توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 384469
آخرین وضعیت تراز تجارت ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۳
چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، آلمان و کره اولین شرکای تجارت ایران طی پنج ماهه آغازین سال جاری هستند.

به گزارش اقتصادنیوز، تازه‌ترين گزارش گمرک از تجارت کشور نشان می‌دهد ميزان تجارت ايران در سال‌جاري از مرز ۳۵ ميليارد و ۸۱۷ ميليون دلار گذشت. آن طور که گمرك ايران گزارش داده، در مدت پنج ماهه اول سال‌جاري صادرات غيرنفتي كشورمان با ۱۰.۲۲ درصد افزايش به ۱۹ ميليارد و ۱۰۸ ميليون دلار رسيد. اين ميزان در سال گذشته ۱۷ ميليارد و ۳۳۶ ميليون دلار بود.

همچنين واردات كشورمان به مرز ۱۶ ميليارد و ۷۰۹ ميليون دلار رسيد كه اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۸۵ درصد كاهش نشان مي‌دهد.

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکات آماری مندرج در این گزارش گمرک ایران را بخوانید.

اقلام عمده صادرات
*در پنج ماهه اول سال‌جاري ميعانات گازي عمده‌ترين كالاي صادراتي كشورمان بود. در اين مدت سه ميليارد و ۲۷۰ ميليون دلار ميعانات گازي به ساير كشورها صادر شد كه البته در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۹.۲۱ درصد كاهش داشت.
*گازهاي طبيعي مايع شده با يك ميليارد و ۹۴۰ ميليون دلار در رتبه بعدي قرار دارد.
*پس از آن به ترتيب گازهاي نفتي و هيدروكربورهاي گازي شكل مايع شده با ۶۹۳ ميليون دلار، روغن‌هاي سبك و فرآورده‌ها به جز بنزين با ۵۸۶ ميليون دلار و پروپان مايع شده با ۵۷۴ ميليون دلار قرار دارند.
*همچنين در مدت يادشده هفت ميليارد و ۴۶۲ ميليون دلار انواع كالاي پتروشيمي صادر شد كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل صادرات كالاهاي پتروشيمي ۲۵.۳ درصد رشد نشان مي‌دهد و اين كالاها در ميان ساير گروه‌هاي كالايي بيشترين سهم از ارزش كل صادرات غيرنفتي را به خود اختصاص داده‌اند به ‌طوري كه ۳۹.۵ درصد از كل صادرات غيرنفتي كشورمان به پتروشيمي‌ها اختصاص دارد.
*سهم ساير كالاها به استثناي پتروشيمي و ميعانات گازي از كل صادرات غيرنفتي كشورمان در پنج ماهه سال‌جاري ۴۳.۸۴ درصد بود و در اين مدت هشت ميليارد و ۳۷۶ ميليون دلار انواع كالا به استثناي ميعانات گازي و پتروشيمي صادر شده است.
*صادرات ساير كالاها هم در اين مدت ۷.۸۶ درصد رشد داشته است.

اقلام عمده واردات
اقلام عمده وارداتي طي پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۵ به ترتيب عبارتند از:
*برنج به ارزش ۴۷۶ ميليون دلار
*ذرت دامي ۴۱۷ ميليون دلار
*لوبياي سويا ۴۱۳ ميليون دلار
*قطعات منفصله خودرو به ارزش ۳۴۹ ميليون دلار
*انواع وسايل نقليه به ارزش ۲۸۴ ميليون دلار

براساس اين گزارش، طي مرداد ماه سال‌جاري توسط شركت تعاوني‌هاي مرزنشينان بنا به مصوبه هيأت وزيران به ميزان ۳۹۸ تن برنج وارد كشور شد.

خريداران عمده كالاهای ايرانی

چين همچنان بزرگ‌ترين خريدار كالاهاي ايراني است و در پنج ماهه ابتدايي سال‌جاري حجم صادرات غيرنفتي كشورمان به چين به سه ميليارد و ۴۰۵ ميليون دلار رسيد. پس از چين به ترتيب امارات متحده عربي با دو ميليارد و ۹۱۴ ميليون دلار، عراق با دو ميليارد و ۴۸۵ ميليون دلار، تركيه با دو ميليارد و ۲۵۱ ميليون دلار و جمهوري كره با يك ميليارد و ۷۴۱ ميليون دلار قرار دارند.

كشورهای عمده صادركننده كالا به ايران

آمار تجارت خارجي كشورمان در پنج ماهه ابتدايي سال‌جاري از افزايش واردات كالاهاي ساخت كشور آلمان حكايت دارد به نحوي كه صادرات آلمان به ايران در اين مدت ۲۹.۲۳ درصد افزايش داشته و حجم واردات ايران از آلمان به ۹۳۸ ميليون دلار رسيد. با اين حال آلمان پنجمين صادركننده بزرگ كالا به ايران به‌شمار مي‌رود و رتبه‌هاي اول تا چهارم به ترتيب به كشورهاي چين با ۳ ميليارد و ۸۶۳ ميليون دلار، امارات متحده عربي با دو ميليارد و ۸۶۲ ميليون دلار، جمهوري كره با يك ميليارد و ۲۶۳ ميليون دلار و تركيه با يك ميليارد و ۷۷ ميليون دلار اختصاص دارد.
 
کلمات کلیدی : تراز تجاری+صادرات+واردات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.