نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455910
بیانات رهبر انقلاب در حرم رضوی؛
مقابل هرکس که با آرای ملت دربیفتد، می‌ایستم/ واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شود باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود/ شرکت عموم مردم در انتخابات و عمل به مُرّ قانون؛ دو خواسته درباره انتخابات پیش‌رو
بخش خبری الف، ۱ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۵
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در اولین روز سال نو، در اجتماع عظیم و پر شور زائران و مجاوران حرم رضوی(ع) با تجلیل از وحدت و پایبندی ملت به ارزشهای انقلاب و دلبستگی مردم به مبانی و عرصه‌های دینی، «مسائل معیشتی و اقتصادی» و «انتخابات» اردیبهشت ماه را دو موضوع مهم سال جدید خواندند و با تأکید بر ضرورت حل همه مشکلات کشور در سایه «مدیریت‌های متدین، انقلابی، کارآمد و پر انگیزه»، افزودند: تمرکز مسئولان بر تولید داخلی، و مطالبه‌گری ملت در این زمینه موجب حل مشکلات فراوان بویژه «بیکاری جوانان» خواهد شد و ملت عزیز ایران در سال جدید در تحقق خواست اصلی و مهم اینجانب یعنی حضور پر شور همه واجدان شرایط در انتخابات، بر عزت و اقتدار و آبروی ایران خواهد افزود و با درخشش واقعی در انتخابات، شکوه خود را به رخ دشمنان خواهد کشید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سال ۹۶ را سالی مهم برای کشور از لحاظ نیاز به تحرک اقتصادی و همچنین در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دانستند و قبل از ورود به این دو مقوله مهم، در یک ارزیابی کلی از وضعیت کشور در سال ۹۵ گفتند: در این سال اگرچه کشور دچار مشکلات اقتصادی بود اما ملت ایران خوش درخشید.

ایشان، «پایبندی و دلبستگی مردم به ارزشهای انقلاب اسلامی» و «پایبندی به مسائل ایمانی و دینی» را دو شاخص مهم در ارزیابی حرکت ملت خواندند و افزودند: همت بلند مردم در حضور پر شور در راهپیمایی ۲۲ بهمن و مراسمهای دینی در سال ۹۵ بیش از همیشه و فارغ از سلایق گوناگون سیاسی بود و سمت و سوی انقلابی و دینی حرکت ملت ایران را به رُخ دوست و دشمن کشید.

ایشان، «وحدت ملی» در سال ۹۵را نشان‌دهنده همبستگی در مسائل اساسی با وجود اختلاف نظرها در مسائل سیاسی و فرعی دانستند و گفتند: مردم ایران در مسیر انقلاب و نظام اسلامی همسو و هم‌جهت هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، جان‌باختن آتش‌نشانان عزیز و فداکار را ا ز جمله حوادث تلخ در سال قبل برشمردند و خاطرنشان کردند: حوادث تلخ همیشه وجود دارد، اما مهم، وجود اراده مژده‌بخش و رو به پیشرفت در مردم است و نیاز به این اراده و اتحاد ملی، در سال جدید نیز همچنان وجود دارد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به مسئله اساسی و اولویت اول کشور یعنی اقتصاد اشاره کردند و با تأکید بر اینکه هدف دشمن، فشار اقتصادی بر مردم ایران با هدف دلسرد و دلزده کردن آنان از نظام اسلامی است، افزودند: البته دشمن نادان و بی‌ایمان، در طول سالهای طولانی به‌دنبال جدا کردن ملت از نظام اسلامی بوده است اما تاکنون موفق نشده و پس از این نیز موفق نخواهد شد.

ایشان، وظیفه همه به‌ویژه مسئولان در قبال این طراحی را بسیار مهم دانستند و در تبیین نقشه تبلیغاتی دشمن، گفتند: دشمن در تبلیغات وسیع خود به‌دنبال نسبت دادن کمبودهای معیشتی و اقتصادی به نظام جمهوری اسلامی است تا اینگونه وانمود کند که نظام اسلامی قادر به حل مشکلات و گره‌گشایی از زندگی مردم نیست.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، مقایسه خدمات برجسته و چشمگیر زیرساختی جمهوری اسلامی به مردم در مقایسه با دوران طاغوت را نشان‌دهنده خلاف واقع بودن تبلیغات کینه‌توزانه خواندند و افزودند: نظام اسلامی توانسته است با وجود فشار همه‌جانبه اقتصادی و تحریم دشمنان، خدمات بزرگ و ارزشمندی را تقدیم مردم کند.

