توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499921
کودکان یک ساله روزانه به چه میزان آب نیاز دارند؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸
کودکان زیر یک سال بیشتر مایعات مورد نیاز خود را از شیرمادر دریافت می کنند اما بعد از تولد یک سالگی، نوشیدن آب بخشی از رژیم غذایی روزانه کودکان محسوب می شود.

به گزارش بهداشت نیوز، کودکان زیر یک سال بیشتر مابعات مورد نیاز خود را از شیرمادر دریافت می کنند اما بعد از تولد یک سالگی، نوشیدن آب بخشی از رژیم غذایی روزانه کودکان محسوب می شود. کودک همچنان به طور روزانه شیر و حتی آب میوه می نوشد اما دریافت آب به طور روزانه به او کمک می کند تا به مزه ها عادت کند، همچنین ممکن است کودک برای رفع عطش خود نوشیدنی شیرین یا طعم داری بخواهد.

مقدار آب مورد نیاز

کودکان ۱ تا ۳ سال روزانه به ۱.۳ لیتر مایعات نیاز دارند. البته به این معنا نیست که کودک نوپا به این میزان حجم از آب به طور روزانه احتیاج دارد، بلکه حدود ۲۰ درصد از نیاز مایعات روزانه کودکان نوپا از موادغذایی تامین می شود. یک کودک یک ساله باید روزانه بین ۴۷۳ تا ۷۰۹ میلی لیتر شیر بنوشد، همچنین به طور روزانه تقریبا به ۳۲۵ تا ۵۶۱ میلی لیتر آب نیاز دارد.

آب دادن به کودک

یک راه مناسب برای اطمینان از تامین نیاز مایعات روزانه کودکان نوپا این است که همراه غذا به کودک شیر داده و در زمان های بعدی به او آب دهید. کودک یک ساله ممکن است قادر به گفتن زمان تشنگی خود نباشد بنابراین سعی کنید در صورت بیداری کودک در طول روز یا بیداری در شب، ساعتی یک بار مقداری کمی به او آب دهید.

نگرانی از دهیدراته شدن (کم آبی بدن)

حفظ هیدراته بودن یا آب کافی مورد نیاز بدن کودک می تواند چالشی در هوای گرم یا در زمان بیماری او باشد. بنابراین در زمان گرما یا افزایش دما به کودک آب بیشتری دهید، به ویژه زمانیکه خارج از منزل هستید. آب خنک یا همراه یخ ممکن است تشنگی کودک را در هوای گرم بیشتر کند. بر پوشک کودک یک ساله ی خود نظارت داشته باشید تا از وجود ادرار در هر ۶ تا ۸ ساعث یک بار مطمئن شوید. در صورت مشاهده علائم ناشی از کم آبی بدن مانند گودی چشم ها، سرگیجه، خواب آلودگی بیش از حد، و سردی دست و پا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

فواید آب

نوشیدن آب فواید زیادی برای کودک دارد، به طوریکه از یبوست و عفونت های ادراری جلوگیری می کند. دریافت آب به جای آب میوه و نوشیدنی های پرکالری به کودک نوپا کمک می کند تا وزن سالمی بگیرد و مواد زاید را از طریق ادرار از بدن دفع کند.
 
کلمات کلیدی : سلامت نوزاد + کودک + مادر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.