمون هست فروختیم. قطر ثروتمندترین کشور دنیا با درآمد سرانه 130 هزار دلاره و باید از این فرصت حداقل از نظر اقتصادی استفاده کرد که باعث ایجاد اشتغال برای مردم ایران میشه (4418090) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۱۲:۴۵:۲۸
اگر فرصت سوزی نکنیم میشود کلی مواد غذایی فرستاد و کلی سیمان با لنج صادر کرد و ارز آوری خوبی داشته باشیم (4418100) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۲۰:۵۷:۳۳
مسئولین ما و فرست طلبی ما هر چه دیدیم جز فرش قرمز برای خارجیها برای سود کردن آنها ندیدیم تو این 15/10سال اخیر قرارداد بین المللی داشتیم که ایران سود کنه؟؟؟ البته منظورم سود شخصی مسئول مربوطه و دورو بریاش نیست سود ملی رو گفتم (4418912) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۲۱:۲۵:۵۴
میشه مذاکره کرد واسه جام جهانی 300 هزار نیروی کار مصر رو لخراج کنه و 300 هزار شغل ایجاد کرد (4418946) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۲:۳۵:۰۷
در رابطه با قطر هم باید از جیب مایه بذاریم . چون ما اصلا در ایجاد ارتباط با کشورها نمی توانیم بر اساس منفعت خود عمل کنیم . تازه اگر بازر قطر را هم به دست بیاریم ، ده بازار بزرگتر مانند عربستان و ... رو از دست می دیم (4420711) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.