ایشان در بیان بخشی از فهرست طولانی و پر افتخار خدمات جمهوری اسلامی، به توسعه چشمگیر زیرساختهای کشور در مقایسه با قبل از انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: «افزایش شش برابری راههای کشور»، «۲۰ برابر شدن ظرفیت بنادر»، «۳۰ برابر شدن سدهای مخزنی»، «افزایش تولید برق
بنده هیچ‌وقت در انتخابات دخالت نمی‌کنم و حتی نمی‌گویم به چه کسی رای بدهند؛ تنها در یک جا دخالت می‌کنم آن هم وقتی‌ست که عده‌ای بخواهند جلوی رای مردم بایستند و رای آنها را بشکنند. هرکسی بخواهد با نتیجه آرای ملت دربیفتد بنده مقابلش می‌ایستم. در سال‌های گذشته هم در سال‌های ۷۶، ۸۴، ۸۸، ۹۲ این اتفاق صورت گرفت و بنده ایستادم. برخی از آنها مقابل چشم مردم بود و دیدند اما در برخی مردم مطلع نبودند اما بنده در جریان بودم و ایستادم.
به ۱۴ برابر میزان قبل از انقلاب»، «افزایش ۳۰ برابری تولید محصولات پتروشیمی و ۱۵ برابری محصولات فولادی»، تنها بخشی از پیشرفتهای زیرساختی لازم برای تحرک و پیشرفت اقتصادی کشور است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، «۲۵ برابر شدن تعداد دانشجویان در مقایسه با ابتدای انقلاب اسلامی»، «افزایش ۱۶ برابری تولید مقالات علمی»، «آمارهای درخشان در خدمات‌رسانی و آبادی روستاها» و «پیشرفتهای خیره‌کننده دفاعی را که موجب خشم و نگرانی دشمنان است»، بخش دیگری از فهرست خدمات چشمگیر به مردم خواندند و افزودند: همه اینها هنر نظام اسلامی است، البته پیشرفتها متوقف نخواهد شد و کارهای مورد انتظار باید مطابق سیاستهای کلی نظام انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وجود برخی ضعفها در کنار خدمات درخشان انجام‌شده، خاطرنشان کردند: این ضعفها مربوط به مدیریتها و کمبودها و ناتوانی‌های برخی مدیران است نه حرکت عمومی نظام اسلامی.

ایشان به یک اصل و تجربه اساسی اشاره کردند و افزودند: در طول انقلاب اسلامی، هرگاه مدیریت انقلابی، فعال و پر تحرک داشتیم، کارها پیش رفته است و هر جا مدیریتهای ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیر انقلابی و بی‌تحرک داشتیم، کارها متوقف یا منحرف شده است، بنابراین باید مدیران، افرادی با انگیزه‌تر و کارآمدتر باشند و تلاش بیشتری انجام دهند و بحول و قوه الهی اینگونه نیز خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: مشکل غیرقابل‌حلی در کشور وجود ندارد و اگر مدیریت در بخشهای مختلف «متدین، انقلابی و کارآمد» باشد، همه مشکلات حل خواهد شد.

نکته دیگری که رهبر انقلاب اسلامی قبل از ورود به بحث اصلی خود درخصوص مسائل اقتصادی کشور و چگونگی حل آنها از طریق تولید داخلی و ایجاد اشتغال، بیان کردند، موضوع ظرفیت ها و توانایی های بالفعل و بالقوه کشور بود.

حضرت آیت الله خامنه ای ظرفیت ها و توانایی های انسانی و طبیعی کشور را بسیار بالا دانستند و به عنوان نمونه به برخی از این ظرفیت های کم نظیر اشاره کردند.

ایشان افزودند: کشور از لحاظ نیروی انسانی دارای پنج میلیون دانشجو، ده میلیون دانش آموخته دانشگاهی و ۳۳ میلیون نیروی کار جوان است که این، یک ثروت عظیم است.

رهبر انقلاب اسلامی، ایران را از لحاظ منابع طبیعی نیز پیشرفته و ثروتمند خواندند و خاطرنشان کردند: در حالیکه جمعیت ایران یک صدم جمعیت دنیا است اما کشور، در همه منابع طبیعی، در رتبه بالاتر از یک صدم درصد قرار دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به رتبه اول ایران در مجموع ذخایر نفت و گاز در دنیا و همچنین رتبه اول ایران در ذخایر گازی، گفتند: علت چشم طمع همیشگی قدرتهای سلطه گر و بویژه امریکا به ایران، به دلیل این ثروت های طبیعی و انسانی است اما آنها قطعاً آرزوی سلطه مجدد بر ایران را به گور خواهند برد.

ایشان بعد از بیان مباحث مقدماتی، وارد بحث اصلی مربوط به مسائل اقتصادی کشور شدند و با طرح این سؤال که نظام اسلامی به دنبال چه هدف و جایگاهی برای کشور و ملت ایران است، در پاسخ گفتند: نظام اسلامی به دنبال پیشرفت همه جانبه، استقلال از قدرتهای سلطه گر جهانی، شکوفایی استعدادها، رهایی کشور از آسیب های اجتماعی و عزت و امنیت و اقتدار ملی است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: رسیدن به این اهداف، علاوه بر اتحاد و انسجام ملی، فرهنگ انقلابی، مسئولان شجاع و فعال و پرکار، نیازمند یک اقتصاد و تولید قوی و مبتنی بر مدیریت کارآمد و توانایی های داخلی است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: چنین اقتصادی، ارزشمند شدن پول ملی، اثرگذاری بر قیمت جهانی نفت و بالا رفتن قدرت خرید مردم را در پی خواهد داشت که نتیجه آن، امنیت و اقتدار مستمر خواهد بود.

