نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 157218
سیاست یک بام و دو هوای سیما در مسئله‌ حجاب
عدم تعریف روشن از حجاب، زمینه‌ی تعاریف سلیقه‌ای از پوشش را فراهم کرده و باعث ظهور این اختلافِ فاحش میان عملکرد دستگاه‌های دولتی و وابسته به حکومت در موضوع حجاب و پوشش شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۲:۱۴
کنترل را دستتان گرفته‌اید و در جست‌وجوی یک برنامه‌ی‌ سرگرم‌کننده یا دلخواه از این کانال به کانال دیگر می‌روید. در حین گشت و گذار بین شبکه‌های داخلی و برون‌مرزیِ تولید داخل، با دیدن بعضی کانال‌ها احساس می‌کنید کمی از مرز ایران فاصله گرفته‌اید و باز در بعضی شبکه‌های دیگر به قلبِ ایران بازگشته‌اید. با خود فکر می‌کنید چه تفاوتی بین بعضی شبکه‌هاست که باعث شده چنین تصوری داشته باشید. باز کنترل را به دست می‌گیرید و کانال‌ها را عوض می‌کنید و کمی دقیق‌تر می‌شوید. تفاوت را پیدا می‌کنید: نوع پوشش خانم‌های مجری!
با کمی گشت و گذار در بین شبکه‌های داخلی و شبکه‌های برون‌مرزیِ کشور، تفاوت در سیاست‌گذاریِ سیما در موضوع حجاب و در شبکه‌های مختلف را خواهید دید. در شبکه‌های درون‌مرزی، اغلب از مانتوهای ساده، نسبتاً گشاد و مقنعه یا چادر استفاده شده است که در اغلب موارد حجاب‌های کاملی را می‌سازد. پوششی که نوعی از یکدستی در آن بوده و حکایت از نظارت و وجود آیین‌نامه‌هایی مشخص و روشن در این باره دارد.
در شبکه‌های برون‌مرزی اما، تفاوت و اختلاف حجاب میان مجریانِ زن، آن‌قدر زیاد هست که بشود از آن، فقدان آیین‌نامهٔ حجاب و یا وجود آیین‌نامه‌ای کلی و حداقلی را نتیجه گرفت. ظاهر شدن در جلوی دوربین با کت و دامن، یا مانتوهای چند رنگ و‌گاه عجیب و بعضاً بسیار تنگ و بدن‌نما، استفاده از شال به جای روسری یا مقنعه، و رنگ و لعابِ صورت با مقداری آرایش، از تفاوت‌های پوشش در شبکه‌های برون‌مرزی نسبت به شبکه‌های داخلی است.
گویی متولیانِ فرهنگی سیما، پوشش مجریانِ زن را بر پایهٔ فضا، شرایط و فرهنگی که مخاطبانِ شبکه در آن قرار دارند و‌گاه حتی بر پایهٔ زبانِ گفتاریِ مجری، تعیین می‌کنند و همین اختلافِ فرهنگ داخل و خارج از کشور، علتِ تفاوت حجاب مجریان شبکه‌های درون‌مرزی و برون‌مرزی است.
با گسترش دایرهٔ ارزیابی، به سریال‌ها و فیلم‌های سیما و بعد سینمای کشور و حتی بعضی نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی، عدمِ وجود تعریفی روشن از حجاب در دستگاه‌های حکومتی و یا دست‌کم تبیین صحیح و دقیق آن خودنمایی می‌کند. در حالی در شبکه‌های برون‌مرزی از پوشش‌های بدن‌نما استفاده می‌شود که در شبکه‌های داخلی، بلندی مقنعهٔ مجریان هم پیرو قوانین خاصی است. گشتِ ارشاد پوشش‌هایی را ناپسند می‌شمارد که استفاده از آن در سینمای کشور عادی و تبدیل به هنجار شده است.
برخورد نسبی با حجاب بر اساسِ سلیقهٔ مخاطبین، در شبکه‌های داخلی و برون‌مرزی، مشابه عملکرد هنرپیشگانی است که در همین سیستم رشد یافته‌اند، اما به محض اینکه پایشان به آن سوی مرز‌ها می‌رسد، رنگِ فرهنگِ‌‌ همان وادی را به خود می‌گیرند.
در خوشبینانه‌ترین حالت، آنچه که به ذهن می‌رسد این است که متولیانِ فرهنگی شبکه‌های برون‌مرزی، در صدد ارائهٔ پوششی زیبا از زنان مسلمان ایرانی و معرفی حجابی زیبا به پیروانِ سایر ادیان و مسلمانان دیگر کشور‌ها هستند و همین، علتِ اختلاف حجاب در مجریانِ شبکه‌های درون‌مرزی و برون‌مرزی است. با این فرض دو سؤال مطرح است؛ اول: آیا داشتنِ حجابی زیبا، الزاماً به حجابی ناقص می‌انجامد یا با حفظ حدود و ثغور شرعیِ پوشش، می‌توان حجابی زیبا آفرید؟ دوم: آیا تنوع در پوشش و معرفی حجاب زیبا و موافق با آنچه که شرع مشخص کرده است، تنها برای مخاطبین خارجی لازم است و زنان و دخترانِ داخلِ کشور به آن بی‌نیازند؟
به نظر می‌رسد این مسئله آن زمان به تصمیم‌گیری‌های یک‌دست و هماهنگِ نهادهای دولتی و حکومتی می‌انجامد که مشخص شده باشد: آیا حجاب، … به عبارتی اصلِ حجاب، اصلی‌ست متغیر که با تغییر مکان و موقعیت تغییر می‌کند و یا اصل حجاب، اصلی ثابت است که عبارت است از پنهان داشتنِ جذابیت‌های طبیعی و عارضی از آنان‌که شرع ایشان را «نامحرم» دانسته است؟ و آیا ثابت بودنِ اصل حجاب، به معنی نفی تنوع در پوشش است؟

منبع: زنان پرس
Share/Save/Bookmark
 
سعید
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۶:۱۲:۰۶
یک خکم شرعی که بیشتر نیست . پوشاندن برجستگیهای بدن در مقابل نامحرم و باز بودن صورت و کفین ( دودست تا مچ ) . استفاده از رنگهای تیره و مخصوصا مشکی هم مکروه است . حالا چرا زنان ما باید با بخشنامه و مصوبه مجبور به رعایت سلیقه این و آن بشوند ؟ مگر خودشان عقل و درک و شعور ندارند ؟ استفاده از رنگهای شاد در کجای اسلام منع شده است ؟ از روانشناسان و مخصوصا متخصصین روانشناسی رنگها سئوال کنید که تاثیر مخرب استفاده از رنگهای تیره چیست ؟ صدا و سیما از دست افراد کوته بین و خشک مغز چه باید بکند ؟ شما باید تشویق کنید و بخواهید که از همان پوشش کامل و درست مجریان شبکه های خارجی برای داخل هم استفاده شود . یا اینکه هر مجری بنا به سلیقه خودش لباسش را انتخاب کند مشروط به اینکه پوشیده باشد و رنگهای تیره را هم به کار نبرد . (804912) (moderator17)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۷:۴۱:۰۵
اگه یه خانمی مثلا به اسم سارا احمدی در مسابقه شبکه دو شرکت کنه صداش میکنن سر کار خانم احمدی. حالا اگه همین خانم در مسابقه جام جم شرکت کنه همون مجری صداش میکنه ساراجون! (804931) (moderator17)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۷:۵۹:۲۷
تا زمانی که ریا ء و دروغ رواج هست انتظار پیشرفت نباید باشد (804949) (moderator17)
 
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۸:۱۸:۵۸
باید همشون چادر و روبند استفاده کنند!!! (804969) (moderator17)
 
حميد
Chile
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۸:۲۶:۲۲
مسئله حجاب با قالب زدن به زنان درست نميشه. اگه خدا اين رو ميخواست خودش زنا رو قالبي مي آفريد. (804975) (moderator17)
 
علی ص
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۸:۲۹:۲۶
نگارنده چه تصور سطحی و بدوی از خارج دارد. با دیدن مجری شبکه آی‌فیلم فکر می‌کند در خارج است و با دیدن مجریان شبکه‌های داخلی باز به ایران باز می‌گردد... !!! (804978) (moderator17)
 
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۸:۵۱:۲۵
بازم که بحث تفاوت فرهنگی به میان آمد! خدا به خیر بگذرونه! (805013) (moderator17)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۸:۵۷:۵۷
نقد الكي نكنيد با اين كارا و تندروي هاتون باعث گرايش مردم به ماهواره شديد
همون رنگ و لعابي كه ميگي صد برابرش تو ام القراي جهان اسلام(به قول خودتون تهران) داريم مي بينيم (805026) (moderator17)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۳۳:۲۰
اصل حجاب کلاً اصلیست اختیاری که فعلاً شما به زور مردم رو وادار به رعایتش کردید (805122) (moderator17)
 
ناصر
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۳۴:۰۸
با شما کاملا موافقم. (805124) (moderator17)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۳۸:۴۳
چرا که نه (805135) (moderator17)
 
سپیده
United States
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۵۰:۴۵
تفاوت شکل ظاهری حجاب بین شبکه های درون و برون مرزی ما ،مثل تفاوت بین حرف و عمل متولیان فرهنگی و بعضا دینی ماست. خودشون هم نمیدونن باید چیکار کنن. همش سلیقه ایه. به نظر من حجاب برمیگرده به فطرطمون.زن و مرد نمیشناسه. برای هر دو ،رعایت یه حریمهایی لازمه.بقیه اش اختیاریه. با اجبار هم چیزی حل نمیشه. (805163) (moderator17)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۵۳:۱۰
نامانوس بودن ، آرایش، اصل حجاب، پوشش .... واژه هایی هستند که بجای رشد اقتصادی ، پیرایش اقتصادی، اصل رشد اقتصاد، محو دزدی .... نشسته اند. (805168) (moderator17)
 
جواد
۱۳۹۱-۰۳-۰۷ ۰۹:۵۹:۵۵
مساله حجاب بسیارمهم است که متاسفانه سیما درباره آن درست عمل نکرد درحالیکه حجاب از ضروریات دین محسوب می شود و حتی عقل هم بر آن صحه میگذار د ولی متاسفیم برای سیمای ام القرای مسلیمن جهان که با حجاب بازی کرد .... (805183) (moderator17)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.