نظر منتشر شده
۵۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475215
رحمانی فضلی درگفتگو ویژه خبری:
من مسئول انتخابات هستم و تخمینم این است که یک میلیون نفر نتوانستند رای بدهند/خطاب رئیس‌جمهور درباره 2-3 میلیون رای به من بود/ تمام فیلم‌های منتشرشده درباره جعل تعرفه‌ها ساختگی است
بخش خبری الف، ۲ خرداد ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۵
وزیر کشور گفت:‌ تا شورای نگهبان صحت انتخابات را تأیید نکند ما هیچ آماری از تفکیک استانی در انتخابات را اعلام نمی‌کنیم.

به گزارش فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره وجه تمایز این انتخابات با انتخابات‌های گذشته اظهار داشت: علی‌رغم همه هجمه‌های رسانه‌ای بیگانگان برای عدم مشارکت مردم شاهد حضور بیش از 73 درصدی در انتخابات بودیم که این خود بزرگترین توفیق به شمار می‌رود.

وزیر کشور در عین حال به الکترونیکی برگزار شدن انتخابات در 141 شهرستان برای اولین‌بار در انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت:‌ امیدواریم در انتخابات‌های بعدی با هماهنگی شورای نگهبان بتوانیم این الگو را اجرا کنیم.

وی همچنین به موضوع احراز هویت اشاره و تصریح کرد: ما 96 درصد از مردمی که رأی دادند احراز هویت کردیم که این امر از تکرار رأی با استفاده از شناسنامه تقلبی و یا مردگان جلوگیری کرد.

رحمانی فضلی در ادامه به افزایش شعبه‌های اخذ رأی از 53 هزار شعبه به 64 هزار شعبه اشاره کرد و افزود: ما حدس زدیم که مشارکت بالاست از این‌رو تعداد شعب را افزایش دادیم.

وی در ادامه سخنان خود مهم‌ترین موضوع را امنیت و سلامت انتخابات عنوان کرد و یادآور شد: ما هیچ مورد امنیتی نداشتیم و در تمام تجمعات این یک ماه که تجمعات 100 هزار و 200 هزار نفری نیز بودند هیچ مورد امنیتی اتفاق نیفتاد؛ همچنین در بحث سلامت انتخابات با جرأت می‌گویم در فرایند اتخاذ آرا و اعلام نتیجه در هماهنگی کامل با شورای نگهبان بودیم و انتخابات در سلامت کامل، پاکیزه و امن و پرشکوه برگزار شد.

وزیر کشور در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه چرا آمار تفکیکی استان‌ها اعلام نمی‌شود به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: ما در شعبه‌ها حدود 20 تا 21 نفر از اعضای شورای نگهبان، مجریان، بازرس، نماینده کاندیداها، نماینده فرمانداران و نیروی انتظامی را داریم که نمایندگان شورای نگهبان برای خود شورا و همچنین مجریان برای ما شمارش آرا را ارسال می‌کنند از این‌رو امضا و تأیید اولین موردی است که باید صورت گیرد.

رحمانی فضلی برهمین اساس اضافه کرد: ابتدا نتایج آرا از شعبه‌ها به بخشداری می‌رود که در آنجا تجمیع و امضا صورت گرفته و سپس به فرمانداری ارسال می‌شود که در آنجا نیز تجمیع و در نهایت از فرمانداری‌ها به تهران می‌آید و ما هم در اینجا شعبه به شعبه جمع‌بندی کرده و در نهایت هیأت مرکزی اجرایی باید آن را تأیید کند و ما زیر نظر هیأت مرکزی نتایج را اعلام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بالاخره این اعضا سؤالات و پرسش‌هایی دارند که ما براساس اطلاعاتی که داریم در اختیار آنها قرار می‌دهیم، گفت: شکایات و اعتراضات را باید بررسی و ما نیز پاسخ دهیم و در نهایت صورتجلسه تأیید شود سپس ما آن را به شورای نگهبان داده تا شورا آن را تأیید نماید.

وزیر کشور تأکید کرد: وقتی که شورای نگهبان جمع‌بندی خود را انجام داد و ما نیز جمع‌بندی خود را انجام دادیم باید هماهنگی صورت گیرد که اول صبح روز شنبه با آقای کدخدایی این هماهنگی‌ها صورت گرفت و سقف آمار و نسبت آمار را به صورت تدریجی اعلام کردیم؛ مردم در بیرون منتظر بودند و در فضای مجازی نیز مطرح می‌شد که چرا اعلام نمی‌شود؛ می‌گفتند شمردن کاری ندارد؛ درست است ولی باید فرایند صحت انتخابات و قانونی بودن آن طی شود و ما این ملاحظات را داشتیم و دقت و صحت را فدای سرعت نمی‌کنیم.

رحمانی فضلی در خصوص اینکه چرا آمار تفکیکی استان‌ها تاکنون اعلام نشده است، تصریح کرد: قطعاً تا انتخابات صحتش برای شورای نگهبان تأیید شود ما آمار را بیرون نمی‌دهیم؛ از استان‌های مختلف آمار گرفته شده ولی آمار ما نیست؛ نه اینکه ما نمی‌خواهیم بدهیم اما اگر فردا تأیید شود پس فردا اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین آمار بیشترین شرکت‌کنندگان در استان‌ها را اینگونه عنوان کرد که استان یزد با بیش از 93 درصد مشارکت و استان مازندران با 91 درصد در صدر استان‌ها با مشارکت بالا بودند.