ایشان با اشاره به اقدامات انجام گرفته از طرف قوه مجریه درخصوص اقتصاد مقاومتی، گفتند: دستگاههای مربوطه کارهای خوبی را برای اجرای اقتصاد مقاومتی انجام دادند اما به رغم این تلاشها، اکنون خلاءهای اقتصادی بزرگی را در جامعه شاهد هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی، «بیکاری بخصوص بیکاری جوانان تحصیل کرده» و «مشکلات معیشتی مردم بویژه طبقات ضعیف» را دو مشکل اصلی در عرصه اقتصادی برشمردند و خاطرنشان کردند: مردم از لحاظ معیشت دچار مشکل هستند و مشکلات معیشتی تبعات اجتماعی و فرهنگی را در پی دارد و دشمن نیز برروی همین مسائل متمرکز می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به دیدگاه صاحبنظران اقتصادی که گره اصلی مشکلات اقتصادی کشور را «رکود تولید» و «بیکاری» می دانند، گفتند: در سیاستهای اقتصاد مقاومتی که بصورت یک مجموعه کامل است، راه حل این مشکلات بیان شده است اما باید برای بخشهای مختلف سیاستهای اقتصاد مقاومتی، زمان بندی مشخصی انجام و در هر دوره زمانی، بر بخشی از راه حل ها تمرکز شود.

ایشان ضمن قدردانی از اقدامات مسئولان در زمینه اقتصاد مقاومتی، در سال ۹۵، افزودند: دولت در ابتدای سال ۹۵ موضوع کمک به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را در دستور کارخود قرار داد و تصمیم گرفت با اختصاص پانزده هزار میلیارد تومان بودجه، بیست هزار کارگاه را از رکود خارج کند که اقداماتی، اگرچه دیر هنگام، انجام گرفت اما آنچه که مهم است نظارت و استمرار آن، برای به سرانجامِ مطلوب رسیدن کارها است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: بررسی های میدانی نشان می دهد که اقدامات دولت برای خارج کردن واحدهای کوچک و متوسط تولیدی از رکود، پیشرفتهایی داشته است اما نه به آن اندازه ای که برای آن هزینه شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در ترسیم وضعیت اقتصادی کشور گفتند: برخی شاخص های اقتصادی کشور خوب و برخی منفی هستند. در حالیکه شاخص تورم کاهش نشان می دهد اما شاخص بیکاری افزایش یافته است و در حالیکه شاخص ها رشد اقتصادی را مثبت نشان میدهند،
انتخابات خیلی مهم است. اگر می‌خواهید شعار بدهید «هیهات من الذلت» بگویید «هیهات از برگزار نشدن انتخابات»! آنچه در درجه اول برای این حقیر مهم است شرکت عمومی در انتخابات است و همه کسانی که می‌توانند رای بدهند به پای صندوق رای بیایند. در انتخابات مرّ قانون باید عمل بشود. نتیجه انتخابات هرچه شد باید پذیرفته بشود.
اما رشد سرمایه گذاری منفی است و در حالیکه در بخش نفت پیشرفت داشتیم در بخش هایی همچون معدن و مسکن، پس رفت داشته ایم.

ایشان با تأکید بر اینکه آمارهای رسمی کشور، شرایط را به سمت حل مشکلات اقتصادی نشان نمی دهند، خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، مهمترین اولویت برای حل مشکلات اقتصادی، تکیه بر «تولید ملی و تولید داخلی» است.

رهبر انقلاب اسلامی هدف از بیان این مطالب را در وهله اول، توجه دادن مسئولان کشور به اولویت های اصلی یعنی «تولید ملی و تولید داخلی» و در وهله دوم «جهت دادن به مطالبه گری مردم» در این خصوص، دانستند و افزودند: تولید ملی یک کلید واژه است که با رونق گرفتن آن، آثار و فوائد زیادی در جامعه بوجود می آید.

حضرت آیت الله خامنه ای به برخی فوائدِ رونق گرفتن تولید ملی اشاره کردند و گفتند: «ایجاد اشتغال» و «کاهش بیکاری به عنوان یکی از مشکلات امروز کشور»، «شکوفایی استعدادها و ابتکار جوانان»، «صَرف نشدن ارز کشور برای کالاهای مصرفی»، «به کار افتادن پس اندازهای پراکنده»، «جهش صادرات»، «کمرنگ شدن مسابقه به رخ کشیدن نشانها و مارکهای خارجی به عنوان یکی از بلاهای بزرگ اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی جامعه»، «از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری های اجتماعی»، «ایجاد نشاط ملی»، و «بکار افتادن ظرفیت های معدنی کشور»، از جمله آثار و فوائد مهم رونق تولید داخلی است.

ایشان بعد از بیان فوائد رونق گرفتن تولید ملی، به پیش نیازهای رونق تولید داخلی نیز اشاره و خاطرنشان کردند: تولید ملی نیازمند «نیروی انسانی، سرمایه گذاری و ابزار کار پیشرفته» است که برخی از این موارد بصورت بالفعل و برخی هم بصورت بالقوه، در کشور موجود هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، ۳۳ میلیون نیروی جوان جویای کار را که در میان آنها، متخصصان مهندس و دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، نیروی انسانی مورد نیاز تولید خواندند و تأکید کردند: برخلاف آنچه گفته میشود که سرمایه لازم برای تولید وجود ندارد، ما سرمایه لازم را در اختیار داریم.

حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین چگونگی وجود سرمایه لازم برای رونق گرفتن تولید داخلی، به ایجاد صندوق توسعه ملی، اشاره کردند و افزودند: این صندوق، براساس سیاستهای کلی که چند سال قبل ابلاغ شد شکل گرفت و در سال اول تأسیس صندوق، ۲۰ درصد از درآمد نفت به این صندوق واریز شد و در سالهای بعد نیز قرار بر این بود که هر سال، سه درصد بر این بیست درصد افزوده شود که اگر تاکنون انجام شده بود، ۳۶ درصد از درآمد نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شده بود زیرا این صندوق بهترین راه برای رهایی از وابستگی به درآمد نفت است.

ایشان گفتند: البته در سال ۹۴، مسئولان دولتی با بیان کاهش درآمدهای نفتی، استفاده رهبری از اختیارات خود و اضافه نشدن ۳ درصد از درآمدهای سالیانه نفتی به صندوق توسعه ملی را درخواست کردند که با توجه به احساس ضرورت انجام این کار از جانب مسئولان، این اقدام صورت پذیرفت.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: صندوق توسعه ملی و استفاده از امکانات بخش خصوصی، در واقع سرمایه لازم برای رونق گرفتن تولید هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای به سومین پیش نیاز رونق گرفتن تولید یعنی ابزارِ کار پیشرفته اشاره کردند و گفتند: برخی می گویند ما ابزار مدرن برای رونق گرفتن تولید را نداریم اما من می گویم آن دانشمندان جوان ایرانی که توانستند در مدت کوتاهی، غنی سازی اورانیوم را از۵/۳ درصد به بیست درصد برسانند و کار بزرگی را انجام دهند، و همچنین موفق به اقدامات شگرف در ساخت تجهیزات دفاعی و موشکی با وجود تحریم های سخت بین المللی شدند و دشمن صهیونیست را به تعجب و تحسین واداشتند، قطعاً می توانند در مسیر ساخت ابزار پیشرفته برای تولید قدم بردارند.

ایشان تأکید کردند: اگر ما میدان را برای جوانها باز کنیم، بسیاری از گره ها باز خواهند شد و تأکید چندین ساله و مکرر برای همکاری دانشگاه و صنعت در همین چارچوب است که البته در برخی بخشها اقدامات خوبی انجام گرفته است.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی این بخش ازسخنان خود خاطرنشان کردند: برای رونق گرفتن تولید ملی، سه پیش نیاز اصلی یعنی نیروی انسانی، سرمایه و ابزار پیشرفته وجود دارند اما تحقق این مهم، نیازمند الزامات و وظایفی است که هم بر عهده مردم است و هم بر عهده مسئولان اجرایی، قضایی و مقننه.

حضرت آیت الله خامنه ای قبل از بیان الزامات یک نکته را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: بیان این مطالب به این علت است که همه بدانند ما در زمینه مسائل و مشکلات اقتصادی بن بست نداریم و می توانیم پیش برویم.

ایشان به الزامات و وظایف مسئولان برای رونق گرفتن تولید داخلی اشاره کردند و افزودند: گماشتن مدیران ک
ارآمد، متعهد، با نشاط، پرانگیزه و قوی از جانب مسئولان ارشد کشور برای بخشهای تولید یکی از این الزامات است.
رهبر انقلاب اسلامی دخالت دادن مردم در تولید با استفاده از سیاستهای اصل ۴۴ را از دیگر الزامات برشمردند و تأکید کردند: باید همانگونه که در جنگ، مردم با مدیریت صحیح وارد صحنه دفاع مقدس شدند و جنگ به نفع کشور به پایان رسید، در عرصه اقتصاد و تولید نیز، میدان را برای مردم و نقش آفرینی آنها باز کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای
گفته می‌شود ۱۵ هزار میلیارد تومان صرف قاچاق می‌شود که این حداقل رقمی‌ست که امروز می‌گویند و بسیار بزرگ است. مسئولان سوراخ دعا را گم نکنند. ما می‌گوییم جلوی قاچاق سازماندهی‌شده را بگیرند. به بنده گزارش دادند که از فلان بندر ۳ تا ۵ هزار کانتینر وارد کشور می‌شود که تنها ۱۵۹ تای آن بازدید می‌شود! حالا مجاری غیرقانونی و مناطق آزاد بماند! بنده به رییس‌جمهور این را تذکر دادم. جلوی قاچاق را گرفتن این نیست که بروند در بازار رضای مشهد فلان انگشتر فروش نقره را بگیریم که چرا فلان جنس قاچاق را آورده‌ای!
«گسترش صادرات و طرفهای صادراتی» را یکی دیگر از الزامات رونق گرفتن تولید ملی دانستند و گفتند:گزارشی که از صادرات کشور منتشر شده نشان می دهد، صادرات ما محدود به چندکشور است که این، برخلاف سیاستهای اقتصاد مقاومتی است و حل این مشکل نیز نیازمند تحرک مسئولان بویژه در بخش سیاست خارجی است.

