توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386296
تقدیر از طالب زاده در جشنواره «حقوق بشر آمریکایی»
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره هنری «حقوق بشر آمریکایی» روز گذشته با حضور سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم و دیگر مسئولین در حوزه هنری برگزار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۹
تهران پرس، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره هنری «حقوق بشر آمریکایی» روز گذشته با حضور سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم، اصغر آب‌خضر دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری، گل‌علی بابایی، حسین بهزاد، علیرضا قزوه، نادر طالب‌ زاده، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، سردار سعید قاسمی و جمعی از نویسندگان و هنرمندان و تعدادی از خانواده های شهدای هسته ای و شهید باغبانی در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این دوره جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی، حدود ۸۰۰ اثر در بخش های مختلف به حوزه هنری البرز به عنوان دبیرخانه جشنواره رسید. این آثار در قالب های موشن گرافیک، اینفوگرافیک، پوستر و تابلو مقاله، عکاسی چیدمان و کاریکاتور تولید و به این جشنواره ارسال شده است.

این ۸۰۰ اثر توسط ۳۵۰  هنرمند ارزشی است که از سراسر کشور در جشنواره شرکت کرده اند. بسیاری از آثار این جشنواره مبتنی بر تحقیق و پژوهش تولید شده که توسط دبیرخانه، به شکل ویژه در موضوع حقوق بشر آمریکایی به انجام رسیده و در اختیار هنرمندان قرار گرفته است.

در ابتدای این مراسم، دکتر حقانی نماینده محترم جشنواره پویش هنری حقوق بشر آمریکایی در جمع حضار گفت: بنده به شخصه از تمامی فعالین فرهنگی و هنری فعال در جبهه انقلاب فرهنگی و فضای مجازی تشکرو قدردانی می کنم.

وی گفت: مقام معظم رهبری در سال 90 درباره جنایت های آمریکا و موضوع حقوق بشر آمریکایی فرمودند: نسبت به جریان آمریکا و حقوق بشر بیش از 100 سند داریم که می توانیم آبروی آمریکا در زمینه تضییع حقوق بشر را ببریم. امیدواریم که این گونه جشنواره ها فتح بابی برای افشاگری جنایت های آمریکا علیه کشورهای مسلمان منطقه و فرامنطقه باشد.

نیروهای انقلاب اجازه ندهند که پرچم آمریکا در ایران برافراشته شود

در ادامه سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم درباره جنایت های این کشور و موضوع حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: بنده در ابتدا از دست اندرکاران جشنواره هنری و دبیرخانه حقوق بشر آمریکایی تقدیر و تشکر می کنم. امیدوار هستیم که این گونه برنامه های فرهنگی و هنری بیشتر برگزار شود.

وی گفت: با توجه به این که غربی ها و هالیوود علیه اسلام و مسلمانان و مکتب اهل بیت اقدامات مخرب فراوانی انجام می دهند، لازم است که جوانان انقلابی و فرهنگی کشورمان با تولید آثار و محصولات فرهنگی، جلوی این اقدامات خرابکارانه غرب و هالیوود را بگیرند. همگان در جریان جنایت های آمریکا در خصوص کودتای 28 مرداد در ایران در سال 1332 هستند. سوژه های فراوانی وجود دارد که نیروهای انقلاب به این سوژه ها بپردازند و هم در داخل و هم در خارج مورد بهره برداری قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم با اشاره به اینکه در این مراسم از دو تن مفاخر و هنرمندان کشورمان تجلیل خواهد شد خاطرنشان کرد: آقای نادر طالب زاده هنرمند نام آشنا و بلندآوازه ای است که در خارج از مرزها و حتی کشورهای مقاومت ایشان را می شناسند. به هر حال این که گفته شده افرادی که در راه خدا قدم بر می دارند، از هیچ چیز واهمه ای ندارند، به درستی واضح و صحیح می باشد. به طور کلی فعالین حوزه انقلاب و فرهنگ، نوپا و جوان و انقلابی هستند و بایستی به آن ها توجه داشت. وظیفه نیروهای انقلاب است که پرچم حقانیت را بدست بگیرند و اجازه ندهند که پرچم آمریکا در ایران برافراشته شود.

