توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405069
طرح سياسی عارف
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۱
محمدرضا عارف، رييس فراكسيون اميد و رييس شوراي عالي اصلاح‌طلبان است و شايد به همين دليل گفت‌وگو با او چندان سهل‌الوصول نيست. مگر در فرصتي كه او گهگاه در راهروي مجلس در اختيار خبرنگاران قرار مي‌دهد تا سوالات‌شان را بپرسند.

 اين گفت‌وگو هم در همين فرصت كوتاه انجام شد. اما عارف در همان چند دقيقه از تلاشش براي اعتماد‌سازي ميان اصلاح‌طلبان و نظام خبر داد و اينكه اقداماتش در اين راستا به نتايج خوبي رسيده است هرچند توضيحات مفصل‌تر در اين باره را به گفت‌وگوي مبسوط با «اعتماد» موكول كرد. او همچنين از پيشنهاد حداد براي گفت‌وگو ميان اصلاح‌طلبان و اصولگرايان براي توافق بر سر اشتراكات و حل اختلافات هم استقبال كرد و گفت‌وگو بر سر حل اختلافات فرهنگي و چگونگي حل مشكلات معيشتي را از اولويت‌هاي اين گفت‌وگو‌ها خواند.

آقاي حدادعادل در گفت‌وگويي كه با روزنامه اعتماد داشت شما را به عنوان نخستين چهره اصلاح‌طلبي معرفي كرد كه مي‌تواند طرف گفت‌وگو و مذاكره با اصولگرايان براي حل اختلافات و توافق بر سر اشتراكات قرار بگيرد. شما درباره اين پيشنهاد چه ارزيابي داريد؟

ما هميشه آمادگي برقراري اين گفت‌وگو را داشتيم و داريم. اتفاقا با آقاي حداد هم مرتبا گفت‌وگو مي‌كنيم. ما همديگر را در جلسات مجمع مي‌بينيم و به فراخور موضوعات مختلف گفت‌وگوهايي هم با هم داريم. بنده هم عميقا به اين گفت‌وگو‌ها و ضرورت انجام آن اعتقاد دارم. بنده هر دو جريان اصلاح‌طلب و اصولگرا را اصيل مي‌دانم. هر دو جريان را در داخل خانواده انقلاب مي‌دانم و قطعا گفت‌وگوي هر دو جريان به نفع منافع ملي و به نفع امنيت ملي و به نفع هر دو جريان خواهد بود.

فكر مي‌كنيد چه اولويت‌هايي بايد محور اين گفت‌وگو‌ها قرار بگيرد؟

بايد نشست و گفت‌وگو كرد و اين اولويت‌ها را مشخص كرد. اما به اعتقاد من مهم‌ترين مسائل بحث‌هاي كلي مربوط به زندگي و معيشت مردم است و اينكه بايد چه كنيم تا بتوانيم بهتر به نيازهاي اساسي مردم پاسخگو باشيم. علاوه بر اين بخش فرهنگ را داريم كه واقعا نياز است ديدگاه‌هاي‌مان را در اين زمينه به هم نزديك‌تر كنيم و بعضي اختلافات كه منجر به سوءتفاهم‌هايي هم شده را از بين ببريم. به اعتقاد من اختلاف نظرهايي كه در زمينه‌هاي فرهنگي داريم بايد محور اين گفت‌وگو‌ها باشد. من مطمئن هستم در اين قبيل نشست‌ها حل اختلافات و سوءتفاهمات فرهنگي مي‌تواند به نتيجه برسد. به هر حال ما در مسائل فرهنگي بايد بهتر و جدي‌تر در راستاي ارزش‌هاي انقلاب كار كنيم. بايد بپذيريم كه در اين زمينه كم‌كاري داشتيم. اين قبيل گفت‌وگو‌ها مي‌تواند در اين زمينه‌ها باشد. همچنين آسيب‌هاي اجتماعي كه متاسفانه كم‌كم به چالش‌هاي جدي تبديل مي‌شود مي‌تواند محور اين گفت‌وگو‌ها باشد.

من شنيدم كه شما باني حركتي براي اعتماد‌سازي بيشتر ميان اصلاح‌طلبان و نظام و رفع سوءتفاهم‌هاي ايجاد شده ميان آنها شده‌ايد. شما اين موضوع را تاييد مي‌كنيد؟
بله. اين روند تا اينجا خيلي خوب بوده است.

ممكن است جزييات بيشتري از اين اقدامات و نتايج آن بفرماييد؟

بايد مفصل‌تر درباره آن صحبت كرد. اما در همين حد بگويم كه ذهنيت‌ها و پيش‌داوري‌هايي وجود داشت كه خوشبختانه مسير خوبي را رفتيم و به نتايج خيلي خوبي در حل آنها رسيديم. الان خيلي از آن ذهنيت‌هايي كه بر مبناي اختلاف نظرها ايجاد شده بود حل شده است و اين مسير را حتما ادامه مي‌دهيم.
 
کلمات کلیدی : عارف+شورای عالی اصلاح طلبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.