ایشان، «تأمین امنیت سرمایه گذاری»، از جانب قوه قضاییه و ضابطان این قوه و نیروهای امنیتی، و «ثبات سیاستها و قوانین و حذف قوانین دست و پا گیر» از جانب مجلس شورای اسلامی را از دیگر الزامات رونق تولید داخل برشمردند و افزودند: در برخی سرمایه گذاریها تبلیغات به راه می افتد و در صدا و سیما هم مطرح می شود و مردم سرمایه های خود را به سمت آن سرمایه گذاری می برند اما بعد از مدتی مشخص می شود که تقلبی انجام گرفته است؛ این گونه موارد، کوتاهی هایی است که در زمینه امنیت سرمایه گذاری انجام می گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی به الزامات و وظایف مردم برای رونق تولید داخلی نیز اشاره و خاطرنشان کردند: من همواره جانب مردم و مطالبات مردمی را گرفته ام اما مردم هم باید احساس مسئولیت کنند و برای تولید ملی و مصرف تولید داخلی بجای نشان های خارجی، اهمیت و ارجحیت قائل باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای، دوری جوانان از بی حالی و تنبلی و بدنبال کار رفتن را ازدیگر وظایف مردمی دانستند و افزودند: یکی دیگراز نکات مهم در وظایف مردم برای رونق تولید داخلی، اثبات حسن عمل و صحت عمل ایرانی، از طریق صادرات اجناس و کالاهای مرغوب و جلوگیری از تولید کالای نامرغوب داخلی است.

«جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق» هفتمین الزامی بود که رهبر انقلاب اسلامی در تقویت تولید ملی برشمردند و تأکید کردند: واردات کالاهایی که در داخل به اندازه کافی تولید می‌شوند، باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای واردات کالاهای مصرفی دارای تولید داخل همچون مواد خوراکی، پوشاک، وسایل منزل و لوازم‌التحریر را «مایه شرمندگی» در مقابل تولید کننده و فروشندگان خارجی این کالاها خواندند و گفتند: برخی اجناس اساسی اگرچه در کشور تولید نمی‌شوند اما قابلیت تولید را دارند، بنابراین باید با رفع موانع و تولید آنها، از وارداتشان به کشور جلوگیری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آمارهای بالایی که در خصوص قاچاق کالا به کشور مطرح می‌شود، برخورد قاطع و اساسی با این پدیده بسیار مخرب را در گروی مبارزه با باندهای قاچاق دانستند و افزودند: حجم عمده قاچاق از مبادی رسمی و مناطق آزاد وارد کشور می‌شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با انتقاد از کج‌فهمی در مبارزه با قاچاق و برخورد با مغازه‌داران خُرد و یا برخی مرزنشینان که امرار معاش مختصری از طریق جابجایی کالا دارند، افزودند: منظور از مبارزه با قاچاق اینگونه موارد نیست، بلکه باید با باندهای قاچاق برخورد شود.

رهبر انقلاب همچنین در بخش دیگری از سخنان خود انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را بسیار مهم خواندند و تأکید کردند: در نظام اسلامی انتخابات یکی از دو رکن مردم سالاری دینی و باعث فخر ملت ایران در جهان است.
ایشان تلاش دشمنان برای نادیده گرفتن یا اتهام زدن به انتخابات ایران را نشانه اهمیت این موضوع دانستند و افزودند: انتخابات پدیده‌ای اقتدارآفرین ومایه عزت و آبروی بیشتر ملت ایران است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مجذوب شدن مردم و صاحبنظران کشورهای مختلف به ایده امام راحل عظیم الشان یعنی مردم سالاری دینی یا همان جمهوری اسلامی خاطر نشان کردند: مردم سالاری دینی متکی برانتخابات است و ملت باید واقعاً در انتخابات بدرخشد.

رهبر انقلاب اسلامی، شرکت عمومی و حضور همه واجدان شرایط را در روز رأی گیری، خواسته اصلی و مهم خود اعلام و تأکید کردند: همه وارد شوند و انتخابات پرشوری را رقم بزنند.

