نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 296511
نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی در گفتگو با الف:
ایران به هیچ بازرسی اجازه ورود به سایت پارچین نداده است
بخش خارجی الف، 30 شهریور 94
نماینده ایران در آزانس بین المللی انرژی اتمی خبر رویترز مبنی براینکه ایران اجازه ورود به بازرسان آزانس را داده است، تکذیب کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۴
رضا نجفی، نماینده آژانس انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف در مورد خبری که رسانه های داخلی به نقل از رویترز (صهیونیستی- کانادایی) مبنی بر اینکه نمونه ها با حضور بازرسان آژانس گرفته شده است، گفت: خبر منتشره به نقل از رویترز کاملا تکذیب می شود چراکه ما به هیچ بازرس آژانس اجازه ورود به سایت پارچین برای نمونه برداری یا نظارت بر نمونه برداری را نداده ایم.

وی تصریح کرد: نمونه ها را خودمان برداشتیم و این جزو خطوط قرمز است و هیچ بازرسی حق ورود به یک سایت نظامی برای بازرسی را ندارد. بازدید آمانو و معاونش هم یک بازدید عمومی و تشریفاتی بود تجهیزاتی نداشتند حتی گوشی تلفن و بازدیدشان چند دقیقه بیشتر طول نکشید، فقط در همین حد که ببینند آنجا هیچ چیز مشکوکی نیست و ادعاها در مورد آنجا کاملا غلط است.

گفتنی است خبرگزاری رویترز از وین گزارش داده بود که رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ضمن اشاره به اینکه از یک سایت نظامی حساس در ایران نمونه برداری محیطی انجام شده است گفت در بازرسی این آژانس از فعالیت های گذشته تهران «پیشرفتی قابل توجه» صورت گرفته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رسیدن به اطلاعاتی درباره اینکه آیا فعالیت های هسته ای پیشین ایران ارتباطی با ساخت تسلیحات اتمی داشته است یا نه ، در حال بازرسی است و قصد دارد بررسی ها در این خصوص را تا پایان امسال انجام دهد.

انتشار این خبر توسط رویترز در حالی صورت می‌گیرد که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این اعلام کرده بود که نمونه‌برداری محیطی از نقاط مشخص در مجموعه پارچین توسط متخصصان ایرانی و بدون حضور بازرسان آژانس انجام شده است.

سازمان بین‌المللی انرژی اتمی نیز عنوان کرده است نقش ایران در بازرسی‌های هسته‌ای مطابق با استانداردهای این نهاد تابعه سازمان ملل بوده است. یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به حضورش در سایت پارچین، سایتی که به گفته وی برای شفاف ساخت مسائل مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران مهم است، گفت: واریورانتا، معاون مدیر کل و من روز یکشنبه به این سایت رفتیم. این اولین بار بود که آژانس از این مکان بازدید می‌کرد. ما وارد ساختمانی شدیم که آژانس پیشتر می‌توانست با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای آن را مشاهده کند. آمانو افزود: "در داخل ساختمان نشانه‌هایی از نوسازی را مشاهده کردیم. هیچ نوع تجهیزاتی داخل ساختمان وجود نداشت.

آمانو درباره نمونه‌های اخذ شده از سایت پارچین گفت: متخصصین ما اکنون این اطلاعات را تحلیل کرده و همانگونه که در نقشه راه مشخص شده‌است، هفته‌های آینده درباره ایران بحث خواهیم کرد. وی در ادامه گفت: آژانس در برخی موارد ویژه، به نمایندگان دولت‌ها اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های مرتبط با راستی‌آزمایی آژانس را انجام دهند. این کار به طرقی انجام گرفته که تضمین می‌کند فرآیند‌های راستی‌آزمایی آژانس مورد مسامحه قرار نگرفته‌اند.

آمانو با اشاره به جمع‌آوری نمونه‌ها توسط کارشناسان ایرانی گفت: آژانس می‌تواند تأیید کند که فرآیند نمونه‌گیری بدون عیب و نقص انجام گرفته و نمونه‌هایی که در اماکن مورد نظر آژانس در مکان ویژه پارچین اخذ شده‌اند، اصلی می‌باشند. وی گفت: اصالت نمونه‌ها از طریق یک فرآیند راستی‌آزمایی توسط آژانس به دست آمده است. این فرآیند [راستی‌آزمایی] با مسئولیت و زیر نظر ما انجام گرفته است. نمونه‌ها به وین برده شده و توسط متخصصین آژانس تحلیل خواهند شد.

همچنین حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به سفر یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازدید آمانو از سایت پارچین نوشت: روز گذشته روز مهمی در روند حل و فصل موضوع هسته‌ای کشورمان بود، روزی که به لطف الهی، افسانه‌پردازی بدخواهان کشورمان در خصوص تاسیسات نظامی پارچین برملا شد. اجرای توافق نسبت به انجام و ترتیبات بازدید تشریفاتی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات پارچین که همواره از جمله درخواست‌های آژانس و یکی از حساس‌ترین موارد نقشه راه توافق‌شده بین ایران و آژانس انرژی اتمی با مشارکت مستقیم و غیرمستقیم کشورهای ۱+۵ بوده است، دیروز با نهایت آرامش به اجرا گذارده شد.
 
