توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417011
اردوغان: از همین جا پیام خود را به جهانیان اعلام می‌کنم/وقت بلند شدن صداهاست
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۶
رجب طیب اردوغان با اشاره به اینکه نیروهای ترکیه اکنون به الباب رسیده و از جبهه غربی نیز آن را محاصره کرده‌اند، گفت این اقدامات کافی نیست و آنها از آنجا به سوی منبج خواهند رفت.

به گزارش خبرآنلاین، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در کنفرانس «ساختار امنیتی جدید ترکیه» در آکادمی پلیس در مرکز کنگره بش تپه آنکارا، اظهار داشت: "اکنون به الباب رسیده ایم و از جبهه غربی نیز آن را محاصره کرده ایم. این اقدامات کافی نیست و ما از آنجا به سوی منبج خواهیم رفت اما علت این که به منبج می رویم، کنجکاوی نیست. پ.ی.د و ی.پ.گ نیز در منبج هستند. آنها باید آنجا را ترک کرده و به شرق بروند".

به گزارش آناتولی وی در این کنفرانس گفت: ما این موضوع را مطرح کردیم و آنها نیز گفتند که "خواهند رفت". به ما گفتند تاکنون شماری از آنها رفته اند، اما ما می خواهیم پ.ی.د و ی.پ.گ کاملا این منطقه را تخلیه کنند.

دولت ما قبیله ای نیست. ما پایه گذار تمدنیم و از پیشینه تاریخی برخورداریم. ما به این پیشینه افتخار می کنیم اما برخی افراد نادان که فکر می کردند پاره ای از این سنت و تمدن هستند، دست به اقدام نافرجام «15جولای» زدند و تاوان سنگینی پس دادند و خواهند داد. اگر افرادی هنوز در خواب غفلت هستند، باید بلافاصله بیدار شوند.

ما خوب می دانیم که هدف اصلی گروه‌های تروریستی مانند پ.ک.ک، فتو و داعش، جدا کردن ما از جهان و به انزوا کشیدن ما است.

تمامی نیروهای امنیتی و نظامی ترکیه در حال مبارزه با تروریسم هستند. آیا می دانید دستاورد آن چیست؟ افزایش اعتماد به نفس مردم مناطق شرق و جنوب شرق کشور. یقین دارم که دیگر هیچ مغازه ای در شرق و جنوب شرق کشور تعطیل نخواهد شد زیرا وقتی این اتفاق می افتد، گروه های تروریستی نیز مجبور به پرداخت تاوان آن می شوند.

ما ملت واحدی هستیم اما آنها که در تلاش برای تجزیه ما هستند، هر چه از دست شان بر می آمد، انجام دادند. نام این اقدام نیز به تمام معنا کلمه نژادپرستی است و ما اجازه نژاد پرستی نخواهیم داد.

البته از تمامی دستاوردهای پیمان لوزان تقدیر می کنیم اما این وضع، مانعی برای احقاق حقوقی نمی شود که با پیروزی جنگ استقلال در چارچوب تحقق هدف میثاق ملی توسط این پیمان ناگزیر به ترک آن شدیم.

ما مصمم هستیم ترکیه را گام به گام مترقی کنیم. با وجود گروه‌های تروریستی، کودتا‌ها، مسائل اقتصادی و کمین‌های سیاسی و دیپلماتیک، ما به سوی هدف خود خواهیم رفت.

باید برای نسل‌های آینده، ترکیه ای قدرتمند را به میراث بگذاریم. بنا بر این به مبارزه خود ادامه خواهیم داد. همچنان که ملت‌مان نیز مبارزه خود در این زمینه را در «15 جولای» ثابت کرد. هیچ نیرویی نمی تواند مانع ملتی شود که از مرگ هراسی ندارد.

دولت‌هایی که نمی توانند در کشور‌های خود حاکمیت را برقرار کنند و نمی توانند از فعالیت گروه‌های تروریستی که به ما آسیب می رسانند، جلوگیری کنند، حق ندارند ترکیه را مورد انتقاد قرار دهند. ترکیه برای امنیت جان ملت خود از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهد کرد.

اگر لازم باشد جلوی پ.ک.ک، داعش و تهدید جنگ های فرقه ای از سرچشمه گرفته شود، این کار را انجام می دهیم. هیچ کس نمی تواند مانع فعالیت های ما در راه ایجاد منطقه امن و پاکسازی شده از تروریست ها در سوریه شود.

هرکاری لازم باشد برای امنیت مرزمان با سوریه در برابر تمامی گروه های تروریستی انجام می دهیم. همچنین در عراق به سیاست های فعال خود ادامه خواهیم داد و با حمایت نیروهای نظامی در برابر تهدیدات تروریستی و فرقه ای خواهیم ایستاد.

"فتو تهدیدی برای ترکیه و تمامی کشورهایی که در آن نفوذ کرده‌اند است"

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: گروه تروریستی فتو و سرکرده آن که خود را به عنوان مهدی می‌داند، تهدیدی نه تنها برای ترکیه، بلکه برای تمامی کشورهایی که در آن نفوذ کرده‌اند، است.

