نظر منتشر شده
۸۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 196693
سوم شهریور، سالروز حمله متفقین به ایران:
یادی از شهید غلامعلی بایندر
بخش داخلی الف، 3 شهریور 92
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۱
امروز سوم شهریور سالروز هجوم متفقین به جنوب و شمال ایران در سال 1320 است، تهاجمی که با وجود اعلام بی طرفی ایران انجام شد. در نخستین ساعات این تهاجم یکی از قهرمانان ملی ایران بنام غلامعلی بایندر شهید شد.
 
غلامعلی بایندر که بود
شهید غلامعلی بایندر فرزند دوم مرحوم علی‌اکبر بایندر (پدر ۳ شهید) که سال ۱۲۷۷خورشیدی در تهران متولد گردید. پدر وی اهل بیجار  از توابع کردستان بود. وی تحصیلات متوسطه خود را در مدرسه دارالفنون به پایان رسانده و سال ۱۲۹۹ از مدرسه نظام مشیرالدوله با درجه ستوان‌دومی فارغ‌التحصیل شد.سپس در خرداد ۱۳۰۲به فرانسه اعزام شد و تا سال ۱۳۰۷، طی مدت ۵ سال، دوره‌های دانشکده توپخانه «پوآتیه» و دانشکده تکمیلی«مونتن بلو» و دانشگاه جنگ فرانسه را با موفقیت طی و به کشور مراجعت کرد.
 
سال ۱۳۱۰ فرماندهٔ نیروی دریائی ایران شد و در حقیقت نیروی دریائی جدید ایران را بنیان‌گذاری کرد. چند سال بعد رضاخان طی حکمی غلامعلی بایندر را به عنوان نماینده دولت ایران در امور دریایی، به وزارت امور خارجه معرفی کرد. از ماموریت‌های‌ مهم‌ بایندر در این‌ منصب‌ سفر به‌ جزیره تنب‌ همراه‌ گروهى‌ از افراد نیروی‌ دریایى‌ بود. او ضمن‌ بازدید از آنجا رسما به‌ مقامات‌ نیروی‌ دریایى‌ انگلیس‌، مستقر در تنب‌ اعلام‌ کرد که‌ این‌ جزیره‌ بخشى‌ از ایران‌ است. وی‌ با این‌ کار موجبات‌ نگرانى‌ و اعتراض‌ وزارت‌ خارجه بریتانیا را فراهم ‌آورد.

در سال ۱۳۱۲ به دستور غلامعلی بایندر فرماندهی نیروی دریایی ‏ایران ناو پلنگ به بندر باسعیدوی جزیره قشم رفته و با پایین آوردن پرچم انگلیس، ‏پرچم ایران را در این بندر به اهتزاز درمی‌آورد.در این میان، رضاشاه نیز به سرزنش بایندر می‌پردازند و ‏وی را به دلیل اقدام ابتکاری‌اش در اخراج انگلیسی‌ها تخطئه می‌کنند. انگلیسی‌ها نیز از فرصت استفاده کرده ‏و ضمن بازگشت به باسعیدو، تبلیغات زیادی علیه نیروی دریایی ایران راه می‌اندازند.
 
غلامعلی بایندر در سال ۱۳۱۵ در مقام اولین فرمانده نیروی دریایی نوین ایران به درجه ناخدایکمی (سرهنگی) نایل آمد و در سال ۱۳۱۹ به درجه دریاداری (سرتیپی) رسید و برابر مقرارت ارتش، از تاریخ یک روز قبل از شهادت به درجه دریابانی (سرلشکری) نایل شد.
 
