توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445218
سونامی طلاق در مسیر قم/ مهاجرپذیری تهدید واقعی نیست
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
کارشناسان از در راه بودن یک سونامی طلاق برای استان قم و کل کشور خبر می‌دهند؛ سونامی که می‌تواند آغازکننده بسیاری از دیگر آسیب‌های اجتماعی باشد.

به گزارش مهر، ‌ثبت سالیانه سه هزار طلاق در استان قم و کاهش روزافزون میزان ازدواج، از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی است که فکر بسیاری از دلسوزان استان این روزها به آن مشغول شده است.

جلسه کمیسیون فرهنگی کانون هم‌اندیشی تعالی و توسعه استان قم هم با تکیه بر ریشه‌یابی عواملی که موجب این وضعیت شده شامگاه یکشنبه با حضور کارشناسان و بخشی از مدیران استان برگزار شد. این جلسه به دنبال انتخاب طلاق به عنوان مهم‌ترین آسیب اجتماعی در استان تشکیل شد تا به بررسی ریشه این مسائل پرداخته و راه‌های مداخله سریع در این موضوعات را بیابد.

علیرضا آقایوسفی، عضو شورای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در این جلسه با اشاره به اینکه طلاق مادر بسیاری از تخلفات است، اظهار داشت: نرخ طلاق در شهر قم رضایت بخش نیست و از آنجا که طلاق می‌تواند زمینه را برای افسردگی، بزهکاری، اعتیاد، فحشا و خیانت زناشویی مهیا کند، باید اقدامات منسجمی در این عرصه صورت بگیرد.

تشکیل دفتر مهار طلاق در قم

وی با اشاره به تشکیل دفتر مهار طلاق در استان قم با حضور نمایندگان عالی رتبه دستگاه‌های استان به علاوه روانشناسان و جامعه شناسان و نمایندگان رسانه‌ها، گفت: این مجموعه یک شورای سیاست‌گذاری و کمیته‌هایی در زیر مجموعه آن خواهد داشت که با تشکیل سمن‌های فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی، اقدامات خود را پیش می‌برند.

این استاد دانشگاه در رشته روانشناسی با اشاره به اینکه دستگاه‌های مسئول در شهر باید در این عرصه وارد شده و حمایت‌های لازم را انجام دهند، افزود: مردم هم باید مطالبه‌گری خود را از دستگاه‌هایی که امکان مداخله در این امور را دارند، ارتقا دهند.

وی ابراز کرد: باید برای نسل‌های بعد از همین حالا سرمایه‌گذاری کنیم وگرنه با این سیل موجود موضوعات بنیان‌کن خواهد شد.

آقایوسفی ادامه داد: کمیته‌های جانبی این دفتر مهار طلاق در حوزه‌های مختلف از جمله در مسئله نقش خیرین در حوزه سلامت، حمایت از فرزندان طلاق، مشاوره و ... فعالیت خواهند کرد.

طلاق، مهم‌ترین آسیب اجتماعی در قم

سعید کاویانی، مدیر پیشگیری از وقوع جرم اداره‌کل دادگستری استان قم با اشاره به پژوهش‌های شکل گرفته بر وضعیت استان قم در زمینه آسیب‌های اجتماعی، طلاق را مهم‌ترین آسیب کنونی استان دانست.

وی با اشاره به وقوع سه هزار طلاق در سال گذشته ابراز داشت: در سال جاری هم نرخ طلاق رشد کرده است.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم اداره‌کل دادگستری استان قم با بیان اینکه بنیان خانواده در قم در سال‌های آینده با بحران جدی روبه‌رو خواهد شد، گفت: اگر با این وضع پیش برویم، در پنج سال آینده با سونامی آسیب‌های اجتماعی در حوزه خانواده روبه‌رو خواهیم شد.

وی افزود: نمی‌توانیم در این عرصه منتظر ورود دستگاه‌ها متولی شویم چرا که دستگاه‌های متولی ظرفیت خود را در این سال‌ها نشان داده‌اند و این ظرفیت متناسب با نیازها نیست.

قم مرکز مشاوره طلاق ندارد

کاویانی به کمبودهای شهر قم در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت: قم هنوز مرکز مشاوره طلاق ندارد در حالی که بر اساس ماده ۱۶ و ۱۷ قانون حمایت از خانواده باید این کار بیش از این اتفاق می‌افتاد.

وی با اشاره به اینکه برخی مدیران در استان چندان اعتقادی به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ندارند، گفت: اینکه دو سال طول می‌کشد تا چند اتاق برای راه‌اندازی مرکز مشاوره طلاق اختصاص می‌دهند، نشان‌دهنده همین موضوع است.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم اداره‌کل دادگستری استان قم ابراز کرد: در طلاق‌هایی که در دو سال قبل اتفاق افتاده ۶۰ درصد علت طلاق عدم موفقیت در برقراری ارتباط است و این نشان می‌دهد در سطح استان نیاز به خدمات مشاوره‌ای داریم.

فعالیت ۳۵ سمن در حوزه آسیب‌های اجتماعی

مدیرکل ورزش و جوانان استان قم هم در این جلسه با اشاره به فعالیت ۳۵ سمن در حوزه آسیب‌های اجتماعی در استان قم اظهار داشت: اگر این سمن‌ها طرحی داشته باشند و طرح در ستاد ساماندهی جوانان تصویب شود، حمایت مالی می‌شوند.

حسن عابدی با اشاره به اینکه در بحث آسیب‌های اجتماعی نیاز به وحدت‌ها دستگاه‌ها داریم گفت: در حال حاضر این انسجام دیده نمی‌شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان قم به اهمیت همکاری شهرداری در عرصه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: از شهرداری خواستیم که در مناطق خانه جوان یا همان سمن سرا را در اختیار قرا دهند تا سمن‌های فعال در حوزه اجتماعی در آن فعالیت کنند که هیچ منطقه‌ای از شهرداری به جز منطقه دو این کار را انجام نداد.

وی ادامه داد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هم در این موضوع ورود پیدا نکرده‌اند درحالی که ظرفیت‌های خوبی دارند.

مهاجرپذیری تهدید واقعی قم نیست

رئیس کانون هم‌اندیشی تعالی و توسعه استان قم هم در این جلسه طلاق را تهدید نخست استان قم دانست و ابراز داشت: موضوعاتی مانند مهاجرپذیری تهدید واقعی نیستند چرا که کنترل پذیر است اما طلاق از درون خانه‌های در جامعه جریان پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام علی بنایی، ادامه داد: نکته دیگر این است که می‌شود با مسائل دیگر برخوردهای چکشی کرد اما در مسئله طلاق موضوع پیچیده است.

رئیس کانون هم‌اندیشی تعالی و توسعه استان قم با اشاره به ضرورت تقسیم کار در زمینه طلاق و به کارگیری تمام ظرفیت‌هایی که در بخش‌های دولتی و غیر دولتی وجود دارد ابراز داشت: اگر حتی هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه هر هفته اگر تلنگری به مسئله طلاق زده شود این موضوع به مرور زمان اثرگذار می‌شود.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش استان قم هم در این جلسه با اشاره به آمادگی آموزش و پرورش برای در اختیار قرار دادن امکانات و نیرو در عرصه مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنوان داشت: ساختار نیروی انسانی آموزش و پرورش برای کار در این زمینه آماده است و یک شبکه فعالی در این زمینه وجود دارد. از نظر فیزیکی هم ظرفیت‌های خالی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

حسین محمودی ادامه داد: آموزش و پرورش برای فرهنگ سازی در جامعه ساختار و نیروی انسانی آماده دارد و هیچ خانواده و محله‌ای نیست که با آموزش و پرورش ارتباط نداشته باشد.
 
کلمات کلیدی : طلاق + آسیب های اجتماعی + ازدواج
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.