نظر منتشر شده
۳۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422097
اطمینان ظریف به نگرانی‌ ژاپنی‌ها درباره آینده برجام/ به نفع خود آمریکا نیز هست که به توافق پایبند باشد
بخش سیاست خارجی الف، ۱۸ آذر ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸
به گزارش خبرنگار الف، ظریف با حضور در مراسمی با حضور تعدادی از نخبگان و اندیشمندان سیاسی ژاپن حضور یافت و از اتمام سخنانش  به سوالات برخی حضار  شرکت کننده در این جلسه پاسخ داد.
 
متن سخنرانی دکتر محمد جواد ظریف بدین شرح است:

در سی سال گذشته ما در دوران گذار بودیم. بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خیلی ها صحبت از قرن جدید آمریکایی کردند. این مرحله گذار هم دارای چالش و هم دارای فرصت است. فرصت این امر این است  که همه افراد در دوران و جهان جدید این توانایی را دارند که بر آینده جهان و نظام حاکم بر آنها تاثیر گذارند.ما دیگر شاهد نیستیم که دو کشور یا چند کشور قدرت آن را داشته باشند که برای دنیا تصمیم بگیرند. این مونوپولی انحصار دیگر به اتمام رسیده است و بازیگران غیردولتی اکنون هستند که به بازیگران عمده تبدیل شده اند. ما اکنون شاهد سازمان‌هایی هستیم که اثرات جهانی دارند.

یکی از دلایل تاخیر در شکل گیری این سامانه تلاش ناموفق و ناکامی
وی در پاسخ سوالی درباره تحریم های معاملات بانکی با دلار گفت: این آمریکا است که خود را با محدود کردن تعامل دلاری با ایران محروم کردهاست. از این رو ما با دیگر کشورها با پول ملی آنها خود معامله می کنیم و با ژاپن نیز با ین و یورو معامله می کنیم از این رو یان آمریکااست که خود را از معامله دلاری ایران محروم کرده است.
بود که در طول این سال‌ها برای ایجاد نظم نوین جهانی صورت گرفت.درسی که باید گرفت این است که اگر شما اژدهایی  ایجاد کنید این مشکل گریبان شما را خواهد گرفت.

جنگ افغانستان تلاشی بود برای نهادینه سازی آن نظم جهانی که مدنظر بود.این تلاش‌ها منجر به تقویت تروریسم و افراطگرایی شد.

ما باید چالش‌هایی را که در مناطق ما است را درک کنیم. یکی از این چالش ها این بوده که ما در یک مرحله گذارهستیم.

محاسبه اشتباه آمریکا در جنگ عراق و به زعم خود پیروزی در جنگ و ایجاد نظم نوین اشتباه بوده است.جهانی شدن یکی دیگر از چالش‌ها است. در این وضیت اگر کسی بیاید مطرح کندکه به دنبال شکوفایی است بدون این که در مسایل جهانی دخیل باشد صحیح نیست. چطور یک طرف می خواهد با هزینه دیگران به منافع خود دست پیدا کند.

بیشتر ما در جهان دیپلماتیک می گوییم که ما در یک جهانی زندگی می کنیم که نمی توانیم در جهانی زندگی کنیم که دیگران تحقیر و عقب بمانند.

ما گمان می کنیم صرفه نظر از هر مکان از افغانستان تا استرالیا گرفته تا آمریکا و غیره و فرقی نمی کنند کجا باشد که این نارضایتی و یاس یک فرد را وادار می کندکه اقدام به عملیات انتحاری کند.
همه اینها ریشه در این تفکر دارد که شما بخواهید به هزینه دیگران به امنیت برای خود دست پیدا کنید.

جهانی سازی همچنین موید این امر است که نمی توان همه این نااطمینانی ها را در یک منطه و به صورت فردی حل کرد. اگه یک بیماری در یک جا سرایت کند آن به دیگر مناطق نیز سرایت خواهد کرد با توجه به این که ما در جهانی شده هستیم.

همه این  حرف‌ها معنی اش آن است که دیگر نمی توان بازی برد و باخت داشت یعنی به قیمت باخت دیگران به پیروزی رسید. این بازی است که نتیجه‌اش صفر است.

روشی که مسایل را طرح می کنیم تعیین کننده این است که آیا به پاسخ می. رسید. مسئله این است که نباید سوال به صورت برد و باخت باشد.

