نظر منتشر شده
۷۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489968
اکسیدان،اکسیدشدن اخلاق واحترام به ادیان/ آقای وزیر این فیلم را ببینید
علی نبوی الف، 16 تیر 96
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۲
درحالی‌که این روزها بحث تلاش برای جذب خانواده‌ها به سینماهای کشور، برای رونق سینما و بهره‌مندی از یک سرگرمی سالم و ارزشمند به میان می‌آید، فیلم‌هایی را بر پرده سینماها شاهد هستیم، که نه تنها از خاصیت سازنده بودن در حوزه‌ی فرهنگ و اخلاق بهره نمی برند؛ بلکه آفت‌هایی در سینمای کشور هستند که موجب تخریب اخلاق، فرهنگ و در نهایت جایگاه خانواده‌های ایرانی می‌شوند.

باوجود ممیزی های متفاوتی که در مسیر تولید آثار هنری نظیر سینما وجود دارد، هر از گاهی فیلم‌هایی را شاهد هستیم که گویا از آسمان و جهانی آمده‌اند که نه بر روی آن نظارتی وجود دارد و نه ممیزی های مرسوم بر آن موثر بوده و هست.

 ظهور فیلم‌های ساختار شکنانه با اثرات مخرب بر حوزه‌های پر اهمیتی چون اخلاق و فرهنگ جامعه، اتفاقی نامیمون و نامبارک است و نمی‌شود آن را پیش‌پاافتاده و اتفاقی دانست. توجه به ساحت هنر موضوعی است که در سینمای کشور حال حاضر کشور، کمتر به آن توجه می‌شود.

یکی از فیلم های پرحاشیه‌ی در حال اکران سینمای کشور، که حرف‌وحدیث های فراوانی در مورد آن وجود دارد فیلم اکسیدان است.

این فیلم برای ایجاد موقعیت های طنز وارد حوزه‌ی شوخی با ادیان و مضامین دینی شده است. فیلم سرشار از متلک های زشت است . روند به استهزا کشیدن و مغلطه در مورد مضامین دینی ، اتفاقی است که در فیلم اکسیدان، با بی‌ادبانه‌ترین لحن و ادبیات ممکن رخ می‌دهد.اکسیدان با موضوع تقلا برای مهاجرت و شوک ناشی از خیانت برای مهاجرت آغاز می‌شود. موضوع مهاجرت به‌خودی‌خود سوژه‌ی پر کششی است و این موجب می‌شود انتظار دیدن یک فیلم متفاوت را داشته باشیم. اما در همان ابتدا فیلم به مفاهیمی چنگ اندازی می‌کند که تقریباً موضوع اصلی یعنی مهاجرت را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

هرچه فیلم به‌پیش می رود موضوع خیانت و مهاجرت به حاشیه می رود و انواع و اقسام متلک‌ها و رذالت های اخلاقی بهمن(امیر جعفری) و ورود به مباحث مربوط به دین مسیحیت جایگزین آن می‌شود. این پراکنده‌گویی و جزیره‌ای بودن موضوعات به مسئله هم‌جنس‌گرایی هم کشیده می‌شود و در آنجا هم ورود به مسئله تنها برای خنداندن مضاعف بیننده است.

بد نیست یادآور شویم که سال‌های سال ورود طنزپردازان به حوزه‌های دینی، امری پر ریسک و پر دردسر بود. اما چند سالی است که از آن سوی بام افتاده‌ایم و آثاری را در سینمای کشور شاهدیم که به حوزه‌ی موضوعات اخلاقی و دینی مستقیم و غیرمستقیم حمله ور می‌شوند.آن چه که در اکسیدان رخ می‌دهد تنها استفاده از موقعیت های طنز موجود در موضوعات دینی و یا دگرباش های جنسی نیست؛ بلکه ادبیات سخیف به‌کار گرفته‌شده، رفتارهای زشت و رذیلانه‌ی بهمن و بی‌احترامی به ادیان است که در قالب موضوع مهاجرت در دل قصه پرورانده شده است.

متأسفانه در اکسیدان شاهد دیدن فیلمی در جامعه‌ی اسلامی ایران هستیم که توهین و به استهزا گرفتن یک دین الهی آن‌قدر تکرار می‌شود؛ که اثر ثانویه‌ای در پی دارد و آن نفرت از شخصیت بهمن است. اگرچه که رذالت های اخلاقی یک شخصیت را نمی‌شود به یک دین و یا جامعه تعمیم داد و در فیلم بهمن را در حال نماز خواندن و یا مناسک دین اسلام نمی بینیم؛ اما با توجه به تکه کلامها و حرفهایی که به زبان می آورد قطعاً می توان او را یک مسلمان زاده دانست. حالا اگر شخصیت بهمن با آن نگاه کثیف به زنان و ادبیات سخیف را با رفتار متین و انسانی  مسیحیان حاضر در فیلم مقایسه کنیم به چه نتیجه ای خواهیم رسید؟ اگرچه که نباید توقع رفتاری مناسب از یک قاچاقچی انسان را داشته باشیم(بهمن) اما فارغ از شخصیت مثبت شقایق دهقان، ما اجتماع جالبی را در مقابل مسیحیان نمی بینیم.

اگر به شخصیت روحانی که به نوعی نقطه‌ی مقابل کشیش محسوب می‌شود نگاهی داشته باشیم، پیام های جالبی را دریافت می کنیم. این روحانی در مواجهه با کشیش قلابی(اصلان) و مسیحی طالب اسلام، مدهوش شخصیت آنها می‌شود، از کشیش می‌خواهد تا در مسجد به منبر برود و از سوی دیگر فرصت را مغتنم شمرده و مصرانه و با سماجت خاصی در فکر تلاش برای گرویدن آنها به دین اسلام است! در نوع رفتار او تفاوت‌های متعددی نسبت به کشیش وجود دارد که قابل‌تأمل است. اگر کشیش در برابر دزدی بهمن انسانیت به خرج می‌دهد و بامتانت او را آزاد می‌گذارد و به آنها برای اخذ ویزا کمک می کند؛ در مقابل روحانی دست آنها را همانند یک بازداشتی می‌گیرد و با زور به داخل مسجد می‌برد! جذب کردن این کجا و آن کجا!در پاره‌ای از اوقات بی‌احترامی‌ها به مسیحیان، مراسم دینی آنها و بی‌ادبی به اشخاص مسیحی آن‌قدر زیاد و زشت است، که انتظار اعتراض افراد عادی و مسئولان این اقلیت مذهبی نسبت به فیلم را باید حق آنان بدانیم. البته همان طور که در آثار سینمایی و تلویزیونی کشورهای غربی دیده‌ایم، شوخی با مقدسات در ادیان دیگر به‌ویژه مسیحیت به‌مانند اسلام اتفاقی قبیح و یا امری مجرمانه محسوب نمی‌شود و شاید واکنش نشان ندادن این عزیزان براساس نوع متفاوت نگاه آنها در مورد شوخی با مقدسات است.اما نکته‌ی اکسیدان آنجاست که بی احترامی های مذکور اگرچه که در ظاهر و در طول فیلم به صورت مستقیم متوجه مسیحیان است؛ اما وقتی برآیند بی‌احترامی ها را می نگیریم، شاهد بازگشتن آن به شخص گوینده یعنی بهمن هستیم. زمانی که فرد هتاک جواب نشنود و مقابله به مثل از فرد مقابل نبیند، بدترین جواب را با همان صبوری و سکوت دریافت کرده است. شاید شما در طول فیلم به متلک های رکیک و رفتارهای زشت نسبت به مسیحیان بخندید، اما صبوری و سعه ی صدر مسیحیان موجب می شود تا آنها را بدرستی محترم بشمارید و در مقابل، خوار و خفیف شدن بهمن را به وضوح ببینید.

تنها نهادی که در مقابل این فیلم ایستاده و به مخالفت صریح با آن پرداخته سازمان حوزه هنری است که از اکران آن در سینما های زیرمجموعه‌ی خود خودداری کرده است. اما تا الآن اکسیدان نزدیک به یک و نیم میلیارد تومان فروش داشته، و هیچ مخالفت و اعتراض جدی نسبت به آن صورت نگرفته است.
 
متأسفانه چند سالی است که بازار این‌گونه فیلم‌ها در سینمای کشور بسیار داغ است. طرفداران چنین فیلم‌هایی دائماً با توجیه نیاز به شاد زیستن! به مقابله با منتقدان، اعم از مغرض و منصف می‌پردازند. بی‌سلیقگی و سیاست های سطحی مدیران فرهنگی کشور در ادوار مختلف زمینه‌ساز شرایط موجود بوده و هست. در این شرایط نه تنها فیلم‌های بی‌ارزش کم فروغ نیستند؛ بلکه جزو رکوردداران فروش سینمای کشور هستند. در شرایط فعلی شاهد بلعیده شدن اخلاق و هنر توسط اژدهای خوش خط و خالی هستیم که آتش دهانش اوراق فیلم‌نامه‌های با مفهوم و نگاتیو فیلم‌های مفرح اما ارزشمند را می‌سوزاند.

