نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443616
درباره مدیریت آب استان چهارمحال و بختیاری
بخش تعاملی الف - فهیمه قهرمان نژاد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴


باید از تجربه کشورها برای حل بحران آب بهره ببریم. موضوع آب یک موضوع امنیتی شده است. چهارمحال و بختیاری، استانی نجیب در حوزه آب است.

در شرایطی که یکی از بهترین آب های کشور از نظر کیفیت، از این استان به استان های دیگر منتقل و نیز به خارج از کشور صادر می شود، مردم شهرکرد و بسیاری از شهرهای این استان، آب چاه را مصرف می کنند و بسیاری از روستاها با تانکر آبرسانی می شود.

این منطق نیست چون باغ پسته کرمان و رفسنجان یا فلان کارخانه صنعتی اصفهان آب می خواهد، مردم منطقه تحت فشار باشند. این از اصول عدالت اجتماعی و اسلامی نیز به دور است. موضوع آب، چهارمحال و بختیاری را با استان های اصفهان، یزد و کرمان درگیر کرده و اکنون تبدیل به مسأله امنیتی شده است که ماه به ماه چهره ترسناک خود را بیش از پیش نمایان می سازد.

مدیریت ناصحیح پروژه انتقال آب، سبب بروز مشکلات اجتماعی شده است و اگر این مسأله مدیریت نشود، به معضلی ملی تبدیل خواهد شد. مردم چهارمحال و بختیاری نیز ایرانی اند و زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند. نباید اعمال نفوذ افراد در بدنه وزارت نیرو که متعلق به استان های ذینفع هستند، باعث نادیده گرفتن حقوق مردم چهارمحال و بختیاری بشود.

عدالت اسلامی و اصول مدیریت دینی حکم می کند این مسأله را فراموش نکنیم که اگر در خصوص مردمی که زمستان سخت، بارش برف و بسته شدن جاده ها و گرما و آفتاب تند و تیز چهارمحال و بختیاری را تحمل می کنند، انصاف را رعایت نکنیم؛ باید منتظر عواقب نامطلوب این مسأله باشیم.

فهیمه قهرمان نژاد - فرهنگی از چهار محال و بختیاری
کلمات کلیدی : فهیمه قهرمان نژاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۱:۲۱:۳۱
سرکار خانم قهرمان نژاد، سلام،
من اصفهانی هستم و البته بیش از 24 سال است که در تهران زندگی می کنم. هر بار که به اصفهان می روم شهر را آلوده تر، رنجورتر و غمگین تر می بینم. یکی از دلایل اصلی آن و یکی از عوامل افسردگی شهر و مردم آن همین قطع شدن آب رودخانه طی چند سال گذشته است.
من مثل شما مسائل را قومی یا ... یا شهری نمی بینم، اگر همه ما "ایرانی" و هموطن هستیم بایستی همگی دست به دست هم دهیم و مسائلمان را با یکدیگر و با رضایت هم حل کنیم.
اشاره به کارخانه های فولاد دارید که صحبت شما درست است از این جهت که مکان ساخت کارخانه ها اشتباه بوده اما چرا منصف نیستید و نمی گویید که در زمان آقای احمدی نژاد صدها پمپ آب و چاه بر روی بالادست رودخانه قرارداده شد و آب را به ارتفاعات پمپاژ می کنند برای کشت بادام!!! کشتی که اصلا صرفه اقتصادی ندارد!!
چرا نمی فرمایید که رودخانه نیز مانند هر موجود زنده دیگری است که باید حق آن و حقابه آن رعایت شود که متاسفانه بوسیله چارمحال رعایت نمی شود؟!
و هزاران چرای دیگر که مسئولین 2 استان اصفهان و چهارمحال بایستی پاسخگو باشند.
خواهر عزیز، اگر مردم ما دیدگاه دوستانه و برادرانه و خواهرانه داشته باشند، اگر من شما را خواهر خود بدانم ، آبادی منزل شما را آبادی منزل خود می دانم و بالعکس.
همه مردم ایران بایستی دست به دست هم دهند تا انشاء اله کشوری سرسبز، آباد و خرم داشته باشیم و همه ما دیگر شهرها و استانها را منزل و خانه خود بدانیم و در جهت آبادانی آن بکوشیم نه در جهت خرابی آن.
باور بفرمایید من هر گاه به شهرهای دیگر سفر می کنم اگر آبادانی ببینم خوشحال می شوم و اگر خرابی و خشکسالی و غیره ، غصه، لذا این احساس بایستی در همه ما همه گیر شود تا کشوری آباد و خرم داشته باشیم. انشاء اله .
چرا ما از تبریزی ها و شهرهای اطراف یاد نگیریم که همه با هم دست به دست هم داده اند و فقط کفش ایرانی عرضه می کنند و مردمشان نیز فقط کفش ایرانی می خرند؟! فقط ایرانی می تواند به داد ایرانی برسد. (4156617) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۲۱:۱۰:۳۱
من میدونم ساکنان شهرهای چهار محال و بختیاری مشکل کمبود شدید اب دارند و بهشون پیشنهاد شده شهرشون رو ترک کنند..منظور شما برادر عزیز اینه که چهار محالیها از شهر و دیارجابه جا بشن تا اصفهانی ها اب داشته باشن!!! (4194976) (alef-11)
 
م
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۲:۱۵:۲۵
وقتی بعضی ها نور چشمی هستند و در این کم ابی با حفر چاه عمیق به پرورش ماهی و گاوداری و ... در اصفهانی که تا به حال در ان باران نیامده مشغول اند انتظاری نباید داشت که سال بعد جیره بندی اب در انتظارمان است. (4156688) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۱:۳۱:۲۴
کاملا درست است (4157667) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۵:۴۸:۴۰
بااین بی آبی
برنج کاری اصفهان دیگه قوز بالاقوز شده (4158202) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۱۲ ۰۸:۳۸:۲۲
چطور فقط یکسانتیمتر اونور مرز در اصفهان برنجکاری بده و یک سانتیمتر بالای مرز در خوزستان بی اب و چهارمحال برنجکاری خوبه (4182842) (alef-11)
 
ساسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۰۸:۱۵:۱۴
باید به اصول و قواعد طبیعت و خدا دادی احترام گذاشت تا با مشکل روبرو نشد ، هزاران سال رودخانه زاینده رود جاری بوده و با طی 300 کیلومتر مسیر به باتلاق گاوخونی منتهی شده است ، وقتی رعایت حق آبه نمیشود و کشاورزان شرق اصفهان سالها است که به خاک سیاه نشسته اند ، در حالیکه در بالا دست در چهار محال و بختیاری هزاران لوله آب را به کوهپایه ها منتقل میکند و زمینهای بسیاری که هیچگاه رنگ آب ندیده بود تبدیل به انواع باغ شده است ، این حرفها که «هر که بارش برف و زمستان سخت و بسته شدن جاده و آفتاب تیز و ... تحمل میکند ،... » با منطق سازگار نیست ، انتقال آب به کرمان و رفسنجان دروغی بیش نیست ، فقط آب به یزد آنهم برای مصرف آب شرب منتقل میشود که آنهم در زمان دولت آقای خاتمی صورت پذیرفت .
تمام این مشکلات ناشی از جدا سازی آب چهار محال و بختیاری از مدیریت یکپارچه آب منطقه ای اصفهان و بخشی نگری به جای دیدگاه کلان و کشوری است که نتیجه آن عدم رضایت ... (4158649) (alef-11)
 
چهارمحالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۸:۲۰:۵۲
دوست گرامی
در زمان گذشته بارندگی زیاد بود ومصرف کم
اما الان وقتی ما خودمون اب خوردن نداریم چه لزومی داره اب به اصغهان بره؟؟؟ (4166519) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۲۰:۴۹
طبق امار رسمی بارش در بالادست درکوهرنگ کم نشده
ضمنا اب شما نیشت
اگر قرار بر این استدلالات باشه چعارمحال هم سابق جز اصفهان بود و باید برگرده اصفهان
در مورد اب سمت خوزستان میره حساس نیستی (4168507) (alef-3)
 
میر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۰:۲۷:۱۲
آیا اهالی چهار محال تعهد می کنند در موقع ابسالی و سیل نیازی به بستر زاینده رود و اصفهان برای تخلیه ان نداشته باشند و ان را در خود چهارمحال حبس کنند . تا تاریخ بیاد داشته است بستر زاینده رود بلا گردان چهارمحال بوده است (4162414) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۸:۲۳:۱۷
عجب ادم با منطقی هستید
ما میگیم اب خوردن نداریم
شما میگی زیادی اب را در چهارمحال حبس کنیم؟؟؟!!!!!!! (4166520) (alef-11)
 
علیرضا فرهمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۰۰:۲۱:۵۱
چهارمحال و بختیاری همیشه مظلوم بوده و هست
بازم به این خواهر که یادداشت و حرف ماها رو زد
اصفهانی های عزیز کجا سختی های شهرکردی ها رو می کشن؟ (4164009) (alef-11)
 
ابراهیم
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۲:۱۴:۲۰
سوال من اینه که چرا باید در اصفهان در دل کویر برنج بکارند از طرفی اگه گاوخونی خشک شده تقصیر چهارمحال و بختیاری نیست که اصفهانی ها ادعا می کنند چون در بالادست کشاورزی توسعه پیدا کرده. همین الان چهارمحال تامین کننده بیش از 90 درصد اب زاینده رود هست ولی استان اصفهان بیش از 70 درصد ان را استفاده می کند. چرا با احداث تونل های عظیم در کنار سد زاینده رود میخوان مسیر رودخانه را به اصفهان منحرف کنن. کلی کارخانه جات در یزد و اصفهان از اب زاینده رود استفاده می کنند درحالی که به ما چهارمحالی ها میگن چرا کشاورزی میکنین. (4164511) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۷:۲۷:۳۶
چیزی که مسلم و غیرقابل انکار است لزوم جریان داشتن زاینده رود از سراب تا پایاب است از لحاظ حقابه تمام کسانی که در مسیر این رود تاریخی ساکن هستند حقوق یکسان دارند و تفوتی بین سرچشمه نشینان و ساکنان پایین دست وجود ندارد اگر اینطور نبود و سرچشمه نشینان به خود حق استفاده بی رویه را می دادند دیگر هیچ رودی جاری نمی شد واقعیت این است که استفاده بی رویه و پمپاژ اب به ارتفاعات در استان چهارمحال باعث خشک شدن زاینده رود در پایین دست شده و جای تعجب دارد که در این میان جای شاکی و متهم جا به جا شده است!!!! (4166015) (alef-11)
 
hamidmoein
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۲:۵۸:۰۴
همون کارخانه ای که میفرمایند در استان اصفهان هست و الودگی و تبعاتش مثل ام اس و ... گریبانگیر اصفهانیا هست بیش از 35 سال هست بار اشتغال 20% استان مجاور مذکور رو به دوش میکشه. اون موقع هنوز شهرکرد و سفیددشت صنابع اینچنینی نداشتن. متن احساسی است و بوی خشونت...میده (4167269) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۳:۱۹:۱۵
کاش یک کلمه هم در مورد حجم چند برابری اب که به خوزستان و کارون میدین هم مثل اصفهان حساسیت داشتین (4168506) (alef-3)
 
ayat
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۱:۴۹:۵۳
سلام .....
کدام برف و راه بندان را تحمل می کنید. خودتان هم می دانید با اینکه در بیشتر جاهای مانند غرب و شمال کشور چند بار برف سنگین باریده است حتی در یزد، کاشان و کرمان هم برف باریده در استان شما برفی نباریده و حتی در کوهرنگ هم برف قابل توجهی نیست. این وضعیت چند سال است که تکرار می شود و جشنواره برف کوهرنگ هم در سال گذشته به خاطر نبود برف تعطیل شد. باز هم بگویید ما برف و راه بندان آن را تحمل می کنیم. کمی هم آن ورتر از پیش پایتان را ببینید. (4169688) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۵ ۰۰:۴۹:۴۱
حرف ما چهارمحالی ها این است که بطور مثال اصفهانی ها و یزدی ها و غیره یک دست خالی را به طرف ما گرفته اند و میگویند ببینید ما دچار خشکسالی شدیم بارش نداریم حتی اب شرب نداریم چطور شما میخواهید کشاورزی کنید در حالی که ما اب شرب نداریم در حالی که یک دست پر را در پشت خود پنهان کرده اند این دست پر همان چندین هزار هکتار اراضی کشاورزی و صدها کارخانجات در یزد و اصفهان است. استان اصفهان در اوایل بهار یکی از تامین کنندگان اصلی گوجه فرنگی کشور است و همینطور چندین هزار هکتار اراضی کشاورزی دیگر از زردالو گرفته تا خربزه و گندم و برنج. استان یزد چند صد هکتار باغ انار دارد مانند شهر های اردکان و اقدا. چرا میخواهید اب استان ما را به یغما ببرید در حالی که چهارمحال استان محرومی است و عمده درامد اهالی ان از کشاورزی است و کارخانجات کمی در ان است. توقع دارند چهارمحالی ها کشاورزی خودشان را تعطیل کنند تا در یزد و اصفهان اب داشته باشند چرا کشاورزی خودتان را کاهش نمیدهید درحالی که به ادعای خودتان اب شرب ندارید. اخیرا زمزمه هایی به گوش میرسد که کرمان نیز دچار بحران تامین اب شرب شده و چشم طمع به استان ما دوخته اند درحالی که چندین هزار هکتار باغ پسته در کرمان وجود دارد. سایت الف دمت گرم که یار مظلومانی همینطور بمون. تشکر (4216563) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته