نظر منتشر شده
۶۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 280617
رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه ها:
دانشگاه را از حاشیه‌سازی دور نگه دارید/ در مسئله‌ی بورسیه‌ها به خیلی‌ها ظلم شد
بخش خبری الف، 13 تیر 94
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۱
رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه در مسئله بورسیه ها به خیلی ها ظلم شد که خلاف قانون، تدبیر و اخلاق بود فرمودند: دانشگاه را از حاشیه‌سازی و سیاست‌بازی دور نگه دارید.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب عصر امروز (شنبه) در دیدار بیش از هزار نفر از استادان و اعضای هیأتهای علمی دانشگاههای سراسر کشور، نقش استادان را در تعلیم و تربیت نسلی پرتلاش، مؤمن و پیشرو، نقشی بی بدیل خواندند و با تأکید بر پرهیز از حاشیه سازی در محیطهای علمی افزودند: شتاب علمی کشور، به هیچ دلیلی، نباید کاهش یابد.

در این دیدار که بیش از ۲ ساعت طول کشید، رهبر انقلاب پس از شنیدن دیدگاهها و پیشنهادات شماری از اساتید دانشگاهها، نفوذ و تأثیرگذاری طبیعی استاد در قلب و روح دانشجو را فرصتی استثنایی برشمردند و افزودند: از این امکان بسیار بزرگ، برای تربیت جوانانی «متدین، برخوردار از غیرت ملی، پرانگیزه، انقلابی، سختکوش، با اخلاق، شجاع، دارای اعتماد به نفس و امیدوار به آینده» بهره بگیرید و بازوان پرقدرتی را برای پیشرفت ایران عزیز تعلیم دهید و تربیت کنید.

ایشان استغناء از بیگانگان، فهم درست موقعیت و مسیر کشور، و حساسیت و قاطعیت در مقابل خدشه دار شدن استقلال کشور را از دیگر ویژگیهای لازم نسل جوان خواندند و افزودند: استادان محترم، با روش و منش خود، چنین نسلی را پرورش دهند. رهبر انقلاب، استادان را فرماندهان جنگ نرم برشمردند و خطاب به آنان خاطرنشان کردند: همچون فرماندهان ۸ سال دفاع مقدس، با حضور عینی در این مبارزه حیاتی و عمیق، جوانان دانشجو یعنی افسران جنگ نرم را فرماندهی و هدایت کنید که این میدان نیز، یک «دفاع مقدس» است.

ایشان با ابراز خرسندی از حضور ۷۰ هزار عضو هیأت علمی در دانشگاهها افزودند: بخش اعظم این اساتید، «مؤمن، متدین و معتقد به مبانی انقلاب» هستند که این مسئله بسیار مهم، باعث افتخار کشور است. حضرت آیت الله خامنه ای مسئولان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را به قدرشناسی از استادان مؤمن و انقلابی فراخواندند و افزودند: عناصری که از هجمه تبلیغات موذیانه و عمدتاً پنهان نمی هراسند و به ایفای وظایف مهم خود مشغولند، باید مورد توجه و تجلیل قرار گیرند.
ایشان، دستیابی ایران به رتبه ۱۶ علمی جهان را نتیجه تلاشهای بی وقفه ۱۰، ۱۵ سال اخیر در دانشگاهها و مراکز علمی خواندند و افزودند: شتاب علمی شوق برانگیزی که این افتخار را نصیب ایران کرد، امروز کم شده است و مسئولان باید همّت مضاعف کنند که حرکت پیشرفت علمی از دور نیفتد و متناسب با نیاز کشور شتاب گیرد.

رهبر انقلاب در نوعی آسیب شناسی از عوامل کاهنده شتاب پیشرفت علمی کشور، به انتقاد شدید از حاشیه سازی و سیاست بازی در محیطهای علمی پرداختند و خاطرنشان کردند: محیط دانشگاه باید محیط فهم سیاسی، آگاهی و دانش سیاسی باشد اما سیاسی کاری و حاشیه پردازی به کار اصلی دانشگاهها یعنی تلاش و پیشرفت علمی ضربه جدی می زند. ایشان به عنوان یکی از مصداقهای سیاست بازی در دانشگاهها، به حاشیه سازی درباره موضوع بورسیه ها اشاره کردند و آن را از غلط ترین کارهای چند سال اخیر دانستند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تحقیقات دقیق نشان می دهد مسأله بورسیه ها، به آن شکلی که در روزنامه ها با آن بازی کردند نبود اما اگر هم بود باید از راههای قانونی امتیازاتی که عده ای بر خلاف قانون گرفته بودند لغو می شد نه اینکه سر و صدا و جنجال درست شود.

رهبر انقلاب سیاست بازی را سمِّ محیطهای علمی خواندند و با ابراز تأسف از اینکه در موضوع بورسیه ها به عده ای ظلم شد افزودند: سمّی که در این موضوع به دانشگاهها تزریق شد از بینش فکری مبتنی بر سیاست کاری نشأت می گرفت و متأسفانه، هم خلاف قانون، هم خلاف تدبیر و هم خلاف اخلاق بود.

حضرت آیت الله خامنه ای بخش دیگری از سخنانشان را به ضرورت تلاش جدی مسئولان برای تحول در علوم انسانی اختصاص دادند.
ایشان افزودند: این تحول ضروری، هم نیاز به جوشش درونی در دانشگاهها و مراکزی همچون شورایعالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول علوم انسانی دارد و هم نیاز به حمایت بیرونی دستگاههای مسئول.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: جوشش درونی به فضل الهی وجود دارد و لازم است دستگاههای مسئول، تلاشهای نظریِ انجام شده در زمینه تحول در علوم انسانی را عملیاتی کنند و مصوبات شورای تحول در علوم انسانی را محقق نمایند.

چهارمین نکته سخنان رهبر انقلاب، توجه به «سهم بودجه پژوهش از بودجه عمومی کشور» بود. ایشان با اشاره به تأکیدات مکرر خود در سالهای گذشته در این خصوص و اظهار تأسف از محقق نشدن سهم مورد انتظار بودجه پژوهش، افزودند: در سند چشم انداز، سهم ۴ درصد از بودجه عمومی برای پژوهش در نظر گرفته شده که امکان تحقق این سهم در کوتاه مدت وجود ندارد اما باید سهم حدود ۲ درصدی پژوهش در بودجه عمومی محقق شود، ضمن اینکه این بودجه ها و منابع مالی بخش پژوهش نیز باید درست و بجا، صرف شود.

ضرورت «عملیاتی شدن نقشه جامع علمی کشور» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب خطاب به مسئولان آموزش عالی و اساتید دانشگاهها بیان کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأیید نقشه جامع علمی از سوی صاحبنظران، قدم اول در عملیاتی شدن این سند مهم را گفتمان سازی خواندند و گفتند: همانگونه که بحث «پیشرفت علمی کشور» بصورت یک گفتمان رایج درآمد و تبدیل به یک جریان عملی شد، درخصوص نقشه جامع علمی نیز لازم است اساتید و مدیران و دانشجویان دانشگاههای کشور از جزئیات این نقشه آگاه شوند و نقشه جامع علمی بصورت یک «گفتمان پذیرفته شده»، درآید.

رهبر انقلاب در همین زمینه، «سند آمایش آموزش عالی» را مورد توجه قرار دادند و با اشاره به لزوم تکمیل و عملیاتی شدن این سند خاطرنشان کردند: «آمایش علمی سرزمینی کشور» یعنی شناخت و تصمیم گیری درباره ظرفیتهای دانشگاهها و رشته های تحصیلی، و سپس تعیین اولویتهایی که امکان سرمایه گذاری ویژه برای پیشرفتهای اساسی درخصوص آنها وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای، داشتن نگاه کلان به افزایش چشمگیر دانشجویانِ دوره های تحصیلات تکمیلی را مزیتی فوق العاده و از عرصه های مهم کار وزارت علوم خواندند و گفتند: وزارت علوم، باید با نگاه کلان و با برنامه ریزی صحیح و هدایت کلی، نتیجه کار و تلاش دانشجویان در این مقاطع تحصیلی را به سمت گشودن گره های کشور جهت بدهد، چرا که در غیر این صورت، منابع و امکانات کشور هدر داده خواهد شد.

ایشان نقش اساتید و دستگاههای مدیریت علمی کشور در مقابله با طرحهای دشمنان را مهم خواندند و خاطرنشان کردند: هدف دشمنان از تحریمها، مسئله هسته ای یا مسائلی نظیر حقوق بشر و تروریسم نیست، چرا که خود آنها مراکز اصلی پرورش تروریسم و ضد حقوق بشر هستند، بلکه هدف آنها جلوگیری از رسیدن ملت ایران به جایگاه شایسته تمدنی است که لازم است با شناخت دقیق جایگاه و موقعیت خود بر حرکت پر افتخار کشور ادامه دهیم که در این روند، نقش اساتید و مجموعه های علمی بسیار برجسته است.

