توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 337515
استقبال کانادا از بازگشایی سفارت در تهران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۱
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نسبت به بازگشایی سفارت این کشور در تهران ابراز تمایل کرده است.

ترودو در گفتگویی با روزنامه «هافینگتن پست» کانادا اعلام کرد از بازگشایی سفارت کانادا در تهران استقبال می کند هر چند که برقراری مجدد روابط با ایران نیاز به زمان دارد و این روند به تازگی آغاز شده است.

ترودو در این گفتگو در پاسخ به سوالی درباره لغو تحریم ها علیه ایران و آغاز روابط دوجانبه دیپلماتیک با تهران که در زمان استفان هارپر، نخست وزیر سابق کانادا به سردی گراییده بود، گفت: «تصور می کنم کانادا سیگنالهای درستی (به ایران) می فرستد.»

نخست وزیر کانادا همچنین توافق هسته ای ایران با کشورهای ۵+۱ را «گامی مثبت» دانست.

ترودو پیش تر گفته بود پس از چهار سال قطع روابط، کشورش آماده از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران است.

استفان دیون، وزیر امور خارجه این کشور نیز ماه گذشته از لغو تحریم‌های ایران در حوزه‌های خدمات مالی، واردات و صادرات خبر داده بود.

در دوره نخست وزیری هارپر، مناسبات دیپلماتیک کانادا با رژیم اسرائیل افزایش یافت به طوری که اتاوا در این سال‌ها به یکی از اصلی ترین حامیان اقدامات اسرائیل بدل شد.

حمایت‌های همه جانبه کانادا از تل‌آویو موجب شد تا اتاوا در مواردی همچون برنامه هسته‌ای ایران رویکردی خصمانه اتخاذ کند به نحوی که حتی کانادا در سال ۱۳۹۱ روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد.

انتقاد ترودو از اسرائیل

ترودو در بخش دیگری از سخنان خود گفت کانادا رویکردی صریح در قبال خاورمیانه خواهد داشت، حتی اگر این به معنای انتقاد از دوست و متحدی چون اسرائیل باشد.

وی افزود موضع دولت او بیشتر در راستای «رویکرد مرسوم» کانادا در قبال اسرائیل و فلسطینیان خواهد بود.

ترودو گفت: «اسرائیل دوست و متحد ماست. این کشور ارزش‌ها و رویکردهایی دارد که با ارزش‌های کانادا مشترک است. اما در عین حال ما از اقدامات نادرستی همچون ادامه شهرک‌سازی ها انتقاد می کنیم. ما به راه صریح و شفاف خود ادامه خواهیم داد چرا که این همان چیزی است که مردم از کانادا انتظار دارند.»
 
کلمات کلیدی : کانادا+ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.