نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503899
مطهری: چرا با درخواست محاکمه علنی محصورین مخالفت می‌شود؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه درباره وضعیت مهدی کروبی خواستار دلیل مخالفت با درخواست محاکمه علنی محصورین شد.

به گزارش ایسنا، در نامه علی مطهری خطاب به محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه‌ قضائیه آمده است:

«با اهداء سلام، در مصاحبه اخیرتان با اشاره به حوادث سال ۸۸ گفته‌اید «یک اقدامی شورای عالی امنیت ملی در سال ۸۹ نسبت به برخی که در رأس قضایا بودند گرفت و این تصمیم منجر به محصور شدن برخی افراد شد و همچنان آن مصوبه به قوت خود باقی است.»

به عرض می‌رسانم آن مصوبه حداکثر در شرایط اضطرار و آشوب موجه بوده و ادامه حصر خانگی پس از آن نیاز به حکم قضائی داشته و الاّ مخالف اصول سی و دوم تا سی و هفتم قانون اساسی است. هیچ گاه شورای عالی امنیت ملی نمی‌تواند جای قوه قضائیه را بگیرد و بدون محاکمه و شنیدن دفاعیات متهم برای او مجازات حصر خانگی تا زمان مرگ تعیین کند. نباید بهانه‌های حقوق بشری به دست آمریکا و سایر دشمنان انقلاب اسلامی داد.

گفته‌اید «نسبت به برخی که در رأس قضایا بودند این تصمیم گرفته شد.» آیا کسان دیگری در رأس قضایا نبودند؟ چرا برای آنها که زمینه فتنه را فراهم کردند و آنها که عکس‌العمل مناسب نشان ندادند چنین تصمیماتی گرفته نشده است؟ اگر بعد از آن مناظره کذایی عکس‌العمل مناسب از طرف‌ نهادهای مسئول نشان داده می‌شد یا بعد از اعتراضات مردمی به جای آنکه از رئیس جمهور ۲۴ میلیونی سخن گفته شود و به جشن ملی توصیه گردد، موضوع را موکول به نظر شورای نگهبان می‌کردند تا به تدریج هیجانات فروکش کند آیا اساساً چنین فتنه‌ای رخ می‌داد؟

مشکل این است که شما یک طرف قضیه را گرفته‌اید و طرف دیگر را رها کرده‌اید و تا چنین است و انصاف دیده نمی‌شود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد. اکنون یکی از محصوران طبق قانون اساسی درخواست محاکمه علنی در دادگاه صالح کرده است، چرا با آن مخالفت می‌کنید؟ آیا این امر شائبه هراس از روشن شدن حقایق را ایجاد نمی‌کند؟

بهتر است به قانون تمکین شود و سنت غلط حصر خانگی در جمهوری اسلامی برچیده شود.»
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۰۹:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۳:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۱۵:۱۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۰۷:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ۱۲:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۰۷:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۱۶:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ ۱۲:۱۱
 
 
کلمات کلیدی : علی مطهری + رفع حصر + اژه ای
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۱۷:۴۸
آقای به اصطلاح مطهری شما که دم از انصاف میزنی یه حرفی هم در مورد مشکلات مردم بزن. هر چند وقت یه بار با موضوع حصر خودی نشان میدی تا جلب توجه کنی!!!!!!!!!!!!!!! (4528416) (alef-13)
 