 این روند تا آنجا به‌پیش رفته که یک فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده باسابقه‌ی فیلم‌ها و قصه‌هایی با مضامین عموماً ارزشی دست به ساخت چنین فیلمی بزنند. حامد محمدی نویسنده‌ی فیلم‌نامه‌ی فیلمی چون طلا و مس، اکسیدان را نوشته و بسازد و در مقام تهیه‌کننده نام پدر خود منوچهر محمدی را ببیند.

این اتفاقات زنگ خطرهایی برای سینمای کشور هستند که باید آنها را جدی گرفت.

برای همین از وزیر محترم ارشاد آقای دکتر صالحی میخواهم هر چه زودتر این فیلم را (البته بدون خانواده) ببینند.
 
 
 
کلمات کلیدی : علی نبوی+ فیلم اکسیدان+منوچهر محمدی+حامد محمدی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۷:۴۹:۴۷
هرکسی با مبانی و منابع مختلف دین اسلام و مهم تر از همه قرآن آشنا باشه میدونه که هر گونه به شوخی گرفتن مفاهیم دینی با شدت و غلظت زیادی نهی شده ، علت اصلی اون هم نه خود اون امر جزیی دینی هست بلکه این هست که هر کسی در امور دینی پا به وادی شوخی با دین بذاره به سرعت ابهت و مقام قدسی دین براش کم رنگ و بی اثر میشه در حالی که ضرورت دینداری ادب حضور در برابر عظمت امر قدسی در مراتب مختلف از شریعیات کوچک تا امور بزرگ دین اون ، این جاست که در آیه های مکرر این نوع ورود به دین یه نگاه به مومنین مورد مذمت قرار گرفته

(این رو باید گفت که اندیشیدن در دین و پذیرفتن دین با ادله عقلایی کاملا ممدوح هست و ذم شدید در شوخی امر دین هرگز مانع از اندیشه کردن در امر دینی نیست) (4462635) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۱:۳۳:۲۱
مصادیق توسط چه کسی و کجا باید تشخیص داده شوند؟

گاهی اوقات انسان احساس میکند دستگاه‌های مرکزی فکر و فرهنگ و سیاست و مانند اینها دچار اختلالند، دچار تعطیلند؛ واقعاً آدم گاهی اوقات احساس میکند. حالا مثلاً فرض بفرمایید این‌همه ما مسئله‌ی فرهنگی در کشور داریم، مسائل مهم که شاید من بتوانم ده مسئله‌ی اصلیِ فرهنگی را بشمارم که اینها دچار مشکل است؛ فرض کنید مسئله‌ی سینما، یک مسئله‌ی مهم است، [یعنی] مسئله‌ی فرهنگی مهمّی است که سینمای کشور چه جوری اداره میشود، از کجا پشتیبانی میشود -حالا پشتیبانی خارجی هم پیدا میکنند برای فیلم‌ها- اداره‌ی هنر کشور و سینما که چیز کوچکی نیست؛ مثلاً فرض کنید ده مسئله‌ی این‌جوری میشود پیدا کرد، [امّا] ناگهان می‌بینید مثلاً فرض کنید اینکه فلان آهنگ قبل از افطار پخش بشود یا نشود، میشود مسئله‌ی اصلی؛ نامه‌نگاری میکنند!(۱۰) پیدا است که این دستگاه اختلال پیدا کرده که مسئله‌ی اصلی را از مسئله‌ی فرعی تشخیص نمیدهد و یک مسئله‌ی اصلاً بی‌اعتبارِ بی‌اهمّیّت فرعی را به‌عنوان یک مسئله‌ی اصلی، درشت میکنند. وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا جای همان آتش‌به‌اختیاری است که عرض کردم.(۱۱)