وزیر کشور همچنین گفت که استان خراسان جنوبی و به نظرم قم کمترین میزان مشارکت را داشتند.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین ابهام‌ها در نحوه اجرای انتخابات چه بود، یادآور شد: بنده در این زمینه نیز پوزش خواستم چرا که با توجه به قانون زمان رأی‌گیری روز جمعه است از این‌رو در کل کشور حدود یک میلیون نفر پشت صف مانده بودند و چون از ساعت 24 گذشته بود نمی‌توانستیم رأی‌گیری کنیم.

مجری برنامه گفت که برخی این میزان را بیش از این عنوان کرده و 3 میلیون نفر هم مطرح شده بود که رحمانی فضلی در پاسخ گفت: اینکه گفته شده 3 یا 4 میلیون نفر پشت صف ماندند، یک تخمین است؛ تخمین ما و وزارت کشور به عنوان مسئول انتخابات یک میلیون نفر است.

وزیر کشور در پاسخ به سؤال مجری مبنی براینکه این انتقاد متوجه چه کسی است، یادآور شد:‌ بنده به عنوان وزیر کشور مجری برگزاری انتخابات هستم و پوزش هم طلبیدم اما این به معنی این نیست که پیش‌بینی  صورت نگرفته و اعلام کردم 53 هزار شعبه را به 64 هزار شعبه افزایش دادیم و در واقع فرایند رأی‌گیری را تسریع کردیم.

وی تأکید کرد: ما در تهران تقریباً هر 48 ثانیه و در کشور هر یک دقیقه از مردم یک رأی گرفتیم؛ بین ساعت 12 تا 13 و 19 تا 20 بیشترین حضور مردم برای رأی‌گیری بود که در این ساعات حدود 250 هزار رأی گرفتیم؛‌در ساعات پایانی رأی‌گیری هجوم و تراکم مردم به اندازه ساعات میانی نبود و بیشترین تراکم به مناطق شمالی شهر اختصاص داشت.

رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه براساس توافقی که با شورای نگهبان داشتیم به این توافق رسیدیم که افرادی که در شعب اخذ رأی حضور داشتند پس از 12 شب به بعد اخذ رأی صورت نگیرد، گفت: برای رفع این مشکل در تهران که در برخی از نقاط شاهد تراکم جمعیت بودیم صندوق سیار منتقل کردیم تا این تراکم را کاهش دهیم و همچنین در ساعات پایانی اخذ رأی نیز با شورای نگهبان توافق کردیم که در برگه تعرفه‌ها فقط کد ملی افراد یادداشت شود تا سرعت کار بالا برود.

وی در ادامه افزود: همچنین در تهران نیز 200 هزار نفر را در شعب مستقر کردیم تا سرعت اخذ رأی بیشتر شود و بتوانیم از افراد بیشتری رأی‌گیری داشته باشیم اما اینها دلیل براین نمی‌شود که از مردم پوزش نطلبیم چرا که آنها با شوق و ذوق به پای صندوق‌های رأی آمده بودند.

وزیر کشور تأکید کرد: مهم‌ترین مسئله‌آی که منجر می‌شود این اتفاقات نیفتد باید به این فکر باشیم که انتخابات الکترونیکی برگزار شود و ان‌شاءالله پس از این بتوانیم با تدابیری که اندیشه می‌شود و تأمین نظر شورای نگهبان انتخابات را الکترونیکی کنیم چرا که در این صورت معطلی مردم بسیار کمتر خواهد شد.؟؟

وی در پاسخ به این سؤال برخی معتقد بودند در هنگام اخذ رأی سیستم احراز هویت منجر به کند شدن فرایند رأی‌گیری شده بود، گفت: نه اینطور نیست چرا که در سیستم احراز هویت کلاً از بین 5 تا 8 ثانیه زمان می‌برد تا هویت افراد را شناسایی کند این کندی که اشاره داشتید مربوط به تراکم بسیار بالایی بود که در سیستم مشاهده می‌شد، در خود تهران نیز یک میلیون 150 هزار نفر نسبت به دوره قبل بیشتر پای صندوق رأی آمدند ما هم حدود 170 شعبه در تهران نسبت به دوره قبل بیشتر کردیم.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شد در انتخابات اخیر با کمبود تعرفه مواجه بودییم‌ آیا این را تأیید می‌کنید، اظهار داشت:مبنای ارسال تعرفه برای هر شهر میزان مشارکت آنها در دوره‌های گذشته بوده است اما ما در این دوره براساس جمعیت واجدین شرایط رأی‌ دادن تعرفه فرستادیم یعنی برای 100 درصد جمعیت شهرها تعرفه چاپ کرده و ارسال کردیم و تعرفه‌ها را در فرمانداری‌ها توزیع کردیم که آنها براساس یافته‌ها و داده‌های قبلی خود نسبت به توزیع آنها در شعب اقدام کردند. براساس گزارشی که ما داریم بیشترین معطلی که در یک شعبه برای این منظور مشاهده کردیم حدود یک ساعت بود بنابراین مجدداً تأکید می‌کنم هیچ کمبود تعرفه‌ای نداشتیم چرا که در هر شعبه بازرس و نماینده فرماندار و دیگر عوامل اجرایی حضور داشتند و این موضوع قابل پیش‌بینی و انجام فرایند مورد نظر بود و ما هیچ تعرفه جدیدی هم نفرستادیم چرا که امکانات لازم از قبل پیش‌بینی شده بود.

