نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 152916
بازخوانی یک واقعه؛احمدی نژاد و خانه نشینی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۰۹
سرویس سیاسی جهان نیوز – سه روز بعد، حجت‌الاسلام والمسلمين حيدر مصلحي با این حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مسند وزارت اطلاعات ماندني شد.

باورها این بود که ماجرای عزل و استعفای وزیر با این حکم تمام شده اما ماجرا تازه آغاز شده بود.

برای رئیس جمهوری که سال ۸۴ با شعار ولایتمداری پیروز شده و بارها تقید عملی خود را به این شعار نشان داده بود، این بار حکم حکومتی ولی فقیه قابل پذیرش نبود!

شیوه اعتراض محمود احمدی نژاد به این حکم متفاوت بود؛ خانه نشینی یا به گفته برخی حامیان رئیس جمهور "دورکاری". ۱۱ روز تمام رئیس جمهور از منزلش بیرون نیامد.

درباره آغاز دقیق این خانه نشینی اعتراض آمیز روایت دقیقی وجود ندارد اما در اینکه خانه نشینی احمدی نژاد در ۲ هفته اول اردیبهشت صورت گرفت، همگان هم نظرند.

دیدارها برای برگرداندن رئیس جمهور

در این مدت چهره های سیاسی زیادی برای منصرف کردن رئیس جمهور از ادامه خانه نشینی با وی دیدار کردند اما همگی با دست های خالی از خانه احمدی نژاد بیرون آمدند.

واکنش های سیاسیون و مردم هم به این رویداد بی سابقه و در عین حال تلخ، جالب توجه بود. گرچه برخی نزدیکان رئیس جمهور منتظر حمایت های مردمی از اقدام وی بودند! اما انتظار آنان بیهوده بود که حتی تغییر نظر مردم نسبت به رئیس جمهور و نزدیکانش از همین ایام آغاز شد.

اکثر چهره ها و ناظران سیاسی بشدت از اقدام رئیس جمهور انتقاد کردند و وی را از مخالفت با ولی فقیه بر حذر داشتند. البته برخی دیگر از حامیان رئیس جمهور که پذیرفتن خطای فاحش وی برایشان سخت بود، درصدد توجیه خانه نشینی دکتر احمدی نژاد برآمدند؛ تلاشی که البته با نظر منفی مردم به ثمر ننشست.

روزهای سخت خانه‌نشینی احمدی‌ نژاد

سخنان آقاتهرانی درباره خانه‌نشینی احمدی‌نژاد +فیلم

جوانفکر از علل خانه‌نشینی رئیس جمهور گفت


رئیس جمهور هم که دید دورکاری اش! بی نتیجه است، پس از ۱۱ روز بدون سر و صدا به محل کارش برگشت غافل از اینکه دیدگاه بسیاری ها به وی تغییر کرده است.

هرچند در ماه های بعد هم حرف و حدیث‎‎های گوناگونی درباره این خانه‎نشینی مطرح شد و برخی افراد، سخنانی را به نقل از وی بیان کرده‎اند، اما محمود احمدی‎نژاد تا اسفند ماه ۹۰ شخصا درباره خانه‎نشینی خود سخنی نگفت.

روایت احمدی نژاد از خانه نشینی اش؟

او روز ۲۴ اسفند ماه در پاسخ به سوال نمایندگان مجلس در سخنانی جالب درباره علل خانه نشینی اش در برابر حکم رهبر انقلاب عنوان کرد: گفتند كه من ۱۱ روز خانه‌نشيني كردم. اين از آن حرفهاست. احمدي‌نژاد و خانه‌نشيني و استراحت؟! اكثر مردم به ما مي‌گويند كه يك روز استراحت كن كمي به خودت برس، بعضي از دوستان نيز گفته‌اند ... اين وصله‌ها به دولت نمي‌چسبد و زندگي‌ من نشان مي دهد كه همواره سعي كردم با عمل، بيان درست ، ادبيات صحيح و منطقي از ولايت دفاع كنم و نشان دهم كه نظام ولايت ، نظام مهرباني، عدالت ، پيشرفت ، كار، تلاش و همبستگي است.

برخی از نمایندگان از این پاسخ قانع شدند اما اکثر وکلای مردم آن را به شوخی تشبیه و اعتراض کردند.

قانع شدگان از پاسخ‌های رئیس جمهور

جملات تند و تیز احمدی‌نژاد که اعتراض نمایندگان را برانگیخت


اما فارغ از این‎که دلیل واقعی این خانه‎نشینی چه بوده، به زعم بسیاری، این اقدام احمدی‎نژاد یکی از بزرگ‎ترین خطا‎های استراتژیک وی بوده که تبعات ناخوشایندی نیز برای او داشت:

۱- هرچند احمدی‎نژاد پیش از این رویداد، در میان چهره‎‎های سیاسی اصول‎گرا، با مخالفت‎‎هایی روبه‎رو بود، اما هنوز جایگاه خود را در میان توده‎‎های انقلابی حفظ کرده و از محبوبیت لازم در بین آن‎ها برخوردار بود. این اقدام احمدی‎نژاد، جایگاه وی را در میان این قشر نیز سست کرد تا دیگر خبری از حمایت‎‎های بی‎دریغ آن‎ها همچون گذشته نباشد.

۲- خانه‎نشینی احمدی‎نژاد که به نوعی مخالفت وی با رهبری تعبیر شد، باعث شد تا مخالفان اصلی وی در اردوگاه اصلاح‎طلبان دیگران را متوجه ادعا‎های خود درباره او کنند. ادعای مهم و اصلی این دسته این بود که احمدی‎نژاد سرانجام در برابر رهبری خواهد ایستاد.

بر سر کار برگشتن احمدی‎نژاد و مواضع بعدی وی هرچند تا حدی نگرانی‎‎های به‎وجود آمده را برطرف کرد، اما نتوانست همچون گذشته ضامن اعتماد توده‎‎های انقلابی به او باشد. از همین روی به‎زعم برخی دوران پس از خانه‎نشینی، آغازگر دوران افول رییس‎جمهوری بود که بدون پشتوانه احزاب قدرتمند سیاسی و تنها با ادبیات مردمی و دست گذاشتن بر زخم‎‎های دل مردم، توانست بر کرسی ریاست‎جمهوری تکیه بزند.
 
۱۳۹۱-۰۲-۱۰ ۲۱:۴۲:۴۴
چون هیچکدام از سوالات مجلسیان از احمدی نژاد مطالبات مردمی نبودند شاید کسی این وسط از نحوه سخن گفتن احمدی نژاد با مجلسیان ناراحت نشد بلکه همه با خنده برای همدیگر تعریف می کردند (761020) (moderator18)
 
United States
۱۳۹۱-۰۲-۱۱ ۰۰:۴۹:۲۴
کلمات ایشان ادبیات مردمی نیست . لطفا به ما مردم احتران بزارید . (761280) (moderator18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.