نحوه شهادت دریابان غلامعلی بایندر
شهید بایندر که ۴۸ ساعت قبل از شهادت علاوه بر مسوولیت فرماندهی نیروی دریایی، به سمت فرماندهی کل منطقه جنوب خوزستان نیز منصوب شده بود و تیپ مستقل مرزی را تحت امر داشت در ساعت ۴ بامداد سوم شهریور ۱۳۲۰، با شنیدن صدای انفجار، با سرعت از منزل خارج و با استفاده از قایق موتوری و زیر آتش مسلسل نیروهای مهاجم انگلیسی، خود را به مقر فرماندهی رسانده و پس از صدور دستورات لازم به افسران ستاد و فرماندهان، به تلگرافخانه رفته و گزارش وقایع و هجوم نیروهای انگلیسی را به تهران و اهواز مخابره می‌کند.

آنگاه با حضور در قرارگاه گردان مرزی، عده‌ای را مامور مقاومت در برابر مهاجمین کرده و خود که مسلح به یک قبضه تفنگ برنو بود به اتفاق سروان ولی‌الله مکری‌نژاد که معاون فرمانده گردان یکم هنگ ۸ توپخانه بود با اتومبیل و از راه خشکی عازم خرمشهر شد، تا ستاد فرماندهی عملیات را در منطقه حفار(که از لحاظ نظامی موقعیت مناسبی داشت و بیش از ۲ قبضه توپ ۱۰۵م.م و گروهی سرباز در آنجا مستقر بودند) تشکیل دهد.

اما چند دقیقه بعد از حرکت، با نیروهای موتوریزه مهاجمین انگلیسی مواجه و در حین مقاومت و جنگ و گریز با آنان در شرایطی که تلاش می‌کردند تا با استفاده از پستی و بلندی‌های منطقه، خود را به نهر جاسبی برسانند با رگبار مسلسل متجاوزان انگلیسی در حوالی پاسگاهی نزدیک بی‌سیم خرمشهر به شهادت رسیدند. از ویژگیهای منحصر به فرد دریابان بایندر این بود که دارای آثار متعددی تالیفی می باشند که از آن جمله می توان به : نقشه خلیج‌ فارس‌ (تهران‌، ۱۳۱۰ش‌)، خلیج‌ فارس‌ (خرمشهر، ۱۳۱۷ش‌)،  جغرافیای‌ خلیج‌ فارس‌ (تهران‌، ۱۳۱۹ش‌)، اصول‌ دریانوردی‌،  آیین‌نامه‌های‌ توپخانه‌ در ۶ جلد، راهنمای‌ ناوی، مقالاتى‌ در مجله ارتش، دستور تیر توپخانه سبک‌، آیین‌نامه مشق‌ پای‌ توپ‌ کوهستانى‌ اشاره نمود.
  
بخشی از وصیتنامه شهید بایندر
ای هموطن که کرانه های سوزان خلیج فارس زادگاه توست و این ژرفای زندگی‌بخش، مرواریدهایش را نثار تو می سازد تا مزد تلاشت را از کام کوسه ها به درآری و ماهیانش را هدیه فرزندانت، تا قوت آنان را تامین کنی و تو که فرسنگ ها دورتر از این دریای ایرانی، خلیج فارس را تنها از روی نقشه جغرافیا می شناسی. آیا هرگز با خود اندیشیده‌ای که این آب تلخ و شور پهناور، بهترین پاسدار تاریخ تو، شرف تو و ملیت توست؟
 
تو ای ایرانی که در گوشه‌ای از این آب و خاک به سر می بری و به فرهنگ و تمدن اسلامی خویش می بالی و افتخار می کنی؛ هیچ می‌دانی که همین دریا، زاده فرهنگ و تاریخ و تمدن تو بوده است؟ هیچ می دانید که اگر روزگاری، که هرگز چنان روزی مباد، ایران این مرز دریایی خود را از دست بدهد و یا نیروی لازم برای پاسداری از آب‌های آن نداشته باشد، همه ما چون پرنده‌ای اسیر در قفس زادگاهمان زندانی خواهیم شد.   

