نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415022
باهنر: اصلاح طلبان از روحانی عبور نمی‌کنند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۸
دبیرکل جامعه مهندسین با بیان اینکه در غیبت احزاب و چند حزب فراگیر قدرتمند، یک بخش از انرژی مان صرف وحدت درونی ما می شود، به انتخابات سال آینده اشاره کرد و گفت: تکثیر کاندیداها به نفع هیچ جناحی نیست.

به گزارش ایرنا، محمدرضا باهنر این مطلب را عصر امروز -یکشنبه- در نشست خبری این تشکل ضمن تسلیت به مناسبت شهادت محسن خزائی خبرنگار صدا و سیما افزود: امید است راه این عزیز و عزیزان بزرگوار همواره در کشور ما فروزان باشد و هر قلمی که از دست سرداری می افتد سرداران زیادی هستند که جایگزین می شوند.

وی در ادامه، در پاسخ به سوالی در خصوص روند حضور اصولگرایان در انتخابات سال آینده گفت: متاسفانه در غیبت احزاب و چند حزب فراگیر قدرتمند یک بخش از انرژی مان صرف وحدت درونی ما می شود و این مخصوص ما نیست و اصلاح طلبان و دیگر گروه ها این مشکل را دارند تا وحدت نسبی درون خود به وجود آورند.

باهنر با اشاره به اینکه «مشکل ما این است که هر کاری در انتخابات گذشته کردیم از آن سرمایه استفاده و آن را تقویت کرده و توسعه دهیم» گفت: این هزینه غیرضروری است که فعالان سیاسی می پردازند.

دبیرکل جامعه مهندسین با بیان اینکه «تا زمانی که چند حزب فراگیر قدرتمند نداشته باشیم این داستان تکرار می شود» افزود: بر این اساس برای وحدت تلاش می کنیم و رقبا برای شکستن وحدت ما تلاش می کنند و این استراتژی آنها شده است.

وی ادامه داد: اولا کمبود کاندیدا نداریم و شخص خودم هم که باز اعلام می کنم کاندیدا نیستم و نمی شوم و دوستان در حال گرم کردن خود برای ورود به میدان هستند.


باهنر با بیان این که «همیشه در کشور ما چند کاندیدا از جناح های مختلف هستند و تکثیر کاندیداها به نفع هیچ جناحی نیست.» افزود: اصلاح طلبان از روحانی عبور نمی کنند و اگر تک مضراب هایی هم نواخته می شود برای سهم بیشتر گرفتن جریان های اصلاح طلبان است اما تحلیل ما این است که اصلاح طلبان از روحانی عبور نمی کنند و در جناح مقابل سعی می کنیم کاندیدای خوبی داشته باشیم.


وی ادامه داد: برخی گروه ها در دوره های گذشته آمدند و خود را در معرض آزمون قرار دادند و آرایی که توانستند جمع کنند قابل توجه نبود؛ سیاست راهبردی ما این است که سلبی و ایجابی روی کسی متمرکز نمی شویم.


باهنر افزود: کاندیداهای خود را مقایسه می کنیم که باید دو شاخصه کارآمدی و محبوبیت را داشته باشند و باید مجموع ضریب این دو ماکزیمم باشد.


دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: ممکن است کسی بتواند خوب رای جمع کند، اما کارآمدی لازم را نداشته باشد و بر عکس. باید به فردی برسیم که جمع این دو، حداکثر امتیاز را داشته باشد.


باهنر گفت: اگر فردی را پیدا کردیم که به اندازه روحانی نتواند رای بیاورد و کارآمد نباشد فایده ای ندارد اما معتقدیم می توان کاندیدایی برای اصولگرایان انتخاب کرد.


وی افزود: آقای قالیباف با دیگر کاندیداها متفاوت است و هر دوره که آمده ، رای دوم را آورده و طبیعی است از نظر جریان رقیب، وی در جرگه دیگر کاندیداها محاسبه نمی شود.


باهنر ادامه داد: اگر یک زمانی یک جناح به این جمع بندی برسد که مجموعه کارآمدی و محبوبیت روحانی از دیگر افراد بیشتر است، معنا ندارد مقابل وی کاندیدا بگذارد.


وی در پاسخ به سوالی در خصوص سخنان حداد عادل در خصوص معرفی نامزدهای اصولگرایان تا پایان ماه صفر گفت: این جزو ایده آل های ما است و تصور می کنم این اتفاق نمی افتد.


باهنر افزود: در غیبت احزاب در کشور ما انتخابات ریاست جمهوری دو ماه و بلکه یک ماه آخر خیلی جدی می شود و آن موقع ها است که (موقعیت) کاندیداها در نظرسنجی ها بالا و پایین می شود.