فرناز
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۳۶:۴۳
حرف حساب جواب ندارد. (4528436) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۴۱:۵۳
بحث اینجاست که اگر کسی حرف 24 میلیون نفر را به هیچ گرفت حرف یکی دو نفر در دادگاه را میپذیرد؟کسی که حرف بسیاری از بزرگان نظام و حتی دوستان نزدیک خود را قبول نکرد دلیلی برای تمکین به قانون دارد؟
کسی که یکبار آگاهانه باعث از بین رفتن امنیت ملی شد و به خاطر او اینهمه تحریم به ما تحمیل شد چرا دوباره اینکارها را نکند؟ هنوز خون کشته ها خشک نشده است چه تضمینی وجود دارد دوباره کشور ملتهب نشود؟(اگر یادتان باشد رهبر گفت از هر طرف کسی کشته شود پای شروع کنندگان فتنه است چون مسیری را آغاز میکنند که کنترلی روی ادامه آن ندارند!) آقای مطهری اگر مطمئنید اتفاقی نمی افتد چرا تضمین نمیدهید؟
وقتی کسی دارای یکی از انواع اتهامات دروغ و افترا باشد این حق قاضی است که دادگاه را علنی برگزار کند یا نه!اگر نمیدانید از رئیس جمهور حقوقدان بپرسید به شرطی که قانون را قبول داشته باشید!!! (4528443) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۴:۲۰:۲۹
لطفا حافظه مردم را اینقدر هیچ و یا دست کم نگیرید. با خلط مباحث به جایی نمی رسید و نمی رسیم. بی کفایتی و ندانم کاری مسئولان وقت دوران 8 ساله سالهای 1384 الی 1392 و مسخره کردن تصمیمات مجامع بین المللی نتیجه ای بهتر از وضع کردن و اعمال تحریم های علیه کشورمان نداشته است و البته به اینها میبایست احساسی عمل کردن و خام اندیشی جمعی آگاه و یا ناآکاه در حمله به سفارت انگلیس در تهران در پاییز سال 1390 را اضافه نمود که پیامد سریع و ناخوشایند آن اعمال نحریمهای شدید بانکی توسط اروپا علیه کشورمان بود که متاسفانه هنوز آثار مخرب آن با وجود گذشت چند سال و قرارداد برجام کاملا برطرف نشده است. اگر بنا به رسیدگی و صدور حکم دادگاه صالحه باشد لاجرم میبایست همه مقصران و اهمال کنندگان دوران 8 سال قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید هم مورد مواخذه و احتمالا محاکمه قرار گیرند. ثلث شدن ارزش پول ملی به یکباره قابل اغماض و فراموشی نبوده و نیست و تا مسببین وضعیت پیش آمده پاسخگو نباشند عقربه ترازوی عدالت میزان قرار نخواهد گرفت. و من الله التوفیق. (4528688) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۴۲:۳۶
درود به شرفت دکتر ... (4528445) (alef-13)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۴۷:۰۰
برادر مطهری فعلا قدرت دست یک طرف دعواست.
بهرحال بنده به عنوان یک مسلمان از حق گویی و عدالت خواهی شما ممنونم.
بارها نوشته ام خدا پدر ومادرت را بیامرزد که لقمه حلال بشما داده است. (4528452) (alef-13)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۵۱:۵۷
جناب آقای مطهری عزیز آیا کسانی که ماه ها کشور را به اغتشاش کشیدند و همراه با بیگانگان و دشمنان قسم خورده ی کشورمان هم نوا شدند و سران فتنه با دروغ بزرگ تقلب می خواستند اختلاف 12 میلیون رای را ناچیز بدارند آیا اگر محاکمه شوند حکمشان کمتر از اعدام است و بعد جنابتان باز نمی فرمایید که چرا این حکم صادر شده ؟ (4528463) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۲:۵۸:۳۱
اولا: شما از کجا می دونی اعدامه وقتی هنوز حرفاشون رو نشنیدی دوما: شما محاکمه کن بعد حکم بده می خواد اعدام باشه یا تبرئه
این حرف شما خیلی عجیب و غیر منطقیه (4528556) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۴:۰۰:۱۲
آقای بنده خدا.
آمدیم و اسناد دیگری رو شد.
بدون محاکمه حق نداری انگ بزنی. (4528651) (alef-13)
 
امیرنظام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۵۸:۵۴
شما جواب سوال رو در منطق عده ای جستجو کن که بی دیلی و با نیت آشوب به خیابون ها ریختن و هرچه منطقی توضیح داده شد، قبول نکردند.
اینها چون منطق ندارند، ممکن است دست به آشوب مجدد بزنند.

خدا شما رو اصلاح کند آقای مطهری که دانسته مملکت رو می خواهید به پرتگاه بکشونید! (4528475) (alef-13)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۳:۳۹:۰۵
هم امیری !! هم انتظام!!!
پیشنهاد شما چیست ؟ تا لحظه مرگ در حصر باشند؟ این انصاف است؟
کمی داشتن مروت و مردانگی و آزادیخواهی هم خوب است (4528619) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۲:۳۲:۳۲
باید همون موقع اعدامش می کردند تا الان افراد فضول تو کار دخالت نکنند.
همین که تا الان زنده است و داره تو خونش زندگی شو می کنه نشان رافت اسلامیه آقای مطهری
افرادی مثل مطهری باید محاکمه شوند که دارند جو سازی راه می اندازند. (4528515) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۲:۳۳:۴۴
اینقدر نظام مماشات کرد تا پر رو شدند باید بعد از نه دی این دو مفسد اعدام می شدند (4528517) (alef-13)
 
ایرج پورنصیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۲:۵۳:۱۹
اقا بعنوان یک فرد عادی هر طوری فکر میکنم میبینم بصلاح نظام است که این موضوع به نحوی حل و فصل گردد. (4528543) (alef-13)
 