۱۳۹۶/۰۳/۱۷
بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=36775 (4463705) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۸:۱۸:۴۵
باید اجازه تاسیس صدا و سیمای آزاد داده شود . تا تهیه کنندگان و خبرنگاران و احزاب و مردمی که وابسته به حاکمیت نیستند بتوانند صدای خودشان را داشته باشند (4464901) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۷:۵۲:۴۵
چه مشکلی دارد بعضی فکر میکنند نباید با هر چیزی شوخی کرد به نظر من عیب که ندارد خوب هم است فکر ها کمی باز تر خواهد شد (4462644) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۳۲:۱۷
ولی بخدا قسم اگر نزدیک شوخی با هیات دولت و رییس جمهور و مسوولان بشید دیگه همه اش اشکال داره ولی اگر بخواهید با اعتقادات و ادیان و ارزش های یک عده در جامعه شوخی کنید اصلا اشکال نداره!!!!!!!!!! (4464064) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۷:۵۷:۲۴
هر کی بخواد فیلمی بسازد که توش توهین باشه نقشش رو به امیر جعفری میدن (4462659) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۷:۵۷:۴۸
سینمای پاستوریزه فقط به درد ارشیو جام جم می خورد ؟ لطفا اینقدر به مخاطب توهین نکنید ؟ مخاطب خودش می تواند خیلی چیزها را بهتر از شما تشخیص دهد ؟ (4462660) (alef-6)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۶:۲۴:۱۱
سلام
واقعا موندم تو این تفکر. توهین را باید آزاد گذاشت؟ سیاه نمایی و دروغ را باید آزاد گذاشت؟
موفق باشید. (4463245) (alef-6)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۱۳:۵۴
نظر جنابعالی نسبت به این موضوع چیه که کلا برای همه همین طور باشه، مثلا دولت دست پزشک ها و هر کسی که ادعای پزشکی میکنه رو باز بذاره تا هر کس که فکر میکنه که پزشکی بلده مطب بزنه و مردم رو هم درمان کنه، حتی پزشکای واقعی هم دستشون باز باشه تا هر چقدر دلشون خواست پول بگیرند. حتما نظر شما مثبته، چون مردم خودشون قطعا میتونن تشخیص بدن! و الان هم لابد به شعورشون توهین شده که بالاخره مثلا یه نظارتی هست روی جامعه پزشکی! (4463436) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۱۲:۵۲
چه ربطی داشت؟ شما یا توان تحلیل ندارید یا اینکه خودتان را به کوچه علی چپ زده اید. (4464039) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۴۷:۰۴
به خدا فیلمهای خارجی تلویزیون رو اعصابه. دارن توی یه اتاق با هم حرف میزنن یهو میبینی وسط مسابقه دویدن هستند! ظنز های خارجی رو هم که حفظ شدیم، خندوانه هم که تماما" سانسور میشه و شما از 8 دقیقه اجرای طرف فقط 4 دقیقه رو میبینی، اونهم بدون ارتباط محتوا و منقطع! فقط میمونه سینما و فیلمهای ظنزش که این رو هم مثل اینکه میخوان یه حالی بهش بدن! (4463479) (alef-6)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۴:۳۴:۰۸
هیچ عاقلی اجازه نمی دهد مثلا مواد مخدر آزاد باشه و نوجوانها خودشون به نتیجه برسند.
ضمنا اگر مردم خودشون همه چیز را می توانستند تشخیص دهند نباید خداوند حکیم پیامبران را مبعوث می کرد. (4464066) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۰:۳۵:۵۳
خب شما تشخیص دادین که اکسیدان در حد مواد مخدره ... احیانا چه کاره این (4464713) (alef-3)
 
1201
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۸:۰۶:۴۸
شما خودتون پاسخ خودتون رو دادید، فقط یک ارگان دولتی اعتراض کرده:
"تنها نهادی که در مقابل این فیلم ایستاده و به مخالفت صریح با آن پرداخته سازمان حوزه هنری است که از اکران آن در سینما های زیرمجموعه‌ی خود خودداری کرده است. اما تا الآن اکسیدان نزدیک به یک و نیم میلیارد تومان فروش داشته، و هیچ مخالفت و اعتراض جدی نسبت به آن صورت نگرفته است."
این اعتراض هم بخاطر مردمه چه هموطنان مسیحی چه مسلمان و ...
اونها هم که لاعتراضی در این مملکت آزاد نکردند پس بذارید کارها به دلخواه و رای مردم پیش بره شما کاسه داغتر از آش نباش، لطفا
این یادداشت هم منشر کنید، لطفا (4462679) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۸:۱۱:۴۸
باید در مورد بخش ممیزی وزارت ارشاد که مجوز می دن یه تجدید نظری بشه چون این مجوزهایی که از وزارت ارشاد میاد بیرون تو هالیود هم نمی دن! (4462688) (alef-6)
 
