توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 436498
محمد عطریانفر: سیدحسن انگیزه‌ای برای ورود به خبرگان ندارد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۸
تصور نمی‌کنم سید‌حسن آقای خمینی کاندیدای میان‌دور‌ه‌ای خبرگان شوند. در آن مقطع ورود ایشان به توصیه آقای هاشمی رفسنجانی بود اما متاسفانه شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید نکرد و به طور طبیعی فکر نمی‌کنم چنین انگیزه‌ای در او وجود داشته باشد که به انتخابات مجلس خبرگان ورود کنند.

محمد عطریانفر در گفت‌وگو با ایلنا در مورد این که از بین گزینه‌هایی مانند ناطق نوری، علی‌اکبر ولایتی، حسن روحانی، حداد عادل چه گزینه‌هایی برای ریاست مجمع تشخیص مطرح هستند، گفت: مناسب‌ترین گزینه برای جایگزینی آقای هاشمی، ناطق نوری است. به اعتبار این که موقعیت ریاست مجمع یک موقعیت برجسته از حیث فراگروهی و فراجناحی است و مقام معظم رهبری هم معمولا شخصیت‌هایی را در مجمع انتخاب می‌کنند که بیشتر دغدغه ملی دارند و وابستگی‌های خطی و گروهی سیاسی آنها در مرحله ثانوی است.

گزیده این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم:

- چهره‌هایی مانند ولایتی و لاریجانی هم واجد شئونات ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند اما ناطق نوری مناسب‌ترین جایگزین برای آیت‌الله هاشمی است.

- مقام معظم رهبری هیچ‌گاه در انتخاب افراد، وابستگی سببی و نسبی را ملاک عمل قرار نمی‌دهند بلکه بنا به شأنیت و صلاحیت افراد دست به انتخاب می‌زنند. بنابراین تصور نمی‌کنم گزینه رهبری هم آقای حداد عادل باشد.

- معمولا در غیاب رئیس مجمع باید کسی این ماموریت را بر عهده داشته باشد ولی ما در گذشته چنین شرایطی را تجربه نکرده‌ایم. ضمن این که جلسات مجمع با توجه به اساسنامه داخلی حتما این وضعیت را روشن کرده است.

-  برای انتخاب رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  نباید زمان تعیین‌ کرد.

مساله‌ای را حل نمی‌کند و هیچ اشکالی هم پیش نمی‌آید اگر جلسات مجمع که دو هفته یا ماهی یک بار برگزار می‌شود، چند جلسه تشکیل نشود و اگر تشخیص رهبری این باشد که در زمان قانونی این کار انجام شود، تشکیل نشدن جلسات مجمع مشکلی پیش نمی‌آورد.

- تصور نمی‌کنم سید‌حسن آقای خمینی کاندیدای میان‌دور‌ه‌ای خبرگان شوند.

- در آن مقطع ورود ایشان به توصیه آقای هاشمی رفسنجانی بود اما متاسفانه شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید نکرد و به طور طبیعی فکر نمی‌کنم  چنین انگیزه‌ای در او وجود داشته باشد که به انتخابات مجلس خبرگان ورود کنند.

- هیچکس جایگزین آقای هاشمی نخواهد بود.

- هیچ فردی را نداریم که جایگزین صلاحیت‌ها و ایفای نقش هاشمی کنیم و اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان و کسانی که مشی آیت‌الله هاشمی را می‌پسندیدند باید همت، اراده و اندیشه خود را تقویت کنند و حول محور آقای خاتمی و روحانی که همراهی خوبی با اندیشه‌های اصلاح‌طلبی داشتند، متمرکز شوند تا در حد اندکی بتوانند بخشی از فقدان جایگاه هاشمی را پر کنند.

- همیشه تاکید شده که محور اصلاح‌طلبان خاتمی است و در مقطعی که آقای هاشمی در قید حیات بودند توصیه ایشان این بود که باید حول محور آقای خاتمی وحدت کرد و ایشان هم حمایت می‌کردند.

- ایجاد شکاف بین اصلاح‌طلبان بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و اصلاح‌طلبان همت و اراده خود را مانند گذشته حول محور اندیشه اجماعی اصلاح‌طلبی دنبال می‌کنند.

- اگر احمدی‌نژاد بخواهد به توصیه رهبری عمل کند که می‌کند در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده شرکت نخواهد کرد و باید گفت به نظر نمی‌آید حضور و عدم حضور هاشمی رفسنجانی این تصمیم را تغییر دهد و کسانی که چنین تحلیل‌هایی دارند، دچار خطا هستند.

- کسانی که نسبت به آیت‌الله هاشمی جفا کردند و تهمت زدند امروز بخش اعظمی از آنها از کرده خود پشیمان هستند و برای  این پشیمانی و تغییر رویه احترام قائلیم و همین مقدار که آنها نشان دادند عملکرد گذشته‌شان خطا بوده برایمان ارزشمند است و بیش از این هم نمی‌توان توقع خاصی داشت.

- کسانی که در نظریه تند اصولگرایی خود فکر کردند تفکر هاشمی نمی‌تواند کشور را به سرانجامی نیک برساند، اشتباه کردند و خود هم این اعتراف را در نوع تشییع هاشمی و اظهاراتی که داشتند، نشان دادند.
 
کلمات کلیدی : محمد عطریانفر + سیدحسن خمینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.