توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 406419
کواکبیان:مقابله همه جانبه با گروه‌های تروریستی در سوریه ضروری است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۹
رئیس شورای اجرایی مجلس ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی با تاکید بر اینکه دخالت خارجی مهم‌ترین عامل تشدید اوضاع در سوریه است گفت: مهم‌ترین عنصر ناامنی در سوریه یعنی حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی همانند داعش و جبهه النصره است که باید به طور همه جانبه با گروه‌های تروریستی فعال در سوریه مقابله کرد.

به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان درباره ماده اضطراری تصویب شده در اجلاس 135 اتحادیه بین‌المجالس در مورد بحران سوریه گفت: بحران سوریه یکی از دردناک‌ترین وضعیت‌های جاری در عرصه جهان است که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر مردم بی‌گناه و آواره شدن میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از آن کشور شده است. از این رو مفاد هر قطعنامه یا تصمیم در مورد بحران سوریه باید مبتنی بر واقعیت‌های جاری و ریشه‌های اصلی این بحران باشد.

وی با تاکید بر اینکه دخالت خارجی مهم‌ترین عامل تشدید اوضاع در سوریه است، افزود: حمایت وسیع برخی قدرت‌ها و کشورها از گروه‌های مسلح تروریستی از دیگر عوامل مهم تشدید کننده اوضاع و بروز بی‌ثباتی در سوریه به شمار می‌آید.

کواکبیان با بیان اینکه مفاد پیش‌نویس قطعنامه مشترک ارایه شده از سوی هیات‌های پارلمانی آلمان و مکزیک متوازن نیست، گفت: در این پیش‌نویس مهم‌ترین عنصر ناامنی در سوریه یعنی حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی همانند داعش و جبهه النصره و لزوم قطع حمایت از این گروه‌ها نادیده گرفته شده، حال اینکه به نظر ما بحران سوریه تنها از طریق گفت‌وگوی سوری- سوری قابل حل و فصل است لذا برای بوجود آوردن فضای لازم برای این گفت‌وگوها لازم است به طور همه جانبه با گروه‌های تروریستی فعال در سوریه مقابله کرد.

به گفته وی، احترام به حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت ارضی سوریه باید مهم‌ترین عناصر هرگونه تصمیم جامعه بین‌المللی در مورد بحران در سوریه باشد. کمک‌های بشردوستانه، بازسازی و بازگشت آوارگان نیز از موضوعات بسیار مهم در سوریه است.

رئیس شورای اجرایی مجلس ایران در اتحادیه بین المجالس جهانی با بیان اینکه بخشی از وخامت اوضاع انسانی سوریه ناشی از تحریم‌های ظالمانه اقتصادی تحمیل شده بر مردم این کشور است، گفت: بخش دیگر ناشی از اقدامات گروه‌های تروریستی است که مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم در مناطق بحرانی می‌شود.

کواکبیان در پایان تاکید کرد که مردم سوریه مردمی صاحب تاریخ و تمدنی با سابقه‌اند و آن‌ها هستند که سرنوشتشان را تعیین می‌کنند، بنابراین همه باید به رأی این مردم احترام گذاشته و هرگونه اقدامی که در خاک سوریه اتفاق می‌افتد بر اساس احترام به اصل حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور باشد.
 
کلمات کلیدی : مصطفی کواکبیان +مجلس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.