ناوسروان یدالله بایندر، دیگر برادر غلامعلی بایندر نیز در سال ۱۳۲۰ مسوولیت کفالت فرماندهی نیروی دریایی در دریای خزر را به عهده داشت که در آخرین ساعات شب دوم شهریور ۱۳۲۰ به دولت ایران اطلاع داده شد به خاطر بی توجهی به خواسته متفقین مبنی بر اخراج نیروهای آلمانی، ارتش دو کشور به شمال و جنوب ایران حمله خواهند کرد. به فاصله چند ساعت از زمین و هوا و دریا کشور ما در معرض تهاجم قرار گرفت. در شمال نیروهای حمله کننده با خشونت بندر انزلی را از زمین و هوا مورد تهاجم قرار داده و باعث کشته شدن ناو سروان یدالله بایندر شدند. مزار وی هم اکنون در محوطه باراندازهای بندر انزلی است.
 
هاشم (اردبيل)
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۲:۴۰:۱۳
درورد و سلام خدا بر شهيدان (1591848) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۰۶:۵۹
درود بر شهیدان راه پاسداری از دین و وطن وشرافت. (1591903) (alef-6)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۰۶:۵۹
پس چرا قبرش تو انزلیه؟؟؟!!! (1591904) (alef-6)
 
fbehnam
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۱۸:۰۵
چون مسیولیت کفالت نیروی دریایی دریای مازندران را داشته و در انزلی شهید شدند ...... سریالدر چشم باد هم قسمتی از رشادتهای نیروی دریایی در شمال را نشان داد...... (1592379) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۲۲:۱۶
چون تو انزلی شهید شده (1592388) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۳۸:۴۱
چون محل شهادت ایشان در بندر انزلی بوده سرلشکر غلام علی بایندر در جنوب کشور توسط ارتش متجاوز انگلستان و برادر ایشان یدالله بایندور در بندر انزلی توسط ارتش مهاجم شوروی در راه دفاع از کیان این سرزمین مقدس به شهادت رسید روح تمام شهدای این خاک شاد و یادشان گرامی (1592438) (alef-13)
 
بنده خدا
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۷:۰۸:۳۸
این شهید محل خدمتش دریای مازندران بوده وهمانجا به شهادت رسیده است . (1592539) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۸:۴۶:۵۱
دیای خزر عمو، دریای مازندران از کجا دراومد. (1595729) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۲:۳۱:۵۸
آن برادرش هست مجید جان. خوب خبر را درست مطالعه کن بعد نظر بگذار. (1593349) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۲:۴۰:۰۵
عزیزم قبر برادرش اونجاست (1593367) (alef-13)
 
دلی خون
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۱۲:۱۶
ایرانی همیشه ایرانی خواهد بود ودر تمام ادوار تاریخ نظامیان ومردم تا پای جان برای حفظ خاک خود جنگیده اند وهرگز این رشادت را نباید به مقطع خاصی از تاریخ مربوط کرد... (1591914) (alef-6)
 
سهراب
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۱۴:۱۷
درود بر تمام دلاور مردان ایرانی که هیچگاه در مقابل دشمن سر فرود نیاورده وبا شهامت وشجاعت وبا نثار خون خود باعث سر فرازی این اب خاک شدن ودرود بر روح بلند این دلاور مرد دریای خلیج همیشه سرافراز فارس (1591924) (alef-6)
 
سامان
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۲۲:۱۸
ياد همه شهيدان وطن گرامي باد (1591945) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۳۳:۲۶
متن وصیت نامه اش بسیار جالب و جذاب نگاشته شده روحش شاد. (1591964) (alef-6)
 
سعید تمر
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۴۷:۳۵
بایندرها، خانواده ای با اصالت بیش از چهارصد سال خدمت نظامی به ایران را دارند.
روحشان شاد (1591991) (alef-6)
 
حبیب
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۹:۳۱:۲۹
بایندر ها از ایلی بنام بایندر هستند که از قبل از زمان صفویه، از خاندانهای نظامی منطقه (امپراطوری های مسلمان ایران و عثمانی)محسوب می شده اند. از همین ایل، جنگاوران بزرگی در قشون عثمانی نیز حضور دارند و شنیده ام شهری به همین نام نیز در ترکیه موجود است (1595792) (alef-13)
 