وی در ادامه به ذکر دو مثال در منطق سخنرانی خود پرداخت و با اشاره به برنامه هسته و مذاکره هسته ای گفت که فرض طرف مقابل به تلاش برای رسیدن به پیروزی باعث شد که سال‌ها مسئله هسته ای حل نشود. و هر کدام از طرفین در مواضع خود پافشار بودند ایران که بر حق خود تاکید داشت و آمریکا نیز می گفت که ایران حتی نباید یک سانتریفیوژ داشته باشد اما وضع نمی توانست به این منوال ادامه پیدا کند چرا که توازن میان قوای دولتی و مخالفان را نمی توان با شیوه برد و باخت به هم ریخت.کاری که ما کردیم این بود که با ریاست
وزیر امور خارجه کشورمان، در ادامه با اشاره به پیشرف‌ها ی ایران با وجود تحریم ها گفت: همه اینها موید این امر بود که تحریم ها اثر ندارند و تحریم‌ها اراده ایرانی‌های را نخواهد شکست.
جمهوری روحانی این مسئله را  بازتعریف کردیم که چطور می توانیم مسئله هسته ای را حل کنیم. و روش متفاوتی در قبال تعریف مسئله در پیش گرفتیم.

اکنون می توان این امر را در مورد سوریه اجرا کرد. اگر به آن صورت که غربی ها می گویند که نمی توانیم آینده ای با اسد برای سوریه داشته باشیم این نتیجه صد درصد برای مخالفان اسد و اگر اسد مجبور به واگذاری قدرت باشید این امر از نظر او یک نتیجه صد درصد برای مخالفان خواهد بود و اگر اسد نیز باید بماند این نتیجه صفر تا صدی از نظر مخالفان خواهد بود و این صدمه ها تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد.

از این رو باید واقعیت کنونی را درک کرد و رویکردی عقلانی آغاز کرد. به عوض تاکید بر یک فرد و شخصیت خاص باید بر روندی تاکیدکرد که چگونه همه سوریه ها می تواند بخشی از راه حل مسئله باشند.

به محض این که رویکرد برد و باخت را کنار گذاشتیم می توانیم امیدوار به یافتن راهکاری در این رابطه باشند.وی در ادامه به دیگر مشکلات موجود در جهان پرداخته و گفت که البته همه مسایل ناشی از این رویکرد غلط برد و باخت نبوده است.

وی به مسئله افغانستان اشاره کرد گفت که هیچ کس حاضر نشده است به اندازه که در مسایل نظامی هزینه می کنند خرج زیرساخت های این کشور کند تا از افراط گرایی ناشی از نبودن آنها از بین برود.

ظریف در ادامه این نشست به پرسش های افراد حاضر پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ترامپ و موضع وی در قبال پایان دادن به توافق هسته ای گفت: توافق هسته ای یک توافق یک جانبه میان ایران و آمریکا نیست؛ بلکه توافقی چند جانبه است که از سوی دیگر کشورها تقویت شده و اتحادیه اروپا به طور مستقیم در آن مشارکت داشته و در نهایت از سوی سازمان ملل و قطعنامه ای تصویب شده است.

وزیر خارجه ایران ادامه داد:‌به نظر من این به نفع آمریکا و بقیه جامعه بین المللی است که به این توافق بین المللی
وزیر خارجه ایران ادامه داد:‌به نظر من این به نفع آمریکا و بقیه جامعه بین المللی است که به این توافق بین المللی پایبند باشند. بنا بر این نکته اول این است که این یک توافق دوجانبه نیست که آمریکا بخواهد به سادگی سخن از مذاکرات مجدد یا خروج از آن را به میان آورد.
پایبند باشند. بنا بر این نکته اول این است که این یک توافق دوجانبه نیست که آمریکا بخواهد به سادگی سخن از مذاکرات مجدد یا خروج از آن را به میان آورد.

دوم این که این به نفع خود آمریکا نیز هست که به توافق پایبند باشد. چرا این را می گویم؟ دلیش این است که از نظر آمریکاییها بهترین حالت این خواهد بود که بتوانند تحریم ها را به آن گونه که قبل از برجام داشتند اعمال کنند. در صورتی هم که آمریکا این توانایی را داشته باشد که تحریم‌ها را اعمال کند چه چیزی عایدش خواهد شد؟ اصلا چرا از همان ابتدا آمریکا پای میز مذاکرات آمد؟ اگر با اعمال تحریم‌ها می توانست اقتصاد ما را نابود کند چرا پای میز مذاکره آمد.

ظریف با اشاره به روند گسترش تحریم‌ها مانند تزریق واکسن گفت که به سبب اقدام آمریکا ما هم واکسینه شده ایم و یاد گرفتیم که چگونه روی پای خود و بر پایه اقتصاد خود ایستادهایم. ما یادگرفتیم که چگونه امنیت خود را بر پایه اتکا به مردم تضمین کنیم. اگر چه برای تعامل با دنیا آمده ایم اما اگر این رابطه قطع شود نخواهیم مرد. آنها به این نتیجه رسیدند و به همین دلیل پای میز مذاکره آمدند. دانستند که تحریم‌ها با وجود فلج کنندگی، اثرگذار نخواهند بود.

وزیر امور خارجه کشورمان، در ادامه با اشاره به پیشرف‌ها ی ایران با وجود تحریم ها گفت: همه اینها موید این امر بود که تحریم ها اثر ندارند و تحریم‌ها اراده ایرانی‌های را نخواهد شکست.

وی افزود: از این رو ما به همراه دوستان خود در جامعه بین المللی تلاش خواهیم که برجام و اجرای آن ادامه پیدا کند. در دیدارهایی که در این دو روز در ژاپن با نخست وزیر و وزیر امورخارجه داشتم و در دیدارهایم در چین و قبل از آن در هند، همه بر این امر تاکید داشتند که این توافق هسته ای یک توافق بین المللی است و باید به آن احترام گذاشت. اما این به آن معنی نیست که گزینه های ما محدود هستند.

وی در پاسخ  سوالی درباره تحریم های معاملات بانکی با دلار گفت: این آمریکا است که خود را با محدود کردن تعامل دلاری با ایران محروم کرده است. از این رو ما با دیگر کشورها با پول ملی آنها خود معامله می کنیم و با ژاپن نیز با ین و یورو معامله می کنیم از این رو به زیان آمریکا است که خود را از معامله دلاری ایران محروم کرده است.
 
کلمات کلیدی : ظریف+ژاپن+توکیو
 
معلم متعهد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۳:۳۴:۵۱
جناب ظریف
از شما ممنونیم که بخاطر مردم تلاش کردی
اما ای کاش نمیکردی
چرا که منتقدان شما از این به بعد هر اتفاقی بیفته شما را مقصر قلمداد خواهند کرد
وهمیشه اشتباهات خودشونا پشت این قضیه بر جام مخفی خواهندکرد. (4057198) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۷:۱۸:۲۶
واقعا تلاش کرد برای تحقیر ایران (4057588) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۲۱:۲۹:۰۷
هموطن گرامی چه کسی باید جواب این بی عهدی های آمریکا را بدهد ، چه کسی باید جواب این خسارت محض. را بدهد، (4057956) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۲۳:۱۳:۴۶
معمولا مردم چیزی یادشون نمیره (4058096) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۰:۳۴:۴۲
بله نام برجام باقى ميماند در كنارش تحريم ها هم باقى ميماند (4058442) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۳:۵۷:۰۲
کسی منکر تلاش های ایشون نیست.
اما باید قرارداد محکمی بسته میش شد که هرطور خواستن از زیرش در نرن . این که تفسیرهای مختلف میشه از یک متن واحد یعنی برجام به شدت ضعیفه. (4058681) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۴:۰۰:۰۳
یعنی میفرمایید برجام خسارت بار نبوده؟یا آقای ظریف هیچ نقشی در این خسارت نداشتند؟ (4058688) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۷:۵۹
اگر دولتمردان به توصیه رهبر معظم انقلاب در بدعهدی و خباثت شیطان بزرگ دقت می‌کردند و در تایید برجام این‌قدر عجولانه رفتار نمی‌کردند امروز شاهد این وضعیت غمبار در برجام نبودیم. (4057274) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۸:۳۹
بدعهدی آمریکا در برجام نشان‌دهنده انجام یک توافق بد است که ایران را از امکان دستیابی به حق خود محروم کرده است. خواسته رهبر معظم انقلاب این بود که هر دو طرف به طور همزمان موظف به انجام تعهدات باشند، ولی در برجام تعهدات ایران باید نقد و بدون تعلل وقت انجام می‌گرفت در حالی که غربی‌ها پیوسته از لغو تحریم‌ها طفره رفتند. آنها راستی‌آزمایی را پیش‌شرط هر اقدام خودشان مشخص کردند. از ابتدا معلوم بود که این یک توافق یکجانبه به سود غرب است. (4057275) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۸:۴۱
یعنی جناب ظریف به ژاپن اطمینان داده؟ یعنی انها از ما نگرانی بیشتری دارند؟ (4057276) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۰:۳۵:۱۹
یعنی اینقدر برجام روی هواست!؟ (4058443) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۸:۵۱
مدیحه‌سرایان چشم و گوش بسته برجام امروز که با بدعهدی آمریکا چیزی از برجام عاید کشور نشده دیگر روی آن را ندارند که منتقدین را دوباره به جهنم حواله بدهند. ولی امیدواریم مسئولیت خسارت‌های وارده بر کشور در این مدت را برعهده بگیرند. (4057277) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۹:۰۶
قضیه برجام خاطره دلسردکننده، خوشحالی و ذوق‌زدگی به خاطر هیچ را به یاد همه می‌آورد. در حالی که به جای این‌گونه کارها باید اقتصاد مقاومتی عملی می‌شد از خام‌فروشی نفت پرهیز می‌شد، افزایش صادرات امتیاز تلقی می‌شد تا مثل امروز نشود که پول نفت بلوکه می‌شود، در حالی که قیمت نفت رو به افزایش است حتی روسیه هم صادراتش را به منظور منطقی شدن قیمت نفت کاهش می‌دهد ولی آقایان به افزایش صادرات نفت خام افتخار می‌کنند! (4057278) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۹:۲۶
بنده برخلاف نظر آقای رئیس‌جمهور که گفته بود برجام را خدا آورد اعتقادم این است که برجام دستپخت کدخدا یعنی آمریکا بود، امروز هم هر رفتاری که می‌خواهد با برجام می‌کند (4057279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۲۹:۵۲
وقت آن رسیده که صدا و سیما در نقد و بررسی عالمانه برجام و مقایسه بین آنچه که داده‌ایم و آنچه که گرفته‌ایم با دعوت از کارشناسان برنامه‌سازی کند. حداقل در بقیه راه مردم در جریان باشند. (4057280) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۳۰:۰۶
امیدوارم آقای روحانی متوجه شده باشند که اعتماد به کدخدای ادعایی جهان چه مصائبی به بار آورده است، بعد از 36 سال نطنز و فردو و اراک را تعطیل کردیم تا فقط به برخی تفهیم شود که اعتماد به آمریکا راه به جایی نمی‌برد. (4057282) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۱:۰۶:۰۶
الحمدالله که تعطیل شدن همین خودش خیلی دستاورده ! دیگه پول وهزینه این مملکت صرفش نمیشه ! (4058474) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۳۴:۰۳
اقای ظریف. خیلی دوستت داریم ما مردم. بهترین وزیر امور خارجه در 37 سال بعد از انقلاب هستی و خواهی بود. پاینده باشی ای مرد شجاع و با تدبیر. (4057288) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۷:۱۲:۰۰
احساسات بدون منطق (4057565) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۲۰:۳۸:۴۳
آقای ظریف تمام تلاشش خودش رو برای جذب سرمایه خارجی انجام داده . خدا خیرش بده (4057896) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۲۲:۰۱:۰۹
وقتی هیچ چیز قابل دفاع نباشد تنها تعریف و تمجید الکی میشه کامنت شما (4057989) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۰:۳۶:۲۶
ظریف برگرد به مملکت. الان دقیقا کجایی؟؟ (4058444) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۱:۰۶:۴۵
زنده باد زنده باد زنده باد ظریف . (4058476) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۴:۰۲:۳۱
نتایج تدبیرشون در برجام مشهود است! (4058695) (alef-13)
 