ایشان با تأکید بر ضرورت عمل به مرّ قانون در انتخابات، نتیجه رأی ملت را هر چه که باشد معتبر و قانونی خواندند و افزودند: اینجانب هیچ گاه در انتخابات دخالت نمی کنم و نمی گویم مردم به چه کسی رأی بدهند یا ندهند اما اگر کسانی بخواهند در مقابل رأی ملت بایستند و با ایجاد مزاحمت رأی مردم را بشکنند، دخالت می کنم و در مقابل آنها خواهم ایستاد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تلاش برخی برای شکستن نتیجه رأی مردم در انتخابات سالهای ۸۸،۸۴،۷۶ و۹۲ افزودند: به‌جز سال ۸۸ که برخی با اردوکشی در خیابانها تلاش خود را برای برهم زدن نتیجه انتخابات علنی کردند، در سالهای دیگر هم بعضی درصدد شکستن آراء ملت بودند اما اینجانب ایستادم و تأکید کردم نتیجه انتخابات هر چه باشد، باید محقق شود.

رهبر انقلاب اسلامی با دعوت از مردم برای تشخیص و حضور در انتخابات گفتند: به توفیق الهی انتخابات اردیبهشت، پرشور و فراگیر خواهد بود و ان‌شاء لله نتیجه هر دو انتخابات، رضایت پروردگار را جلب خواهد کرد.
ایشان در پایان سخنانشان تأکید کردند: ملت ایران با برگزاری انتخاباتی خوب بار دیگر سرافراز می شود و به پیش می رود و دشمنان ملت همچون گذشته هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.

پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی با تبریک حلول سال ۱۳۹۶ به تشریح مأموریت های آستان قدس براساس منشور هفت گانه ابلاغی مقام معظم رهبری پرداخت.

تولیت آستان قدس رضوی فعالیت های فرهنگی و نشر سیره رضوی را از مهمترین مأموریت های آستان قدس دانست و با بیان اینکه در این زمینه گامهای مهمی برداشته شده است افزود: استفاده از همه ظرفیت ها برای معرفت افزایی و بصیرت آفرینی، تشکیل اردوهای فرهنگی و تربیتی و اعزام مبلغ از جمله این فعالیت ها بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین تلاشهای صورت گرفته برای تسهیل سفر زیارتی مردم سراسر کشور به مشهد مقدس، توجه ویژه به نیازمندان، گره گشایی ازمشکلات کشور در زمینه تولید و ایجاد اشتغال را از دیگر برنامه های آستان قدس خواند و خاطرنشان کرد: سمت و سوی حرکت آستان قدس باید به سوی حل مشکلات و گرفتاری های مستضعفان و محرومان جامعه باشد و امید است در سال ۹۶ گامهای اساسی در زمینه اقتصاد مقاومتی برداشته شود.
 
کلمات کلیدی : رهبرانقلاب +حرم امام رضا (ع)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۱۸:۱۷:۱۶
متاسفانه مدیرانی که بخواهند کاری انجام دهند کم داریم حقوق نجومی می دهند و هیچ کاری نمیکنند (4212854) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۱۸:۱۷:۴۶
اگر دولت در امر مبارزه با قاچاق جدی بود کار به وارد کردن سنگ قبر از چین کشیده نمی‌شد. بخش عمده قاچاق با استفاده از برخی رانت و اطلاعات دولتی صورت می‌گیرد. از قدیم هم گفته‌اند با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را پاک کرد. (4212857) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۱۹:۱۲:۱۵
درود بر رهبر فرزانه و هوشمند انقلاب
از شما خواهش میکنم دستور فرمایید ورد اتومبیل های خارجی ممنوع و حرام شود. به خدا خانواده های زیادی با مقایسه پراید خودشان با تویوتای همسایه از هم پاشیده شده. هر روزه به خاطر همین متشینهای مدل بالا چه فسادهایی که در جامعه اتفاق نمی افتد.
به جای واردات اتومبیل ، میتوانیم پولش را صرف افزایش تولید ماشینهای داخلی و کاهش قیمت آنها بکنیم. (4212897) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۲۲:۲۷:۲۷
مدیران کم حال و غیر انقلابی (4213041) (alef-13)
 
مصدق
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۲۳:۰۲:۴۴
متاسفانه فرقی ندارد چه دولتی سرکار باشد در هر حال کانتینرهای قاچاق لباس های ترکیه ای و اسباب بازی های چینی و قطعات خودروی بی کیفیت هندی در مرزهای کشور منتظر امضای برخی مدیران و کارمندان فاسد هستند و هرگز حقوق های نجومی کم نمی شود.
کاش روحانی٬احمدی نژاد یا هر کس دیگر که سر کار میاد خالصانه در فکر تولید ملی بود
از رهبری خاضعانه میخواهم جلوی قاچاق همه نهادها را بگیرند (4213078) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۰۱:۵۸:۳۵
کسی که میگه یه عده از مردم باید زیر چرخ سازندگی له بشن تا کشور پیشرفت کنه آدم خوبی نیست حالا هر کی میخواد باشه. (4213180) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۴:۰۱:۰۹
درود بر مقام معظم رهبری ولی امر مسلمین جهان که همیشه به فکر محرومین و پابرهنه ها می باشند. (4213759) (alef-13)
 
سیدعلی حجازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۷:۲۵:۳۷
مسئولین محترم الف این بحث مهمی است لطفا توجه و در صورت لازم تایید بفرمایبد
عدم شناخت ما از ولایت فقیه
نیاز مابه ولایت فقیه مرتفع نمودن خلا یک فرد دینی با شاخصه های عالم ترین ,اشجح ترین , و با تقواترین برراس امور است که با انتخاب غیر مستقیم مردم و بوسیله تجمیع فکری مجلس خبره گان انتخاب می گردد راه و روشی مه با توجه به نوع نگاه و فتوای امام خمینی ره مطرح و اجرایی شده است
این نوع نگاه ورهبری که تداوم امامت است عمدتا راهکاری برای نجات مردم ازتعصبات ناسی حزب بازی ها , قومیت ستایی ها و قداره کشی ناسونالیستی و ضد شاهان و سلاطین و نهایتا طردتفکر و تحکم قدرتمندان و رهبران فرعونی و همواره سازی راه برای حاکمیت مستضعفین است
رهبری ما حقیقتا رهبری بزرگ ,اندیشمند ,اهل تقوا و دارای خرد وتدبیر لازمه وبهترین فرد برای این مهم بوده و این نه نظر من که نظر بزرگان دینی و جمیع اندیشمند است لذاهرآنچه کوتاهی هست از مایست که در پست ومقام های گوناگون توجه به خط کشی ها و خط قرمزهای ایشان نداشته وبا اهمال خود مرتکب گناه یعنی عدم تقید ازفقیه و تخلف از فتوا ی فقیه در امور اجتماعی می شویم و مخاطیب من همه قوا یی است که در مدیریت و فعالیت های اجتماعی نقش دارند
ریاست مجریه
ریاست قضاییه
ریاست مقننه
وهمه افراد و مرتبطین به سه قوه فوق , اگر در زمینه های گوناگون اعم از حقوق های نجومی گرفته تا اشرافی گری ها و اشرافی گری پروری هاو دادن امتیازات مادی و غیر مادی به مناسبت ها و دلایل غیر الهی و ناعادلانه به خودی و بیگانه اهمال کنیم مرتکب گناه کبیره گردیده و مستوجب عذاب الهی هستیم عذابی که بعلت حق الناس بودنش نابخشودنی است
حقیقتابا خواندن مطالب فوق بی طرفی , حکمت, تعقل و تدبیر و عبنیت آمال و اهداف الهی انسانی را در گفتار پدرانه ایشان می توان فهم کرد و برآینده ای مملو از قسط و رفاه برادری برای این ملت عزیز امیداور بود اگرفقط و فقط ما به هکم دین و برای ثواب به ایشان وفادارمانده و در میدانهای جنگی جنگ نرم (اعم از سیاست و اقتصاد و تکنولوژی ایشان را همانند اهل کوفه تنها نگذاریم و ب واقعیت گرایی و پرهیز از غلوبرای عزت و کرامت دین صادقانه تلاش کنیم ) خیلی از ماها دانسته یا نادانسته کمبود ها و مشکلات و معضلات اجتماعی را متوجه رهبری می کنم واز این مهم غافل هستیم که در عدم محقق شدن اهداف و کم رنگ شدن آرمانها عدم توجه و غافل ن از رهنمود های رهبری است که در جریان همه امور بوده و میباشند
دخالت ابشان بصورت فراقانونی اگر چه ممکن است انجام بپذیرد اما در موارد خاصی است که در قانون دید شده و برای اینکه تهمت دیکتاتوری داده نشود در امور اجتماعی و مواردی که نبار به نقش مردم برای حل شدن آن می باشد ایشان غالبا به همان هشدار ودادن رهنمود اکتفا می نمایند (4214077) (alef-13)
 
سیدعلی حجازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۳ ۰۹:۴۱:۰۹
با سلام ودر ادامه مطلب بالا :
اشاره یه حرام شرعی بودن واردات کالاهایی که تولید داخلی آن موجود است یا توجه به جایگاه رهبری معظم (ولی فقیه) به مثابه حکم دینی است که همه حتی آیات عظام هم می بایست به آن توجه داشته باشند وبرای تقویت این مهم اعلام نظر نمایند ودر آن صورت این تدبیر می تواند سرفصلی باشد برای تضعیف و دورزدن وبا کم اثرکردن تحریم های پیدا و پنهان احتمالی و تقویت تولید داخلی اگرتوجه داشته باشیم که ماهای مصرف کننده هم اگر با وجود نمونه و تولید داخلی به جنس خارجی ومصرف آن اصرار بورزیم خود مروج منکر و مرتکب کناه شده ایم و ایضا در مجالس و مراسمی که گرفته می شود اعم از دولتی و غیر دولتی انسانهای مومن ومقید می بایست ضمن رعایت احترام بگونه ای عمل کنند که از تشویق و ترغیب کسانی که بی توجه به این امور ظاهرا ساده اما تعین کنندهستند به خود آمده و راه درست را تشخیص دهند
نکته مهمتر اینکه اگر این گونه امور را به پرهیز از کالاهای لوکس و زندگی اشرافی اعم از ماشین های خارجی و آپارتمانهای بزرگ و......بسط بدهیم شاید کمتر مسئولی که در دل دچار مرض است برای رسیدن به اهداف به آب و آتش زده و بر آرمانگرایی انقلابیون صدمه وارد ساخته و خون شهیدان را نادیده بگیرد (4214682) (alef-13)
 
دانش احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۱۰:۳۹:۳۱
1- مقام معظم رهبری در سخنرانی حرم مطهر به نکات مهمی اشاره فرمودند که با توجه به اهمیت شناخت معیارهای واقعی و شاخصهای ملموس مدیریت انقلابی ، متعهد و کارآمد به نکته مورد تأکید معظم له اشاره می کنم
2- مقام معظم رهبری فرمودند : نظام اسلامی توانسته است با وجود فشار همه‌ جانبه اقتصادی و تحریم دشمنان خدمات بزرگ و ارزشمندی را تقدیم مردم کند. لذا انگیزه افرادی که تلاش کردند تا عملکرد مدیریتی و سازندگی پس از انقلاب را مورد سوال قرار دهند به جد مورد بازخوانی قرار داد.
3- معظم له با ذکر عدد و رقم مشخص فرمودند : راههای کشور 6 برابر ، ظرفیت بنادر 20 برابر ، سدهای مخزنی 30 برابر ، تولید برق ۱۴ برابر ، تولید محصولات پتروشیمی30 برابر و محصولات فولادی 15 برابر افزایش داشته است همچنین تعداد دانشجویان و مقالات علمی 25 و 15 برابر است. که باید برای درک کارایی مدیریت به بررسی سهم هر یک از مدیریتهای عالی در سنوات گذشته اقدام کرد.
4- مقام معظم رهبری تصریح فرمودند رشد و پیشرفتهای مذکور در کشور را مرهون هنر نظام اسلامی و ضعفها را مربوط به مدیریتها و کمبودها و ناتوانی‌های برخی مدیران می دانند لذا در طول انقلاب اسلامی هرگاه مدیریت انقلابی ، فعال و پر تحرک داشتیم کارها پیش رفته است و هر جا مدیریتهای ضعیف ، بی‌حال ، ناامید ، غیر انقلابی و بی‌تحرک داشتیم کارها متوقف یا منحرف شده است. بنابراین مراکز مطالعاتی می توانند با مطالعه تطبیقی و مستند به آمار و مستندات قابل رجوع متناسب با سهم هر دولت در رشد و شکوفایی مندرج در آمرهای مورد اشاره مقام معظم رهبری به تبین دولتهای با کمترین سهم اقدام تا مردم و افکار عمومی با واقعیت غیر شعاری مدیریتهای ناکارآمد که به فرموده مقام معظم رهبری غیر انقلابی ، غیر فعال بی حال و نا امید بودند بیش از پیش آشنا گردند.
5- نکته جالب توجه اشاره مقام معظم رهبری به رشد 30 برابری تولیدات پتروشیمی در کشور می باشد ظرفیت سازی عظیمی که ایران را در جایگاهی خاصی از توانمندی تولیدات مصرف داخلی و صادرات قابل اتکا غیر نفتی قرار داد رشد عظیم صنعت پتروشیمی که براساس شاخصهای مورد نظر رهبری حتما در سایه حضور مدیرانی انقلابی ، امید وار ، کاردان ، توانمند و متعهد ممکن شده است مدیریت عالی پتروشیمی که دقیقا به دلیل همین سابقه درخشان که قطعا مورد خشم و عصبانیت دشمنان کشور و مردم ایران نیز شده است طی سالهای دولت یازدهم در حالی که پدر صنعت پترو شیمی نامیده می شود به شدت مورد هجمه بی امان قرار داشته است.
6- ضروری است مراکز مطالعات تخصصی غیر سیاسی برای ایجاد زمینه مناسب انتخابهای معقول و پرهیز از شعارزدگی های عوامفریبانه عمومی نسبت به تبین تعهد و انقلابی گری افراد در تناسب با اثرگذاری در رشد و سازندگی کشور اقدام کنند تا مردم به کمک و همکراهی مراکز مطالعات تخصصی و رسانه های دلسوز و متعهد به افکار عمومی به شایسته گزینی از بین افراد مدعی توانمندی و خدمت صادقانه اقدام کنند انتخاب افرادی که بنابر فرمایش و تأکید مقام معظم رهبری از سهم بالاتر عملی در شکل گیری ارقام رشد و توسعه مذکوربرخوردار بودند. (4216763) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.