در ابتدای این دیدار هفت نفر از اساتید دانشگاهها آقایان:
- دکتر محمدمهدی نایبی – استاد تمام مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف
- دکتر محمدحسین رجبی دوانی – رئیس مرکز مطالعات حدیث ولایت دانشگاه امام حسین
- دکتر محمد قنادی مراغه ای – رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و چهره ماندگار علوم هسته ای
- دکتر حسین سلیمی – استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی
- دکتر جعفر هزارجریبی – جامعه شناس و استاد تمام دانشگاه علامه طباطبایی
- دکتر حجت الله عبدالملکی- استاد دانشگاه معارف اسلامی و اقتصاد
- و سرکار خانم دکتر صدف علی پور – دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهها و مطالب خود را بیان کردند.

مهمترین محورهای بیان شده به این شرح است:
- لزوم شتاب دادن به توسعه صنعتی برای کاربردی کردن تحقیقات علمی و تولید ثروت از زنجیره علم
- اهمیت تقویت بخش خصوصی واقعی
- ضرورت تدوین استراتژی صنعتی کشور
- ضرورت تعریف و تثبیت اصول و مبانی نظری اندیشه های امام و رهبری به عنوان اصول ثابت و نقشه راه انقلاب اسلامی
- لزوم تربیت متخصصان متمرکز در اندیشه های امام خمینی برای مقابله با تحریف اندیشه ایشان
- تبیین پیشرفت های مهم کشور در صنعت هسته ای و تأکید بر ضرورت تحقیق و توسعه در این صنعت
- ضرورت تبیین اسلام شیعی، عقلایی، تمدن ساز و علم گرا در مقابل اسلام خشن و ویرانگر
- ضرورت بازنگری در دروس علوم انسانی با توجه به اصول روزآمدی، ارزش مداری و کاربردی سازی
- ضرورت هم افزایی نظری در حوزه علوم انسانی
- لزوم آموزش رفتار حرفه ای و ارتقای کیفیت آموزشی کشور
- تاکید بر اهمیت روش های نوین درمان با تکیه بر تکنولوژی های نوین
- لزوم تأمین نیروی انسانی حرفه ای در اجرای طرح تحول سلامت کشور
- استفاده از همه ظرفیت های بزرگ اقتصاد کشور از جمله بخش کشاورزی
- ضرورت بهره برداری از ظرفیت نخبگانی کشور
- بهره برداری از فرصت تحریم ها برای قطع وابستگی به فروش نفت
- ضرورت توجه ویژه به عنصر فرهنگ در اقتصاد مقاومتی و توجه به اقدامات آموزشی و ترویجی در این زمینه
 
قربانی
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۰۹:۵۵
من یکی از قربانیان بورسیه ها هستم. بورسم نکردند. معدلمم A بود. عملا گفتند ملاک های علمی مطرح نیست و کلی بهانه تراشی.. و من مانده ام و بیکاری با مدرک دکترا. (3015488) (alef-13)
 
دکترای بیکار
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۶:۳۶
تو که راست میگی!؟ کسیکه 2 سال پیش مدرک دکتری دستش باشه و نتونه جایی کار پیدا کنه نشون میده خودش لیاقت نداره و بی عرضه است!! تو هیئت علمی شدن ملاک اصلی سوابق علمیه ! پس نشون میده اصلا مصاحبه نرفتی و داری بلف میزنی!!!!!!! (3015606) (alef-8)
 
دکتر
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۰:۳۹
حقیقتا من چند تا از بورسیه ها را میشناسم! به خیلی هاشون ظلم شد! این دولت خیلی دانشگاه ها را سیسی کرده! بنده خدا یکی از قوی ترین دانشجو های دانشگاه بود و اهل روستا! نمیدونم چطور بهش میگن اقا زاده!!!! بعدش هم وزارت علوم با توجه به هماهنگی هاییکه با روسای دانشگاه ها کرده بود نزاشت حتی یکی از پذیرفته شدگان بورسیه ها دولت قبل در جایی حکمشان بخوره!!!
تر و خشک رو با هم سوزوندن! چطوری میخوان جواب بدن؟؟؟؟؟؟ (3015612) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۶:۴۸
خب کسی که با مدرک دکترا بیکار بمونه به نظرتون با مدرک فوق دکترا کار گیرش میاد؟؟؟؟ (3015627) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۷:۵۹
من هم یکی از قربانیان توهین ها و تهمت های حاشیه سازان بورسیه ها هستند. تهمت زدند و ما رو زیر سوال بردند....(از طرف) (3015724) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۸:۱۹:۲۳
من هم معدلم خوبه، بورس هم نیستم دکتری هم میخونم.
راضی هم نیستم برخی بدون رقابت بورسیه بگیرند (3016008) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۴۹:۰۸
اشتباهی مثبت دادم. بفرض که به یک نفر ظلم شده باشد دلیل نداشت با همه بورسیه ها اینگونه سیاسی کاری می شد. (3016297) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۱۷:۰۶
قآبل توجه دلواپسها که میخواستند در قضیه بورسیه ها ماله کشی کنند! (3015497) (alef-13)
 