زهرا
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۷:۵۲:۱۵
پس آمانو برای چی اومده بود ایران؟! حتما بازرسی هم کردن دیگه (3203484) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۸:۰۵:۴۹
خود آمانو گفته بازرسی تحت نظارت آژانس بوده.. واقعا هردوطرف نشون دادن که نمیشه بهشون اعتماد کرد.. خدا عاقبت مارو با این بجام به خیر کنه.. (3203519) (alef-1)
 
ثريا دالغين
۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۱۳:۱۰:۱۰
خيلي از خبرها مصرف داخلي دارند.نگران نباشيد! (3207721) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۱۸:۲۸:۱۴
باید دید که ایا در موقع دادن گزارش هم " همه چیز همین طور که اقایان میگویند " گل و بلبل جلو میرود . هنوز برای ذوق زدگی زود است . موقع گزارش " به صورت دو بهلو میگوید که ازانس در موقعیتی نیست که بتواند در مورد عدم انحراف ایران اطمینان دهد " یعنی همان چیزی که امریکا میخواهد ! (3203558) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۲۱:۳۶:۱۵
پس شما انتظار داری آژانس بیاد بگه ما از اولش هم به دروغ به ایران گیر داده بودیم و خبری نبوده؟ (3206494) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۲۰:۳۳:۲۴
آدم نرمال دیوانه میشه. یکی میگه شده، یکی میگه نشده. من کم کم شک میکنم به حصول توافق. (3203728) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۲۰:۳۵:۱۰
خوب آژانس هم در گزارشش مینویسد ایران اجازه نداد و امریکا هم تحریمها را برنمی دارد .آزانس هیچ اصراری برای بازدید ندارد و گزارش خودش را رد میکند همینطور که در 10 سال گذشته اینکار را کرد . (3203731) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۲۰:۴۰:۳۹
پس آمانو رو بردین پارچین برای هواخوری و خوردن چند سیخ جیگر و جغور پغور ؟؟!!!! (3203734) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۲۱:۳۶:۵۱
بله. شما مشکلی داری با این قضیه؟ (3206495) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۰ ۲۱:۱۵:۵۶
سوال اساسي اين است:
آيا منع هرگونه بازرسي از سايتهاي امنيتي و مصاحبه با دانشمندان ممانعتي معطوف به «موضوع» بوده يا «طريقت» خاصي را مد نظر دارد؟
اگر موضوع بازرسي منتفي باشد جستجوي شيوه هاي مضحك و مخفي بازرسي چه معنايي دارد؟
مقام معظم رهبري حكم قاطع فرمودند كه جايي براي اين سياسي بازي ها باقي نماند (3203759) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۰۴:۵۷:۰۱
خود آمانو با بازرسان با هم وارد سایت شدند و تمام جاهائی هم که میخواستند دیدن و نمونهبرداری کردن. تمام دستورات رهبری هم زیر پا گذاشته شد. (3204146) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۰۸:۰۳:۲۴
بازرسی تشریفاتی بوده! تو این دولت با واژه سازی های بدیعی روبرو شدیم! (3204348) (alef-13)
 
تئو
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۳:۵۹:۳۸
تو این دو سال یادم نم آد غربی ها راجع به برنامه های برجام دروغ گفته باشند همیشه این طرف ایرانی ست که مثل ... دروغ می گه .نتیجه میگیریم که امانو حرفاش کاملا درسته (3205580) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۴-۰۶-۳۱ ۱۴:۵۱:۰۱
اقای نجفی قصه نگو- مهم این بود که پارچین بازرسی شود و خیال غربیها راحت شود. حالا ایرانی ها بازرسی و نمونه برداری کردند یا آژانس، چه فرقی می کند. شما هم دلتان را خوش کنید که خط قرمز رعایت شد. اگر چنین مسئله پیچیده ای به این راحتی حل شد ، چرا عقل جلیلی به آن نرسید؟!!! از اینجا فرق بین درایت این تیم مذاکره کننده با تیم های قبلی روشن می شود (3205707) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۱۵:۰۱:۲۰
نصب دوربین و جی پی اس و... هم بوده که سالهای بعد گندش در میاد.. جلیلی هم موافقت میکرد راحتر از این مشکل حل میشد...البته دوستان باید متوجه باشند که با این کار ایران عملا کار برجام شروع شده حتی بدون نیاز به رای مجلس.. و مااز این به بعد نباید کاری کنیم یا حرف بزنیم که بعضی ها از دست ما ناراحت شوند.. (3207988) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۱ ۰۱:۳۵:۳۸
تو مذاكرات حرف درست رو غربى ها ميزنند
اطلاع رسانى ضعيف و قطره چكانى وزارت خارجه و انرژى اتمى اعتماد مردم رو از بين ميبره (3206810) (alef-1)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.