ناشنا
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۵۲:۴۰
شهریور 1320 هنگامی متفقین تصمیم به اشغال ایران می گیرند این سه مرزبان غیور وظیفه پاسداری از مرزهای شمالی ایران را بر عهده داشته اند، پس از آن که ارتش روس ها برای ورود به خاک ایران به پل فلزی جلفا-نخجوان که عملاً تنها و بهترین محل عبور از رود پرخروش ارس در این ناحیه است نزدیک می شوند مقاومت دو روزه این سه دلاور آغاز می شود.

این مرزبانان غیور و شجاع مرزهای ایران با اشراف به پل، دو روز تمام لشکر تا بن دندان مسلح روس را زمین گیر می کنند.


روس ها نیز که چاره ای جز عبور از همین پل نداشته اند نمی توانستند با توپخانه سنگین به حمله بپردازند و در نهایت نیز با شهادت "ژاندارم شهید سرجوخه ملک محمدی"، "شهید سید محمد راثی هاشمی" و "شهید عبدالله شهریاری" است که می توانند وارد خاک ایران شوند.

مقاومت شجاعانه این سه سرباز خاک ایران چنان تاثیری بر ارتش متجاوز شوروی می گذارد که پیکر پاک آنان در همان محل مقاومت شان با احترام به خاک سپرده می شود و امروزه نشانه دیگری از غیرت و شجاعت جوانان ایران اسلامی است.

بر روی سنگ آرامگاه هر سه شهید نوشته شده است «آرامگاه ژاندارم شهید، ... که در شهریور ماه 1320 در راه انجام وظیفه در مقابل مهاجمین ایستادگی و به شهادت رسیده است (1592007) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۳:۵۷:۱۷
متاسفانه با گذشت بیش از 60 سال هنوز شهدا و رزمندگان ایرانی در جنگ دوم جهانی مظلومانه در سکوت و گمنامی مانده اند به امید روزی که بنیاد شهید به خاطر آورد که ما در 100 گذشته سه جنگ (اول و دوم جهانی و 8 سال دفاع مقدس) داشته ایم نه یک جنگ (1592017) (alef-6)
 
سعيدشجاع
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۰۰:۴۴
روح اين سردار شجاع و دلير ايراني شاد و اميدوارم راهش پر ره رو باد. ما براي فارس ماندن خليج هميشه فارس حاضريم جانمان را فدا كنيم. (1592029) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۱۰:۵۳
و خیابانی بنام ایشان در بندر انزلی (1592058) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۴۲:۲۳
زنده باد ایران
زنده باد تمام شهدای راه ازادی ایران
زنده باد تمام با غیرتانی که جانشان را هدیه خاک وطن کردند
تمام انانی که بی ترس به مصاف دزدان ناموسشان کردند
تمام انانی که برای دفاع از مقدس ترین ناموس یعنی وطن حتی ناموسشان را فدا کردند (1592137) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۴۴:۱۶
برای هرچه شناساندن چنین شخصیتهایی هرچه بیشتر باید در کتابهای درسی و مکانهای عمومی شهرها اقدام کرد.من خودم اولین بار بود که این موضوعاتی راکه نویسنده محترم اعلام کرده می خواندم.از الف بخاطر درج این مقاله متشکرم. (1592140) (alef-6)
 
بهلول
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۴۶:۱۸
درود به شرف هر ایرانی وطن پرست (1592145) (alef-6)
 
habib
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۴۸:۱۳
يادشان زمزمه نيمه شب مستان باد

تا نگويند كه از ياد فراموشانند (1592155) (alef-6)
 
یزدان حاجی
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۴:۵۹:۰۰
درود بر شرف بایندور و تمام بایندور های این مملکت
درود بر تمام شهدای عزیز این مملکت (1592185) (alef-13)
 