behnam
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۱:۰۷
سلام.
سواد داری شما:
رهبر انقلاب در نوعی آسیب شناسی از عوامل کاهنده شتاب پیشرفت علمی کشور، به انتقاد شدید از حاشیه سازی و سیاست بازی در محیطهای علمی پرداختند و خاطرنشان کردند: محیط دانشگاه باید محیط فهم سیاسی، آگاهی و دانش سیاسی باشد اما سیاسی کاری و حاشیه پردازی به کار اصلی دانشگاهها یعنی تلاش و پیشرفت علمی ضربه جدی می زند. ایشان به عنوان یکی از مصداقهای سیاست بازی در دانشگاهها، به حاشیه سازی درباره موضوع بورسیه ها اشاره کردند و آن را از غلط ترین کارهای چند سال اخیر دانستند.


از این متن چی متوجه میشی؟ (3015595) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۴۰:۰۹
برو یکم فکر کن ببین منظور رهبری چیه؟ (3015635) (alef-8)
 
صاب
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۶:۱۶
قابل توجه شما...
آقا با شماها بود آقایان اصلاح طلب و روزنامه های زنجیره ای تان که هیاهو کردید برای هیچ... واقعا روتون رو برم!! خیلی پررو هستید... (3015719) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۷:۴۴
اصلا متن رو خوندی ؟؟ متوجهی چه خبره ؟ (3015723) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۲:۲۵:۳۱
یعنی واقعا موندم این اعتماد به نفس رو از کجا آوردید؟! (3015755) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۶:۰۴:۰۴
الان شما از کجا چنین چیزی فهمیدید؟ آقا دارن میگن به عده زیادی الکی تهمت زده شد و به دروغ تهمت سه هزارتا رو مطرح کردند که نه قانونی بود نه اخلاقی و نه بر اساس تدبیر.

همون سه هزار تایی که اخر سر مشخص شد زیر سی نفر بودن ولی با سیاسی بازی کامل و بی اخلاقی کامل دولت محترم تدبیر و امید سه هزار نفر به دروغ متهم شدند.

جناب آقای دکتر صدیقی که آن زمان معاون وزیر بودند و اینها رو به دروغ رسانه ای کردند مطمین باشید با ابروی ان عده ای که بیگناه بودند بازی کردید خدا به هیچ عنوان از شما نخواهد گذشت (3015856) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۸:۲۹:۴۳
مطمئنی مطلب را خوب خواندی !!!!!! (3016056) (alef-8)
 
majid
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۲۵:۲۹
قابل توجه كدخدامنشا نه دلواپسا (3016129) (alef-8)
 
فاطم
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۰۴:۰۳
«قآبل توجه دلواپسها که میخواستند در قضیه بورسیه ها ماله کشی کنند!»
خیلی باحالید واقعا. نه شما نه همه کسانی که شما را تایید کردند اساسا صحبت رهبر را نمی خوانید. از قضا این یکی دقیقا قابل توجه جنابعالی ها و دوستان دولتیتان بود. (3016207) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۳۰:۰۵
برادر جان كجاي كاري - آقا فرمودند كه روزنامه ها نبايد تخلفات را( حتي اگر صحت داشت) علني مي كردند (3016255) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۳۳:۵۱
متن خبر رو نخوندی
منظورش این بود که سر و صدای دولت فاتحه خونده
یکبار دیگه بخون (3016269) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۳۵:۵۹
من یکی از دوستان نخبه ام که همین جوری داشت میرفت امریکا گول خورد و سال 92 درگیر بورس کشور شد
بعد که دولت تدبیر اومد فاتحه بورسیه ها رو جوری خوندن که این بنده خدا بعد از 2 سال دوباره ول کرده داره خودش میره

خدایی این همه عمر رفته رو اون دنیا دولت تدبیر چه جور جواب میده (3016277) (alef-8)
 
محمدرضا
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۱:۰۴:۵۷
دوسته عزیز شما حالت خوبع؟ اصن حرفای رهبرو خوندی؟ ایشون دارن کاری که وزارت علوم این دولت کرد رو تقبیح می کنن.میگن کاری که این دولت کرد سیاست بازی بود.میگن به عده زیادی ازون ۳۰۰۰ هزار نفر ظلم شد.میگن کاری که این دولت کرد تزریق سم بود و خلاف اخلاق و تدبیر.

تقوا.تقوا تقوا (3016339) (alef-8)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۳۵:۱۰
بورسیه و ماادرائک...کاش دولت قبل به قانون تمکین میکردو بس (3015528) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۵:۳۰
دولت قبل که به قانون عمل کرد..اما ایکاش این دولت غیر قانونی عمل نمیکرد که اینطور صدای رهبری در بیاد که :بورسیه‌ها آن‌طور که روزنامه‌ها با آن بازی کردند، نبود. اگر راست هم بود راهش این نبود که مسئله روزنامه‌ای شود. راه قانونی وجود دارد؛ خب لغو کنند. در مسئله‌ی بورسیه‌ها به خیلی‌ها ظلم شد و خلاف قانون، تدبیر و اخلاق بود. (3015623) (alef-4)
 
صابری
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۶:۴۴
کاش دولت بیم و امید! اینقدر حاشیه سازی نمی کرد و باعث کند شدن رشد علمی کشور نمی شد... (3015720) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۸:۲۹
بابا شما کی هستید دیگه ؟
اول متن رو بخونید بعد طرفداری کنید یا از دولت قبل بد بگین (3015725) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۵۰:۴۹
بورسیه های غیر قانونی سریعا لغو شود (3015554) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۱۱:۵۸
بله دقیقاً !
البته جمع سه هزارو اندی نفره ای که به ناحق مورد هجمه واقع شدند ....وپس از بررسیهای دقیق به سی و اندی نفر که فاقد شرایط بودند ، رسید! (3015680) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۳۷:۱۴
کسانی که متهم کردند برخی بی گناه رو در بورسیه ها باید سریعا دادگاهی شوند (3015722) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۶:۰۵:۰۳
دروغ گو ها و تهمت زن ها هم مشخص شوند. همان هایی که به دروغ میگفتن سه هزار نفر ولی بعد مشخص شد که نزدیک سی نفر بیشتر نبودند

اون دنیا باید جواب ابروهایی که ریختند رو باید بدن (3015857) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۶:۰۶:۴۰
به دروغ به جوون های مردم در غربت تهمت زدند در حالیکه نهایت تونستن سی تا تخلف پیدا کنند ولی سه هزار نفر رو متهم کردند و با یک جلسه محرمانه، اسامی یک عده رو علنی کردند.

بازی کردن با ابروی یک عده دانشجوی مستعد و نخبه (که تاکید میکنم هیچ تخلفی نکرده بودند) اون دنیا باید جوابگو باشند. (3015858) (alef-8)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۲۳:۵۵:۳۹
در مورد بورسیه ها زمستان رفت و رو سیاهی موند برا ذغال
جدا این آقای حقوق ندان در قیامت چه جوابی خواهد داشت؟ (3015563) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۷:۲۳:۴۸
عزیز دل، گویا شما گزارش نهایی وزارت علوم در این باره را نخواندی! رسما به خیلی ها فله ای بورسیه داده بودند! کسي که باید به فکر آخرتش باشه، ریاست محترم دولت پاک دستانه! (3015882) (alef-8)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۱۱:۴۶
بعله دیگر بورسیه و ما ادراک ماالبورسیه! البته خلاف آن چیزی که روحانی گفت یعنی سیاسی بازی با سرنوشت یک عده دانشجو به بهانه خلاف قانون بودن = تسویه حساب سیاسی با بازی گرفتن عده ای بیگناه!!! (3015587) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۱:۴۸
ای دولت اخلاق مدار و راستگو
ویل بر شما
من هم از شما و دروغ بزرگتان بگذرم زن و بچه ام نمی گذرند (3015597) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۶:۱۸
رتبه 1 در کنکور ارشد معدل َ در مقطع ارشد معدل 19 در دکتری شاگرد اول در دکتری 17 مقاله و ثبت اختراع و .... من یک بورسیه ام که بورسم در حال لغو است و باید مثل یک شبانه شهریه بدهم. از این ظلم بالاتر. خدایا در این شب های عزیز خودت کمکان کن. الف جان به فکر آخرت خودتان باشید. از این ظلم دست بردارید (3015605) (alef-8)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۷:۴۲
به بورسیه ها ظلم عظیمی شده بود. حالا وزارت علوم باید به قانون ملزم باشد. (3015607) (alef-8)
 
قاسم
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۲۹:۵۳
چرا سایت الف بیشتر نظرات علیه بورسیه ها را انعکاس میده و کامنتهای موافق با این عزیزان مظلوم را که رهبر انقلاب به عنوان بالاترین مرجع بر مظومیت و برخوردهای خلاف قانون، اخلاق و تدبیر بودنش را تایید کرده را منشر نمی کند. (3015609) (alef-8)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۰:۲۵
جالبه که حضرت آقا با صراحت به نفع بورسیه های مظلوم. موضع گرفتند و باز عده ای دست از فحاشی و دروغگویی برنمی دارند. این افراد در دنیا و اخرت باید پاسخگو باشند. ما هم از پیگیری قضایی دست برنمیداریم. (3015611) (alef-8)
 
هیات علمی بازنشسته
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۱:۵۰
چرا و به چه حقی سیاست بازان با ما اینگونه رفتار میکنند. من سالها به وطنم خدمت کرده ام و تحمیل خانه نشینی ها را از توطئه های دشمنان نفوذی کشورم میدانم.
۶ سال قبل ؛ با اهانت و تهدید مدیریت وقت دانشگاه ....... مجبور به درخواست بازنشستگی در ۵۵ سالگی شدم. امروز هم تلاش وزارت علوم برای بازگشت به کار در برابر سیاست بازان دانشگاه ............ بی نتیجه مانده است.
سالهاست که سیاسی کاری ها و حاشیه پردازی های مدیریتی ترمز پیشرفت دانشگاه ها و دانشگاهیان شده است. (3015616) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۳:۳۸
واقعاً اجحافی که دولت نهم و دهم در موضوع بورسیه‌ها بر جامعه تحصیلکرده‌های این مملکت روا داشتند یکی ازمظاهر مظلومیت آرمان‌های امام و ملت در دوران اخیر بود. متاسفانه وزارت علوم آنقدر تحت فشار سیاسی هست که مسئولان آن فضاحت حتی امروز هم با گردنی افراشته از دور زدن قانون در دوران خود دفاع می‌کنند. (3015620) (alef-4)
 
عرفان
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۳۶:۵۸
با سلام
متأسفانه همه چیز رنگ و بوی سیاسی گرفته از نون شب گرفته تا ورزش و علم و دانش و این مایه تأسفه . باز هم خداوند سایه پر برکت مقام معظم رهبری را برای این مملکت و جوانان این مرز و بوم حفظ کنه که ترمز این بی تدبیری ها را کشید . وزیر محترم علوم و رئیس جمهور با تدبیر و کلید بدست لطفا بگوش باشید . که این صحبت ها ملاک و معیار عدالت است . (3015629) (alef-8)
 
یک بورسیه ی ظلم دیده
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۴۵:۲۰
بسم الله القاصم الجبارین

... خداوند به حق این ماه عزیز و مولود و شهید گرانقدر آن ، افرادی را که (احتمالاً !) آگاهانه طیف وسیعی از بورسیه های کشور را مورد انواع تهمت ها و هجمه و اعمال خلاف خود قراردادند(صرفا چون در دوره دولت قبلی به سن و سال متقاضی شدن جهت ورود به فرایند دریافت بورس رسیده بودند)، از رحمت خود در دنیا و آخرت محروم فرماید! (3015645) (alef-8)
 
1
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۵۲:۱۳
شاید اینگونه 2 سال ظلم بر بورسیه ها پایان یابد.
الف هم بهتر است به نظر ولایت تمکین کند (3015650) (alef-8)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۰:۵۴:۲۳
خیلی از بورسیه ها قربانی یک بازی کثیف سیاسی شدند. (3015654) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۰۳:۰۶
ای کاش توصیه عدم سیاست بازی درمورد سایر مسائل هم رعایت شود. (3015666) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۱:۲۰:۳۸
انگار کاربران عزیز عمدا برعکس میفهمند!اعتراض رهبری به رفتار غیر اخلاقی وغیرقانونی دولت فعلی بود نه دولت قبلی (3015696) (alef-8)
 