وی بیان کرد: برای تعرفه‌های انتخابات نیز 14 کد امنیتی پیش‌بینی شده بود و حمل، نگهداری و توزیع این تعرفه‌ها دارای پروتکل است و به جرأت می‌توانیم بگویم که یک تعرفه تقلبی هم نداشتیم.

وزیر کشور با بیان اینکه لایحه جامع انتخابات در دستور کار دولت قرار دارد و برگزاری 100درصد الکترونیکی انتخابات را در نظر گرفته‌ایم، گفت: پس از اینکه این لایحه مورد تأیید دولت قرار گرفت به مجلس ارسال می‌شود.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که گفته شده تجمیع آرای انتخابات شوراهای شهر در وزارت کشور انجام گرفته در حالی که این کار باید در فرمانداری‌ها صورت می‌گرفت، گفت: تجمیع آرا در انتخابات شوراها در فرمانداری‌ها بوده است نه در وزارت کشور، در تهران اعتراضاتی وجود داشت که رئیس مجلس تصمیم گرفتند آرای 50 نفر اول بازشماری شود که براساس گزارشی که تا عصر امروز به بنده دادند 500 هزار آرا شمارش شد و تفاوت معناداری هم ایجاد نشد.

وی تأکید کرد: همچنین در انتخابات میاندوره‌ای مجلس در اصفهان گفتند که 170 هزار رأی باطل کردند که این مطلب درست نیست، در حالی که به افرادی رأی داده شده بود که نامزد نبودند و برخی آرا هم باطل بود بنابراین حدود 170 هزار رأی در این شهر آرای باطله داشتیم.

وزیر کشور ادامه داد: نامزدی که ادعا دارد تخلفی شده سه روز بعد از اعلام نتیجه انتخابات می‌تواند شکایت خود را به شورای نگهبان اعلام کند و شورای نگهبان هم 10 روز فرصت دارد رسیدگی کند بنابراین وقتی به صداقت و عملکرد شورای نگهبان اعتماد داریم برخی‌ کارها به‌ جز تخریب نتیجه‌ای ندارد شورای نگهبان هم تحت تأثیر تبلیغات قرار نمی‌گیرد.

رحمانی فضلی تأکید کرد: بسیاری از شکایت‌ها را هم همزمان برای ما فرستادند و در برخی موارد گفته شد که چون می‌دانستند فلان نامزد در یک شهری رأی زیاد دارد در آنجا تعرفه کم فرستادند که ما آمار جزیی شهرهای مورد نظر را درآوردیم و اعلام کردیم که تعرفه‌ها را برای این شهرها به میزان لازم ارسال کردیم.

وی در پاسخ به این سؤال که در فضای مجازی فیلم‌هایی منتشر شده که گفته می‌شود تعرفه‌ها جعل و یا مهر نخورده، آیا این مطلب صحت دارد، گفت: بنده کاملاً این موارد را تکذیب می‌کنم تمامی این فیلم‌ها و موارد را حراست، بازرسی و حتی وزارت اطلاعات بررسی کردند و اعلام شد که درست نیست و صحت ندارد.

وزیر گفت: اینکه در یک انتخابات بسیار بزرگ مانند شوراها بحث خرید و فروش رأی مطرح می‌شود که همواره تاکنون مطرح می‌شده و اینکه نامزدی طرفدارانش را دعوت می‌کند و پس از سخنرانی و مراسم به آنها شام و ناهار می‌دهد خلاف قانون نیست اما اینکه خرید و فروش رأی براساس پرداخت پولی باشد این موضوع خلاف قانون است اما تاکنون به ما گزارشی در این خصوص نیامده اما اگر مواردی باشد شورای نگهبان بررسی می‌کند.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که آقای رئیس جمهور در نشست خبری گفتند اگر اجازه می‌دادند 2-3 میلیونی که در صف بودند می‌گذاشتند رأی بدهند و این تعداد به رأی من اضافه می‌شد خطاب سخنان رئیس جمهور به کیست، گفت: حتماً خطاب ایشان به ما بوده است که ایشان به بنده هم اشاراتی در این خصوص داشته‌اند که گفتم اخذ رأی بعد از 12 شب خلاف بوده و این موضوع هم براساس توافق با شورای نگهبان صورت گرفته که ناظر بر انتخابات بوده است لذا آقای رئیس جمهور فردی قانون‌مدار هستند و آقای رئیس جمهوری که حقوق شهروندی را مطرح کردند حتماً با ما همراه هستند و براساس آرایی که آقای روحانی و آقای رئیسی کسب کردند در صورتی که از این افرادی که در صف بودند رأی اخذ می‌شد به همان نسبت به آرای‌شان افزوده می‌شد.
۱۳۹۶/۰۳/۱۸ ۲۰:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۲۳:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۰۰:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۴ ۲۳:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۱ ۱۵:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۱ ۰۸:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۲۳:۲۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۲۲:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۸ ۱۸:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۲۳:۵۵
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری+انتخابات ۹۶+وزیر کشور+نتیجه انتخابات ریاست جمهوری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۳:۴۶:۳۱
تعرفه های بدون مهر چی؟!!! تو روستاهای که آقای رئیسی رای حداکثری داشتند... (4387008) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۱:۴۷:۴۱
سکوت کنیم بهتر است . فقط یک کلمه میگویم . دولت یازدهم به همه ملت خیانت کرد . سکوت میکنیم . (4387717) (alef-13)
 