سید جمال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۴:۵۹:۲۳
در مورد ظریف تاریخ قضاوت خواهد کرد در آن زمان شاید بسیاری از شما مردم دیگر در قید حیات نباشید که تمجیدهای بی اساس اینچنینی را حواله مردی بسیار معمولی با فهم و درکی عوامانه ، نمایید (4058749) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۴:۳۴:۵۲
بعد از این همه رفت و آمد فکر میکنی با توصیه میتونی برجام رو سرپاه نگه داری؟؟
چرا حتی یک خط تعهد نگرفتی و به حرف بزرگترت گوش نکردی؟
فقط برو فضای مجازی هشتگ ها رو ببین اینجا منتشر نمیشه (4057290) (alef-13)
 
محمدرضا
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۵:۲۵:۱۰
جالبه...
از یه طرف می گن با تمدبد تحریم ها برجام نقض شده...بعد می گن پایبند باشه به نفع خودشه...

بابا تکلیف رو روشن کنید....بالاخره دلتون میاد بگید برجام نقض شده یا نه... (4057398) (alef-13)
 
خانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۵:۴۱:۴۶
همه کامنت ها فقط به درگیری لفظی بین دو جریان اشاره دارد اما کسی به فکر مردم نیست که چه تحریم باشد و چه نباشد فرقی در رفاه اقتصادی و اجتماعی شان ندارد (4057420) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۵:۵۲:۱۵
متاسفم که اینقدر عجولانه عمل کردید (4057441) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۰۰:۳۱:۱۵
آن وقت جز اینکه ما نفت را می فروشیم و اجازه نمی دهیم قیمت جهانی نفت افزایش یابد توافق برجام برای ما هم نفعی دارد؟! (4058176) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۷:۲۰:۳۶
فکر نمیکنید کمی دیر به سمت شرق حرکت کردید؟ (4058915) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۸:۵۴:۲۰
ژاپن دلواپس!!!!!اعتماد به نفس جناب ظريف قابل ستتيش است،اعتماد به نامه كرى ،فشار ايميلى و عدم رعايت خطوط نظام و........شده تقصير ديگران! (4059045) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.