حسینی در ادامه تصریح کرد: به طور قطع بایستی از آقای سیدمسعود شجاعی طباطبایی نیز تقدیر کرد. چراکه فعالیت های فرهنگی ایشان در زمینه هنرهای تجسمی و کاریکاتور علیه استکبار و رژیم صهیونیستی مثال زدنی بوده است.

وی درباره جنایت های آمریکا در زمینه حقوق بشر و سوژه هایی که جوانان انقلابی می توانند از آن برای نشان دادن جنایت های این کشور استفاده کنند، عنوان داشت: قدرت و ابزاری که در دست غربی هاست، درصدد آن است که جنایت هایی که این کشور در طول یک قرن انجام داده است را بر همگان پنهان سازند.

این کارشناس مسائل فرهنگی افزود: به طور مثال از سال 1330 دخالت نظامی آمریکا در جنگ کره که باعث کشته شدن بیش از هزاران مردم بی گناه شد، نشان دهنده حقوق بشر آمریکایی است .1336  لشکرکشی به لبنان و 1340 لشگرکشی به کوبا که جان اف کندی با شعار حقوق بشر به کوبا لشکرکشی کرد، تنها بخشی از جنایت های آمریکا علیه ملت مظلوم دنیا بوده است. به طور کلی هرجا که آمریکایی ها توانستند پیروز شوند، داخل کشورها شدند و هرجایی که شکست خوردند، فرار را بر قرار ترجیح دادند.

حسینی گفت: به جرات می توان گفت که مبنا و معیار حقوق بشر، منافع ملی آمریکا و نظام سلطه و سرمایه داری است. این در حالی است که آمریکا حتی به متحدین خود نیز رحم نمی کند. به طور مثال صدام حسین و تهاجم نظامی آمریکا به پاناما، تنها نمونه هایی از نقض حقوق بشر توسط آمریکایی است.

وی گفت: از سال 1330 تا سال 1395 بیش از 30 بار کشور آمریکا به کشورهای دیگر لشکرکشی کرده و حقوق بشر را نقض کرده است. کشتار شیخ نمر و شکنجه شیخ زکزاکی ناشی از جنایت های آمریکا در منطقه است و به طور کلی آنقدر این کشور جنایت کرده که حتی با آب کوثر هم پاک نشدنی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم گفت: امیدواریم که هنرمندان و همچنین نیروهای انقلابی کشورمان بتوانند رسالت خودشان را در جهاد کبیر عملیاتی کنند. در دیدار حضرت آقا با دولتمردان، ایشان درباره عملیات آفندی و پدافندی دستگاه های فرهنگی دولتی با صراحت سخن گفتند و به نظر نمی توان به آنها امیدوار بود و بایستی به همین جوانان انقلابی و فرهنگی امیدوار بود.

آمریکا، حقوق بشر را بهانه ای برای فشار به کشورها قرار می دهد

همچنین کاردار کشور کوبا که در مراسم اختتامیه جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی حضور داشت، درباره جنایت های استکبار جهانی خصوصا آمریکا نسبت به این کشور گفت: بالاترین هدف در انقلاب اجتماعی هم برای ایران و کوبا این بود که علیه نظام آمریکا ایستادگی کنند. کوبا و ایران همانند سایر کشورهای مستقل دنیا، این فشار را از سوی آمریکا احساس می کردند. زمانی که آمریکا درباره حقوق بشر صحبت می کند، تنها گزینشی است.

وی افزود: به طور کلی دولت آمریکا دوست ندارد درباره میلیون ها مهاجری که از تبعیض در این کشور رنج می برند، سخنی به میان بیاورد و آن را رسانه ای کند. حتی آنها هیچ تمایلی ندارند درباره مهاجرین فقیر آفریقایی که به واقع مورد ظلم از سوی آمریکا قرار گرفته اند، سخنی بگویند. دولت آمریکا هرچند وقت یکبار موضوع حقوق بشر را بهانه ای برای فشار به برخی از کشورها قرار می دهد.