Li
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۸:۳۰:۴۵
سالهاست ما چنین حرف های انتقادی و سلبی را می زنیم تاکنون چه نتیجه ای گرفته ایم؟
من هم قبول دارم که این فیلم ها یک ریال ارزش ندارند. اما بهتر نیست به جای این همه انتقاد کردن بیرون از گود چند تا فیلم با معبارهای موردنظرتون بسازید که بقیه هم الگو بگیرند؟ (4462713) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۸:۴۵:۳۸
من فیلم رو دیدم به نظرم خیلی هم خوب بود. مشکلی هم نداره با خانواده ببینن.
شما به سر به کوچه و خیابان بزنید تا ببینید بچه الو دبستانی چه حرف هایی که نمی زنه.
بهد فکر کردید اگه فیلمی بسازید که همه چی رو توش غیر از انچه هست نشون بدید فروش میره؟ مردم می پسندن؟ (4462733) (alef-6)
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۸:۵۸:۱۰
حالا چرا پیشنهاد کردید بدون خانواده فیلم ببیند. مثلا با همسرشان تشریف ببرند چه اتفاقی میافتد؟؟!!
کمی انصاف هم چیز خوبی است. (4462761) (alef-6)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۱:۳۳:۴۳
"برای همین از وزیر محترم ارشاد آقای دکتر صالحی میخواهم هر چه زودتر این فیلم را (البته بدون خانواده) ببینند."

خودشون هر چی رو بخوان می بینن و می خونن و گوش می دن بعد به مردم می گن اوفه جیزه. نزدیک نشین. گذشت اون زمون. الان سال 2017 است ولی برای بعضی ها سال 1396! (4463164) (alef-6)
 
مومن باانصاف
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۹:۱۴:۴۸
ساخت این فیلم شمایی از کل جامعه ماست. جامعه ای ک به حال خود رها شده و هیچ نظارتی بر هیچ عملکردی وجود ندارد.... (4462778) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۹:۱۹:۴۵
اینها همه بازار گرمی برای فروش بیشتر این فیلم است!!! خود من که اهل سینما نیستم کنجکاو شدم که این فیلم را ببینم. (4462787) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۹:۳۰:۵۳
حتی نمایش یک فیلم دلیل بر تائید مطلق آن نیست و شخصیت های فیلم قابل تعمیم به کل جامعه نیست (4462795) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۹:۳۷:۲۵
الان این تو ذهن بعضیا میادش:
بابا ولمون کن. رای به ... دادیم که آزاد باشیم و هر کاری دلمون خواست انجام بدیم و هر فیلمی دلمون کشید ببینیم.
بعد میان اینجا می نویسن: ما اکثریتیم و شما باید به رای ما احترام بذاری. ما اینجوری می خوایم پس .... (4462808) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۹:۴۰:۵۹
شما اصولا طرفدار سانسور و قیچی هستید و ظاهرا طرفدار این هستید که هردیالوگی در هر فیلم و هر کلمه در هر کتابی ابتدا باید از چشم ممیزی رد شود و صد البته این را هم می پذیرم که انتقاد حق هر کسی است (4462813) (alef-6)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۲۲:۳۳
شما هم اصولا طرفدار ابتذال و فحشا هستیدو ظاهرا طرفدار این هستید که که هر دیالوگ مبتذلی در هر فیلم و هر کلمه رکیک در هر کتاب باید با وقاحت تمام منتشر شود؟(از حق انتقادم استفاده کردم) (4463550) (alef-6)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۳۰:۳۶
در این کشور تفکر غار نشینی دیگر جایگاهی ندارد مردم به خدا از خیلی چیز ها رد شدن این که یک صدم ان هم نمیشود (4463829) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۴۵:۵۰
من از اون اکثریتم اما آنچه به من نسبت دادی را نمی زنم من می گم در سلسله قیلمهای اخراجی ها هم خیلی ارزش ها به تمسخر گرفته شد اما چرا شما صدایتان در نیامد ؟! (4463866) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۵۲:۱۲
چرا صدامون در نیومد؟!
من خودم از کسایی بودم که حالم بد شد از این نوع فیلما.
به خدا داریم به نسلمون ظلم میکنیم خودمون غافلیم.

کاش یه نفر دلسوز پیدا میشد. (4464471) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۹:۵۴:۵۱
اینجا مملکت امام زمانه...
واقعا رومون میشه این چیزا رو به خورد شیعه ی امام بدیم؟!
جواب ایشونو میتونیم بدیم؟

من خودم چند روز پیش به اصرار دوستی رفتم نهنگ عنبرو دیدم، واقعا خوب نبود.
چرا داریم حساست نسبت به عنوان خانواده رو از بین میبریم؟ (4464476) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۰:۰۱:۰۹
متاسفانه سطحی نگری و شاد شدن و خوش بودن به هر قیمتی حتی به قیمت از دست رفتن کشور تبدیل به خواسته بخشی از مردم شده که اتفاقا بیشتر خطاها و قانون شکنیها و قبح شکنیها مخصوص همین بخش از جامعه میباشد (4462833) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۰:۰۱:۲۹
میخواهند از مقدسات قداست زدایی کنند از مقدسات مسیحیت و همه ادیان و به جای ان هتاکی و بی ادبی و بی احترامی را بنشانند (4462834) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۰:۰۹:۰۴
چرا هیچکس به داد فرهنگ مظلوم این کشور نمیرسه؟ در همه حوزه های فرهنگی در مرض فاجعه هستیم. سینمای ما طوری شده که با خانواده اصلا نمیشه فیلمی تماشا کرد و بی خانواده هم تا آخر فیلم از بی حیایی و بی شرمی بازیگران غرق خجالت میشیم.

واقعا فرهنگ ما به انحطاط کامل نزدیک شده. طوری شده که حتی تفرجگاه ها و طبیعت اطراف تهران نمیشه رفت. طوری شده که دختران و زنان در درکه و جاهای دیگه رسما نیمه برهنه برای گردش میان! هیچ پلیس و بسیج و نهادی هم نیست که حداقل تذکر بده. اگر من شهروند هم تذکر بدم چون قانون از من حمایت نمیکنه مورد هجمه و تهدید جماعت بی حیا قرار میگیرم.

واقعا فردای قیامت چه جوابی داریم برای سستی در برپایی دین خدا. (4462842) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۸:۲۹:۳۹
اون زمانی که تو دهه 60 تو همین دربند و درکه جلوی مردم رو می گرفتن تا ببینن تو " واکمن " چی دارن گوش می دن، شما دوست عزیز کجا بودین ؟ بابت تند روی های اون موقع نیاز نیست به خدا روز قیامت پاسخ بدین ؟ (4463371) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۰:۴۶:۳۱
ایا اخوندها وکشیشها اسلام ومسحیت هستند؟ (4462880) (alef-6)
 
محمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۲:۵۸:۳۸
خیر اسلام و مسیحیت نیستند ولی روحانیت در هر دبنی فی الجمله روحانیت نمانگر آموزه های آن دین است. البته اگر روحانی اشتباه کند دین اشتباه نکرده ولی اثر تبلیغی متفی دارد (4463200) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۶:۱۶:۰۶
اگر میخواهید اسلام را بشناسید اسلام را از مسلمونها جدا کنید، سخنی از بزرگان،،،، یعنی انقدر اوضاع رفتاری خرابه که به اسلام اسیب میزنه، حال بقیه ادیان هم همینطوره (4463240) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۰:۵۶:۴۹
خوب بود اصلا هم بي احترامي نبود يكم خنديديم. باز شروع كردين (4462892) (alef-6)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۱:۱۱:۱۸
همه چیز از نظر شما گناهه خجالت بکشید (4462906) (alef-6)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۱:۱۸:۰۲
بجای یک نقد درست و حسابی از یک فیلم بد مسائلی را مطرح میکنید که مردم را بیشتر تشویق به دیدن این فیلم میکنید . (4462916) (alef-6)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۱:۲۱:۴۷
با این تبلیغات شما فعلا این فیلم بازاری بدون سناریو را تبدیل به پر فروش ترین فیلم کرده اید . سینما ها سئانس نیمه شب را هم اضافه کرده اند . (4462921) (alef-6)
 
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۲:۰۹:۰۹
حوزه هنری شد خوب این وسط با اون فیلم های بی ارزش و رو اعصابش!!!!!!! (4462984) (alef-6)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۲:۱۵:۰۷
فیلم بسیار هم عالی بود... (4462991) (alef-6)
 
مازیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۲:۲۱:۳۹
این طنز تلخه که محدودیتهای این کشور رو نشون میده که جوونهاش رو به این روز انداخته (4462995) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۶:۱۳:۲۹
اصلا این صحبتهای نویسنده قابل اطمینان نیست باید خودت بری ببینی چقدر حرف ایشون صحت داره که اینجوری انتقاد میکنه (4463239) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۲:۴۳:۰۳
مشخص نشد نویسنده نگران اسلام هست یا هموطنان ارمنی.

