نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464613
خطاب به کمیسیون تبلیغات انتخابات؛
احمد توکلی: مطالبه عمومی برای مناظره زنده نامزدها را بپذیرید
بخش سیاسی الف، 1 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : جمعه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۰
دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای از کمیسیون تبلیغات انتخابات خواست تا سریعا به مطالبه عمومی مبنی بر پخش زنده مناظره ها پاسخ مثبت دهد.

متن نامه دیده بان شفافیت و عدالت بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران!

سلام خدا بر شما مردم متعهد به سرنوشت کشور و انقلاب اسلامی

شفافیت یکی از اصلی ترین ضرورت ها و نیز راهکارهای مبارزه با فساد در همه دنیا و نیز کشور عزیزمان می باشد، که یکی از مظاهر بروز آن در مناظرات ریاست جمهوری است. به طوریکه مردم که ولی نعمتان مسئولان نظام و مَحرم واقعی نظام هستند، بتوانند به طور کاملا شفاف و دقیق در جریان دیدگاه های گزینه های ریاست جمهوری قرار گیرند؛ و به عبارتی کلی تر می توان گفت که بر اساس چهار حجت عقل (قرار دادن قدرتمندان در اتاق شیشه‌ای)، شرع (مطالبات مقام معظم رهبری درباره ضرورت شفافیت)، قانون (قانون دسترسی و انتشار آزاد به اطلاعات و...) و علم (یکی از اصلی‌ترین اصول علمی مبارزه با فساد شفاف‌سازی است) جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فساد راهی به‌جز شفاف‌سازی حداکثری ندارد. 

ار این رو باعث شکرگزاری بسیار به  درگاه الهی است که موضوع انتخابات و میزان شفافیت انجام آن، چنان برای مردم اهمیت دارد که وقتی اعلام شد، مناظرات نامزدها زنده نخواهد بود، موجی از اعتراض در میان مردم و رسانه ها برانگیخته شد ، به طوری که صدا و سیما و تمامی نامزدها به سرعت مخالفت خود را با این تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات اعلام کردند تا نزد مردم متهم به مخالفت با شفاف سازی در انتخابات نگردند. این حادثه از چندین جهت در خور اهمیت است:

آیا کمیسیون تبلیغات حق داشت چنین تصمیمی بگیرد؟ بر اساس ماده ۶۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری مصوب ۱۳۶۴ که در اصلاحیه های بعدی ثابت باقی مانده است، «‌ترتیب و تنظیم برنامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی از طریق صدا و سیما» بر عهده این کمیسیون گذارده شده است. بنابراین تخلفی صورت نگرفته است.

چون برنامه زنده یک ساعته ای برای هر نامزد احراز صلاحیت شده در ترتیبات تنظیمی کمیسیون دیده شده است، معلوم میشود که قصد بی اعتنایی به   شفافیت نبود؛ بلکه به نظر میرسد  عبرت گیری از حوادث مناظرات انتخابات سال ۱۳۸۸ باعث این امر شده باشد. آن تجربیات تلخ که خود بخشی از علت یا بهانه فتنه های پس از انتخابات شد، شاید یک دلیل تصمیم کمیسیون بوده باشد. به ویژه آن که تصمیم به منع مناظرات زنده در زمانی انجام گرفت که هنوز معلوم نبود چه کسانی میخواهند از این حق استفاده کنند.

تحقیقات دیده بان شفافیت و عدالت نشان میدهد که پیشنهاد ضبطی کردن مناظرات نامزدها را وزارت کشور به کمیسیون ارائه داد و از قوای مقننه و قضائیه نیز دو نفر موافق این پیشنهاد بودند، یعنی اعضای مخالف مناظرات زنده از هر سه قوه بودند. پس نباید این صلاح اندیشی را به سیاست زدگی آلود و از روش منطقی و انصاف دور شد .

اما اعضای محترم کمیسیون  باید بدانند به چند دلیل تصمیم شان ناصواب و پرهزینه  است و مصلحت کاملا در زنده بودن مناظرات است. نخست آن که چون در ماده ۶۴ قانون اصلاح قانون انتخابات مصوب ۱۳۹۱ داشتن برنامه زنده نیز دیده شده است، کما اینکه در این دوره نیز برنامه نطق یک ساعته زنده در نظر گرفته شده است، آن خطری که کمیسیون را بیمناک کرده است با ضبطی کردن مناظره ها منتفی نمی شود. دوم آن که چون احتمال خطر نباید مردم را از شفاف تر شدن راه انتخاب محروم کند، ماده اخیرالذکر خطر را پذیرفته و برای جبران تخلف مقرر کرده است که اگر هر یک از نامزد ها، ضمن پخش برنامه زنده ای «مطالب توهین آمیز یا هتک حرمت سایر نامزدها با دیگر افراد و یا مغایر با قوانین» بیان کند، سازمان صدا و سیما «موظف است با تشخیص کمیسیون بررسی تبلیغات به میزان مناسب و به صورت ضبط شده فرصت احقاق حق بدهد.» خواه برنامه زنده مناظره باشد یا نباشد. دلیل سوم این که غیره زنده بودن مناظرات، باعث تشدید اتهام مهندسی شده بودن انتخابات میگردد که ضدانقلاب در آن میدمد. و چهارم کاهش مشارکت را در پی دارد که ناقض راهبرد همیشگی رهبر معظم انقلاب است.

چرا زنده بودن و شفافیت مناظره ها برای انتخاب مردم ضروری است؟ ظرفیت گفتگوی چهره به چهره یکی از شاخص های مهم یک رئیس جمهور است که در فضای واقعی قابل آزمون است که در مناظرات زنده رخ میدهد. ویژگی های ضروری دیگری که انتظار میرود  یک رئیس جمهور  داشته باشد مانند سرعت انتقال، حاضرجوابی، نحوه استدلال در مقابل هجمه دیگران، حفظ زبان در جهت منافع ملی، خویشتنداری و تحمل انتقاد، خویشتنداری برای حفظ اسرار نظام، کظم غیض و رعایت انصاف در باره رقیب و رفیق و مشابه آن ها که نقش مهمی در توفیق رئیس جمهور دارد در مناظره زنده به طور واقعی قابل ارزیابی است.

بنا بر آن چه تقدیم شد، دیده بان شفافیت و عدالت از کمیسیون تبلیغات انتخابات میخواهد سریعا به مطالبه عمومی پخش زنده مناظره ها پاسخ مثبت دهد.

دیده بان شفافیت و عدالت
جمعه ۰۱/۰۲/۱۳۹۶
 
کلمات کلیدی : مناظره ریاست جمهوری+برنامه مناظره+انتخابات ۹۶
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۰۰:۳۷
نامزدهای مخالف دولت فکر میکنند روحانی در مناظره زنده کم میاره
اشتباه میکنید روحانی برنده مناظره زنده خواهد بود (4274770) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۰۱:۳۸
اگر مناظره ها زنده نباشد مردم از رای دادن نا امید خواهد شد (4274773) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۰۲:۴۰
مناظره ای که سانسور می شه اصلا ارزش دیدن ندارد (4274776) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۲۰:۳۶:۵۱
عمو پورنگ هم زنده پخش میشه اونوقت وزیر کشور می فرمایند که ممکنه مسائل غیراخلاقی این وسط پیش بیاد!!! یعنی نامزدهای ریاست جمهوری از عمو پورنگ ملاحظه شون کمتره؟ (4277304) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۲۳:۴۹:۰۰
روحانی هم همینو می خواد (4277685) (alef-3)
 
مصطفی کمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۰۲:۵۴
به نظر من ریس جمهور اینده باید مختار گونه عمل نماید وبرای موفقیت وایجاد رفاه دتدگاه های انقلابی برای مفسدین اقتصادی گذشتع را بیندازد تا ایندگان فکر خلاف نباشند برای این کار چوبه های داری را در مراکز هر شهر وروستا درست کند وبالای ان بنویسد سرانجام مفسدین و در کنار ان چوبه های دار چاله های دوغاب گچ تا مفسدین اقتصادی را وارونه ور دوغاب گچ کنند تنها در این صورت است که فساد از این کشور رخت خواهد بستmostafa.kamali95@yahoo.com (4274777) (alef-13)
 
جعفر قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۱:۲۹
جناب اقای توکلی ضمن تشکر از زحمات شما لطفا یک گزارش از عملکرد دیده بان شفافیت که منجر برخورد با مفسدین اقتصادی شده باشد به مردم ارایه بفرمایید مردم دارند کم کم از بروز فساد ها وعدم برخورد با انها به تنگ می ایند فساد نجومی ها وفساد مدیران پاداش بگیر زیان مخفی کن بانک ها که نیز هم چنان به قوت خودش باقی است (4274810) (alef-13)
 
کاردون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۸:۱۴
احمدی نژاد انقدر اعتماد به نفس داره که فردا میاد و با یک سخنرانی همه چیزو صاف و صوف میکند و می گوید توفیق خدمت میسر نشد انشاله برای انتخابات بعدی با دست پر میام (4274827) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۹:۰۸
خدا را شکر مکر به خود طرف بر گشت

دولت بين مردم منفور تر شد

از 5 عضو کمسيون 2 عضو از دولت بوده از دولت مخالف بود الان گوش فلک کر شده بوده از نداي آزادي خواهي دولت

منکه ديکه به روحاني و اصلاحات راي نمي دم (4274831) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۰:۴۶:۲۹
خب نده (4275122) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۹:۵۲:۰۶
حالا به روحانی رای نمی دی به اصلاحات چی کار داری؟ مثل اینکه دلت با اصلاحات نبوده، دنبال بهانه میگشتی :)) (4277241) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۲۳:۵۰:۴۰
40 درصد مردم هیچ جوره دیگه بهش رای نمی دن (4277693) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۲۵:۵۱
جناب توکلی اگر قرار بر این بود که به مطالبات عمومی اهمیت داده شود قطعا اوضاع و احوال کشور این گونه نبود و حداقل آقایان میرسلیم و هاشمی طبا که ده ها سال است دور از مشاغل اجرائی هستند تائید صلاحیت نمی شدند . (4274837) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۳۱:۲۶
حرف حساب جواب نداره (4274856) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۳۱:۳۵
احسنت به دکتر توکلی دلسوز واقعی مرد و کشور. (4274857) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۴۷:۵۰
واقعیت اینه که به قول آقای دکتر توکلی فساد در این کشور نهادینه و سیستماتیک شده
چه در شهرداری چه قوه قضائیه و دولت

واسه همین اکثر نامزدها بآ زنده نبودنه مناظره ها موافقند (4274905) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۴۹:۲۳
پخش مناظره زنده میخوایم (4274910) (alef-13)
 
محمدعلي
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۲:۵۸:۰۲
به نظر شما حقوقدان دوره پيش چرا مجبور شد اين دوره وكيل بگيره. من كه تا حالا نديده بودم حقوقدان وكيل بگيره. وكيل مال كساني است كه از حقوق سر در نمي‌آوردند. با وجود اين وكيلش مي‌تونه جواب بده! (4274932) (alef-2)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۳:۰۰:۱۸
اصولگراها همچین برای مناظره خیز برداشتن، فکر کردن حتما تو مناظره برنده میشن!
توفان روحانی، جهانگیری و شاید هم هاشمی طبا در راه است. منتظر باشید... (4274937) (alef-2)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۳:۱۳:۴۷
تو رو خدا ما رواز یکی از سرگرم کننده ترین برنامه های تاریخ تلویزیون جمهوری اسلامی محروم نکنید. (4274952) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۳:۲۲:۳۶
نقطه قوت دولت روحانی چیست؟
۱- روحانی تورم بالای ۴۰ درصد را مهار کرد. اما آیا واقعا چقدر از مهار شدن تورم بالای ۴۰ درصد، نتیجه کار و سیاست دولت روحانی بود. قیمتها در سال ۹۱ آنقدر بالا رفته بود که دیگر امکان افزایش قیمت نبود، و بازار تقاضا کشش قیمت بیشتر را نداشت. آیا باید این امر را به عنوان موفقیت دولت روحانی در نظر بگیریم؟
۲- برجام، روحانی با برجام منازعه هسته ای ایران را پایان داد، اما هنوز برای ما مهم است که آیا توافقنامه بهتری نمی توانست تصویب شود؟ اگر بهترین توافقنامه ممکن را ۲۰ بدهیم، توافقنامه برجام از ۲۰ چند می گیرد؟

نقاط ضعف دولت روحانی
۱- تعمیق رکود در ایران
۲- عدم تولید مسکن و عمران در کشور
۳- حقوق های نجومی
۴- ورشکستگی بانکها و افزایش نقدینگی توام با رکود! (4274969) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۳:۴۱:۲۶
اقاي دكتر توكلي مردم مناظره اي كه بخواهد مشاجره شود و هنك حرمت و تخريب شود نميخواهند
مردم اوضاع فعلي را ميدانند و ميدانند كه بعد از دو دوره دولت قبل كه مشكلات اقتصادي و سياسي و تحريمها بوجود امد و دولت فعلي كم و بيش اوضاع را ارام نموده و كوهي از مشكلات
نيز باقي است ، ايكاش جنابعالي به كانديداهاي محترم بفرماييد كه در برنامه هاي تلوزيوني يا مناظره ( كه مفهوم ان اعلام نظر هريك راجع به اداره كشور است ) برنامه هاي واقعي و بدور از
گزافه گويي و در حد مقدورات كشور ، خود را اعلام كنند ،
نظرات و برنامه هاي واقعي خودشان را براي رفع مشكلات مردم مانند :
شكاف طبقاتي وحشتناك بوجود امده - مفاسد اقتصادي و قطبهاى ثروت نامشروع - ارزش پول كشور - گراني مسكن - گراني اجاره خانه ها - گراني برق و بنزين و گاز - گراني كالاها - سخت شدن ازدواج و افزايش سن ازدواج و مشكلات ناشي ازعذب بودن دختران و پسرانمان - قاچاق كالا - صنعت و توليدات نامرغوب مانند اتوموبيلهايي مانند پرايد - واردات كالاهاي غير ضرور و لوكس گرايي - برند بازي و فرهنگ لوكس گرايي - تجاري سازيهاي عظيم به سبك فرهنگ غربي ، فوت كورتها را ببينيد - مسئله هنر نقاشي تاتر سينما موسيقي و كنسرتها - حقوق شهروندي و ازاديهاي تعريف شده در قانون اساسي - اموزش و پرورش و كلاسهاي كپري و كانكسي - جرمها و خلافها و اعتياد - ميزان زندانيها و پرونده هاي دادگستري - سيستم پولي و بانكي - محيط زيست - ابها براي مصارف خانگي و كشاورزي - اشتغال و كار - توريسم داخلي و خارجي و صنعت گردشگري
- بيمه ها و خدمات اجتماعي - مسئله بازنشستگي و بازنشستگان - و ده ها مسئله و كار ديگر
كه بهتر است كانديداها برنامه هايشان را براي مردم تشريح كنند تا مردم بتوانند صحيح ترين و منطقي ترين برنامه ها راي دهند . (4274993) (alef-2)
 
سید جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۰:۵۰:۵۰
احسنت.حرف حساب زدی . خدا خیرت بده . از شفافیت در همه دستگاه‌های مختلف فقط همینش را چسبیدن (4275128) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۱:۰۰:۴۵
برنامه ها گول زدن مردم است، ثروت و خانه هایشان را به مردم اعلام کنند، آنوقت معلوم می شود که مردم به کی رای نمی دهند. (4275146) (alef-3)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۳:۴۹:۴۱
مردم نامحرم هستند و نباید خیلی از چیزها را بدانند

اگر این شفافیت وجود داشت و رسانه ها میتوانستند مطالب پشت پرده واقعی را به مردم نشان بدهند اینقدر فساد در کشور ریشه نمی کرد (4275020) (alef-2)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۱:۲۷:۵۲
درود بر دکتر توکلی پاک و درستکار (4275165) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۲:۴۰:۰۴
مناظره که بصورت زنده نباشه اسمش مناظره نیست که سریال تلویزیونی هست (4275209) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۲:۵۶:۱۵
یه چای و یه خورده منیوه هم بذارید دور هم خوش بگذره (4275215) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۸:۰۹:۳۱
سلام اگر کاندیداها بپذیرند که مناظره ها را ضبط شده انجام دهند به درد رئیس جمهوری این کشور نمی خورند (4275377) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۸:۱۱:۲۷
با سلام خدمت دكتر توكلي
مستحضريد بر اساس ماده ۶۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری«‌ترتیب و تنظیم برنامه تبلیغات نامزدهای انتخاباتی از طریق صدا و سیما» بر عهده کمیسیون بررسی تبلیغات می باشد.و نه نحوه تصميم گيري در خصوص جلوگيري ازپخش زنده و ماده ٦٤ اين قانون تكليف برنامه ارايه شده بصورت زنده و غير زنده را روشن كرده است. لذا جلوگيري از پخش زنده خارج از صلاحيت کمیسیون بررسی تبلیغات می باشد. (4275380) (alef-3)
 
شایان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۸:۲۲:۱۶
من اگر جای کاندیداهای محترم بودم اصلا تو یه همچین مناظره ای شرکت نمیکردم (4275409) (alef-3)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۱۹:۴۱:۲۳
وزیر دولت باید کوتاه بیاید مگر نه از رای دادن خبری نیست (4277227) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۲۳:۰۳:۴۱
آقای توکلی به قول معروف کلامش نافذه . تا اعلامیه داد کمیته انتخابات نظرش رو عوض کرد. دستت درد نکنه آقای توکلی. (4277615) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته