توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495213
اختلافات در کاخ سفید بالا گرفت/ جدایی تیلرسون از دونالد ترامپ؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۵
دو منبع مطلع به سی‌ان‌ان گفتند که اگر تیلرسون زودتر از سال آینده از وزارت خارجه آمریکا خارج شود، تعجب نخواهند کرد. این دو منبع از مکالمات تیلرسون با دوستانش در خارج از واشنگتن مطلع هستند. هر دو نفر گفته‌اند که نارضایتی تیلرسون تشدید شده و او تردید دارد که جنگش با کاخ سفید به‌زودی فروکش کند. این دو منبع مطلع همچنین در پاسخ به اینکه آیا تیلرسون به‌دنبال یک استراتژی خروج است، اذعان کردند که ممکن است این مساله پس از یک هفته سخت رخ دهد. تیلرسون و ترامپ بر سر مسائلی مانند ایران و قطر اختلاف‌نظر شدید دارند.

 به گزارش دنیای اقتصاد، خروج رکس تیلرسون از تیم ترامپ(رگزیت) یکی از احتمالاتی است که سی‌ان‌ان مطرح کرده است. درحالی‌که ترامپ مدیر روابط رسانه‌ای خود را تغییر داد این انتظار می‌رود که وی در آینده‌ای نه چندان دور باز هم دست به تغییراتی بزند، زیرا رئیس‌جمهوری آمریکا چالش‌هایی جدی در حوزه مهاجرتی و اصلاح مالیاتی دارد. در بخش اجرایی این کشور یک فضای سرد حاکم شده و همزمان از وزارت خارجه ایالات‌متحده سر و صداهای تازه‌ای به گوش می‌رسد. پس از یکسری وقایع پر سر و صدای اخیر که زنبورهای کارگر را به جوش و خروش وادار کرد و توجه وزیران کابینه ترامپ را برانگیخت، در جلسه اخیر قوه مجریه یک سردی عامدانه به‌وجود آمد.

بخش بزرگی از این تحولات نتیجه تغییرات در حوزه کارکنان کاخ سفید بود؛ اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه مشاوران ارشد درباره عدم استخدام آنتونی اسکاراموچی به‌عنوان مدیر ارتباطات را نادیده گرفت و در پی آن، شان اسپایسر از مقام سخنگویی کاخ سفید استعفا کرد، بحث دیگر ادامه گفت‌وگوها درباره مصاحبه نیویورک‌تایمز بود که ترامپ در آن شدیدا از جف سشنز، دادستان کل و حامی دیرینه‌اش انتقاد کرد و گفت: «برایم قابل قبول نیست که سشنز خودش را از هرگونه تصمیم مرتبط با مداخله روسیه در انتخابات کنار کشیده باشد.» در میان کسانی که معتقدند انتقاد رئیس‌جمهوری آمریکا از سشنز غیرحرفه‌ای بوده، طبق گفته منابع مطلع، نام رکس تیلرسون، ‌وزیر امور خارجه آمریکا دیده می‌شود. تیلرسون لیست بلندی از اختلافات با کاخ سفید دارد که شامل بحث‌های جدید درباره سیاست واشنگتن در قبال ایران و کارکنان کاخ سفید می‌شود. نارضایتی او موضوع پنهانی نیست و بعضا در نشست‌ها مطرح شده است. این در حالی است که چند هفته گفت‌وگو با دوستان تیلرسون در خارج از واشنگتن این حس را تداعی کرد که او به‌رغم نارضایتی قصد دارد در این سمت، حداقل تا پایان سال باقی بماند.

این امر منجر به ادامه تلاش‌ها برای سازماندهی مجدد وزارت خارجه می‌شود و به این معنا تعبیر می‌شد که یک‌سال در این سمت عالی‌رتبه باقی می‌ماند.اما دو منبع مطلع که خواستند نامشان فاش نشود، به سی‌ان‌ان گفتند که اگر تیلرسون زودتر از وزارت خارجه آمریکا خارج شود، تعجب نخواهند کرد. این دو منبع از مکالمات تیلرسون با دوستانش در خارج از واشنگتن مطلع بودند. هر دوی آنها گفتند که نارضایتی تیلرسون تشدید شده و او تردید دارد که جنگش با کاخ سفید به‌زودی فروکش کند. آنها همچنین در پاسخ به اینکه آیا تیلرسون به‌دنبال یک استراتژی خروج است، اذعان کردند که ممکن است این مساله پس از یک هفته سخت رخ دهد.تیلرسون و ترامپ تاکنون بر سر مسائلی مانند ایران و قطر اختلاف نظر داشته‌اند. در مورد قطر درحالی‌که ترامپ این کشور را حامی تروریسم معرفی کرد، تیلرسون همزمان سعی داشت تا پای آمریکا را به درگیری با این کشور نکشاند و بیشتر باب گفت‌وگو را با طرفین درگیر باز کند. ترامپ اخیرا با سناتورهای آمریکایی هم به مشکل برخورده است.

از جمله این اختلافات به قانون اوباماکر بازمی‌گردد. درحالی‌که رئیس‌جمهوری آمریکا به‌دنبال جایگزین کردن طرح خود بود اما با پیوستن 4 سناتور جمهوری‌خواه به 48 سناتور دموکرات، عملا طرح جایگزین در دستور کار قرار نگرفت. ترامپ اما همچنان اصرار دارد که قانون اوباماکر لغو شود. لغو قانون اوباماکر یکی از قول‌هایی بوده که وی در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری داده است. این در شرایطی است که وضعیت یکی دیگر از قول‌های وی مبنی بر اصلاح قانون مالیات نیز نامشخص باقی مانده است. برخی از مشاوران ترامپ نگران هستند که اصرار ترامپ بر لغو اوباماکر موجب ‌اتلاف زمان شود و وی نتواند به موقع به سایر وعده‌هایی که داده است، بپردازد.

جولی هرشفلد دیویس در نیویورک‌تایمز به تفصیل در باب جلسات تیم اقتصادی ترامپ برای طرح مالیاتی نوشته است. او می‌گوید: چیزی که ما می‌بینیم، چیزی که ما می‌شنویم و جلساتی که وجود دارد، این است که استیون منوخین، وزیر خزانه‌داری، گری کان مدیر اجرایی شورای اقتصادی و رهبران ارشد کنگره هنوز نتوانسته‌اند به یک جمع‌بندی برسند و بیشتر از اینکه به‌دنبال اصلاحات بزرگ در حوزه مالیاتی باشند، در عوض مایل به کاهش نرخ مالیات هستند. دیویس بر این باور است که امکان اینکه طرح مالیاتی ترامپ به سال‌جاری میلادی برسد، بسیار بعید است. همزمان با خبر استعفای شان اسپایسر این احتمال داده می‌شود که تغییرات بعدی هم در راه است. اسپایسر در میان تعجب همگان دست به استعفا زد، زیرا او یکی از وفادارترین یاران ترامپ بود. او به‌رغم اینکه گفته‌های ترامپ را مبنی بر اخبار جعلی تکرار می‌کرد، با این همه سعی داشت رابطه خود را با رسانه‌های اصلی و قدیمی حفظ کند.
 
کلمات کلیدی : تیلرسون، آمریکا، ترامپ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.