اصغر
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۵:۰۶:۱۶
يك بازي رايانه اي تبيان ساخته بنام "نجات بندر" فكر كنم درباره اين شخصيت است . (1592196) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۵:۴۲:۴۶
نام این شهیدان باعث غرور میشه ای کاش این شهید بزرگوار و شهیدان ملک محمدی، شهریاری و هاشمی که در آن دوران که حاکمان آن زمان نسبت و کشور بی اهمیت بودند به تنهایی ایستادند و جنگیدند به همین راحتی فراموش نمی شد
یادشان گرامی (1592295) (alef-13)
 
بانوى وطن برست
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۵:۵۱:۵۴
تف به ذات انكليسى زياده خواه. (1592319) (alef-13)
 
يوسف
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۱۶:۰۵
ياد و نامش گرامي (1592374) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۱۶:۵۰
به همه كساني كه در طول تاريخ اين مرز و بوم از دوران باستان تا امروز براي حفظ و حراست اين سرزمين فداكاري كرده اند اداي احترام مي كنم (1592376) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۳۱:۳۱
درود بر تمامی شهیدان وطنم ایران
با خواندن این مطالب به یاد دلاورمردیهای ژاندارم شهید خرم رودی افتادم که در مقابل لشگرهای ارتش عراق و تنها با تعدادی از دلاوران ژاندارمری ایستادگی کرد و جاودانه شد

روحشان شاد و یادشان تا ابد جاودانه باد (1592415) (alef-13)
 
سپهر
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۳۶:۴۴
درود خدا بر مجاهدان راه وطن (1592430) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۴۷:۳۰
درود بر بزرگی فرزندان راستین ایران
افرین بر خود و خاندانش
نام این مردان باید بر تک تک خیابانهای کشور باشد نه نامهای ننگین بیگانه (1592475) (alef-13)
 
بایندر
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۶:۵۰:۵۴
از بستگان شهیدهستیم اما هنوز هموطنان متاسفانه نه میتوانندبایندر را بخوانند و بنویسند و نمی دانند خاندان بایندر اصالت 700_800 ساله دارند. (1592484) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۷:۲۶:۳۲
ممنون از الف که یادی از مردان مرد را در ذهن ما بی خبران میاندازد. (1592591) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۸:۵۰:۴۵
به پاس احترام خون اين كردهاي غيرتمند بود كه برادران بزرگوار فاجعه قارنا را پيش آوردند؟ (1593907) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۷:۳۵:۳۶
ز دریای وطن خیزد همی در/// چو آژیر و چو دریادار بایندر (1592606) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۷:۳۶:۰۶
آقا مهدی
آن ارامگاه که د ربندر انزلی است متعلق به برادر کوچکتر ( ناوسرون یداله بایندر ) است که در زمان فرماندهی امیر فرهنگی در انزلی آن آرامگاه بازسازی گردید.
محمد (1592607) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۹:۰۵:۲۷
روانشان شاد ولی چرا هنوز توی خیابون های پایتخت نامی از بایندرها نیست ؟!! البته الیزابت و ادوارد جنر داریم ... (1592859) (alef-13)
 
سرباز
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۲۳:۵۵:۵۴
در منطقه برق الستوم حد فاصل خ سازمان اب و ستار خان خیابانی یک طرفه بنام بایندر موجود است . (1599811) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۹:۰۷:۰۵
سلام خدابر این دو برادر شهید. که با جانفشانی ایرانی سربلند داریم (1592865) (alef-13)
 
ياسين
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۹:۱۹:۱۲
وطن اي شكوه پابرجا (1592896) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۹:۲۶:۱۳
شهید وطن افتخار میهن
گل پرپر لاله زار میهن
از خونت شهید
........ (1592911) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۱:۲۲:۳۲
روحشان شاد (1593193) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۱:۲۴:۱۹
درود خدا بر ارتش مردمی ودلاور ابران زمین که به دور از هیاهوهای سیاسی بدون هیچ چشم داشتی با پاکی وشجاعت وبا کمترین امکانات از این خاک مقدس دفاع می کنند. (1593199) (alef-13)
 
نعیم از بیجار
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۲:۱۶:۳۹
درود خدا بر تو بزرگ مرد بیجاری
تو مایه افتخار کردستانی
هه ر بژی کورد وکوردستان (1593313) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۹:۳۳:۲۹
افتخار بزرگی است بعلی
ولی بایندر ها کرد نبودند کمی تاریخ ... (1595797) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۳:۱۸:۱۲
بایندرها جز خاندان ترک به حساب می آیند. ساکن بیجار می‌باشند. و بیجار نیز در زمان نه چندان دور جزئی از آذربایجان بود. البته جهت تنویر افکار گفتم، باز هم بژی کورد. (1598647) (alef-13)
 
ناوی
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۲:۳۴:۴۰
پاینده باد ارتش جمهوری اسلامی ایران (1593356) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۲:۴۶:۱۰
پایداری وعزت این کشور از برکت وجود وتصمیمات و فداکاری های مردان بزرگ است
نقدی بایندر اردلان
مردانی که در سال 46 احمد حسن البکر را سرجایش نشاندند


اکبری (1593385) (alef-13)
 
هیلا
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۲:۵۱:۳۰
هر چند که باغ از غم پاییز تکیده
از خون جوانان وطن لاله دمیده (1593399) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۲۳:۰۵:۵۷
یادش گرامی باد (1593424) (alef-13)
 
افشین
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۸:۰۶:۲۱
به ایرانی بودنم افتخار می کنم (1593820) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۸:۴۴:۲۹
جالبه كه ارتش رضا شاهي را بي لياقت مي دانند
البته بود اما نه بدنه اصلي (1593895) (alef-13)
 
میر-د
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۸:۴۶:۳۹
در مورد شهادت برادر سوم اشاره ای نکر ده این؟ چون نوشته اید پدر ایشان پدر سه شهید بودن (1593900) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۹:۰۹:۴۱
چو ایران نباشد، تن من مباد (1593933) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۹:۱۳:۲۹
انگليسي ها و برخي كشورهاي ديگر غربي براي نظاميان متجاوز خودشان يادمانها و يابودهاي مرتب برگزار مي كنند. اين را مقايسه كنيد با وضع خودمان كه فرزندان اين آب و خاك را كه در دفاع از اين كشور به دست خارجي ها شهيد شدند چقدر بياد داريم و بزرگداشت آنها را برگزار مي كنيم.
من اگر مسئوليتي در اين كشور مي داشتم تنديس هاي اين افراد را در مكان هاي مختلف مي گذاشتم تا نسل نو اين كشور با آنها آشنا شود و الگو بگيرد. (1593942) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۰۹:۲۷:۲۸
وطن دوستان افتخار مملکت خویشند و هم اینان با جانفشانی، برای ملت خود سربلندی می آورند روحشان شاد و راهشان مستدام (1593968) (alef-13)
 
ایرالنی
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۱:۵۰:۱۲
از خون جوانان -دلاور- وطن لاله دمیده (1594426) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۱:۵۱:۰۹
درود خدا بر دلاوران این سرزمین اهورایی از دیرباز تاکنون (1594428) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۳:۰۰:۱۷
من که اولین گلوله های شلیک شده ارتش عراق را وقتی که هشت ساله بودم ، احساس کردم در شهر اهواز ، با خواندن این سطور گریه کردم . مظلومت ایران همواره از خرمشهر (خونین شهر) نمود می یابد. (1594593) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۴:۱۹:۱۱
شهدا چشم و چراغ این ملت و ایمن مرزو بوم اند


اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از آن به که کشور به دشمن دهیم (1594769) (alef-13)
 
محمد خلیلی
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۴:۴۴:۲۱
من به عنوان یک کهنه سرباز نیروی دریایی ارتش که افتخار حضور در دریا در طول دفاع مقدس را دارم از نویسنده ممنونم که حق مطلب را در مورد شهدای بایندر ادا کردند . در طول دوران دفاع مقدس و پس از آن عده ای به عمد سعی در بی خاصیت نشان دادن ارتش نمودند خصوصا با انتصاب یک آدم بی تخصص در رأس نیروی دریایی ارتش و دادن درجه دریابانی به او زحمات همه ما را نادیده گرفتند. از خدا می خواهم که لایق تر از او را بر ایران حاکم کند . از نویسنده تقاضا می کنم در باره سایر شهدای نیروی دریایی مثل کهنمویی نقدی ریاضی هریسچی و ... هم که غریبانه و در گمنامی جنگیدند و شهید شدند مطلب بنویسید. اینگونه مطالب مرهمی بر جراحاتی است که از سوی مسئولین مقدس نظام جمهوری اسلامی بر دل و جان کارکنان ارتش خصوصا نیروی دریایی ایجاد شده است. (1594812) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۴:۵۶:۱۷
روحش شاد و یادش گرامی (1594836) (alef-13)
 
عدی
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۵:۴۹:۲۰
ایران و ایرانی یعنی: عزت، غیرت، شهامت، اقتدار در عین مظلومیت و تحقیر پست فطرتان روزگار به خصوص که به ایرانی پسوند مسلمانی و شیعه دوازده امامی نیز افزوده شود. (1594907) (alef-13)
 
باقر
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۶:۳۰:۰۶
درود بر روح پاک شهید بایندر ودیگر دلیر مردان خطه ی بیجار گروس (1594957) (alef-13)
 
نقی
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۷:۱۶:۳۱
بر روح بنیانگذار ارتش صلوات! (1595033) (alef-13)
 
رامین
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۷:۳۰:۳۴
یاد شهید استوار گنجی نیز که از شهدای شهریور 1320 در شهرستان هفتکل واقع در استان خوزستان می باشد گرامی باد. لازم به توضیح اینکه آن عزیز آذری تبار در آن زمان فرمانده شهربانی هفتکل بودند و هنگامی که هواپیمای انگلیسی در فرودگاه شرکت نفت به زمین می نشیند تا آخرین تیر به مبارزه می پردازد و سپس دعوت حق را لبیک می گوید. مردم هفتکل هر سال به منظور حفظ حرمت خون شهدا در روز عاشورا بر سر مزار این عزیز سفر کرده عزاداری می کنند. (1595049) (alef-13)
 
شمس
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۷:۳۱:۱۰
پس چرا يك خيابان به نام اين "شير آهن كوه مردان" كرد نمي بينم؟ (1595050) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۱۸:۵۴:۲۹
به احترام این فرزند کُرد ایران زمین،
سر سپردگان اجنبی بدانند فرزندانی از ایران عزیز هستند خواه ترک،کرد،عرب،بلوچ،خراسانی،ترکمن،گیلک،مازنی،سیستانی،فارس زبان، خواه سنی،شیعه،آشوری،ارمنی،کلدانی،یهودی،زرتشتی،صائبی که در فدایی شدن برای مادرشان ایران لحظه ای درنگ نمی کنند.تاریخ شهدای مان گواه مان است.
پاینده ، جاوید و سربلند ایران عزیز (1595139) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۴ ۲۰:۲۸:۵۶
خیلی متاثر شدم غرب صدها فیلم و با زی در مورد جنگ جهانی دوم ساخت است فرزند من حتی نام این شهیدان بزگوار به گوشش نخورده است
در حالی که در نقش یک سرباز امریکایی در نرماندی پیاده شده و با سربازان آلمانی جنگیده است و پیروز شده است
سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد
وآن‌چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد (1595241) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۲:۳۷:۲۵
روحش شادودرمقابل بزرگیش سرتعظیم فرودمی آوریم (1595614) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۰:۵۸:۰۴
ما چقدر به این جان نثاران میهن مدیون هستیم وچگونه میبایستی ادای دین کنیم با تغییر نام خلیج فارس به عربی و زیر بیرق ان عکس بگیریم ویا از حق ملتی بگذریم و برویم تمام حق دریای مازندران را هم دو دستی تقسیم کنیم . دستمان درد نکند انها خونشان را نثار کردند و ما فقط هندوانه به زیر بغل خودمان گذاشتیم. خون باک بایندر ها در تمام سرزمین ایران جاری است دلاوران دفاع مقدس جانفشانی ها را فراموش نمیکنند. روحشان شاد (1595949) (alef-13)
 
