نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443166
یک سوم ساختمان‌های پایتخت ایمن نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص وضعت ایمنی ساختمان‌های تجاری و عمومی شهر تهران گفت: یک سوم ساختمان‌های تهران نا ایمن است.

به گزارش مهر، اسماعیل خیرآبادی در نشست خبری با موضوع ایمنی ساختمان‌های تجاری شهر تهران، با اشاره به اهمیت توجه به نکات ایمنی در ساختمان‌های شهر به ویژه ساختمان‌های عمومی افزود: بعد از حادثه آتش سوزی و ریزش پلاسکو توجه اذهان عمومی و مسئولان به مسائل ایمنی ساختمانها افزایش یافته که این یک فرصا است و باید از این شرایط در جهت بهبود نکات ایمنی و تامین امنیت شهروندان بهترین استفاده را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حساسیت فعلی در مورد ایمنی ساختمانها نباید پس از مدتی به فراموشی سپرده شود، تاکید کرد: در سازمان برنامه و بودجه مجموعه‌ای که با نام پدافند غیرعامل و ایمنی و کاهش خطر وجود دارد، می‌تواند در اصلاح این فرایند کمک‌ زیادی انجام دهد. همچنین مشاوران سازمان برنامه و بودجه که اهل فن هستند، در مقوله مربوط به ایمنی سازه‌ها می‌توانند مشکلات را به بهترین نحو کاهش دهند.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: ایمنی ساختمان‌ها شامل سه دسته بلندمرتبه‌های زیر ۶ طبقه و کوچه‌های فرعی است، بنابراین پیشنهاد می‌شود یک نقشه جامع برای ایمن‌سازی این قبیل ساختمان‌ها تهیه شود.

خیرآبادی با تاکید بر اینکه ساختمان‌های زیادی در شهر تهران شرایطی مشابه پلاسکو دارند، اضافه کرد: ۳۰ درصد ساختمان‌های تهران ایمن نیستند و در صورت بروز هر گونه اتفاقی امکان دسترسی به آن ساختمان‌ها وجود ندارد.

وی در مورد وضعیت ایمنی بازار که مراجعه‌کنندگان زیادی روزانه به این اماکن می‌روند، گفت: در مورد بازار تهران باید بگویم که وضعیت آن بسیار بدتر از ساختمان پلاسکو است و اگر یک آتش‌سوزی کوچکی در آنجا رخ دهد، شاهد صدمات جانی و مالی زیادی خواهیم بود.

این کارشناس فنی ساختمان به وضعیت ایمنی ساختمانهای تجاری پر رفت و آمد همانند بازار علاءالدین اشاره کرد و افزود: البته در مورد علاءالدین همه نکات ایمنی رعایت شده است و براساس اسناد موجود، ۴۲ بند آئین نامه ایمنی آتش نشانی در این ساختمان رعایت شده است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان آتش نشانی در ۳ مرحله وضعیت ایمنی این ساختمان را تایید کرده کرده است. تمامی واحدهای تجاری این ساختمان مجهز به سیستم آبپاش و سیستم خشک و تر است به طوری که امکان آبرسانی از طریق منبع آب و شیر آتش نشانی در هر شرایطی وجود دارد.

خیرآبادی به اهمیت کاربری ساختمان‌های تجاری اشاره کرد و گفت: نوع کاربری مغازه ها در ساختمان تجاری باید مورد توجه باشد. در مورد پلاسکو وجود تولیدی‌های پوشاک و فروشگاه‌های البسه به راحتی موجب شعله ور شدن آتش شد و از سوی دیگر هیچ نوع سیستم اطفاء حریف در پلاسکو پیش‌بینی نشده بود و این در حالی است که در ساختمان علاءالدین به عنوان نمونه مواد سوختنی وجود ندارد.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران امکان خروج جمعیت حاضر در یک ساختمان تجاری در مدت ۶ دقیقه را یکی از استانداردهای ایمنی اماکن تجاری دانست و گفت: وجود خروجی های متعدد، امکان خروج دود از بالا و دیگر موارد ایمنی موجب شده که ساختمانی چون علاءالدین از نظر ایمنی در شرایط بهتری قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که به رغم وجود این امکانات مسئولان سازمان آتش نشانی از ارائه تاییدیه نهایی خودداری کرده اند، گفت: سازمان آتش نشانی باید مصادیق نا ایمن بودن ساختمان‌ها را به صورت مشخص اعلام کند؛ این در حالی است که در مورد ساختمان علاءالدین با وجود رای دادگاه، مسئولان آتش نشانی هنوز دلیلی برای نا امن بودن اعلام نکرده اند.

خیرآبادی به اهمیت استقرار نیروهای آموزش دیده آتش نشان در ساختمان‌های پر رفت و آمد شهر اشاره کرد و ادامه داد: باید در قراردهای نگهداری ساختمانها، موارد ایمنی مورد توجه قرار گیرد و این شرکت‌ها باید از سازمان آتش نشانی تاییده لازم را دریافت کنند.

همچنین در این نشست، سینا سهیلی کارشناس فنی نیز با بیان اینکه سازمان آتش نشانی در ارائه تاییدیه های ایمنی به موارد مختلفی نظارت دارد گفت: تابلوهای الکترونیکی ساختمان‌های باید مورد ارزیابی قرار گیرد که در مورد علاءالدین این مهم انجام شده و مورد نوسازی قرار گرفته است همچنین تمام مدارک سازه، بتن و جوش و بهسازی خروجی‌ها مورد بررسی قرار گفته و نمای ساختمان از شیشه به کامپوزیت تغییر یافته است.

وی ادامه داد: تاکنون آتش‌نشانی در چهار مرحله از سیستم‌های مورد نیاز برای اطفای حریق این ساختمان بازدید کرده و یک ابلاغیه ۴۲ بندی برای رفع نقایص فنی ارائه داده که تمام این موارد مورد نظر آتش‌نشانی اصلاح شده است.

سهیلی افزود: ساختمان علاء‌الدین همانند ساختمان پلاسکو سیستم گازکشی ندارد و در داخل مغازه‌ها هم انشعاب گاز نداریم. بنابراین از این بابت تهدیدی ایجاد نمی‌شود.

وی گفت: طبق اسناد موجود بهمن سال ۹۲ از آتش‌نشانی خواسته‌ایم که پس از بازدیدها نسبت به ارزیابی استانداردهای آتش‌نشانی اقدام کند اما آتش‌نشانی پس از چهار مرحله بازدید حاضر به ارائه تأییدیه‌ها نیست.
 
کلمات کلیدی : ساختمان پلاسکو ، ایمنی ساختمان ها ، امنیت شهروندان ، سازمان نظام مهندسی
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۱:۲۲:۲۱
این آمار ها قبلا تر ها هم معمولا اعلام میشده ولی اشکال کار در اینه که :
-1) مرگ مال همسایه است (تلقی صاحبان و مستأجران) ؛
-2) فقط ظاهر !!!! قضییه و تهیۀ گزارش کفایت میکنه و عمق وباطن اهمیتی نداره !!!! (تلقی بازرسان) ؛
که از نمونه های بارز اون را در پوشیده بودن سر راکب موتور با یک کلاه کائوچوئی و بدرد نخور !!!! و نه با یک کلاه ضربه-گیر و مقاوم و ضد ضربۀ مغزی می بینیم
(البته لابد عدم سخت-گیری بدلیل ضعف شدید اقتصادی مصرف کننده است) ؛ (4155107) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.