توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402918
اخاذی دلال‌ها از دانشجویان ایرانی در هند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۳
سرکنسول کشورمان در حیدرآباد گفت:دلال‌ها و برخی موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور به بهانه گرفتن سهمیه از دانشجویان ایرانی پول‌های کلان گرفته‌اند در حالی که با آغاز ثبت‌نام رسمی دانشگاه دانشجویان متوجه شده‌اند که ابتدا باید در آزمون NEETشرکت می‌کردند.

به گزارش ایسنا،حسن نوریان امشب (یک شنبه) در برنامه متن حاشیه شبکه سوم سیما در رابطه با سرنوشت دانشجویان خارجی که برای دوره‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی در سال تحصیلی 2016-2017 0 گفت: دانشجویانی که سال‌های پیش ثبت‌نام کردند مسئله‌ای ندارند و این موضوع تنها مربوط به  دانشجویان ورودی 2016 تا 2017 است و امسال هیچ یک از دانشجویان خارجی ورودی سال جدید در رشته پزشکی یا دندانپزشکی نمی‌توانند در هند تحصیل کنند و این امر تنها مربوط به ایران نمی‌شود.

سرکنسول کشورمان در حیدرآباد با بیان اینکه طبق مکاتبات مراجع قانونی هند همه دانشجویان هندی مقیم و غیرمقیم رشته‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی باید در آزمون NEET در مکاتبات مراجع قانونی هند اصلا قید نشده است،گفت: متاسفانه در این بخشنامه اسمی از دانشجویان خارجی به میان نیامده بود و این موضوع مسکوت بود.

 وی در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود رایزن فرهنگی ایران به دانشجویان گفته بود که در آزمون NEET شرکت نکنند و به همین دلیل دانشجویان ایرانی با صرف هزینه‌های سنگین از ادامه تحصیل باز مانده‌اند گفت: بهتر بود خود رایزن فرهنگی در این رابطه صحبت کنند ولی امکان دارد صحبت‌های او هم برگرفته از برداشتش در مورد این بخشنامه باشد.

نوریان گفت: متاسفانه فرصت شرکت در این آزمون تمام شده و دیگر امسال دانشجویان خارجی نمی‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

سرکنسول کشورمان در حیدرآباد با تاکید براینکه دولت هند کسی را اخراج نکرده است گفت:  آنها فقط تقاضای داوطلبان خارجی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و پزشکی عمومی در سال تحصیلی جدید ٢٠١٦ را رد کرده‌اند و در حال حاضر هم ٢٠٠٠ دانشجوی ایرانی در کالج‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی راجیو گاندی بنگلور  که قبل از سال ٢٠١٦ پذیرش گرفته بودند مشغول تحصیل هستند.

نوریان ادامه داد: این دانشگاه هم مشکلات متعددی داشت و وزارت بهداشت ایران آن را از فهرست دانشگاههای مورد تایید خارج کرد .        

وی با اشاره به نقش واسطه‌ها در رابطه با واسطه‌ها افزود: پیش از آغاز ثبت‌نام دانشگاهها در هند با توجه به وجود برخی رقابت‌ها،واسطه‌ها پیش از موعد از دانشجویان و خانواده‌های آنها مبالغ کلانی را برای ثبت نام گرفته‌اند و حتی بخشی از این پول‌ها به صورت غیررسمی به کالج‌ها داده شده است و این در حالی است که بخشنامه رسمی با آغاز ثبت‌نام‌ها اعلام شده و به تایید ریاست جمهوری هند رسیده و لازم الاجرا است. 

نوریان در برنامه متن حاشیه خطاب به وزارت بهداشت کشورمان تاکید کرد:بهتر است بخش خصوصی وارد شده و شرایطی فراهم شود تا دانشجویان ایرانی بتوانند در داخل کشور تحصیل کنند.

 نوریان همچنین از پیگیری‌های سفیر کشومان در هند خبر داد و افزود:  آقای انصاری سفیر ایران در دهلی نو با وزارت خارجه و مسئولان وزارت بهداشت هند در حال مذاکره هستند.
 
کلمات کلیدی : دانشجویان ایرانی+تحصیل در هند
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.