و
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۲:۰۴:۴۲
درخواست رهبر انقلاب مبني بر دور نگاه داشتن دانشگاه ها از سياست بازي ها محال است كاملا محال چون وقتي قبول كرده ايم كه چند جريان سياسي به اسم شكوفائي سياسي در كشور موجود باشد كاملا بديهي است كاملا كه آنها با هم رقابت دارند آنهم متاسفانه از نوع ناسالمش (ببينيد بهترين فرزندان انقلاب در دوسوسي جريانات عمده سياسي حضور دارند و متاسفانه تقريبا همه شان يك جوري پايشان لغزيده و از تقوي دور شده اند اگر بگوئيم اينطور نيست دروغ گفته ايم هر دو گرروهشان تعداد زيادي تخلفتن و جرمهاي سياسي و اجتماعي نموده اند تا قدرت دستشان باشد تا منفعت اين قدرت را ببرند هر كس اين موضوع را انكار كند انگار وجود روز را انكار نموده است ) بنابر اين هركدامشان سعي در كسب و جلب حمايت اين جايگاه بزرگ تاثير كذار را دارند و از هر روش و ترفند شناخته شده جهان سايست روز و نه از سياست اسلامي محض استفاده مي كنند و بنابر اين بديهي است كه اولين جائي كه در فعاليتهاي سياسي احزاب آلوده و نقش پذير و آسيب پذير مي شود دانشگاه هاست
اما اگر به اوائل انقلاب نگاه گنيم مي بينم بخاطر عدم تعدد احزاب قدرت طلب چنين مفسده بزرگي در بين نبود و دانشگاه ها بعد از پايان غائله منافقان،يكدست و در خدمت كامل انقلاب بود با اينكه تعداد دانشجويان آن زمان خيلي كم بودند ولي هم عرصه هاي سياسي و اجتماعي و اقتصادي و سازندگي و جنگ تحميلي را بخوبي پشتيباني نمودند و هم همشه شان تقزيبا كاملا داراي بينش سياسي درست بسيار بالائي بودند
اما وقتي پاي منفعت طلبي حزبي بميان آمد حتي تعدادي از همان دانشجويان اقلابي سياسي محكم وداغ آن روزها از قطار مستقيم انقلاب پياده شدند و خيال ضررها بخود و جامعه زدند تا چه رسد با جوانان امروزي كه از قبل خواب غفلت مسئولين در سالهاي اخير دچار انواع گرايشان مادي شهواني و خود بزرگ بيني و بعضا خرافاتي هم شده اند .
ما گفتيم آنچه شرط بلاغ بود خواه مثل هميشه مسئولين نپذيرند خواه بطور معجزه آسا بپذيرند (3015744) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۲:۱۱:۱۳
و قطعا آنهایی که بدون ضابطه و با رابطه بورسیه شده اند به کسانی که اهلیت بورسیه شدن را داشتند ولی نشدند، ظلم مضاعف شده است. و باید روزنامه ها فریاد بزنند تا دیگر کسی هوس نکند خلاف قانون کاری را انجام دهد. سکوت موجب جریح شدن عده ای ظالم می شود.
رهبرا دستت را می بوسم و عاجزانه می خوام جلوی باند بازی را برای منفعت های شخصی در دولت ها بگیرید. و آن ها را به سزای اعمالشان برسانید. تا فرزندان ما امیدوارتر شوند برای تحصیل. رهبرا می دانم چقدر بورسیه به ناحق گرفتند و دل شما هم درد است. (3015748) (alef-4)
 
وحید
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۲:۲۵:۵۸
سیاسی کاری ها و سیاسی بازی های دولت آبروی یک سری دانشجو را خدشه دار ساخت. آخر این بنده خداها چه گناهی کرده بودند که باید تاوان سیاسی بازی سیاسیون را بپردازند!! (3015756) (alef-4)
 
میلاد
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۲:۲۹:۳۹
بعد از این همه جار وجنجالی که دولت به پا کرد، آخر کار گفتند که فقط 36 نفر بورسشان مشکل داشته و لغو بورس میشوند. خب چرا از روز اول مدام میگفتید 3000 بورسیه غیرقانونی!!! (3015759) (alef-4)
 
کهن
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۵:۱۰:۵۰
این سم در تمام امور جاری شده،از جمله همین متن و تیتر انتخاب شده،من مشروح سخنان را گوش ندادم ولی در تیتر شما کلمه خیلیها با متن متفاوت است،آیا نویسنده محترم بار معنایی کلمه خیلیها را با عده ای یکی میداند یا تعمدا این تیتر را انتخاب نموده. (3015836) (alef-4)
 
كريم
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۵:۱۶:۲۴
عجيب است كه دولت تدبير ! از يك طرف بورسيه ها را غير قانوني ميداند و پذيرشهاي كاملا بي اساس و غير قانوني ارشد و دكتري آزاد را قانوني ميداند و معاون وزارت علوم ميفرمايند كه در اين زمينه ما با دانشگاه آزاد كاملا هماهنگيم!!! ا... اكبر از اينهمه سياسي كاري ! جناب آقاي روحاني، دولت قبل كه اشكال در خيلي از موارد به آن وارد است، در مورد دكتري در دوره ٨ ساله اش ظرفيت را دو برابر كرد، ولي مسوولين وزارت علوم جنابعالي، در مدت يكسال طرفيت دكتري را در رشته هاي حساس و پر طرفدار به ناگاه ٨ الي ١٠ برابر نمود و شما سكوت اختيار نموديد ! اين حركت جز سياسي كاري مفهوم ديگري ندارد.ما دانشجويان از جنابعالي خواهش ميكنيم فقط در مورد اين دو موضوع ( بورسيه ها و حركت دانشگاه آزاد با توجه به سند آمايش علمي كشور) كه به جد از دغدغه هاي رهبر فرزانه كشورمان هست به صورت شفاف توضيح دهيد. (3015837) (alef-4)
 
مهدي
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۵:۲۳:۴۱
به نظر منم در قضيه بورسيه ها به خيلي ها ظلم شده، مخصوصا نسل بعدي دانشجوهايي كه قرار ه زير دست اين ادمها تربيت بشن. (3015842) (alef-4)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۷:۰۵:۴۴
درست ظلم شد اما بايد دست روي دست گذشت و باني و باعث اون را آزاد گذاشت و به ريش همه خنديد؟ آقاي رهبر انتظار مي ره كه اول شخص مقصر اين ماجرا را به مردم و دادگاه معرفي كنند. (3015870) (alef-8)
 
رضا آجری
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۷:۵۶:۲۲
الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم (3015911) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۸:۴۰:۵۱
وااقعا ظلمی که در موضوع بورسیه ها شد فوق العاده بود یکی از دوستان خوب ، متین ، با استعداد و درسخون بنده جزو همین ها بود من دیدم که چگونه با آبروی او بازی شد. (3016077) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۰۲:۵۴
به خانم بنده هم ظلم شد. دو سه نفر رو از جاهای دیگه آوردن بدون تشریفات ظاهری اداری و با پررویی! حالا باید چه کنیم؟ امیدی به رسیدگی هست؟ الان دارن حقوق و مزایا میگیرن در حالی که صاحب حق نیستن و سواد کافی هم ندارن. بازم رهبری که با صراحت گفت و با کسی بجز خدا معامله نکرد. (3016105) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۲۸:۴۵
کسانی که خلاف قانون رفتار کردند و سرنوشت عده ای را به ناحق تغییر دادند و باعث ایجاد بی اعتمادی گردیده اند میبایستی بسختی مجازات نمود (3016132) (alef-8)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۳۴:۵۲
طبق نظر خود وزارت علوم 80 درصد اینها بدون مشکل بودند.بله انهایی که تخلف شده باید لغو شوند ولی گناه 80 درصد بقیه چیه؟این فقط یک بازی کثیف سیاسی بود و بس.تنها جرم اینها هم این بود که تو دوره احمدی نژاد بورس شدند!! (3016144) (alef-8)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۳۸:۵۱
احتمالا معدل a شما از دانشگاه مومباسای افریقا نبوده؟؟ا (3016156) (alef-8)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۰۹:۴۷:۳۹
معلوم شد بورسیه غیر قانونی ازکجا اب میخورد؟ (3016175) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۱:۲۸
سایت الف و تابناک پیشتاز حاشیه سازی درباره بورسیه ها بودند و دقیقا طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب از غلط ترین کارهایی بود که در سالهای اخیر انجام شده است.چگونه می خواهید در دادگاه الهی پاسخگو باشید. (3016216) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۱:۴۹
تو رو حدا بورسیه هار و بررسی کنید (3016218) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۲:۱۶
خدا خیر بده رهبری رو که موضوع به این مهمی رو دوباره مطرح کردن (3016219) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۲:۲۵
رهبری متشکریم.... (3016221) (alef-8)
 
هدا
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۷:۱۵
واقعا از این همه ظلم که به دانشجویان ممتاز در دوره های قبل شد چه کسی پا سخگو است ؟ به این دوره هم که رسید قانون و ضوابطی مطرح شده که دیگر برای جذب رشته هایی که هزینه ی این مملکت برای دانشجویان آن صرف شده فرا خوانی نیست . تو رو خدا صدای ما را یکی به مسئولان برسانید ما باید چکار کنیم بهترین دوران عمر با انگیزه مان دارد به بطالت می گذرد . به کجا فرار کنیم ..... (3016227) (alef-8)
 
فریده
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۱۹:۳۲
در دوره های قبل ظلم بزرگی به دانش آموختگان ممتاز شد تو رو خدا دادرسی هست؟ (3016232) (alef-8)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۴ ۱۰:۳۱:۵۰
قابل توجه حضرات آقایانی که با سیاسی کردن مسئله با حرمت و آبروی بورسیه های نخبه بازی کردند.
احسنت به رهبری، اگر دولت معتقد است کسی به ناحق از امتیاز بورس بهرهمند شده محرومش کنه و البته دستگاه قضایی هم باید به تظلم خواهی هر کسی که از تصمیمات دولت از جمله بورسیه ها رسیدگی کنه تا حقی از کسی تضییع نشه
این وسط هم آقای رئیس جمهوری حق نداره با آبروی کسی بازی کنه (3016261) (alef-8)