Latvia
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۳:۵۳:۰۸
وزیر محترم کشور فرمودن به اندازه 100 درصد واجدین شرایط تعرفه چاپ شده بود..چه لزومی به اینکار و هزینه از بیت المال بود؟ اونم وقتی که علی رغم چاپ صددرصدی تعرفه بسیاری از شعبه ها با کمبود تعرفه مواجه شدند؟ (4387021) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۳:۵۸:۱۵
اون هایی که ساعت ها تو صف موندن و بعد به خاطر شلوغی منصرف شدن توی تخمین شما هستن یا فقط افراد محروم شده بعد از 12 شب رو تخمین زدین؟ (4387028) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۲۳:۵۹:۱۰
گیرم 4 ملیون پشت در ماندند !! مطمئن باشید اکثریت این جمعیت حامیان رئیسی نبودند! چون معمولا رای های آخرین لحظه بیشتر مخصوص رای های خاکستری است ورای های خاکستری اکثرا از آن کسانی که با نظام به هر دلیل قهرند والان بین دو نفر یعنی یکی با تفکر تعامل با دنیا ودیگری با تفکر تقابل با دنیا مواجه شده اند ! خوب حالا خودتان قضاوت کنید این جماعت که در لحظه آخرتصمیم می گیرد رای دهد به چه تفکری رای می دهد ؟! نمی دانم شاید رای سفید !! شاید رای به یک غیر کاندید مثلا یک هنرپیشه !! شاید هم روحانی ! اما قطعا به رئیسی رای نمی دهد ! (4387029) (alef-13)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۱:۱۱:۴۵
این تحلیل شخصی شماست. رأی های خاکستری همه مال رئیسی بود. مهم اینه که بیشتر جاهایی تعرفه کم بود که طرفدار رئیسی بودند. اینها نظر سنجی ها را داشتند و می دانستند جه خبر است و مهندسی انتخابات کردند. (4388671) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۰۳:۵۵
هر چه باشد سخن اقای روحانی اشتباه است.اولا به قول وزیر کشور 4 میلیون نبوده و تخمین ایشان (با حداکثر اضافه شماری ممکن) حدود یک میلیون است.ثانیا گروه زیادی از اینها بقول شما خاکستری بودند و معلوم نیست که به ایشان رای می دادند.ثالثا اینقدر از گروه خاکستری حرف نزنید اینها به سرعت رنگ عوض کرده شما را تنها می گذارند. (4389302) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۴۹:۵۶
این تحلیل های آبکی چیست؟؟؟!
۲۰۰ میلیون تعرفه چاپ کردند از همان اوائل صبح تعرفه به حاشیه پرجمعیت شهرها و به روستاها که رایشان رییسی بود نرساندند، رای خاکستری چه حرف بی ربطی است!!!!! (4390025) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۰:۵۹
آقا اصلا این 4 ملیون رای رو یکجا بدید رئیسی ! بازم از روحانی کمتره ! (4387031) (alef-13)
 
جوراب سزممي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۱:۴۰:۲۷
اگر شوراي نگهبان و وزير كشور برايم ثابت كنند كه راي بنده به حساب آمده وباطل نشده است . من ايمان مي آورم كه انتخابات سالم برگزار شده است چون خانمي كه از بنده روي برگه اثر انگشت گرفت چند بار تذكر داد كه آقا چرا اين برگه ها مهر ندارند بي زحمت اين برگه ها رو مهر كنيد .كسي پاسخ نداد . بنده هم نمي دونستم كه برگه بايد مهر داشته باشد تا مورد قبول باشد والا داد وبيداد مي كردم .تا حقم ضايع نشود آقا چون مي دانستند كساني كه به رئيسي راي ميدهند مي روند مسجد راي ميدهند به خاطر آن برگه هاي صندوق هاي مسجدي را مهر نكرده بودند. و تو تلگرام ها و فضاي مجازي پخش كردند با خودكار آبي و در مدرسه راي دهيد به روحاني (4387703) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۳:۵۲:۱۷
آخه ۱۳ میلیون رای را هم روحانی با پمپاژ پول برای یارانه و حقوق و وام و رقیب هراسی به دست آوده است این ۱۳ میلیون هم باید از رای روحانی کم بشود. (4390033) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۵:۳۱
اولا دهها نفر را ما دیدیم که در همین شعب عادی بیش از 3 ساعت طول کشیده ثانیا آقای وزیر کسانی را که وقتی این شلوغی غیر معمول را دیدند دست از رای دادن کشیدند به حساب نمی آورد! (4387033) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۵:۴۹
روز جمعه، ميليون ها ايراني كه در صف رأي بودند، موفق نشدند در انتخابات شركت كنند. به گفته رييس جمهور تعداد اين افراد بيش از سه ميليون نفر بوده است.
در اين باره نكات زير قابل توجه است:

١- هر چند همواره به مردم توصيه مي شود كه راي دادن را به آخر وقت موكول نكنند اما واقعيت اين است كه در همه انتخابات ها و مشخصا انتخابات ٢٩ ارديبشهت ٩٦ ، مردم از همان ابتداي صبج در شعب اخذ رأي حضور داشته اند و اين گونه نبوده كه بگوييم در ساعاتي مردم حضور نداشته اند و فقط آخر وقت رفته اند.

وانگهي بسياري از مردم بعداز ساعت ها ايستادن در صف و قبل از ساعات پاياني به دلايل مختلف از جمله خستگي يا داشتن كاري ديگر برغم ميل باطني صف را ترك كردند.

مقصر محروميت ميليون ها ايراني از رأي دادن كيست؟

بنابراين، هر چند توصيه به دادن رأي در اول وقت همچنان باقي است اما بايد تمهيداتي انديشه كرد تا مردم اينقدر معطل و معذب نشوند.

٢- مقصر اصلي جا ماندن ميليون ها ايراني از رأي دادن، بي هيچ ترديدي وزارت كشور است و شخص وزير كشور بايد در اين باره پاسخگو باشد و حتما عذرخواهي كند.

آيا وزارت كشور با سابقه برگزاري دهها انتخابات نمي توانسته پيش بيني كند كه به دليل همزماني انتخابات رياست جمهوري و شوراها، مردم بيشتر از حد معمول در شعبات اخذ رأي و صف ها معطل مي شوند؟!

چرا دستگاه هاي ثبت شماره ملي مجهز به باركدخوان نبودند و اپراتورها مجبور به ورود دستي اطلاعات بودند؟ چرا تعداد اپراتورها و متصديان رأي گيري كم بود؟ آيا نمي شد شعب بيشتري به رأي گيري اختصاص داد؟ آيا نمي شد شعبه هاي سياري را به حالت آماده باش تدارك ديد و به شعبه هاي شلوغ فرستاد؟

همه اين كارها شدني بود ولي وزارت كشوري كه به هر دليلي، وزيري ناهمسو با رييس جمهور آن را اداره مي كند، نخواست يا نتوانست به مهم ترين وظيفه خود به درستي عمل كند و بدين ترتيب حق ميليون ها ايراني ضايع شد و بيش از همه از آراي روحاني كاست.

٣- در دو ه هاي قبل، عرف اين بوده كه با فرارسيدن ساعت ٢٤ ، از كساني كه در شعبه هاي اخذ رأي حضور داشتند راي مي گرفتند ولي مراجعه كننده جديد را نمي پذيرفتند. اين بار اما رأس ساعت ٢٤ روند رأي گيري را قطع و كساني كه بعد از ساعت ها به سر صندوق رسيده بودند را بازگرداندند!

شوراي نگهبان و وزارت كشور بايد در اين باره و تفاوت عملكردشان با همه دوره هاي قبلي توضيح دهند.

٤- طبق قانون، انتخابات در روز جمعه برگزار مي شود.

طبق تجربه به ويژه در مناطق گرمسير بسياري از مردم از عصر به بعد رأي مي دهند و لذا هميشه ساعات پاياني با ازدحام رأي دهندگان مواجه هستيم.

بر اين اساس مجلس شوراي اسلامي مي تواند با اصلاح قانون، از حقوق ميليون ها شهروند ايراني در انتخابات آينده حراست كند و وزارت كشور را موظف كند كه مثلا تا ساعت ٢ بامداد هم رأي گيري را در شعبه هايي كه ازدحام دارند ادامه دهد. به نظر نمي رسد بعد ساعت ٢ بامداد تعداد قابل ملاحظه اي براي رأي دادن بروند. اين دو ساعت مي تواند جبران كاستي ها باشد و حقوق مردم را حفظ كند.

وقتي در يك مسابقه فوتبال وقت اضافه براي جلوگيري از تضييع حق دو تيم فوتبال در نظر مي گيرند چگونه است كه قانونگذار فكري به حال حقوق يك ملت نكرده است؟ هر چهار سال يك بار، اختصاص دو ساعت زمان بيشتر به مردم، جاي دوري نمي رود.

اسمش هر چه مي خواهد باشد: بي كفايتي، سياسي كاري يا خلأقانوني ؛ در هر حال محروميت ميليون ها شهروند از رأي دادن هم مصداق " حق الناس" است و عجالتا
توپ در زمين نمايندگان مجلس، تا با اصلاح قانون از حقوق موكلان خود دفاع كنند (4387034) (alef-13)
 
محمد
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۰۷:۳۸
اقا در تهران در ۱۶ ساعت کلا پنج میلیون رای دادن چطور تمدید انتخابات بعد از ساعت ۱۲ می تونسته یک میلیون رای اضافه کنه (4387036) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۲۱:۲۸
این وزیر باید بره اقای روحانی (4387047) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۰:۲۱:۴۷
یعنی اگر شورای نگهبان تأیید نکند ، شما اعلام نخواهید کرد ؟؟؟ !!!!!!
سؤال برانگیز ترین اجرا در انتخابات را این دولت رقم زد .
در دوره های قبل ، علیرغم امکانات کم انتخاباتی شفاف و کم بحثی را پشت سر گذاشتیم .
اما در حال حاضر سؤالات بسیار زیادی را ملت دارند و رئیس و وزیر و وکیل ، هیچکدام پاسخگو نیستند !!!
بیش از 20 میلیون نفر به مجری انتخابات معترضند . (4387048) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۵:۵۳:۱۶
انتخابات شورا در دوره قبل همراه با انتخابات ریاست جمهوری نبود. (4388264) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۹:۲۶:۵۵
مخصوصا 88 که اصلا حرف و حدیثی نداشت (4388545) (alef-13)
 
محمد
Netherlands
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۱:۰۳:۴۳
وزیر کشور بهتری برای دولت بعدی نیازه (4387073) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۲:۴۹:۲۱
اکثر وزرا ضعیفند. (4387868) (alef-11)
 
علی
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۱:۰۸:۵۴
با تخلفات صورت گرفته در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶. شورای نگهبان موظف است در صورت تایید تخلفات بر اساس مستندات انتخابات را ابطال و انتخابات به مرحله دوم کشیده شود.در این صورت است که از رای مردم به عنوان حق الناس صیانت خواهد شد (4387075) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۱:۱۹:۵۲
یعنی این همه گزارش نخلف از سمت مردم همش جعلی و الکیه؟
منتظر نظر شورای نگهبان هستیم (4387080) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۲:۱۳:۳۱
آقای وزیر کشور عجب آرا رو تدریجی اعلام کردید..... واقعا مچکریم از نحوه اعلام تدریجی تون. بالاخره فهمیدیم اعلام تدریجی یعنی چی! (4387097) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۲:۱۶:۲۳
یک ریگی توی کفش تون هست که علیرغم درخواست های مکرر قانونی نمایندگان آقای رئیسی و همچنین کاندیداهای شورای شهر در نقاط مختلف، آرای تفکیکی رو منتشر نمی کنید!
به عنوان مثال آرای گزارش شده توسط نماینده آقای رئیسی در صندوق مراجع عظام تقلید در قم:
رئیسی = 230 رأی
روحانی = 90 رأی
آرای محاسبه شده در فرمانداری:
رئیسی = 132 رأی
روحانی = 158 رأی

شما چطوری و با چه جراتی (باهمون جرات انجام دادن این همه تخلف)، این همه کلیپ و فیلم و عکس ارسالی مردم که توی تلگرام دست به دست میچرخه و تقلب و تخلف و ناکارآمدی دولت رو نشون میده، منکر میشید!
جالبیش اینه که خود روحانی به ۴ میلیون و همین آقا به ۱ میلیون نفری که نتونستن رای بدن (اکثرا تعرفه نبوده) اعتراف کرده اند (میزان اعداد خیلی بیشتر بوده)، بعد حالا میاین میگید این کلیپ ها همه اش ساختگی و دروغه؟!
ما به همه جا تعرفه به اندازه ی کافی ارسال کرده بودیم! (4387100) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۴:۲۲:۱۶
برادران اصولگرا شما که تا دیروز معتقد بودید با وجود نظارت شورای محترم نگهبان هر کسی از تقلب در انتخابات حرف بزنه بی بصیرت و ضد انقلابه (4389123) (alef-13)
 
مهرداد
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۴:۲۹:۴۹
این انتخابات خیلی رکوردهای به یاد ماندنی داشت اما به نظر میرسه بالاترین رکورد در این انتخابات رکورد فرافکنی و توجیهات بی سند و مدرک در بیان دلایل شکست توسط برادران اصول گرا باشه
بزرگواران اصول گرا چرا نمیخواهید باور کنید گفتمان شما دیگر پاسخگوی مطالبات مردم در قرن 21 نیست .... مردم فرق صداقت و فریب را می فهمند (4389125) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۲:۱۸:۳۶
این انتخابات از نظر حضور و مشارکت مردم عالی بود
از نظر امنیت، کاملا امن بود که این امنیت مرهون تلاش و زحمات نیروهای امنیتی و انتظامی بود

ولی - پول، دخالت دولتیان از معاون اول گرفته تا وزراء و استانداران و فرمانداران و دهیاران .تخریب وتهمت و رقیب هراسی و زد و بند و معامله با افراد با نفوذ در مناطق اهل سنت و
همصدایی با ضد انقلاب، و تخریب نهادهای انقلابی، و آدرس غلط دادن به دشمنان در مورد موشک های سپاه و نرساندن تعرفه به ۴ میلیون رای دهنده که رایشان رییسی بود آرای روحانی را به عنوان برنده انتخابات، از اعتبار واقعی ساقط می کند. (4387102) (alef-13)
 
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۴:۰۹:۱۳
" تا شورای نگهبان صحت انتخابات را تأیید نکند ما هیچ آماری از تفکیک استانی در انتخابات را اعلام نمی‌کنیم "
خب ار کجا وقتی شما اعلام نمی کنید اونا بررسی کنن....
رای مردم رو گروگان گرفتن (4387128) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۵:۴۴:۳۲
تخلفات بسیار مشهود و سازمان یافته بود.در خیلی از مناطق که رای با رییسی بود به هر طریقی هم از کم کردن شعب و ندادن تعرفه باعث کاهش حضور مردم شدند. جالب است بدانید تا الان 60 نفر بعلت تخلفات انتخاباتی بازداشت شده اند (4387148) (alef-13)
 
سیدعلی حجازی
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۶:۳۸:۰۸
با سلام
بحمدلله انتخابات سالم بود و رهبر با رهنمود خود ضمن تایید با نقدی ظرف هدایتی پدرانه و مدبرانه داشتند
دنیا دربرابر منطق ایرانیان مسلمان ومتمدن و در رابطه با مشارکت اجتماعی شان حرفی برای گفتن نداشت
انتخابات یزرگ ما بهترین جواب به ترامپ وآل سعود بود و توطئه آنان را خنثی نمود
کاندیدا ها با بیان مشکلات و خواسته های نیازهای اجتمای وضروریت های اسلام وانقلاب و مردم را مطرح کرده و ضمن هشدار به کاندیدهاباعث جهت دهی درست به مطالبات مردم شدند
خوشبختانه جامعه ما دارای رهبری بزرگ وهوشمند است و قانون اساسی بگونه ای است که کسی نمی تواند بدون کسب اجازه رهبری و مسیر ازخطوط قرمز عبور کند
اگرچه کاندیدا های بعضی هامان از جمله خود اینجانب انتخابن شد ولی به راه و ره اسلام وانقلاب و عرف جهانی احترام گذاشته و دردنیای پرچالش کنونی جدااز چالش, برای تداوم اسلام وانقلاب و تقویت مقاومت که بر دو اصل اسلام و ذفاع از محرومین استوار است ادامه می دهیم و البته در این راه یادگار امام یعنی سپاه یاسداران را که خوارچشمی در چشم دشنمان شده است عزیز داشته و تا آخرین نفس برای عزت و اعتلای آنان می کوشیم (4387162) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۱:۳۴:۳۶
چقدر مطمئن حرف میزنی (4398229) (alef-13)
 
صالح
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۷:۲۰:۲۶
بنده خودم سه بار از نیروهای سر صندوق برای انتخابات بوده ام و یک بار هم عضو نیروی اجرایی بخشداری در انتخابات. متاسفانه اینبار ناهماهنگی و کندی و بی تجربگی در انتخابات موج میزد و غیر قابل هضم و توجیه بود که این همه انتخابات رو کشورمون پشت سر گذاشته اما بعد چهل سال و چند ده انتخابات اینقدر بهم ریخته و بی برنامه برگزار بشه انتخابات.با اینکه مردم در صف های طولانی منتظر رای دادن بودن یهو ساعت ده شب درها رو بستنو به مردم اعلام کردن رای گیری به پایین رسیده اما بعد از اینکه تمام مردم نا امید به خانه هایشان میرفتن بعد نیم ساعت باز درها رو باز میکردن تا مردم رای بدن اما چه سود که تا اون موقع مردم همه به خانه های خودشان برگشته بودن.عدم هماهنگی موج میزد.
بنظر بنده آقای رحمانی فضلی توانایی اداره وزارت مهم و حساس کشور رو ندارن و از روزی که این پست رو در اختیار گرفتن با اظهار نظرهای نسنجیده و ناپخته خیلی دولت رو وارد حاشیه کردن و قطعا وزارت کشور در دولت جدید نیاز به یک وزیر پخته تر و قوی تری دارد. (4387181) (alef-13)
 
س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۸:۳۸:۲۹
من در زنجان به 10 شعبه رفتم تا رای دهم همه شلوغ بودند هم تعداد شعبات کم بود و هم بخاطر الکترونیکی کردن و عدم اآموزش مناسب مردم نمی توانستند رای خودشان را به سرعت در صندوق بیندازند در کل فکر می کنم در این دوره با توجه به شلوغی خیلی بیشتر از یک میلیون نفر اصلا تشخیص دادند که نمی توانند رای بدهند و در صف نایستادند در کل مدیریت رای گیری این دوره افتضاح بود و باعث کاهش مشارکت مردمی شد حال آقای رحمانی فضلی قبول کند و یا قبول نکند . (4387265) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۰۰:۰۵
من این فرمایش جناب فضلی را که میفرمایند اوج شلوغی ها شب بوده را قبول ندارم.من در منطقه پونک مجتمع صالحین از 10صبح تا 5 بعداز ظهر درصف بودم ودیدم افراد زیادی را که یا بدلیل کهولت ویا جوانی(عجول بودن)بدون رای دادن برگشتند.چقدر خوب است که همه اشتباهمان را بپذیریم. (4387307) (alef-13)
 
سید حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۳۲:۰۸
چرا هیچکی حرف نمیزند؟ سایت الف را هم تطمیع ویا تهدید کرده اند؟؟

چرا باید آراء خراسان جنوبی وقم کمترین شرکت کننده را داشته باشد؟ اینها جزء بالاترین طرفداران رئیسی هستند
در مورد آراء فاقد مهر وزیر کشور توضیح نداد که آیا جزء آراء باطله محسوب میشود ویا خیر؟
چرا این قدر رآی گیری این دفعه طولانی شد؟ در روستاها چرا باید مردم این قدر معطل بمانند وخیلیها از رآی دادن منصرف بشوند؟

ناظرین شورای نگهبان کجایند؟
واقعا گیج شدیم، هیچ کس نمیاد جواب ابهامات را بدهد. (4387374) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۴۹:۲۷
یکی از ناجوانمردانه ترین اجراهای انتخاباتی در طول تاریخ بود . (4387422) (alef-3)
 
omidan
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۰:۳۰:۲۵
گرو کشی انتخاباتی!!!! تا تایید نشه امار رو اعلام نمیکنیم!!
راستی جنابعالی از کجا میدونستید انتخابات تک مرحله ای میشه!!!
جهانگیری ساعت دو صبح از کجا میدونست انتخابات رو با ۲۳ میلیون رای بردن!!!! (4387525) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۰:۴۱:۱۵
اصولا ما مردم دقيقه نود هستيم. (4387561) (alef-3)
 
سید
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۲:۱۵:۴۳
متاسفانه انتخابات اخیر بسیار بی نظم و بی سامان انجام شد.مسئولان انتخابات انگار بار اول بود که انتخابات برگزار می کردند.این امر موجب اذیت شدن و حتی رای ندادن مردم شد. (4387792) (alef-13)
 
Lao People
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۳:۳۷:۱۷
اینهمه تخلف و تقلب شده ،همه ی سایتها و صداو سیما چشماشون رو بستن،شاید بتونن شما رو ساکت کنن ولی مردم رو خیر،ما منتظر نتیجه هستیم.وزارت کشور نمره ی مردودی گرفت (4387965) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۵:۰۷:۴۴
احتمالا منظور آقاي وزير عدم اخذ راي از يك ميليون در تهران است و استانها را در نظر نگرفته اند (4388131) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۵:۵۹:۴۳
اصولگرايان معمولاً قيل از ظهر راي مي دهند. قريب به اتفاق اونائي كه موفق نشدند راي دهند اصلاح طلب بوده اند. (4388276) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۸:۱۲:۳۰
چرا مجری انتخابات وزارت کشور است و سازمانی زیر نظر رهبری برای انتخابات تشکیل نمیشود.مسولان مجلس پیگیر تشکیل این سازمان شوند. (4388441) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۹:۱۰:۳۰
وریر کشور امانتدار امین برای آرای مردم نبودند این چه حرفیه شما موظیفید حتی یک نفر مانده باشد وقت اضافی اعلام می کردید نیت ما حضور مردم بوده نه آقایون رای بیارند هر رای ملت تیری است بر قلب دشمنان مان چه به نفع روحانی علی برکت الله و یا سید فرزند زهرا هردو برایمان عزیز ند./. (4388513) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۹:۳۳:۴۴
کاشکی انتخابات رو تو دو جمعه برگزار میکردن یکی 29 اردیبهشت بعدی تو 5 خرداد.شاید یکی نتونست 29 اردیبهشت شرکت کنه 5 خرداد میرفت رایشو میداد. (4388558) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۰:۵۱:۰۶
کاشکی قانون انتخابات اینجوری هم پیش بینی میکرد که انتخابات در دوراول تو 2 جمعه انجام شود تا از صفهای طولانی جلوگیری شود و همه میتونستن شرکت کنن (4388642) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۳:۰۶:۳۷
آدم را به یاد سبد کالا می اندازند
بی کفایتی که شاخ و دم ندارد.
قحطی تعرفه ندیده بودیم که دیدیم (4388857) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۳:۲۹:۵۸
من بعنوان يك إصلاح طلب حاضرم يك بار ديگه رأى بدم البته ايندفعه با سى ميليون رأى پيروز ميشيم شما بيشتر شرمنده مى شيد پس اينقدر چوب لاى چرخ نگذاريد وشكستتونو قبول كنيد
وبدونيد ايراد از جاى ديگه است (4388906) (alef-11)
 
پاپیتال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۰:۳۴:۵۲
اتفاقا رای رییسی در تمامی روستاها اندک بود اکثریت محرومین به ایشان رای ندادند
صندوق های روستاها بی پیرایه و ساده و سالم بودند
بیاییم به قلب هایمان کلک نزنیم
به زخم های فقیران نمک نزنیم
... (4389014) (alef-13)
 
ایرانی
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۲:۵۸:۰۲
آقای رحمانی فضلی نمیدونم چرا دارین خودتون رو زیر چنین دین سنگینی میبرین! رای مردم، مصداق حق الناس است.... بنده بعنوان یک ایرانی برای عاقبتتون نگرانم! به جای جبران و عذرخواهی، از ناکارامدی تون دفاع هم میکنین؟
عاقبت شما نه تنها خیر نخواهد بود بلکه.... در آینده نزدیک خواهیم دید انشاالله!
تاریخ هم در زمان خودش قضاوت خواهد کرد. (4389839) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۱۴:۱۸:۳۵
كل كار شما در اين چهار سال برگزاري انتخابات بود كه اونهم افتضاح برگزار كرديد! من نمي دانم چرا اين روش سنتي كه 10 نفر مي شينند هر كدام يك كار را انجام مي دهند خوب يك دستگاه ا پرينتر و يك كيس بزاريد اطلاعات كد ملي همه هم كه موجود است هر كي كد ملي ارائه داد يك چاپ از برگه بگيرد. (4390085) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۲۳:۲۳:۴۲
اگر فیلمها ساختگی است باید به شدت با شاکیانی که این فیلمها را به عنوان سند ذکر کرده اند برخورد شود (4390659) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۱۶:۲۱:۰۸
بهتر بود ساعت يك شب در حوزه ها را مي بستند (4392042) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۰۷:۳۴
باید منتظر ارای اعلام شده از سوی شورای نگهبان بود که صحیح ودرست وموردتایید کاندیدا ها هستند (4394459) (alef-13)
 
سلیم
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۱۸:۳۵:۴۸
نه تنها برگزاری انتخاباب بلکه یک وظیفه دیگه ای هم انجام داده اند حیف اطلاع رسانی نشه انتصاب استانداران و فرمانداران و بخشداران و دهیاران و صدور بخسنامه ها و امضا آنها خلاصه وظیفه خطیری وزیر کشور دارند .نخواستم باذکر سایر وظایف سرتون به درد آورم . (4401932) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.