توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474162
قتل زنجیره ای جاسوسان آمریکایی/ چین به «سیا» نفوذ کرده است!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶
یک روزنامه آمریکایی مدعی است پکن در یک بازه زمانی ۲ ساله، با توسل به شیوه های نامشخص، حدود ۲۰ جاسوس آمریکایی را کشته یا زندانی کرده است.

به گزارش مهر، «نیویورک تایمز» در گزارشی مدعی شد که چین در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میلادی، حدود ۱۸ تا ۲۰ منبع اطلاعاتی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به قتل رسانده یا زندانی کرده است- اقدامی که به ادعای این روزنامه آمریکایی حاکی از نفوذ پکن به دایره جاسوسی آمریکا آن هم از شیوه های نامعلوم است.

تاکنون مشخص نشده که شناسایی منابع اطلاعاتی آمریکا محصول خیانت یکی از عوامل انسانی سیا است یا اینکه چینی ها با هک سیستم های ارتباطی این نهاد موفق به اجرای نقشه خود شده اند.

البته سازمان سیا، تاکنون صحت ادعاهای نیویورک تایمز را تایید یا رد نکرده است.

این روزنامه در شرح ادعاهای خود می نویسد: سیا از ۲۰۱۰ با کمک برخی از مخالفین پکن به اطلاعات خوبی درباره چین دست یافت حال آنکه این روند دیرپا نبود و از اوایل سال ۲۰۱۱، منابع اطلاعاتی سازمان جاسوسی آمریکا یک به یک شروع به ناپدید شدن کردند.

نیویورک تایمز در ادامه می افزاید: در نهایت اف بی آی و سیا با دنبال کردن سرنخی که آنها را به عامل نفوذی برساند، به یکی از اعضای سابق که در بخش نظارت بر چین در سازمان سیا مشغول بود، مشکوک شده اند حال آنکه شواهد برای بازداشت وی کافی نیست!

البته در این میان، فرضیه های دیگری نیز مبنی بر لو رفتن منابع به دلیل سهل انگاری از بابت عدم تغییر مسیرهای تردد یا قرار گذاشتن در مکان های یکسان، نیز مطرح می شود.

گفتنی است در سال ۲۰۱۳، سیا مدعی شد که توانایی چین در شناسایی جاسوس های آمریکایی محدود شده و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در حال بازسازی شبکه جاسوسی خود است.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + چین + جاسوس آمریکایی + سیا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.