نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454317
آخرین آمار مصدومان چهارشنبه‌سوری/ کاهش ۱۵ درصدی تماس با ۱۱۰/ کاهش مصدومان بستری و سرپایی/ رضایت آتش نشانی آمارهای شب چهارشنبه آخر سال
بخش اجتماعی الف، 25 اسفند 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۴
رییس اورژانس کشور آخرین آمار ارایه خدمات درمانی به مصدومان چهارشنبه‌سوری را اعلام کرد.

دکتر پیرحسین کولیونددر این‌باره افزود: مجموع مصدومانی که تا این لحظه در سراسر کشور به صورت سرپایی درمان شده‌اند، به ٢٠٠٠ مصدوم رسیده است.

وی گفت: آمار مصدومانی که به‌صورت سرپایی درمان شده‌اند، نسبت به سال گذشته ٥٠ درصد کاهش داشته است.

کولیوند ادامه داد: همچنین ٦٠٠ مصدوم حوادث چهارشنبه آخر سال بستری شده و خدمات درمانی لازم به آن‌ها ارایه شده است.

رییس اورژانس کشور گفت: میزان موارد بستری مصدومان چهارشنبه آخر سال نیز  نسبت به سال گذشته ٢٩ درصد کاهش داشته است.

چهارشنبه‌سوری آرام پایتخت به نسبت‌سال‌های گذشته؛
چهارشنبه‌سوری ۹۵ در پایتخت در حالی به پایان رسید که به گواه آمار و شواهد موجود، نسبت به سال‌های گذشته در وضعیت بهتری برگزار شده است.

به گزارش قرارگاه مشترک پلیس تهران بزرگ، رصد دوربین‌های کنترل ترافیک حاکی از این است که در حال حاضر مشکل ترافیکی در هیچ یک از معابر کلان‌شهر تهران وجود نداشته و شهر کاملا آرام است. همچنین شواهد حاکی از این است که مراسم چهارشنبه‌سوری در اکثر مناطق پایتخت به شکل محله‌محور برگزار شده است.

آخرین آمارها حاکی از این است که در سطح شهر تهران ۴۱ تن به دلیل حوادث چهارشنبه‌سوری دچار حادثه شده‌اند که یکی از این افراد جان خود را از دست داد.

از میان ۴۰ مصدوم نیز ۱۵ نفر به شکل سرپایی درمان شده و ۲۵ نفر نیز در بیمارستان‌ها تحت درمان قرار گرفتند که از این تعداد نیز هفت نفر از شهرهای اسلامشهر، همدان و شهر قدس به بیمارستان‌های تهران منتقل شده بودند.

همچنین رصد آمار تماس‌ها با سامانه ۱۱۰ نشان می‌دهد که در چهارشنبه‌سوری ۹۵ نسبت به سال گذشته، تماس‌های مرتبط با چهارشنبه‌سوری ۱۵ درصد کاهش داشته است.

سردار حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس پایتخت و فرمانده قرارگاه مشترک پلیس تهران بزرگ، در پایان از همکاری شهروندان با پلیس قدردانی و اعلام کرد که حوادث تا به این لحظه نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل کاهش چشم‌گیری داشته است.

وی همچنین با اشاره به نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی و تامین امنیت، از رسانه‌ها قدردانی و اعلام کرد که حضور ماموران پلیس در معابر تهران تا ساعاتی دیگر ادامه خواهد داشت.

جلال ملکی عنوان کرد:
احترام شهروندان به کمپین نه به چهارشنبه سوری

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اعلام کرد که چهارشنبه‌سوری 95 کم‌حادثه‌ترین چهارشنبه‌سوری در سال‌های اخیر بود.

سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره حوادث ناشی از چهارشنبه سوری امسال گفت: همه ساله حوادث چهارشنبه‌سوری به دو بخش تقسیم می‌شود، یکی حوادث قبل از شب چهارشنبه‌سوری که از حدود دو ماه قبل از این شب آغاز می‌شود و دیگری حوادث شب چهارشنبه‌سوری.

وی با بیان این‌که حوادث قبل از فرا رسیدن چهارشنبه‌سوری معمولا شدت و آسیب بیشتری دارد، اظهار کرد: خوشبختانه امسال تا پیش از چهارشنبه‌سوری حتی یک مورد حادثه ناشی از انفجار مواد محترقه و هر نوع حادثه مرتبط با چهارشنبه‌سوری در تهران نداشتیم، این در حالی است که تا پیش از امسال رکورد کمترین حادثه پیش از چهارشنبه‌سوری در پایتخت مربوط به سال گذشته با 22 مورد حادثه بود.

ملکی با اشاره به حوادث چهارشنبه‌سوری نیز گفت: جمع‌بندی این حوادث صبح چهارشنبه اعلام می‌شود، اما آمارهای اولیه حاکی از کاهش حجم عملیات‌ها و حوادث در این شب بود، به‌طوری در سطح شهر تهران تنها دو مورد حادثه انفجار گزارش شد که بلافاصله آتش‌نشانان در محل حاضر شدند.

وی درباره این دو حادثه گفت: یک حادثه در ساعت 18:59 دقیقه سه‌شنبه شب به سامانه 125 اطلاع داده شد و آتش‌نشانان ایستگاه‌های 31 و 48 و گروه نجات 11 به محل حادثه در خیابان اول نیروی هوایی، خیابان عباسی رهسپار شدند که در پی انفجار مواد محترقه، طبقه چهارم یک ساختمان چهار طبقه مسکونی طعمه آتش شد و چهار مرد جوان نیز به شدت آسیب دیدند.

ملکی اضافه کرد: حادثه‌ی دیگر نیز تنها چند دقیقه پیش از این حادثه در ساعت 18:22 در آدرس خزانه، بخارائی شمالی به سامانه 125 اعلام شد که در پی آن در طبقه دوم یک ساختمان دو طبقه مسکونی قدیمی، به هنگام ترقه‌بازی انفجاری رخ داده و در جریان آن دو پسر نوجوان به شدت مصدوم و روانه بیمارستان شدند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان این‌که کمپین‌ها و اقدامات مختلف رسانه‌ها، هنرمندان و ... موثر واقع شد، اظهار کرد: لازم است که از همکاری شهروندان با آتش‌نشانی قدردانی کنم.
 
کلمات کلیدی : انفجار مواد محترقه+چهارشنبه سوری+حوادث چهارشنبه سوری
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۱:۲۲:۰۵
شما ملتی در دنیا پیدا نمیکنید که جشن آتش بازی، یعنی‌ در واقع جشن نور نداشته باشند. در چین حتی برای مراسم خیر و شرّ خود، از آتش بازی که همان جشن نور است و ترق، برای اعلام آن استفاده میکنند . در همه دنیا، از ژاپن تا آلمان و از فیلیپین تا برزیل، مردم آتش بازی دارند. کسانی‌ که تصور میکنند ، آتش بازی چهار شنبه صوری، الکی‌ محبوبیت دارد، کودکی خود را فراموش کردند. همه انسانها چیزی را که در کودکی خود از آن لذت می‌بردند و خاطرت خوبی‌ دارند، میخواهند به کودکان و نسل بعد از خود انتقال دهند. کسانی‌ که می‌گویند آتش بازی بی‌هوده است، و چرا اینقدر برخی‌ به آن علاقه دارند، مانند این است که خود را انکار میکنند و مثل این است که بگویند، چرا کودکان، از بستنی خوششان میاید؟ آیا کودکی را در دنیا می‌شناسید که از بستنی دوری کند! یا با احترام، مانند کسانی‌ هستند که به هر دلیل اعتقاد دارند انسان باید سبزی خوار باشد و این چنین کودکان خود را از حق فطری استفاده از مواد مقوّی و مغزی ، به دلیل اعتقاد خود، محروم میکنند و نتیجه آن را در فقر گسترده مردم هند که اعتقاد به سبزی خاری دارند، میبینیم. البته هیچ کس موافق نارنجک و صدای مهیب ، تحت عنوان جشن نیست همانطور که همه کودکان از صدای انفجار وحشت میکنند، ولی‌ همان کودکان از صدای ترقه و یا دیدن نور زیاد ناشی‌ از آتش بازی در آسمان به وجد میاید. اگر کم کاری هست، از عدم فرهنگ سازی و مدیریت مدیران فرهنگی جامعه است، نه بدی یک جشن مفرح. متأسفانه برخی‌ اعتقادات و جریانها، میخهدن این جشنها را به نفع خود یا به ضرر خود، مصادره کنند. شاکله این جشنها تفریح و داشتن اوقات خوب است و اگر با آئینی همزمان شده، دلیل ٔبر هم راهی‌ با آن نیست. کسانی‌ که می‌گویند نباید جشن داشت، مانند کسانی‌ هستند که می‌گویند چه ارزشی دارد که وقت خود را هدر فوتبال دهیم و برویم در سرما و گرما، فوتبال یا سایر ورزش‌ها را ببینیم. هیجان، شادی و... قسمتی‌ از زندگی‌ است. با حذف این جشنها و سرگرمیها، ما با آدم آهنی تفاوتی نخواهیم داشت و انسان آدم آهنی نیست. (4204377) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۴:۱۰:۵۹
دوست عزیز کسی مخالف اتش بازی و ترقه بازی نیست
ولی معمولا جوانب احتیاط را رعایت نمیکنند
یک عده که گوشه خیابان می ایستند و هنگام عبور خودروها ترقه می اندازند به زیر خودرو و یا داخل خودرو... این کجایش جشن و نور است؟
این عده اصلا هم قلیل نیستند بلکه بیش از 50 درصد ترقه بازان را شامل میشود
الان ساعت 4 صبح روز چهارشنبه است هنوز در محله ما صدای انفجار می اید (غرب تهران) کجای این یعنی گرامیداشت ایین ها؟!
میزان تلفات این شب عموما اهمیتی ندارد چون در هر صورت ما روزانه بابت عوامل مختلف دیگر کلی تلفات داریم حالا این نوع تلفات با ترقه و اتش است و مردم خود باید مراقب باشند ولی مزاحمت برای عموم مردم در این سطح بی سابقه است و فقط در چهارشنبه سوری است که این مزاحمتها رسمیت دارد
شما هم به فرزند خود یاد بدهید که اگر دوست دارد ترقه بازی هم بکند اولا این قضیه ساعت خاصی دارد و در ضمن پرت کردن ترقه به سمت دیگران تفریح نیست بلکه جرم است
اکثر اسیب دیدگان این شب کسانی هستند که اصلا نمیدانند چه کسی و از کجا ترقه و نارنجک به سمت انها پرتاب کرده و اکثرا جزو شرکت کنندگان در این به اصطلاح جشن نبوده اند بلکه اکثرا در مسیر خانه بوده اند
یک عده سود جو هم اگر جا داشته باشد به مردم آر پی جی هم میفروشند که مردم با انفجار در و دیوار با آن خوشحال شوند
سری به ایین نوروز و چهارشنبه سوری در روستاها بزنید تا ببینید انها هم مراسم را اجرا میکنند منتها بدون صدمه زدن و مزاحمت برای دیگران
بخش زیاد دیگری از جوانان شرکت کننده در چهارشنبه سوری متاسفانه شرب خمر کرده و عربده کشی میکنند شما تا میتواند در این شب حرکات موزون انجام بدهید و جشن بگیرید ولی انفجار را حذف کنید
تصور اینکه به سمت یک زن باردار ترقه پرت کنند میدانید چقدر سخت است؟! اگر در این شرایط نبوده اید وقتی به این شرایط رسیدید بهتر درک میکنید
چین را مثال زدید. در ایران هم شب 22 بهمن در همین برج میلاد تهران خود حکومت نورافشانی میکند و ... ولی البته با رعایت کامل احتیاط و نیروهای اموزش دیده برای این کار نه اینکه شما یک کپسول مسافرتی را در اتش بیندازید و خوشحال باشید که دارید جشن میگیرید (4204416) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۴:۱۰:۴۰
والا من تا حالا (حتی تو بچگی) نه دست به ترقه زدم و نه هیچ وقت از صدای آزاردهنده و کر کننده اش خوشم اومده. "آتش بازی" باشکوه در نقطه ای مشخص از شهر و "انفجار میلیون ها ترقه" ای که پرده گوش رو پاره می کنه و باعث سلب آسایش مردم "در سطح شهر" می شه و به سلامت بقیه آسیب می سونه با هم دیگه خیلی فرق دارن. جشن باید اصول و قواعدی داشته باشه. چیزی که تو ایران الان هست جشن نیست جهله. (4205196) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۰:۲۳
متاسفانه در تمامی سالهای گذشته مسئولین در مورد چهارشنبه سوری تنها به انکار و نهی پرداخته اند، بهتر بود و بهتر است بجای مخالفت بی نتیجه در برابر این تفریح و جشن آن را مدیریت کنند، میشود با اجرای آتش بازی های امن و گسترده از ترقه بازیهای احمقانه کاسته شود. (4204441) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۶:۵۴:۳۵
کدام ملت در دنیا ترقه های انفجاری خظرناک تو جشن اتش باری شون منفجر می کنن؟؟ کدام کشور روز اتیش بازیشون میشه عین صخنه جنگ با صدای توپو تانک و..؟ کدام کشور اینجوری اتیش روشن میکنن که این همه الودگی این همه خسارت به بار میاره؟ دوما چون مردم دنیا یه کار اشتباه رو انجام بدن ما هم باید این اشتباه و انجام بدیم؟ سوما در کودکی ادم از هر چی خوشش بیاد یعنی درسته؟؟ چهارما چه کسی گفته ما مخالف شادی هستیم اما شادی کردن با حماقت کردن فرق داره.خدا میداند توی این روزچه بلایی سر اعصاب بیمار و نوزاد تازه به دنیا امده . زن بارداز و . افراد سالمند میاد . حرکت کاملا غیر فرهنگی و غیر وجدانی از ملتی که ادعای فرهنگ 2500 سالشون گوش فلک رو کر کرده (4204461) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۰۸:۴۰:۳۰
بهتر است در اولین شب نوروز که تعطیل هم هست مثل همه دنیا سال نو خود را در یک نور افشانی جمعی در هر شهر جشن بگیریم. برای شهر تهران می شود در سه چهار منطقه این کار را کرد. هم زیباتر است هم جمعی است و هم کنترل شده. (4204601) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۰:۱۲:۴۰
پلیس و قوه قضاییه در برخورد با توزیع کننده های دست اول مواد خطرناک ضعیف برخورد می کنند. (4204725) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۳:۰۷:۲۷
تورم زانباشدمن نگرانم ولی برای حقوقهای نجومی نگران نیستم (4207430) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته