نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 411099
سودجویی برخی پزشکان از پنهانکاری سرطان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۸
سالی 90 هزار بیمار سرطانی به 300 هزار بیمار کنونی اضافه می‌شوند و بنا به تأکید رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران چیزی حدود نیمی از این بیماران جانشان را از دست می‌دهند.

به گزارش جوان؛ سالی 90 هزار بیمار سرطانی به 300 هزار بیمار کنونی اضافه می‌شوند و بنا به تأکید رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران چیزی حدود نیمی از این بیماران جانشان را از دست می‌دهند. این در حالی است که به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و 50 درصد آنها قابل درمانند و حداقل نیمی از بیماران سرطانی که طی روند درمان جانشان را از دست می‌دهند می‌توانند زنده بمانند، اما منافع مالی برخی پزشکان مانع از آن می‌شود تا بیمار را به مسیر درست درمان هدایت کنند.

شیمی‌درمانی سال‌هاست که برای ما به نماد درمان سرطان تبدیل شده و دیدن چهره تکیده بیماران شیمی درمانی با ضعف جسمانی فراوان و موهایی ریخته حکایت از عمق فاجعه دارد، این در حالی است که با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از انواع سرطان‌ها با روش‌هایی نظیر آنکولوژی یا پرتو درمانی می‌توانند با هزینه و عوارض کمتر درمان شوند، هر چند برخی پزشکان برای منافع خود سد این مسیر می‌شوند و ترجیح می‌دهند بیمار را به جای معرفی به تخصص‌های مکمل درمان سرطان جراحی کنند یا برای درمانش از داروهای گرانقیمت شیمی‌درمانی استفاده کنند، آن هم در شرایطی که بنا به تأکید رئیس انجمن آنکولوژی ایران شیمی درمانی تنها 10 درصد در بهبود بیمار مؤثر است.

رئیس شانزدهمین کنگره بین‌المللی گوارش و کبد ایران با رد موضوع سونامی سرطان در ایران می‌گوید: سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر است، ولی کشورمان رو به پیری پیش می‌رود و امید به زندگی نیز در ایرانی‌ها در مدت 40 سال بالغ بر 30 سال افزایش یافته است، به طوری‌که امید به زندگی مردان ایرانی در بدو تولد 77 سال و در زنان در بدو تولد 81 سال افزایش یافته است و همین افزایش سن موجب افزایش بروز سرطان شده است. به گفته ملک زاده 50 درصد سرطان‌ها قابل درمان و 40 درصد آنها قابل پیشگیری است و طی 15 سال گذشته میزان مرگ و میر سرطان نسبت به سال‌های دیگر 20 درصد کاهش یافته است. رئیس شانزدهمین کنگره بین‌المللی گوارش و کبد ایران عواملی همچون مصرف تریاک، ‌قلیان و سیگار و همچنین فقدان بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن را از جمله مواردی عنوان می‌کند که منجر به افزایش انواع و اقسام سرطان‌ها از جمله سرطان‌های دستگاه گوارش می‌شود.

هزینه‌های درمان سرطان 120 برابر شده است

حتی با پذیرش آمار ملک‌زاده درباره پایین‌تر بودن نرم ابتلا به سرطان در ایران نسبت به دیگر نقاط دنیا باز هم سالی 90 هزار ابتلای جدید به سرطان عدد قابل‌توجهی می‌شود که می‌تواند بار مالی زیادی را به بیماران و جامعه تحمیل کند. به خصوص اینکه اغلب اوقات سرطان‌ها به موقع تشخیص داده نمی‌شوند و گاهی وقت‌ها هم برخی پزشکان برای درمان این بیماری پر‌هزینه‌ترین مسیر را به بیمار نشانی می‌دهند. رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با انتقاد از تشخیص ندادن به موقع سرطان در کشور معتقد است: در ایران این تشخیص به موقع نیست و همین امر هزینه‌های درمان را بالا برده است. آنطور که عباس کبریایی زاده می‌گوید، بیشترین اثربخشی داروها در مراحل درمان بیماری، مرحله تشخیص است که در این مرحله سهم داروها بسیار کم است و برعکس در زمان اوج ابتلا، هزینه‌های درمانی بسیار بالاست. برخی از داروهای ضد سرطان هزینه‌ای بیش از ٦٠٠ میلیون تومان دارند و برخی با ٥ میلیون تومان به طور کامل اثربخش‌ هستند. وی تصریح می‌کند: سرطان بیماری رو به رشدی در کشورمان است تا جایی که هزینه‌های درمانی بیماران سرطانی در سال‌های اخیر ١٢٠ برابر شده است.

پنهان کردن روش درمان

با وجود این خیلی وقت‌ها راه‌های بهتری برای درمان سرطان وجود دارد. به طور نمونه علیرضا نیکوفر، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده از رادیوتراپی برای درمان بیماران سرطانی را بهتر از شیمی درمانی و جراحی می‌داند.

وی با تأکید بر اینکه در کشورهای اروپایی برای درمان سرطان پروتکلی حاکم است و باید متخصصان مربوطه از جمله متخصص آنکولوژی و پاتولوژی در یک گروه درمانی بر شیوه درمان سرطان هر بیمار به توافق برسند و اگر خردجمعی بر درمان یک بیمار حاکم نباشد، اصلاً بیمه هزینه‌ای نمی‌دهد. در حالی که در ایران پزشک شخصاً برای درمان بیمار سرطانی تصمیم می‌گیرد که به دلیل فقدان خردجمعی ممکن است بهترین تصمیم نباشد. نیکوفر تأکید می‌کند: خیلی وقت‌ها درمان‌های سرطان قابل بازگشت نیست و بیماری که جراحی شده یا شیمی درمانی شود دیگر نمی‌تواند درمان پرتو درمانی دریافت کند.

وی تصریح می‌کند: اگر برای تسکین درد بیماران مبتلا به سرطان از رادیوتراپی استفاده کنیم، مؤثرتر از شیمی درمانی و جراحی است زیرا باعث می‌شود، کیفیت زندگی این بیماران و طول عمر آنها افزایش یابد.

از نگاه دبیر علمی یازدهمین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی برخی پزشکان راهکارهای درمانی ارزانتر را از بیمار پنهان می‌کنند تا خودشان وی را جراحی کنند. در حالی که هزینه و عوارض رادیوتراپی در اغلب موارد به مراتب کمتر از جراحی و شیمی درمانی است. البته اگر منافع پزشکان اجازه بدهد که بیمار را در این مسیر درمانی قرار بدهند.

وی اظهار داشت: متأسفانه در بحث تجهیزات رادیوتراپی نسبت به کشورهای غربی عقب‌تر هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: عوارض عمومی رادیوتراپی نیز کمتر از شیمی درمانی است.
 
کلمات کلیدی : سرطان+بیماری سرطان+سودجویی پزشکان
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۰۸:۵۱:۳۴
پنهان کردن روش های درمان بسیار شایع است
بواسیر یا هموروئید حداقل به 5 روش قابل درمان است . یک روش آن که تا درجه سه قابل اجرا است فقط نیاز به سوزن زدن در هموروئید دارد . متاسفانه پزشکان روش جراحی را بیشتر از همه تجویز می کنند.
مسئله دیگر که پزشکان پنهان می کنند مسئله مرگ است. بیمار بخاطر سرطان حتما می میرد اما پزشکان جراحی را تجویز می کنند. بیماری داشتیم که سرطان مغز گرفت . دو جراح حاظر به جراحی نشدند جراح سوم آن را جراحی کرد و بیمان حین جراحی فوت نمود.
چه کار باید کرد؟
منافع مردم با منافع بیمه ها یکی است . به عبارت دیگر هرچقدر هزینه درمان کمتر باشد بیمه سود بیشتری میبرد. بیمه ها باید طرح شکایت و دعاوی از پزشکان را به عهده بگیرند. بیمه ها بجای اینکه به مردم گیر بدهند و بگویند پول نمی دهیم، از پزشکان بخاطر روش غلط درمان شکایت کنند.
کار دیگری که می توان انجام داد مدیریت درمان است و مانند اروپا عمل کنیم . جای پزشک متخصص در بیمارستان است نه در مطب شخصی . در مطب شخصی هیچ نوع سونوگرافی، رادیوگرافی و.... وجود ندارد . در مطب پزشک هیچ نظارتی بالای سرخود نمی بیند.
بیمار به بیمارستان یا درمانگاه مراجعه میکند. توسط پزشک عمومی معاینه میشود. اگر نیاز بود بستری موقت میشود تا آزمایشات لازم بعمل آید. سپس جراح یا پزشک متخصص بر سر بیمار حاضر شده (نه اینکه بیمار به پزشک مراجعه کند) و مراحل درمان را برای بیمار توضیح میدهد.
تمام پزشکان و جراحان استخدام بیمارستان یا درمانگاه هستند و شخصی کار نمی کنند. (4004752) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۰۸:۵۷:۳۶
این قتل عمد نیست؟ (4004760) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۰۹:۱۳:۱۷
دكتر نيكوفر واقعا از جمله معدود پزشكان دلسوزي است كه من ديده ام.
حداقل در روند درمان به فكر سود شخصي خودش نيست.
كساني كه بيماري سرطان دارند مبتونن براي مشاوره با ايشون يكشنبه ها به بيمارستان فيروزگر برن.

انشاالله هيچ كسي روحيه اش رو از دست نده ... (4004782) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۱۴:۰۰
پزشکان نامرد باید اخراج بشوند (4004854) (alef-11)
 
بقراط حکیم
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۲۲:۵۶
"" البته اگر منافع پزشکان اجازه بدهد که بیمار را در این مسیر درمانی قرار بدهند.""
و صد البته که منافع پزشکان اجازه نمیدهد. (4004870) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۱:۲۸:۰۳
کدوم سودجویی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
هر چی بگیریم حقمونه!!

چرا نمیخوایین قبول کنید پزشکان چند سر و گردن از مابقیه اقشار علمی بالاترند.
یه استاد دانشگاه شریف اگر میتونست پزشکی میخوند ولی خب نمیتونست قبول شه.

بس کنید دیگه!! (4004960) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۲:۳۴:۲۱
عجب..... (4005044) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.