وی گفت: همچنین نمی توان از این موضوع که آمریکا و برخی از متحدان این کشور، حق برخی از کشورها را نقض می کنند، چشم پوشی کرد. نمونه های زیادی در افغانستان و سوریه و عراق که باعث بروز کودتا و مرگ هزاران فرد بی گناه شده است، وجود دارد. همچنین متحد اصلی آمریکا در منطقه، اسرائیل جنایت های زیادی در نقض حقوق بشر انجام می دهد. علاوه بر این آمریکا اغلب دستاوردهایی که کشورها در زمینه حقوق بشر بدست آورده اند را فراموش و نقض می کند. کشوری مانند کوبا که حقوق ابتدایی شهروندانش را در زمینه بهداشت و آموزش و سلامت را تامین کرده است، از سوی آمریکا محکوم شده است.

کاردار کشور کوبا در ادامه گفت: در روز 17 دسامبر 2014 دولت های کوبا و آمریکا جهت برقراری ارتباط مجدد اعلام آمادگی کردند. شخص اوباما اظهار داشت که سیاست های تحریم علیه کوبا به شکست منجر شده است. این اظهارنظر نشان دهنده این بود که دولت و ملت کوبا در قبال سیاست های آمریکا ایستادگی کرده است و اجازه سلطه به این کشور را نداد. بنده به عنوان کاردار کشور کوبا اعلام می کنم که دوستان ایرانی می توانند مطئمن باشند که کشور کوبا علیه آمریکا و اقدامات استکباری این کشور مبارزه و ایستادگی خواهد کرد و هیچ شکی وجود نخواهد داشت.

تلاش می‌کنیم جشنواره حقوق بشر آمریکایی سال آینده، بین‌المللی باشد

در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی سردار سعید قاسمی درباره جنایت های امریکا در زمینه حقوق بشر اظهار داشت: ما معمولا افراد مرده پرستی هستیم و تا زمانی که یک هنرمند در قید حیات است، از وی تجلیل و قدردانی نمی کنیم و زمانی که آن فرد فوت می کند، به فکر آن می رسیم که از وی تجلیل کنیم. یکی از دوستانی که بنده بیش از 2 دهه شاگردی وی را کردم، دکتر نادر طالب زاده است. ایشان فرزند تیمسار طالب زاده است که از مبارزینی بود که به همراه تعدادی دیگر از ارتشیان مقابل نظام آن دوره ایستادگی کردند.

سردار قاسمی در ادامه تصریح داشت: ایشان قبلا شاگرد شهید آوینی بودند. آقای طالب زاده زمانی که لانه جاسوسی به تصرف درآمد، مستندی ساختند و محتوای این مستند باعث این شد که مدیران رسانه ای آمریکایی را به چالش بکشد. همچنین در تابستان سال 59 ایشان یک مستندی درباره عشایر ساختند. اولین مستند جنگی ایشان در جبهه با مشقت فراوان ساخته شد. همچنین در والفجر 4 ایشان مستند زیبایی ساختند.

در ادامه این جشنواره اسماعیل آجرلو دبیر اجرایی جشنواره به سخنرانی پرداخت و گفت: در این جشنواره تلاش ما بر این بود تا نقد هنرمندان ایرانی از حقوق بشر آمریکایی را در قالب هنر به تصویر در آوریم. در همین راستا پس از اعلام فراخوان، 800 اثر از 400 هنرمند به دبیرخانه جشنواره رسید که بیش از 50 اثر در قالب نمایشگاهی به مدت یک هفته برای بازدید علاقه مندان درحوزه هنری به نمایش در آمده است.

آجرلو یادآور شد: در این مجموعه  آثار، در قالب موشن گرافی، اینفوگرافی، پوستر و عکس، چیدمان و کاریکاتور از هنرمندان به نمایش گذاشته می شود.

آجرلو یادآور شد: از همه همراهانی که در برگزاری این جشنواره کمک کردند تشکر کرده و از همین جا اعلام میکنم چه نهادهای دولتی حمایت کنند چه حمایتی از سوی آنها صورت نگیرد، به پشتوانه جهادگران فرهنگی، سال آینده نیز این جشنواره را برگزار خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم جشنواره حقوق بشر آمریکایی سال آینده، بین‌المللی باشد.

نادر طالب زاده نیز در این مراسم عنوان کرد: پرداخت به این موضوع اتفاقی است که کمتر شاهد آن هستیم و این رویداد مثبتی است که امیدوارم در سال های آتی پخته تر برگزار شود.

وی افرود: با وجود همه این ها ما همچنان یک قرارگاه ثابت جنگ نرم نداریم. ما باید این موضوع را از ایران توسعه دهیم تا فقدان پرداخت به این موضوع را به شکل گسترده ای با فرستادن افرادی به کشورهای دیگر، جبران کنیم.

طالب‌زاده تاکید کرد: جنگ نرم مسئله مهمی است اما در این جنگ ما قرارگاه مرکزی نداریم. لازم است پدافند را از ایران خارج کنیم و سخنران و رایزن به کشورهای دیگر بفرستیم تا مردم آمریکا بفهمند چه اتفاقاتی در کشورشان در حال رخ دادن است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران حرف‌های جهانی برای گفتن دارد و امیدواریم با توجه به نیاز جنگ نرم به ستاد مرکزی، اتفاق های خوبی در این زمینه تا سال آینده رخ دهد.

تقدیر از هنرمندان و اهدای جایزه به برگزیدگان

در ادامه این مراسم از دو کتاب، «حقوق بشر آمریکایی» و «وضعیت حقوق بشر در آمریکا» و نیز مجموعه آثاری که به جشنواره حقوق بشر ارسال شده است، رونمایی شد. جواد حاجی پور و شهناز اسحاقی محققان و نویسندگان کتاب پژوهشی «مصادیق نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده آمریکا» هستند که موارد نقض حقوق بشر در داخل کشور آمریکا، عملکرد ضد حقوق بشری این کشور در عرصه بین الملل و همچنین اقدامات خصمانه آمریکا نسبت به مردم ایران را به شکل مستند روایت می کند. همچنین کتاب «وضعیت حقوق بشر در آمریکا» توسط مرکز پایش معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر تدوین و از سوی مرکز انتشارات قوه قضائیه منتشر شده است. این کتاب از نقض حقوق بشر توسط آمریکا در حوزه های مختلف در سال 2015 پرده برمی‌دارد.

بر اساس این گزارش، در مراسم اختتامیه، از خانواده شهید هادی باغبانی، نادر طالب‌زاده و سید مسعود شجاعی طباطبایی قدردانی شد. همچنین از افراد برگزیده این جشنواره معرفی شدند.

عکس چیدمان: این بخش برگزیده نداشت اما از فاطمه عرفانیان، علی اکبری، محمدجواد بهادری‌فر و نفیسه بندری تقدیر شد.

اینفوگرافیک: محسن راستی‌پور رتبه سوم، مجتبی غریب‌نواز و حسین رستمی به طور مشترک رتبه دوم، علیرضا خدامرادی رتبه اول.

کاریکاتور: حمید صوفی رتبه سوم، اکبر تراب‌پور رتبه دوم، مازیار بیژنی رتبه اول. در این بخش، جایزه ویژه چهره به آرش فروغی اهدا شد.

موشن گرافیک: حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی محمدی رتبه سوم، محمدرضا قلی‌پور رتبه دوم و سیدمرتضی خلیل‌پور رتبه اول.

پوستر: محمد براتی رتبه سوم، یونس رجبی رتبه دوم و امیر بایرامی رتبه اول.

در حاشیه برگزاری این مراسم، آثار برگزیده نخستین جشنواره هنری «حقوق بشر آمریکایی» در زمینه‌های عکاسی، گرافیک و کاریکاتور دیده می‌شد که می‌توان با آثار هنرمندانی از جمله مازیار بیژنی، حمید صوفی، حمید قالیجاری، محسن راستی‌پور، مهدی مصطفوی و الهام محمدی وثوق اشاره کرد.

بنابر این گزارش، نخستین جشنواره حقوق بشر آمریکایی چندی پیش فراخوان خود را منتشر کرد و با استقبال چشمگیر مخاطبان و اهالی هنر روبه‌رو شد.

این جشنواره با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درخصوص «حقوق بشر آمریکایی» و نام‌گذاری هفته دوم تیرماه هر سال به این نام، توسط دبیرخانه پویش مردمی «افشای حقوق بشر آمریکایی» با همکاری موسسات و نهادهای مردمی با هدف معرفی چهره واقعی مدعیان جهانی حقوق بشر با استفاده از ابزار هنر برگزار شد.
 
کلمات کلیدی : حقوق بشر آمریکایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.