mehdi
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۵:۴۷:۱۹
رفتند و پا بر سر دنیا نهادند
کار جهان به اهل جهان وا نهادند

چه رزمنده بزرگ و والا مقامی.
یاد یاران سفر کرده بخیر
روحش شاد (1596653) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۱۹:۲۸:۵۱
قابل توجه آقایون این برادرها ترک بودن نه کرد.تو اینترنت میتونید سرچ کنید.
در ضمن اهالی بیجار همگی کرد نیستند و ترکهای زیادی اونجا زندگی میکنن.درسته تو استان کردستانه ولی مردم ترک هم زیاد داره. (1597087) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۲:۵۲:۱۵
بیجار گروس نگین استان کردستان می باشد و مردم گروس از کردهای اصیلی هستند که همیشه روحیه ی آزادگی و حریت داشته اند. (1597394) (alef-13)
 
مهر ایران
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۲۳:۵۴:۱۳
چو ایران نباشد تن من مباد
فرزندان وطن فارغ از مطامع وطن فروشان ومدعیان دروغین ایراندوستی در سراسر تاریخ پرافتخاراین مرز و بوم در لحظات حساس به وظیفه خود عمل نموده اند درود پروردگار ایران زمین بر شهدای میهن (1597510) (alef-9)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۰۷:۰۶:۳۸
برگ زرين و افتخار بزرگ براي همه مردم ايران وتاريخ ايران زمين است آفرين بر سرزمين كردها و كرد هاي شيعه و شهر بيجار كه مردم شجاع و سلحشوري هستند . (1597719) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۴:۲۱:۰۲
سالها به این فکر میکردم که چطور سربازارنی که در تهاجم متفقین به کشور کشته شدند شهید حساب نمیشوند .خوشحالم که این یاد کردن از ایشان امروز انجام شد.بیایید همه ایرانیان در اینترنت و خبرگزاری ها پیگیر نامگذاری خیابانی یا میدانی لااقل برای کل شهدای شهریور 1320 شویم (1598807) (alef-13)
 
بیجاری
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۲۲:۵۹:۵۲
قابل توجه دوستانی که هنوز وقتی نام کرد و کردستان را می شنوند کهیر میزننداین برادران بایندر از خاندان بزرگی هستند همان خاندانی که روزگاری امیر نظام گروسی اولین نفری بود که پرچم ایران را در هرات به اهتزاز در اورد اما امروزه به قول دوستان کسی اینها را نمی شناسد درود بر ایرانی درود بر کردستان ستم دیده (1599718) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۲:۵۵:۴۶
....و درودی به پهنای تاریخ ایران عزیز نثار این شهیدان............ (1600543) (alef-13)
 
محسن جعفری
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۳:۲۶:۱۶
متاسفانه نام بایندر را از خیابان و میدان کنار اداره بندر انزلی برداشتند (1600586) (alef-13)
 
mostafa
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۸:۴۰:۵۵
سلام بر تو اي بيجار قهرمان كه از دامن تو چنين غيور مرداني به ايران عزيز هديه شده است . (1601214) (alef-13)
 
محسن جعفري
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۱:۲۴:۵۴
آيا ميدانستيد نام خيابان و ميدان بايندر در انزلي تغيير يافته اند؟ (1604009) (alef-13)
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته