نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504861
ماجرای شستای پرحاشیه؛ کلید حیات خلوت به دست چه کسی می افتد؟
بخش اقتصادی الف، 2 شهریور 96
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰
شستا اگرچه همیشه مجموعه‌ای پرحاشیه بوده، اما این روزها در آغازین روزهای دولت دوازدهم، سر و صدایش بیشتر شده است؛ به خصوص اینکه نام مردی پرحاشیه برای سکانداری اش بر سر زبان‌ها افتاده که آنجا را بیش از هر زمان دیگری حیات خلوت دولت‌می‌کند. آقای محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم که از ادامه مسیر در کابینه دولت دوم آقای حسن روحانی باز ماند و البته خیلی هم دیگران، دل خوشی از او نداشتند؛ اما اکنون، نامش برای رفتن به شستا به عنوان مدیرعامل در دهان‌ها می‌چرخد و او، اگرچه تکذیب می‌کند، اما پیش از این تلویحاً به آن اشاره کرده بود که در دولت دوازدهم هم خواهد بود.

موضوع از آن قرار است که ماهیت شستا، فردی را می‌طلبد که شفاف بوده باشد، چیزی که شاید کمتر در روسای قبلی آن به چشم می‌خورد و شاید هم اگر این طور بوده‌اند، کمتر توانسته‌اند نظرات مساعد سایرین را به خود جلب کنند؛ حال هم که آقای محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که مدتهاست بحث شفافیت و جلوگیری از رانت در دولت، مجموعه‌های دولتی و شبه دولتی و حتی نهادها را هم پیگیری می‌کند، پرده از جلوه دیگر شستا برمی دارد. او از شرط و شروط حسن روحانی برای وزارت دوباره آقای علی ربیعی سخن به میان می‌آورد و از خط و نشان‌هایی می‌گوید که رئیس دولت دوازدهم برای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کابینه‌اش کشیده است.

 او می‌گوید که درست است که ۲۰۰۰ عضو هیأت مدیره در مجموعه شستا وجود دارند؛ اما وزیر تعاون باید مکانیزم مدیریت این مجموعه را طراحی کرده و بر هیأت مدیره این شرکت‌ها نظارت کند. البته در دنیا چنین مدیریت‌هایی وجود دارند، کارهای کلانی انجام می‌شوند اما تخلفی صورت نمی‌گیرد. باید سامانه و مِتُد علمی دقیقی برای اداره این مجموعه‌ها وجود داشته باشد.پور ابراهیمی در قامت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌گوید که وضعیت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت رفاه، وضعیت اسفباری است؛ به همین دلیل اجازه ندادند ما در صحن علنی مجلس درمخالفت با آقای ربیعی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیرمجموعه شستا را تشریح کنیم؛ اما این همه واقعیت شستا نیست.شرکتی که در سال 1365در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه 2 میلیارد تومانی، از دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی تأسیس شد و در حال حاضر، 10 درصد ارزش بورس اوراق بهادار تهران را به خود اختصاص داده است.  در واقع، هدف اصلی شستا، مدیریت کارآمد منابع مالی تخصیص یافته با رویکرد سودآوری و ارزش افزوده حداکثری در بازارهای سرمایه داخلی و خارجی از طریق فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و بازرگانی تعریف شده بود؛ موضوعی که حداقل طی سال‌های گذشته، این طور عمل نکرده است.

 امروز اما پس از 5/2 دهه فعالیت مستمر، شستا به یکی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی در سطح خاورمیانه تبدیل شده، اگرچه فساد در آن موج می‌زند و برخی می گویند که حیاتی شده است تا برخی در آن، دور زدن قانون و فساد را به حد اعلا برسانند.