اسداللهی فرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۲:۵۵:۵۶
با سلام، هیچ انسان با شرف و با عقلی به محاکمه عادلانه ایراد نمی گیرد اگر محاکمه شوند و بعد با سند و مدرک قاضی رای به مجازات آنها صادر کند و واقعا مستحق اعدام شوند؛ این خواست ملت است و مجرم در هر کسوتی باشد مجرم است باید مجازات شود به قضیه ای که در تاریخ نقل شده دقت کنید: زنی به نام فاطمه مخزومیه، که از قبیله بنی مخزوم بود مرتکب سرقت شد ، وجریان به سمع مبارک پیامبر(ص) اکرم رسانده شد وبرای حضرت ثابت گردید که حکم آن، قطع انگشتان دست راست وی می باشد. سران قبیله بنی مخزوم دیدند که اجرای حکم، بزرگترین سرشکستگی و سرافکندگی برای قبیله آنهاست. درفکر چاره افتادند وبا هم مشورت کردند ، وچنین به نتیجه رسیدند که اسامة بن زید، ندیم پیامبر(ص) اکرم ونزدیک ترین شخص می باشد ، او را دیدند تا در محضر پیامبر(ص) شفیع گردد، اسامه به محضر آن حضرت آمد و اظهار شفاعت نمود، پیامبر(ص) خشمگین شده و با تندی به او فرمود: ای اسامه! تو می خواهی یکی از حدود الهی تعطیل شود، و برای تعطیل شدن قانون خدا، می خواهی شفاعت کنی؟! آنگاه حضرت در مسجد رفت و برای مسلمانان خطابه ای خواند از جمله فرمود: مردمی که پیش از شما زندگی می کردند از این رو به هلاکت رسیدند و شیرازه ملّیت آنان از هم گسیخت و پاره شد که هرگاه اگر در میان شان افراد صاحب نفوذ و دارای منزلت اجتماعی مرتکب خلاف می شد، قانون درمورد او اجرا نمی شد، ولی اگر افراد ضعیف جامعه مرتکب عمل خلاف می شد فوراً قانون در مورد آنها اجرا می شد، سوگند به خدا اگر دخترم فاطمه(س) دزدی کند، دستش را قطع خواهم کرد» 1. ویژگی اسلام به این عدالت است. پس ما دایه ی مهربان تر از مادر نباشیم بگذاریم احکام اسلام اجرا شود و رافت اسلامی را بهانه ی محاکمه نکردن کسی که خواهان رسیدگی به اتهام می کند، علم نکنیم و به قول آقای دکتر مطهری بهانه به دست حقوق بشری های حقوق شکن ندهیم.
1. کلینی ، محمد یعقوب ، اصول الکافی ، ج5 ، ص294، چاپ سوم ، 1368، الاسلامیه – وسایل الشیعه ( آل البیت ) ج25 ، 429 (4528548) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۳:۰۲:۲۳
هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک !
بنده هیچ علاقه ای به آقای کروبی نداشته و ندارم و نخواهم داشت اما بایستی
در کشور قانون اجرا شود حال قانون دارای اشکال باشد یا نباشد . یک قانون مشکل دار در طول زمان اصلاح میشود ولی کار سلیقه ای و تشخیص مصلحت و ...
قابل قبول نیست. (4528561) (alef-13)
 
مخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۳:۰۶:۴۱
چه مقصر باشند و چه نباشند قانون حکم میکند که محاکمه شوند. البته اگر قانون ملاک باشد (4528567) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۳:۱۲:۲۵
تا حالا فکر کردید چرا برای کسی که مثلا پنج نفر را به قتل رسانده و بعد خود را به پلیس معرفی کرده دادگاه برگزار می شود؟ چون حق اوست که از خودش دفاع کند هر چند حکمش از پیش اعدام باشد. دادگاه به روشن شدن ابعاد گوناگون موضوع کمک می کند تا سهم عوامل مختلف در جرم و همدستان احتمالی آشکار گردد. مگر اینکه گروهی از همدستان از آشکار شدن حقایق بترسند. الف درج کن نظرم را (4528577) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۶:۲۸:۲۳
متاسفانه همین عدم محاکمه و حصر خانگی طولانی مدت این افراد ، باعث مظلوم نمایی محصورین و بهانه ای به دست ضد انقلاب و مجامع جهانی حقوق بشر داده است
محاکمه حق قانونی و منطقی این افراد است و سخنان جناب آقای مطهری کاملا" منطقی ، قانونی و درست است (4528867) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.