توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370725
روایت استاندارخوزستان از ۴ روز بحرانی در پتروشیمی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۳
استاندار خوزستان گفت: تا جایی که اطلاع دارم علت اصلی حادثه هنوز مشخص نیست و تیم بررسی علت حادثه تشکیل شده است. باید به صورت کارشناسی علت حادثه مورد بررسی قرار گیرد. البته اتفاق نظری هست که مشکل فنی و نقص فنی، دلیل بروز این حادثه است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی در گفت‌وگو با بخش ویژه خبری ساعت ۲۳ شنبه شب سیمای مرکز خوزستان، در خصوص حادثه آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر اظهار کرد: پس از اطلاع از رخ دادن آتش سوزی، فورا ستاد بحران در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر و در استان تشکیل شد و بلافاصله معاون امنیتی استاندار، معاون عمرانی استاندار و مدیرکل مدیریت بحران استانداری در محل حضور پیدا کردند و از نزدیک با مسئولان منطقه ویژه، وضعیت را مدیریت کردند.

وی افزود: پس از اعلام نیاز، تمام امکانات استان از جمله شرکت ملی حفاری، شرکت مناطق نفت‌خیز، اداره‌کل بنادر، فرودگاه‌ها، شهرداری‌ها و تمام نیروهای تخصصی استان به کار گرفته شدند.

استاندار خوزستان گفت: شخص رییس جمهور، دفتر ایشان، وزیر کشور و معاونان وی موضوع را به صورت ویژه دنبال می‌کردند و در بسیج امکانات همکاری لازم را داشتند. هواپیمای آب‌پاش با ۴۰ تن آب در فرودگاه اهواز مستقر شد و در اختیار ما قرار داشت اما به دلیل این که استفاده از آب در این وضعیت مناسب نیست، از این هواپیما استفاده نشد.

شریعتی در خصوص علت حادثه عنوان کرد: تا جایی که اطلاع دارم علت اصلی حادثه هنوز مشخص نیست و تیم بررسی علت حادثه تشکیل شده است. باید به صورت کارشناسی علت حادثه مورد بررسی قرار گیرد. البته اتفاق نظری هست که مشکل فنی و نقص فنی، دلیل بروز این حادثه است.

وی با اشاره به شکل‌گیری حادثه تصریح کرد: در ابتدا تلاش برای مهار حریق برج مجتمع پتروشمی بوعلی سینا بود. این برج که بلندترین برج منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر با ارتفاع ۱۲۵ متر است، دچار آتش‌سوزی شده بود و آتش از آن به مخزنی با ظرفیت حدود ۲۰ هزار تن نفتا سرایت کرد. تلاش وافری بود که در ابتدا، آتش برج مهار شود زیرا برج سقوط می‌کرد و این مکان وجود داشت که در مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان سقوط کند و آسیب جدی به این مجتمع برساند.

استاندار خوزستان با بیان این که تلاش همزمان بر تثبیت و خاموش کردن برج بود، گفت: در صبح جمعه، برج خاموش و وضعیت عادی شد اما مخزن نفتا دوباره دچار آتش‌سوزی شد و آتش بزرگی رخ داد. در مجاورت مخزن، مخازن گازی و کروی بسیاری بود اما وضعیت با دقت مدیریت شد.

شریعتی ادامه داد: تخلیه مواد از مخزن با لوله‌های ۶ و ۴ اینچ انجام می‌شد. در تخلیه مواد، دقت لازم انجام شد و دما نیز کنترل می‌شد زیرا اگر دما بالا می رفت، امکان حریق مواد نیز وجود داشت. با تلاش انجام شده، ۶ هزار تن مواد نفتا از مخزن در حال آتش تخلیه شد و از هدر رفت این میزان مواد جلوگیری و موجب تسریع در مهار آتش شد.

وی اظهار کرد: آتش، گرمای بسیاری ایجاد کرده بود و از سوی دیگر نیز دمای هوا بسیار بالا بود. تلاش مجاهدانه نیروهای آتش‌نشانی در این گرمای طاقت فرسا را از نزدیک شاهد بودم. این نگرانی وجود داشت که مخازن مجاور به دلیل این گرما دچار حریق شوند. اگرچه مخازن به صورت اتوماتیک خنک می شدند اما آتش نشانان اقدامات لازم را برای خنک کردن مخازن گاز کروی و مخازن بنزن انجام دادند و دمای این مخازن کنترل شد.

استاندار خوزستان گفت: تلاش نخست این بود که آتش سرایت نکند و سپس مهار شود. در عین حال باید مخزن به طور کامل فرو نریزد تا آتش سرایت نکند. ابتدا در ساعت ۲ بعداز ظهر جمعه تصمیم گرفته شد که با عملیات ضربتی آتش مهار شود اما این عملیات موفقیت آمیز نبود. پس از آن مقرر شد تا پایان سوزانده شدن کامل مواد، آتش مهار شود که این شیوه در جهان معمول بود اما در ساعت یک بامداد تصمیم گرفته شده که با توجه به وجود امکانات لازم و فوم مورد نیاز حمله ضربتی برای مهار آتش انجام شود. عملیات مهار آتش در مدت حدود یک ساعت و ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت انجام و آتش مخزن مهار شد.

شریعتی ادامه داد: پس از خاموش شدن آتش، کار نیروهای آتش‌نشانی متوقف نشد زیرا اگر آب‌پاشی بر مخزن انجام نمی‌شد، این امکان وجود داشت که مخزن دوباره دچار حریق شود. بدین ترتیب تا ساعت ۸ صبح روز شنبه آب پاشی بر دیواره مخزن و خنک‌سازی مخزن انجام می‌شد.

وی اظهار کرد: خداوند را شاکر هستیم که لطف او شامل حال ما شد و این حادثه تلفات جانی نداشت و تلفات اقتصادی آن نیز کنترل شد و با حداقل خسارت همراه بود.

استاندار خوزستان با تقدیر از تلاش تمام نیروهای امدادی و آتش‌نشانی در این حادثه گفت: از شخص رییس جمهور، هیات دولت و وزیر نفت که این حادثه را به شکل مستقیم دنبال می‌کردند سپاسگزارم. پتروشیمی بوعلی متعلق به وزارت نفت نیست و متعلق به بخش‌خصوصی است اما شاهد آن بودیم که وزیر نفت و مجموعه وزارت نفت تلاش‌های بسیاری در خصوص مهار آتش انجام دادند.
 
کلمات کلیدی : آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.