 تمام اینها در شرایطی است که حسن روحانی هم می‌گوید که در بحث شستا و صندوق‌های زیرمجموعه آن، بحث‌های زیادی با ربیعی داشته و این بار هم با ایشان صحبت کردیم که یکی از چهره‌های صنعتی، مسوولیت شستا را برعهده بگیرد تا این بار،کمی از دوش ایشان برداشته شود. روحانی می‌افزاید: سیاست‌های کلی به ما می‌گوید، بنگاه‌های اقتصادی را سریعتر باید آماده کنیم و در بازار بیاوریم، بفروشیم تا وزارتخانه‌های ما  سبک شوند. بار بنگاه داری که هیچ تناسبی با تخصص آنها ندارد و یک کار نادرست و غیردقیقی بوده است. به نظر می‌رسد شستا و تاپیکو حیات خلوتی در به کار گماردن افراد مدنظر خود بر پست‌های حساس شرکت‌ها و نهادهای مالی ذیل مجموعه‌های تأمین اجتماعی است. اعمال نفوذ در فرایند انتصاب مدیران عامل نهادهای سرمایه‌ای سازمان تأمین اجتماعی برای جریان‌های قدرت و ثروت بسیار مهم است.

سلطه بر کوهی از پول می‌تواند تأمین مالی عوامل و حتی هزینه‌های انتخاباتی و سیاسی را بسیار تسهیل کند. برخی کار را به نحوی پیش بردند که اکنون شاهد سقوط شاخص‌های اقتصادی در این نهاد مهم مالی هستیم؛ به گونه‌ای که وضعیت صندوق‌های بازنشستگی کشور بسیار اسفناک گزارش می‌شود و شرکت‌های شستایی بورس، اوضاع مالی خوبی را در دو- سه سال گذشته از خود مخابره نکردند.
مرجع : صبح نو
 
کلمات کلیدی : علی ربیعی، احمد توکلی، شستا، نعمت زاده،وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۱۱:۵۰:۲۷
2000 عضو هیات مدیره در شرکت های زیرمجموعه شستا ، افرادی که حتی یک روز سابقه کار اجرایی ندارند.و 5 عضو اصلی هیات مدیره شستا افراد سیاسی که بیش از یک یا دو دهه قبل بازنشست شده اند و متوسط سنشان 70 سال می باشد. (4532783) (alef-13)
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۱۲:۱۰:۰۹
جناب آقای پور ابراهیمی .وقتی که به شما در قامت رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اجازه صحبت وبررسی در خصوص شرکتهای زیرمجموعه وزارت رفاه را نمیدهتد پس کی و کجا باید در خصوص شرکتهائی همچون شستا ویا شرکتهای دیگر مثل شرکتی که در امر تعویض پلاک خودرو فعال است و سایر شرکتها که هیچگونه نامی از مدیران آنها برده نمیشود باید اظهار نظر کند؟ناسلامتی شما تو مجلس تشریف دارید. (4532806) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۱۲:۴۲:۳۰
جناب اقای پور ابراهیمی بزرگوار , شما که از معدود نمایندگان مدافع حقوق ملت ایران در چند دوره مجلس هستید , چرا صریح و شفاف و روشن و بدون واهمه مانند همیشه به موکلین خودتان در ایران اسلامی نمی گویید کدام فرد یا افراد یا جریان و جناح و گروهی بر خلاف قانون اساسی و سوگند نمایندگی و قوانین مجلس و منافع کشور و ملت مظلوم ایران مانع از بیان گزارش شما در مورد وضعیت صندوق بازنشستگی و شرکتهای زیر مجموعه شستا در صحن علنی مجلس شده اند . (4532838) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۲ ۱۳:۲۳:۴۶
کلید حیات خلوت یا خانه فساد؟ (4532907) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۰۴:۵۳:۲۷
برادر ارجمند درست استکه در دنیا هلدینک هائی وجود دارند که دهها برابر شستا گردش مالی دارند اما در انتخاب مدیران معیار خودی و غیر خودی نیست
میگویند در ایالات متحده دهها مدیر ایرانی وجود دارند که بیش از ده ملیارد دلار
گردش مالی را مدیریت میکنند و یا صدها استاد دانشگاه ایرانی الاصل وجود دارد
که در موطن اصلی خود ایران در همان گزینش اولیه مردودند . تصاویر یایک زنجانی در هنگام دریافت جوایز کار آفرین نمونه و مدیر اقتصادی نمونه را همه گان دیده ایم خالا هم داریم با واقعیت های ایشان بلطف جریان محاکمه آشنا میشویم . فکری باید بحال معیار ارزش گزاری روی مدیران کرد . (4533573) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.