وی افزود: "چند روز پیش آخرین بیمارستانی که در حلب شرقی به غیرنظامیان خدمت می‌کرد توسط رژیم و حامیان آن ویرانه شد. فقط در یک سال اخیر آب‌های تاریک مدیترانه مدفن 5 هزار مظلوم که از گرسنگی، فقر و سفالت می گریختند بوده است. هنوز هم از 10 هزار کودکی که جنگ داخلی عراق و سوریه انها را وادار به مهاجرت به اروپا کرد خبری نیست. کشورهایی که بار‌ها می خواستند به ما درخصوص حقوق بشر، دموکراسی و آزادی درس بدهند حتی نمی‌توانند از کودکانی که به آنها پناه برده‌اند، حمایت کنند. درهای خود را به روی آنها باز نکردند و نمی‌کنند، بلکه بر عکس، آنها را محکوم به سیم‌های خاردار هم می کنند".

اردوغان ادامه داد: دنیا و به ویژه منطقه ما، از مدتها پیش درگیر بحران های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. از این برهه زمانی که عبور کنیم، شاهد فعال شدن گسل در سیستم بین المللی و پس لرزه‌های آن هستیم. این وضع کشورهای سوریه، عراق، لیبی، یمن را زیر رو کرده است. همه ما نیز از این تحولات به نوعی متاثر شده‌ایم. تقریبا تمام تحولات و بحران‌هایی که سیاست جهانی را به خود مشغول کرده است، به کشورهای اسلامی مربوط می‌شود. مثل اینکه ما به عنوان مسلمانان بار دنیا را بر دوش گرفته‌ایم.

وی تصریح کرد: "بارها ثابت کرده‌ایم که بیش از بسیاری از کشورهای عضو اتحایه اروپا حافظ ارزش‌های آن هستیم. با این وجود از مخاطبان غربی خود جز سخنان جالب  زیبا، حمایتی ندیدیم؛ هیچ کدام از تعهدات آنها تحقق نیافته و اجرایی نشده است".

اردوغان ادامه داد: " ادامه مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا فردا در پارلمان اروپا به رأی گذاشته خواهد شد. از این‌جا به تمام جهان اعلام می‌کنم؛ نتیجه این رأی‌گیری هر چه هم باشد از نظر ما ارزشی ندارد. هیچ ترازویی قادر به سنجش اراده این ملت که جان خود را در راه استقلال و دموکراسی در 15 ژوییه به خطر انداختند، نیست. تلاش این کشور برای ثبات و آینده خود با بالا یا پایین آمدن دستان اعضای این پارلمان متوقف نخواهد شد. این مردم در شب 15 ژوئیه به تمام جهان نشان دادند حمایت‌شان از دموکرات نمایشی نیست و اگر لازم شود جان خود را در این راه نثار خواهند کرد. اگر چه نتیجه این رای‌گیری از لحاظ سیاسی الزام‌آور نیست، اما پذیرش پیام آن نیز برای من محال است. توسل پارلمان اروپا به این رأی‌گیری، نشانه حمایت آنها از تروریست‌ها و در کنار آن‌ها ایستادن است.

 
رأی‌گیری پارلمان اروپا نزد ما اعتباری ندارد

به گزارش خبرآنلاین، رئیس جمهور ترکیه در اجلاسی دیگر در همین روز،  طی سخنانی در سی و دومین نشست وزیران کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری اسلامی موسوم به «کومسک» در استانبول با بیان این که ادامه مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا فردا در پارلمان اروپا به رأی گذاشته خواهد شد، تصریح کرد: " از این‌جا به تمام جهان اعلام می‌کنم؛ نتیجه این رأی‌گیری هر چه هم باشد از نظر ما ارزشی ندارد".

آناتولی گزارش داد: اگر چه نتیجه این رای‌گیری از لحاظ سیاسی الزام‌آور نیست، اما پذیرش پیام آن نیز برای من محال است. توسل پارلمان اروپا به این رأی‌گیری، نشانه حمایت آنها از تروریست‌ها و در کنار آن‌ها ایستادن است.

هیچ ترازویی قادر به سنجش اراده این ملت که جان خود را در راه استقلال و دموکراسی در 15 ژوییه به خطر انداختند، نیست. تلاش این کشور برای ثبات و آینده خود با بالا یا پایین آمدن دستان اعضای این پارلمان متوقف نخواهد شد. این مردم در شب 15 ژوئیه به تمام جهان نشان دادند حمایت‌شان از دموکرات نمایشی نیست و اگر لازم شود جان خود را در این راه نثار خواهند کرد.

بارها ثابت کرده‌ایم که بیش از بسیاری از کشورهای عضو اتحایه اروپا حافظ ارزش‌های آن هستیم. با این وجود از مخاطبان غربی خود جز سخنان جالب زیبا، حمایتی ندیدیم؛ هیچ کدام از تعهدات آنها تحقق نیافته و اجرایی نشده است.

اگر در قبال برخی حوادث غرب ساکت بمانیم، این کشورها از تیران‌هایی که با دستان خون‌آلود از آن‌ها اطاعت می‌کنند، استقبال کرده و منتقدین را به دیکتاتوری متهم خواهند کرد. کسانی را که آن‌ها «دیکتاتور» می‌نامند، نزد من افراد خوبی اند. در مورد اجداد ما نیز چنین قضاوت کرده‌اند. وقتی آن‌ها چنین می‌گویند شما عکس آن را در نظر بگیریند. من نیز می‌گویم؛ کسی که آن‌ها دیکتاتورش می‌دانند، قطعا شخص خوبی است. به خاطر این که مغایر منافع آنها عمل می‌کند.

نتیجه انتخابات آمریکا دور از انتظارات آنها بود و ترامپ پیروز شد. اکنون در آمریکا وی را دیکتاتور خطاب می‌کنند. مردم در کشورهای مختلف اروپا مردم به خیابان‌ها ریخته و او را دیکتاتور نامیدند. شما که خود را دموکرات می‌نامیدید. از صندوق رأی این نتیجه حاصل شد. چرا برای این نتیجه احترام قائل نیستید؟

به ما هم می‌گویند که ترامپ علیه مسلمانان و اسلام سخن گفته است. ما در سیاست به این نوع اقدامات عادت داریم. امروز بدین شکل سخن می‌گویند، ولی فردا این اشتباه خود را جبران خواهد کرد. بنابراین نباید در این زمینه فریب بخوریم.

دنیا و به ویژه منطقه ما، از مدت‌ها پیش درگیر بحران های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. از این برهه زمانی که عبور کنیم، شاهد فعال شدن گسل در سیستم بین المللی و پس لرزه‌های آن هستیم. این وضع کشورهای سوریه، عراق، لیبی، یمن را زیر رو کرده است. همه ما نیز از این تحولات به نوعی متاثر شده‌ایم. تقریبا تمام تحولات و بحران‌هایی که سیاست جهانی را به خود مشغول کرده است، به کشورهای اسلامی مربوط می‌شود. مثل اینکه ما به عنوان مسلمانان بار دنیا را بر دوش گرفته‌ایم.

وقت آن رسیده که صدای خود را نسبت به این استاندارد دوگانه و اقداماتی که به ملت‌های ما آسیب می‌زند، بلند کرده و واکنش نشان دهیم. بیش از این نمی‌توانیم تحمل کنیم که کشورهای غربی با حواله کردن مشکلات و مسائل داخلی خود به کشورهای اسلامی و مسلمانان سعی در پوشاندن آن داشته باشند.

مطمئن باشید که اگر ما پاسخ خود را به این موضوع بصورت دموکراتیک بیان نکنیم، آنها پرروتر خواهند شد. می‌ترسم اگر ما این بی‌عدالتی‌ها را به صورت آنها نکوبیم، جسارت شان بیشتر نیز بشود. اگر ما ساکت باشیم، القاعده و داعش، نزد کشورهای غربی بد، و گروه‌های تروریستی؛ پ.ک.ک، ی.پ.گ، د.ح.ک.پ-ج (DHKP-C) و فتو که فعلا ضرری برای غرب ندارند، خوب خواهند بود.

کشورهایی که بار‌ها می خواستند به ما درخصوص حقوق بشر، دموکراسی و آزادی درس بدهند حتی نمی‌توانند از کودکانی که به آنها پناه برده‌اند، حمایت کنند. درهای خود را به روی آنها باز نکردند و نمی‌کنند، بلکه بر عکس، آنها را محکوم به سیم‌های خاردار هم می کنند.

آیا می‌دانید آخرین تصمیم کنگره آمریکا درباره حادثه 11 سپتامبر چیست؟ گفتند عربستان سعودی آن دو برج را هدف قرار داد. بنابراین این کشور مواخذه خواهد شد و هر کسی خواست می‌تواند علیه آن پرونده باز کند. این امر را شروع هم کردند. آیا کاری می‌تواند تا این حد بدون منطق باشد؟

در هر کشوری ممکن است تروریست پیدا شود، ولی شما چطور می‌توانید آن کشور و دولتش را مجازات کنید؟ اما کنگره آمریکا با جسارت چنین را تصمیمی اتخاذ کرد. اینها برنامه جدیدی هم دارند. قصد دارند درباره بانک‌های کویت ترک و بنیاد کویت نیز به اتهام حمایت از تروریسم همین بازی را اجرا کنند.

گروه تروریستی فتو و سرکرده آن که خود را به عنوان مهدی می‌داند، تهدیدی نه تنها برای ترکیه، بلکه برای تمامی کشورهایی که در آن نفوذ کرده‌اند، است.
 
کلمات کلیدی : اردوغان + دخالت‌ نظامی + سوریه + عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.