ولی خوب است فیلم های ایران هم مانند همه کشورها با موازین فرهنگی ایران رده بندی شوند. من پدر - چجوری بفهمم که ایا این فیلم مناسب است که با خانواده برم یا نه؟
یا باید کلا دور سینما رفتن خط بکشم، یه همه فیلمها را قبلا تنهایی بروم! (4463007) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۳:۰۱:۳۴
دولت در کشور نهضت ولنگاری فرهنگی به راه انداخته (4463046) (alef-6)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۳:۰۹:۰۸
همین مقاله یک نوع تبلیغ برای این فیلم است و باعث میشود عده ای از روی کنجکاوی فیلم را تماشا کنند. (4463052) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۲۳:۵۲:۱۸
بلای که کشیشها در قرون وسطا و خاخامها و مفتی های وهابی با فتوا و دستورات دینی سر مردم در آوردن رو به یاد بیاورین.
حالا یخورده هم بخندیم به این ها چی میشه؟
قضیه پیامبران الهی جداست. (4463088) (alef-6)
 
امید
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۱:۱۶:۱۱
من این فیلم رو ندیدم،اما اگه به قول شما به مسیحی ها توهین شده و باید جلوی پخشش رو گرفت،باید بگم که خدای زنده نیاز به وکیل مدافع نداره. (4463152) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۶:۱۷:۲۶
خدا نیازی به وکیل نداره این ماییم که نیاز داریم دین خدا رو یاری کنیم تا از سنت یاری خدا در زندگی استفاده کنیم
ان تنصروا الله ینصرکم (اگر خدا را یاری کنید-خدا- شما را یاری می کند) (4463241) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۱:۴۹:۱۱
از فیلم حمایت می کنیم جوک نگید (4463172) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۲:۴۵:۲۱
متاسفانه الان بیشتر فیلمهایی بیشتر میفروشند که باعث سرخوشی انی مخاطب بشن .گشت دو وپنجاه کیلو البالو بالای ده میلیارد میفروشند اما از نظر محتوا درسطحی ترین حد قرار دارند اما درمقابل فیلمهای پرمحتوایی چون ماجرای نیمروز و ایستاده درغبار با استقبال مخاطب روبرونمیشن چون مخاطب دوست نداره فکر کنه دوست نداره راجع به گذشته کشورش بدونه .وکلا نسل جدید و جامعه به قول خودمان مدرن امروزی سطحی نگر تن پرور و خودخواه هست که تنها زمان حال و شادی کنونیش مهمه. (4463193) (alef-6)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۵:۳۳:۰۷
با همین طرز فکر محدوده که تو خیلی جاها وا داوید. آدمها نماینده هیچ تفکری نیستند وگرنه داعش الان نماینده اسلام میبود. (4463231) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۷:۵۳:۳۰
نگاه نویسنده مطلب سطحی و ایدئولوژی زده است .همه اثر را فقط از زاویه تقابل می بیند ، تقابل اسلام و مسیحیت ، کشیش و روحانی ، دین و بی دینی ... . تازه فکر میکند در این تقابل ها هم کفه سنگین تر باید برای آنچه وی دوست دارد باشد حتی اگر واقعیت نداشته باشد. (4463323) (alef-6)
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۸:۱۰:۴۹
باید ریشه ساخت اینگونه فیلمها را یافت.چرا اینگونه فیلمها جزء فیلمهای پرفروش میشوند؟مانند مارمولک - گشت ارشاد-رسوائی و..... (4463346) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۸:۲۰:۳۱
چرا هر جا حرف از ازادی میشه پشتش توهین میاد
چرا یه فیلمساز فقط باید با توهین شرایط جامعه را نشون بده
چرا فقط طنز سخیف و شوخی های توهین آمیز راه انتقاد شده
چرا حال و روز جامعه ما پر شده از توهین به اصطلاح منتقدان
چرا حرف نویسنده بالا زبان مردم نیست ولی نوشته شما کامنت نویسان حرف مردم است
کاش یه فیلمی هم با همین مضمون برای شما کامنت نویسان همیشه منتقد ساخته می شد (4463365) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۸:۳۶:۲۲
چرا هیچ کس به اصل موضوع فیلم که امکان گرفتن ویزای اروپاست اشاره ای نمی کنه؟؟!! پس این پاسپورت ایرانی کی قراره ارزش پیدا کنه؟؟!! من به همراه همسر و فرزندانم به دیدن فیلم رفتیم و بسیار هم خندیدیم. (4463379) (alef-6)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۱۶:۴۲
واجب شد فیلمو ببینم (4463442) (alef-6)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۳۹:۴۹
هشت سال دولت قبل رو یادتون نیست ؟ آن فیلمهای به اصطلاح طنز مزخرفی که حال هربیننده ای رو بهم میزد چگونه درسینماهاجولان میدادند. چرا از اخراجیها ناراحت نشدید که آنطور بچه های جبهه وجنگ رو به باد تمسخر گرفت؟ نخیر آقایان شما هیچگاه از توهین وبی اخلاقی ناراحت نمی شوید بلکه بستگی به موقعیتش اظهار نظر میکنید (4463473) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۵۷:۵۷
بعضیا هر چیزی رو که برخلاف دین ببینن به بهانه ی آزادی ازش حمایت می کنن.اصلا هم براشون مهم نیست که چه هتک حرمتهایی صورت گرفته.!!! (4463500) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۵۸:۴۶
میخواهید فیلم بسازند همش بگن
همه چی ارومه .............. (4463501) (alef-6)
 