*لاریجانی از فردی که روی آن اجماع شود حمایت می کند
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به سوالی در خصوص این که درباره انتخابات با قالیباف و لاریجانی دیداری داشته است یا نه گفت: من به صورت مشخص با این دو بزرگوار دیدار انتخاباتی نداشته ام و در خصوص شرط قالیباف حرف درستی است و این دفعه هر کسی می خواهند نامزد شود این شرط درستی است که بگوید وقتی می آیم که اجماع اصولگرایان اتفاق بیفتد.

 
باهنر افزود: در خصوص لاریجانی خبر ندارم که از چه کسی حمایت می کند و او هم طبق گفته خود جزو نامزدها نیست، اما این که از چه کسی حمایت می کند تصور ما این است که وی از فردی که روی آن اجماع شود حمایت می کند.


وی در خصوص سخنان اخیر مطهری در خصوص وجود سنت دو گانه در کشور گفت: در این خصوص که رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است، در شورای نگهبان بسیار بحث شده است؛ مهم این که مسئولیت رییس جمهوری چقدر گسترده است.


باهنر افزود: متن تفصیلی شورای نگهبان را ندارم، اما فحوای این تفسیر این بود که رییس جمهور در محدوده قوه مجریه مسئول اجرای قانون اساسی است.


این فعال سیاسی اصولگرا گفت: تنها نهادی که می تواند به قانون مصوب مجلس ایراد قانونی بگیرد شورای نگهبان است و رئیس جمهوری در این منصب نیست که به مصوبات و یا عملکرد قوه قضاییه ایراد بگیرد. قوه قضاییه موظف به عمل به وظایف خود در حیطه قوانین اساسی کشور است.


باهنر گفت: اختیارات رئیس جمهوری بسیار زیاد و موثر است، اما در این حد که با تمسک به قانون اساسی بتواند جلوی رفتار قوای دیگر غیرمجریه را بگیرد و تاثیر بگذارد، چنین اختیار حقوقی را ندارد.


وی در خصوص این که ائتلافی در بین اصولگرایان تشکیل شده است، گفت: تلاش های زیادی انجام می شود که وحدت اصولگرایان در انتخابات پیش رو که ریاست جمهوری و شوراهاست که شکل و شمایل آن چه باشد مقداری اختلاف نظر وجود دارد، اما به سرعت به سمت جمع بندی می رود و امید است تکلیف سازمان رای و پرچمی که اصولگرایان می خواهند زیر آن حرکت کنند تا پایان ماه صفر روشن شود.


باهنر گفت: در خصوص وحدتی که در انتخابات مجلس دهم داشتیم از آن ظرفیت استفاده می کنیم و نه این که دنبال بنای جدید باشیم؛ این مبنا می تواند بسط پیدا کند و جریان های بیشتری از اصولگرایی را زیر چتر خود قرار دهد و اگر غیر این باشد یک هزینه غیر ضروری است.
باهنر در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات اقتصادی در کشور گفت: الان مشکلات جامعه و مطالبات مردم بیشتر در میدان اقتصاد است؛ آن هم دو شاخص است که جزو مطالبات اصلی است که اشتغال و راه افتادن بنگاه های اقتصادی و رشد اقتصادی است و مساله رکود و بیکاری امروز بزرگترین درد جامعه ماست و دولت باید به این دو مطالبه اساسی مردم جواب صریح و جدی دهد.


دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: تغییر وزیران در این راستا نبود و احتمالا برای تغییر زمین بازی و رقابت بود که به میدان مثلا ورزشی و فرهنگی و آموزش و پرورش کشانده شد.
وی ترمیم کابینه را جزء حقوق دولت دانست و گفت: اما مطالبه جامعه و فعالان سیاسی این بود که اصلاحات در بخش اقتصادی دولت اتفاق بیافتد.


باهنرگفت: اگر رئیس جمهوری تغییرات را ضروری ندانند و مجلس آن را ضروری نداند جزو اختیارات آنهاست، اما اگر دولت روحانی تا پایان امسال قدم ملموس و قابل حس برای بیکاری کشور و فعالان اقتصادی برندارد جلب آرای مردم برایش سخت خواهد بود و ریزش آرای روحانی بیش از رویش خواهد بود، امید است چند کار اساسی انجام دهد.


این فعال سیاسی افزود: در مطالعات فنی و کارشناسی قبول داریم (دولت) رشد اقتصادی کشور را از منفی 5 از صفر بالا آورده است اما این به ذایقه مردم ننشسته و بسیاری از خانواده های کشور یکی دو و بیشتر فارغ التحصیل بیکار دارند و از آن بدتر خانواده هایی که سرپرست آنها بیکار است.


باهنر گفت: باید مردم امیدوار شوند که تا دو سه سال آینده از مرض سخت و غیر قابل تحمل بیکاری نجات پیدا می کنند.


وی در خصوص مساله وحدت بین اصولگرایان و اعتقاد برخی مبنی بر این که این وحدت موجب ریزش آرا می شود گفت: کاندیدای مورد نظر باید جذاب باشد و جلب توجه کند.


دبیرکل جامعه مهندسین گفت: اگر نامزد ریاست جمهوری فرد محبوبی باشد وحدت باعث تراکم آرا شده و امکان پیروزی را افزایش می دهد.


باهنر در خصوص لیست شورای شهر اصولگرایان و زمان قطعی شدن آن نیز بیان کرد: در این زمینه تلاش ها شروع شده و افرادی که مورد نظر هستند احضار شده اند و اسامی باید از نظر شعارها سبک و سنگین شوند؛ اما در نهایت باید به 21 نفر برسیم و اعضای شورای شهر دو سوم خواهند شد و تعداد اعضای شورای شهر کم شده اند و نامزدها زیاد هستند.


وی همچنین افزود: در حال سبک و سنگین کردن نامزدها هستیم و فهرست نهایی منتشر می شود.


این فعال اصولگرا اظهار کرد: در انتخابات آمریکا تعداد شرکت کنندگان در 20سال گذشته از نظر افت، سابقه نداشته است و یکی از دلایل عمده آن دو نفری بودند که هر کدام دل عده ای را زدند و مردم در انتخابات حضور کمرنگ تری داشتند و رکورد 20 سال گذشته را در عدم رای زدند.


باهنر همچنین در خصوص انتخابات آمریکا و مساله برجام گفت: یکی از گزینه های روی میز نظام جمهوری اسلامی بازگشت به قبل از برجام است. رقبا تصور نکنند که راه برگشت را برای خود مسدود کرده ایم؛ سانتریفیوژها می توانند دوباره فعال شوند. رقیب باید بداند که راه برگشت را برای خود مسدود نمی دانیم.


باهنر گفت: نکته دوم در مورد این که رئیس جمهور آمریکا یک جانبه برجام را زیر پا بگذارد، از نظر حقوقدانان و از نظر حقوقی معنا ندارد.


** آمریکا نمی تواند زیر برجام بزند
وی بیان کرد: برجام قطعنامه سازمان ملل است. البته برخی حرف ها تاریخ مصرفش تا قبل از رای آوردن و برخی تا بعد از آن است. مشاوران ترامپ هم به او حالی کرده اند که حرف های قبل از انتخابات را نمی شود بعد از آن زد. ادبیات ترامپ تغییر کرده است ؛ برجام سند بین المللی و دو جانبه است و طرف مقابل نمی تواند زیر آن را بزند.


دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: ایران از سال 42 نهضت حضرت امام(ره) یک مبارزه جدی، نفس گیر و پرتلاطم را با حاکمیت مستکبران آمریکا شروع کرده و این مبارزه در راس امور ما بوده و در این 50 سال خیلی جلو رفتیم و آمریکا خیلی عقب رفته و بازی برد و باخت بوده است.


باهنر گفت: در برجام به دنبال بازی برد- برد بودیم، اگر این راه را طرف مقابل می خواهد به برد - باخت تبدیل کند، آمادگی پیشرفت و جلوروی داریم و این به میزان تعهد آنها بستگی دارد. اگر به این تعهد هم عمل نکنند آمادگی این را داریم.


وی افزود: انتخابات اخیر آمریکا برای ما خیلی خوب بود؛ گزینه های این دوره خیلی فرق نمی کرد؛ هر کدام نقاط منفی دارند و نقاط مثبتی هم ندارند و دو طرف قضیه یکی است.
دبیرکل جامعه مهندسین افزود: انتخابات آمریکا خیلی از حرف هایی که ما محترمانه و با ادبیات دیپلماتیک می زدیم، باعث شد آنچه خواستند خود افشا کردند و خیلی از گرفتاری های خود را نتوانستند افشا کنند.


باهنر همچنین گفت: ما طرفدار شلوغی های آمریکا نیستیم و انتخاباتی مبنی بر قانون صورت گرفته و رئیس جمهوری آمریکا مشخص است و حدس می زدیم بخشی از این اعتراض ها را برای تخلیه عقده های فرو خفته آمریکا مدیریت می کنند تا مقداری از این عقده ها خالی شود.


وی با بیان اینکه «مهم است که ستون های نظام لیبرال دمکرات به لرزه درآمده است» افزود: به نظر می رسد (این نظام) قابل بازسازی نیست؛ بر مبنای این ها که معتقد بودند مترقی ترین مکتب ساخته دست بشریت است به نظر می رسد به مسیری می رود که سوسیالیسم و کمونیسم رفته اند؛ آنها رفته اند و اینها هم می روند.
 
کلمات کلیدی : باهنر+روحانی+انتخابات ۹۶+اصلاح طلبان
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۹:۴۳:۵۰
ولی مردم عبور میکنند (4020517) (alef-13)
 
سیدعلی حجازی
۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۲۱:۳۶:۳۷
باسلام
حقیقتا ایشان جانشین برحق آن پدر بزرگوار شان هستند ( آن انسان والا و دانشمندشریف ومبارز نستوه
بحمدالله آقای باهنر اهل تعقل و تدبیرند باکوله باری از تلاش و تجربه از اسلام وانقلاب و مجلس
به نظر می اید که قصد دارند این امانت را در جهت شکل دهی درست به انتخابات آینده بکار بگیرند
بحث تعریف از ایشان نیست که امروزه همه علاقه مندان به اسلام وانقلاب ورهبری دردمند و دلنگران هستند چرا که باتوجه به مطالبات مردم و با توجه به مشکلات و بیکاری و بی نظمی اقتصادی (علی رغم بودن مردم در صحنه وهدایت و حمایت مدبرانه رهبری ) خوب عمل نشده و ما نیاز به یک تحول داریم
تجولی در راستای قوی کردن ساختار اقتصادی جامعه و خوداتکا کردن آن با تفکر وتدابیر نوین بناماسلام و با رویکرد اقتصاد مقاومتی
واین یعنی بازخوانی آرمانها و بازگستی عملی برای محقق کردن آنها
بازگشتی به دغدغه های انقلاب که خدمت به مردم بودند و ایجاد جامعه ای برخوردار از امکانات با بهره گیری از اصل مهم و انبیایی قسط اسلامی وبگونه ای عمل کرد که تبعیض در حداقل باشد و امکانات خورد ,خوراک ومسکن و آموزش و پرورش همسان بگونه ایکه تفاوت های فاحش کنونی وجود نداشته باشدیا به حداقل برسد
ما نیاز به یک اعتماد سازی داریم
نیاز به توجه دادن مردم به عزم اراد ه ای براساس اصول و مترتب و مطابق با تجارب قبلی و نیازهای کنونی و جاذبه های لازم بر جذب حداکثری جوانان که در رابطه با انتخابات نقش محوری و تعیین کننده دارند
تجمیع کاندیداها و انتخاب اصلح ممکن نیست مگر با یک انتخاب اولیه و مامور کردن آنان به تهیه و تدوین برنامه با توجه با نیازهای جامعه و اصول انقلاب و باید ونباید ها اجتماعی /اقتصادی و سیاسی و شناخت از راه و رویه جهانی
شکی نیست ما در برابر جمهوری خواهان و دبه درآوردن های حال و آتی آنان اگر تغییر و تحولات سیاسی لازمه را نداشته باشیم درموضع دفاعی وانفعالی قرار خواهیم گرفت و هرروز با یک مصوبه جدیدمواجه خواهیم شد
شکی نیست که این تغییر و تحولات نیازمند به تغییر در راه ورویه قبلی مان است ایجاد یک تشکل نوین که نه تنها محبوب و مطلوب اکثر اصول گرایان باشد بلکه قدرت جذب جناح ها و نیروهای دلسوز اصلاح طلب یا کسانی که به آنان تمایل دارند راهم داشته باشد
ما از نعمت یک نیروی اعتدالی متمایل به اصلاح طلبان برخورداریم ( دولت آفای روحانی )و در این مرحله حساس نیازمند به یک اصول گرای اعتدالی هستیم همان چیزی که در لابلای گفته های آقای باهنر می توان فهم کرد چیزی که پس از از انتخاب براساس آرمانهای انقلاب چتر حمایتی وفراگیری اش بر اساس عدالت اسلامی فراجناحی عمل کرده و متعلق به همه باشد و همه آنرا تا مختض بخود بدانند و احساس بی مهری و جدایی به آنان دست ندهد
ما ممکن است در تفکر و در نوع نگاه ,بینش و حتی جهان بینی مان تفاوت داشته باشیم اما درخدمت به مردم و ایجاد جامعه ای عاری از تبعض و عاری از دغدغه های جناحی باید و بایستی وحدت نظر و وحدت عمل داشته باشیم
وحدت در خدمت بنام اسلام وانقلاب و تشیع و وصایای حصرت امام خمینی و سعی تلاش جانشین برحق اش رهبری معظم در ایجاد جامعه ای الگو نمونه, نه تنها برای حفظ حکومت در یک مقطع که برای معرفی حکومتی الگو ونمونه برای عصرها و نسل ها و امیدوارکردن جوامع اسلامی و همه جوامع به قابلیت های اسلام درایجاد یک جامعه جهانی و ظهور حضرت مهدی ع (4020604) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.