توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 410919
کدام کشورها از کاهش قیمت نفت سود می‌برند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت کشورمان تأکید کرد، اعضای اوپک هیچکدام سودی از کاهش قیمت نفت نبرده‌اند.

دکتر "امیر حسین زمانی‌نیا" روز یکشنبه در برنامه "من طهران" العالم، درباره میزان صادرات نفت ایران در برهه کنونی گفت: ما اکنون بیش از 2 میلیون بشکه نفت در روز نفت صادر می‌کنیم، و همچنین نزدیک به 600 هزار بشکه صادرات فراورده‌های نفتی داریم، که این رقم در عرض چند ماه گذشته بعد از برجام پیشرفت خوبی است.

وی افزود: هنوز جا دارد که تولید و صادرات نفت را تا سهم قبل از اعمال تحریم‌های بین المللی افزایش دهیم. زمانی‌نیا دربارۀ بهای نفت در سال آینده اظهار داشت: اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، اینگونه تخمین زده می‌شود که کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت در سال آینده دربارۀ رقمی بین 55 تا 60 دلار اتفاق نظر داشته باشند.

زمانی‌نیا درباره بهای کنونی نفت گفت: واقعیتهایی در بازار بین المللی نفت و در محاسبات استراتژیک سیاسی در منطقه وجود دارد که باعث شده قیمت نفت تا این حد پایین بیاید، اکنون به نظر می‌آید که اعضای اوپک و تولید کنندگان غیر اوپک به این فهم رسیده‌اند که باید کاری را انجام دهند که قیمت نفت عادلانه تر شود.

وی تأکید کرد: اینکه موفق شوند برای محدود کردن تولید خود تصمیم نهایی را اتخاذ کنند، موضوعی است که به مسائل استراتژیک و سیاسی منطقه بزرگ ما و واقعیتهای بازار انرژی برمی‌گردد. باید صبر کنیم که تا آخر نوامبر ببینیم، آیا اوپک موفق می‌شود تولیدات خودش را محدودتر کند، و برای اعضا سهمیه مشخص کند یا خیر.

معاون وزیر نفت، در پاسخ به این سؤال که چه طرفهایی از کاهش قیمت نفت سود می‌برند، گفت: من فکر می کنم که اعضای اوپک هیچکدام سودی را از این کاهش قیمت نفت نبردند؛ درست است که عربستان سعودی تولید زیادی دارد، ولی هرچند که تولید این کشور بیشتر باشد، با توجه به قیمت پایین آن، بیشتر ضرر کرده است.

زمانی‌‌نیا خاطرنشان کرد: بیشترین سود را مصرف کنندگان نفت و فرآورده‌ها برده‌اند، به صورتیکه قیمت نفت و بنزین در کشورهای اروپایی مانند دوران دهه هفتاد است، درحالیکه همه چیز دیگر با توجه به نرخ تورم چندین برابر شده است. زمانی‌نیا اظهار داشت: همه کشورهای نفت خیز در حال ضرر کردن هستند، و خود شرکتهای بزرگ بین المللی نفتی هم علاقمند نیستند که قیمت به این وضعیت بماند، زیرا این قیمت عادلانه نیست و انگیزه برای سرمایه گذاری را به وجود نمی‌آورد.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: برای اینکه تعادلی در بازار نفت به وجود بیاید، نیاز است که بین اعضای اوپک و کشورهایی که عضو آن نیستند، تفاهم و هماهنگی ایجاد شود.

زمانی‌نیا خاطرنشان کرد: هرچقدر که محاسبات مربوط به بازار بین المللی انرژی بیشتر لحاظ شود، و کمتر مسائل سیاسی و استراتژیک منطقه در آن درگیر شود، احتمال موفقیت در اجلاس اوپک در اواخر نوامبر بیشتر خواهد شد.

زمانی‌نیا در پاسخ به این سؤال که چه مشکلاتی پیش روی صنعت نفت و گاز ایران وجود دارد، گفت: بزرگترین چالش و مشکل تحریم های بین المللی بود که علیه صنعت نفت و گاز اعمال شد ولی همین تحریم ها به نحوی به پیشرفت صنعت بومی نفت و گاز ایران کمک کرد. وی افزود: همه کشورهای خارجی و شرکتهای بین المللی نفتی بزرگ و کوچک که بعد از برجام به ایران آمدند، با کمال تعجب نگاه می‌کنند که چگونه صنعت نفت ایران طی 10 سال گذشته پیشرفت کرده است.

زمانی‌نیا با این حال خاطرنشان کرد: در عین حال همین تحریم‌ها مانع سرمایه گذاری مناسب در صنعت نفت و گاز ما شده است به همین دلیل تولید ما اکنون محدود است. وی خاطرنشان کرد: ما اکنون چالش بزرگی نداریم و شرکتهای بزرگ بین المللی آسیایی، روسی، و اروپایی علاقمند به مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه‌های مختلف ما هستند. و ما اکنون در موضع انتخاب هستیم که از بین آنها انتخاب کنیم کدام شرکتهای خارجی می توانند بیشتر مثمر ثمر باشند و به توانمند سازی بخش خصوصی ما بیشتر کمک کنند.

زمانی‌نیا گفت: فکر می کنم که تا 2 ماه دیگر خبرهای بسیار زیادی از قراردادهای جدید برای توسعه نفت و گاز ایران بشنویم.

زمانی‌‌نیا درخصوص مشارکتهای خارجی در صنعت نفت و گاز پس از برجام، اظهار داشت: مذاکرات بسیاری پس از برجام انجام شده و حدود 12 پیش توافق درخصوص توسعه مناطق نفت خیز در خشکی و دریا داریم، که به تدریج پس از عملیاتی شدن به امضای قرارداد منتهی می شوند.

زمانی‌نیا خاطرنشان کرد: برنامه ریزی کرده‌ایم که حدود 200 میلیارد دلار در عرض 6 سال آینده در صنعت نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم که مقداری از این از منابع داخلی تأمین می‌شود، و مقداری هم از منابع خارجی؛ و من خوشبین هستم که در سال جاری شمسی حتما بتوانیم تا حد 10 یا 15 میلیارد دلار قرارداد منعقد کنیم.
 
کلمات کلیدی : نفت، اوپک ،قیمت نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.