توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 273769
جزییات جدید از توافق نفتی ایران و روسیه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۴
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه همکاری نفتی ایران و روسیه تهاتر نیست، چگونگی اجرایی شدن این تفاهم را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سید محسن قمصری درباره اخرین وضعیت مذاکرات نفتی با روسیه که روسها آن را تهاتر نفت در برابر کالا اعلام می کنند، اظهار کرد: آنچه قرار است انجام شود تهاتر نیست و فعلا در مرحله بحث و گفت و گو است.

وی با اشاره به اینکه این مذاکرات هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است، اضافه کرد: توافقات در زمینه همکاری با روس ها انجام شده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در توضیح جزییات توافق نفتی دوکشور خاطرنشان کرد: بنا شده روس‌ها نفت ما را بخرند و صادر کنند و از محل وجوه آن ما بتوانیم کالاهای مورد نیاز را از سراسر دنیا خریداری کنیم.

مقامات روسی پیشتر در شرایطی از شروع تهاتر نفت و کالا با ایران خبر می‌دادند که وزیر نفت کشورمان با قاطعیت امضای قرارداد با روس‌ها در این زمینه را تکذیب می‌کرد.

وزیر نفت کشورمان در نشست فروردین‌ماه خود با خبرنگاران درباره تهاتر نفت ایران با کالای روسیه که طی یک سال گذشته همواره تکذیب شده است و اینکه روس‌ها اخیراً اعلام کرده‌اند تهاتر نفت ایران با کالا آغاز شده است، اظهار کرد: الان هم می‌گویم که چیزی برای تهاتر امضا نکرده‌ایم.

زنگنه درباره ادعای روس‌ها مبنی بر اینکه تهاتر آغاز شده است، گفت: به حرف من دقت کنید؛ همیشه گفته‌ام توافقی درباره تهاتر امضا نکرده‌ایم، یک چیزی امضا کرده‌ایم، اما عنوانش تهاتر نبوده و حرفم هم درست است.

این در حالی است که پیشتر معاون وزیر امور خارجه روسیه از شروع اجرای قرار‌داد تهاتر نفت و کالا با ایران خبر داده بود.

سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: این کشور تهاتر گندم، تجهیزات و مصالح ساختمانی با نفت خام ایران را آغاز کرده است.

زنگنه در واکنش به اصرار خبرنگاران برای شفاف‌سازی بیشتر تاکید کرد: هیچ چیزی برای تهاتر نفت و کالا امضا نکرده‌ام و قرار نیست که بگویم چه چیزی امضا کرده‌ایم!

روسیه در مذاکرات هسته‌ای که به تفاهم در لوزان سوییس منجر شد، یکی از متحدان ایران بود. روسیه امیدوار است در صورتی که تفاهم هسته‌ای تا پایان ماه ژوئن به یک توافق نهایی منتهی شود از مزیت لغو تحریم‌ها علیه ایران بهره‌مند شود.

ایران سومین خریدار بزرگ گندم از روسیه است و مسکو و تهران از اوایل ۲۰۱۴ در حال مذاکره روی این قرار‌داد هستند.

منابع آگاه یک سال قبل به رویترز گفتند: قرار‌دادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار بین ایران و روسیه در حال مذاکره است که شامل خرید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران در ازای کالاها و تجهیزات روسی می‌شود.
 
کلمات کلیدی : توافق نفتی +ایران و روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.