توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478221
آیا خط سیاه در ناخن دلیلی برای نگرانی است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷
رگه های سیاه در ناخن معمولاً با عدم تغذیه، آسیب، عفونت و غیره ایجاد می شود. در اغلب موارد، شما لازم نیست که در مورد رگه سیاه در ناخن های دست نگران باشید به ویژه اگر خطوط سیاه عمودی باشد.

به گزارش بهداش نیوز، رگه های سیاه در ناخن معمولاً با عدم تغذیه، آسیب، عفونت و غیره ایجاد می شود. در اغلب موارد، شما لازم نیست که در مورد رگه سیاه در ناخن های دست نگران باشید به ویژه اگر خطوط سیاه عمودی باشد.

در اینجا نشانه های بیشتری از ناخن ها را برای پیش بینی وضعیت سلامت شما بیان می کنیم.

با این حال، خطوط افقی، ممکن است شرایط سلامت، مانند سطح استرس بالا و یا مشکلات قلبی را نشان می دهد خطوط عمودی می تواند به دلایل ارثی باشد که درمان نیاز ندارد عوارض آرتریت روماتوئید و یا در نتیجه سوء جذب یا کلیه مسائل مواد مغذی نیاز ندارد.

خطوط سیاه در ناخن های دست نشانه چیست؟

۱- عدم تغذیه

ناخن های شما این بصیرت را می دهد که آیا شما در حال دریافت مواد مغذی به اندازه کافی، به خصوص پروتئین و کلسیم هستید اگر شما دارای کمبود روی، پروتئین و یا آهن باشید شما ممکن است متوجه خطوط سیاه بر روی ناخن های خود شوید رگه سبز خفیف یا فیروزه ای می تواند حساسیت یا تنش را نشان دهد.

۲- خونریزی

خونریزی زیر ناخن ها به عنوان خونریزی اسپلینتر شناخته شده است و این گاهی اوقات باعث خطوط قرمز سیاه و یا تیره می شود که می تواند به علت التهاب رگ های خونی و یا آسیب مویرگی رخ دهد و یک یا چند ناخن متعدد را تحت تاثیر قرار دهد.

آثار خون ممکن است مایل به قهوه ای یا مایل به قرمز و حتی سیاه به نظر برسد. اگر خونریزی زیر ناخن با علائم جدی مانند خونریزی بالا، کبودی، یا تب همراه است شما باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

۳- عفونت های قارچی

عفونت های قارچی یک علت شایع رگه سیاه در ناخن های دست در نظر گرفته می شود. آنها همچنین ممکن است باعث ضخیم شدن ناخن شما شود و سبب ایجاد یک تغییر شکل واضح تر یا شدید در ناخن شود.

۴- mlanunysya

در این وضعیت ناخن انگشت شامل خطوط سیاه بر روی ناخن ها، تغییر رنگ ناخن و یا رنگ بیش از حد آن می شود این در کسانی که مسن تر و تیره پوست هستند شایع ترین است. این ممکن است به دلیل برخی از داروها، بیماری های زمینه ای، تروما یا آسیب به بستر ناخن، اشعه درمانی، قرار گرفتن در معرض نور UV یا بارداری باشد.

۵- آسیب ناخن

آسیب به ناخن نیز ممکن است سبب خطوط سیاه شود آنها به طور معمول در منطقه پایین ناخن قبل از حرکت به سمت بالا شروع خواهد شد همچنین ممکن است که خطوط در اثر یک تراشه چوب یا سایر مواد خارجی در داخل ناخن خود ایجاد شود.

۶- ملانوم

این سرطان پوست ملانوم subungual کشنده است که با رگه های سیاه در ناخن مشخص می شود همچنین می تواند منجر به رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شود برای رد کردن ملانوم، دکتر شما علائم و نشانه زیر را در نظر می گیرد
ملانوم Subungual اغلب شیوع بین ۵۰ تا ۷۰ دارد.
باند های سیاه و یا قهوه ای از عرض سه میلی متر گسترده است.
ظاهر رنگدانه باند تغییر کرده است.
انگشت شست معمولاً بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد و پس از آن پا و انگشت بزرگ قرار دارد.
علامت هاچینسون یا تغییر رنگ با گسترش به چین و یا بشره ناخن.
سابقه خانوادگی ملانوم.
پزشک شما ملانوم را با بیوپسی تایید می کند.

چیزهای دیگری که شما باید بر روی ناخن مراقب باشید؟
 ۱- خطوط عمودی قرمز کوچک

علاوه بر رگه های سیاه در ناخن های دست، شما همچنین باید برای رگه های قرمز رنگ یا مایل به قهوه که می تواند مانند خون خشک شده باشد توجه کنید این خونریزی های خطی ممکن است مسائل قلبی را نشان دهد و یا فقط در نتیجه آسیب تصادفی باشد.

 ۲- ناخن چماقی

ناخن چماق هنگامی رخ دهد که انگشتان پا یا نوک انگشتان وسعت پیدا کنند آنها ممکن است بیماری های ریوی را نشان دهند بنابراین شما باید یک معاینه فیزیکی برای ناخن های چماقی، به خصوص اگر تنگی نفس یا سرفه دارید در برنامه داشته باشید.

 ۳- ناخن قاشقی

ناخن قاشقی یا koilonychias شیب در بستر ناخن که به نظر می رسد قادر به نگه داشتن مایع باشد آنها معمولاً بسیار رنگ پریده و اگر بیش از یک دقیقه به پایین فشار دهید سفید شده و باقی می ماند این می تواند کم خونی فقر آهن را نشان دهد اگر نشانه هایی مانند کمبود انرژی دارید با یک دکتر مشورت نمایید.

 ۴- ناخن مواج

ناخن مواج و یا حفره دار، حفره های کوچک و یا دندانه در بستر ناخن را نشان می دهد که ممکن است به دلیل پسوریازیس باشد همچنین می تواند ورم مفاصل پسوریاتیک یا در موارد نادر بیماری های بافت همبند مانند سندرم رایتر را نشان دهد پزشک می تواند وضعیت های زمینه ای را تعیین و درمان لازم را توصیه کند.

 ۵- ناخن های شکننده

ناخن های شکننده، تقسیم شده، لایه برداری شده و یا به راحتی ترک می خورد و پشته عمودی بر روی سطح دارد شما ممکن است کم کاری غده تیروئید داشته و غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند این است که معمولاً با موهای شکننده و نازک و اختلال در دیگر توابع متابولیک همراه است پزشک سطح هورمون تیروئید را بررسی می کند.

 ۶- ناخن جدا از بستر ناخن

اگر ناخن شروع به جدا شدن از بستر ناخن کند این به نام اونیکولیز است و آن به طور معمول در ناخن پنجم یا چهارم شروع می شود همچنین بیماری تیروئید به ویژه پرکاری تیروئید را نشان می دهد هورمون تیروئید بیش از حد، منجر به رشد بیش از حد ناخن می شود در بیماران جوانتر شایع تر است و اغلب با مشکل در تمرکز، کاهش وزن، افزایش اشتها، چشم بیرون زده، خستگی، خارش و از دست دادن مو همراه است.

 ۷- برآمدگی سفید در سراسر بستر ناخنها

خطوط برآمده سفید که در سراسر عرض بستر ناخن رفته و می تواند روی یک یا چند ناخن تاثیر بگذارد این برآمده در ناخن است و می تواند دیابت، بیماری رینود، پسوریازیس، یا ضربه به ناخن را نشان دهد آنها گاهی اوقات با افزایش سن و یا پس از شیمی درمانی یا استفاده از بتا بلاکر رخ می دهد.

۸- باند های افقی در عرض ناخن ها

خطوط میس، نوارهای سفید و موازی در عرض ناخن به صورت افقی می باشد درست مثل پشته سفید است خطوط میس می تواند روی یک یا چند ناخن تاثیر بگذارد این به خاطر مسمومیت آرسنیک است اما بسیار نادر می باشد.
 
کلمات کلیدی : تغذیه + سلامت + عفونت ناخن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.