توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 260321
«شازده کوچولو» (نمایشنامه)؛ عباس جوانمرد (با اقتباس از اثر آنتوان دوسنت اگزوپری)؛ قطره
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۳
شازده کوچولو
(نمایشنامه)
نویسنده: عباس جوانمرد
(با اقتباس از اثر آنتوان دوسنت اگزوپری)
ناشر: قطره، چاپ اول، ۱۳۹۳
۹۸ صفحه، ۶۰۰۰ تومان

این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید

****

شازده کوچولو شاهکار آنتوان دو سنت اگزوپری اثری بی‌نیاز از معرفی ست، این داستان محبوب بارها و بارها در مدیوم‌های مختلف مورد اقتباس قرارگرفته است؛ از سینما گرفته تا تلویزیون، از اجرای روی صحنه گرفته تا شکل انیمیشنی. به‌تناسب همین مسئله نیز مخاطبانی از طیف‌های گوناگون داشته است، چه به لحاظ سطح دانش ادبی و هنری و چه از منظر سن و سال. کتاب حاضر نمایشنامه‌ای ست به قلم عباس جوانمرد که با اقتباس از همین اثر داستانی نوشته‌شده است.

عباس جوانمرد از چهره‌های معتبر و بنام عرصه تئاتر ایران محسوب می‌شود که بیش از نیم‌قرن سابقه حضور در این حوزه را در کارنامه دارد. جوانمرد چنانکه خود اشاره‌کرده، به نیت انتقال تجربیاتش به نسل‌های دیگر «شازده كوچولو» را براي جوانان تئاتري تنظيم و دراماتورژي كرده است. کم و کیف کار به‌گونه‌ای ست که حتی نوجوانان نیز بتوانند آن را بدون دشواری زیاد به روی صحنه ببرند.

از میان ترجمه‌های موجود از شازده کوچولو، جوانمرد از برگردان این اثر توسط محمد قاضی استفاده کرده  که موفق‌ترین ترجمه از شازده کوچولو به زبان فارسی به شمار می‌آید؛ باید اشاره کرد که رویکرد جوانمرد در اقتباس از این اثر داستانی، توأم با وفاداری به متن بوده است. بنابراین بسیاری از دیالوگ‌های نمایشنامه عیناً از متن داستان استخراج‌ شده‌اند و بیشترین تمرکز جوانمرد در ایجاد میزانس های تئاتری برای این اثر داستانی بوده است. نمایشنامه شازده کوچولو از این منظر می‌تواند نمونه‌ای برای بررسی و یادگیری دراماتورژی کردن آثار داستانی محسوب شود.

جوانمرد در ابتدای نمایشنامه مقدمه‌ای کوتاه در معرفی شازده کوچولو و آنتوان دوسنت اگزوپری نوشته و همچنین متن کوتاهی را نیز به‌عنوان راهنما برای اجرای این نمایشنامه، بدان ضمیمه کرده است.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«شازده کوچولو» (نمایشنامه)؛ عباس جوانمرد (با اقتباس از اثر آنتوان دوسنت اگزوپری)؛ قطره