نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456423
احمد توکلی عنوان کرد؛سهم۸۸درصدی نفت در رشد اقتصادی!
بخش اقتصادی الف، ۴ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : جمعه ۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳
نماینده سابق مجلس با اشاره به سهم ۸۸ درصدی نفت در رشد اقتصادی گفت:نرخ رشد در سالهای۹۱تا۹۵پُرنوسان بوده که اگر این نرخ رشد اشتغالزا باشد باید شاهد کاهش نرخ بیکاری باشیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احمد توکلی، درباره چگونگی تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال گفت: نام گذاری شعار امسال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ازجانب رهبری، بیانگر این است که وضع کشور در زمینه اشتغال مناسب نیست و متاسفانه با سیاست‌های نادرست، برای کارگران چینی و ترکیه شغل ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه دولت امسال باید از اقتصادی که بر سیاست خارجی گره می‌خورد فاصله بگیرد و به مسائل داخلی توجه کند گفت: مسائل اساسی در کشور وجود دارد که اگر حل نشود مسئله اقتصاد و تولید حل نخواهد شد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نرخ رشد کشور پرنوسان است گفت: نرخ رشد امسال که ۶.۶ تخمین زده شده است، تنها ۱۲ درصد از این رشد مربوط به بخش غیر نفتی است و ۸۸ درصد آن از نفت است، که فروش نفت خام اشتغال زیادی ایجاد نمی کند.

وی تاکید کرد: نرخ رشد در سال ۹۱ تا ۹۵ پر نوسان بوده که اگر این نرخ رشد اشتغال زا باشد نرخ بیکاری باید پائین بیاید، اما شاهد افزایش نرخ بیکاری هستیم.

توکلی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ تورم تا حدود زیادی تحت تاثیر کاهش نرخ تورم جهانی است گفت: براساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در سال ۹۶ نرخ تورم چین ۲.۸، آمریکا ۲.۵، اروپا ۱.۷ و ژاپن نیم درصد است.

نماینده سابق مجلس تصریح کرد: باید دولت ضمن تلاش برای حفظ عوامل غیر وارداتی به سراغ عوامل اساسی برود، در غیر این صورت مشکل معیشت و اقتصاد مردم حل نمی شود.

توکلی با اشاره به اینکه قانون کار و کسب و کار در کشور مناسب نیست، گفت: در تولید، کشمکش سیاسی باعث می شود ریسک سرمایه گذاری بالا رود. در مجلس باید تغییر نگاه از حوزه استانی و قومی به ملی تغییر کند.

توکلی فساد را یکی از عوامل افزایش هزینه تولید دانست و گفت: فساد باعث می شود هزینه سرمایه گذاری افزایش و قدرت رقابت پائین بیاید.

وی ادامه داد: نرخ تسهیلات در کشور ما ۲۰ درصد و در چین ۵ درصد است و فساد، قدرت رقابت پذیری را کاهش می دهد، نابرابری درآمدها را تشدید، نرخ رشد را کاهش و بیکاری را افزایش می دهد.

توکلی با بیان اینکه باید به داخل توجه کنیم و اقتصاد را درون‌زا کنیم گفت: گمرک اقدامات خوبی در خصوص قاچاق کالا انجام داده است و با پنجره واحد همه کانتینرهایی که از بنادر کد گذاری می شود، با هزینه کم نیز کنترل می‌شود.

وی تصریح کرد: پنجره واحد گمرک برخی از قاچاق های که تاکنون مشخص نبود را محسوس کرد.
۱۳۹۶/۰۳/۳۱ ۱۵:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۱:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۰:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۸ ۱۴:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۳ ۰۸:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۰۸:۱۱
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۴ ۱۲:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۱ ۱۱:۴۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۹ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۸ ۱۰:۳۹
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+اقتصادی ایران+فساد
 
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۵:۲۲:۱۲
اقتصاد بسته راه به جایی نميبرد ، تجربه این را ثابت کرده است. اگر تولید کننده چینی یا ترکیه ای یا آمریکایی میتواند در سطح بین بین الملل رقابت کند یکی از دلایلش این هست که با تیراژ بالا و برای بازار چند میلیاردی دنیا کالا تولید میکند، نه مثل تولیدکننده ایرانی برای بازاری هشتاد میلیون نفری. تا مشکل سیاست خارجی و تعامل ما با دنیا حل نشود نمیتوان انتظار داشت کالا و خدمات صنعتی و غیرنفتی سهم چندانی در ارزآوری و رشد اقتصادی کشور ایفا کنند. البته صحبتهای آقای توکلی در ارتباط با مبرم بودن شفافیت مالی و اقتصادی و مبارزه با فساد و کاهش نرخ بهره بانکی کاملا به حق و به جاست.
نسبت دادن صرف کاهش نرخ تورم در ايران به کاهش نرخ تورم جهانی از لحاظ علم اقتصاد ..غلط هست! مهمترین علت کاهش تورم در این دولت چیزی نیست جز انضباط مالی و کاهش سرعت گردش نقديگي در جامعه. (4216091) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۵:۲۸:۴۲
جناب توکلی ایا وقت ان نرسیده است که یک عزم ملی برای بازگشت معوقات کلان بانکی از گردن کلفتان صورت بگیره و واین پول ها وارد چرخه تولید و صنعت و به تبع ان اشتغال ایجاد گردد (4216094) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۶:۲۱:۱۸
اقتصاد ما بجای اینکه هر روز وابستگی به نفت کمتر شود در این سه سال بیشتر شده است حالا فقط کافی است دوباره تحریم نفت یا بنزین بشویم....
این است ویژگی مدیران تکنوکرات....راحتترین کار فروش نفت
کشور را تبدیل کرده اند به مردمی مصرف گرا (4216142) (alef-11)
 
رضا
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۶:۵۵:۳۶
مگه اقتصاد ایران از نفت جدا بوده تا حالا؟؟ (4216171) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۴ ۱۷:۰۱:۰۰
بعد آقای روحانی با افتخار می گویند رشد 8 درصدی داریم .

خب عزیز من صنعت خوابیده (4216177) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.