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۰:۲۴:۳۵
میدونید چرا در سوریه و عراق شکم مادر رو سفره میکنن و جنین اون رو سر میبرند چون عده ای بر روی اعتقادات اغلب نادرستشان به همین ترتیب رژه رفته عزیزان با تعصب بیجا با تیپ روشنفکرانه به موضوع نگاه نکنید منطقی نگاه کنید همین فیلمها منشا بروز اختلافات قومی و مذهبی میشود و در نهایت بریده شدن حنجر نوزاد رو به دنبال داره شما بیژن ابراهیمی رو میشناسید ایشون رو فقط به دلیل مسلمان بودن در یکی از شهرهای انگلیس در غرب وحشی زنده زنده سوزاندند و ... پس بهتره با ادیان و مذاهب بازی نکنیم که بسیار خطرناک است (4463555) (alef-6)
 
فربد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۳۷:۴۷
بله باید در برابر تعصب خانمان سوز صرفا ساکت شد چون خیلی ترسو و بدبخت هستیم الان با این منطق کلا باید از حرف زدن هم دست کشید چون امکان داره یکی رو عصبانی میکنه (4463842) (alef-6)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۱۶:۲۳
والا ماکه فیلمو دیدیم بیشتر از اینکه از فیلم بخندیم از خنده ملت توسینما خندیدیم از ته قلب میخندیدن (4463800) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۲۹:۵۱
به نظرم به جای اینکه برای مجوز دادن به فیلمها توی ارشاد تصمیم گیری بشه عده ای از معتمدین اهالی سینما مسئول باشن بهتره. اینجوری سیاست های دولت تاثیری در مجوز نداره و ضمنا خود آقایون حرمت کسب و کارشون را بهترنگه می دارن. (4463827) (alef-6)
 
شعیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۲:۴۲:۱۷
شوخی زشت با دین مسیحی و مسیحیان کاری بسیار زشت است اما این کار به نوعی تست جامعه اسلامی هم هست که اگر اعتراض نکرد و بلکه خوشحال هم شد در فیلم های بعدی با مقدسات اسلامی هم همین کار بکند. در صورت اعتراض نکردن مردم و علما به این فیلم فرصت اعتراض آنان به فیلم های دارای شوخی و استهزا با مقدسات مسلمانان کمتر می شود. (4463859) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۳:۳۳:۵۱
اوّل به سراغِ مسیحی ها رفتند

من مسیحی نبودم، اعتراضی نکردم.

پس از آن به کردها توهین کردند

من کرد نبودم و اعتراضی نکردم.

آن‌گاه به ترکها فحاشی کردند

من ترک نبودم، اعتراض نکردم.

سپس نوبت به مشهدی ها رسید

مشهدی نبودم، بنابراین اعتراضی نکردم.

سرانجام به سراغِ من آمدند

هر چه فریاد زدم کسی نمانده بود که اعتراضی کند…


اقتباس از برتولت برشت (4463968) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۳:۳۸:۱۸
سینما اگر تلویزیون شود کسی سینما هم نمیرود (4463980) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۲۰:۰۴:۳۷
یعنی اعتقاد داری اگه چیزی غلط بود به خاطر استقبال باید همچنان غلط بمونه.

دوست من، باور کن این فکر خیلی خطرناکه.

من میفهمم باید سینما بازتر باشه اما میشه بدون اثرهای نامناسب هم فیلم ساخت.

ماجرای نیمروز- ایستاده در غبار- ابدو یک روز و ....

میشه در قواره های سینمای ایران فیلم ساخت فقط باید درست عمل بشه نه اینکه به هر قیمتی... (4464489) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۵:۵۸:۲۴
بازار تصميم ميگيره فيلم خوبه يا نه
نهش ما با اين جور يك طرفه به قاضي رفتنتون (4464178) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۶:۵۸:۵۴
من نظرم اینه ک با برجامم شوخی کنیم ببینم چه اتفاقی میوفته...شاید کسی بهش برخورد (4464248) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۰:۴۸:۰۲
نه که مثلا شوخی می کنین ... رییس جمهور ما تو قدرته ولی ماییم که نمی تونیم از خیلی فسادا انتقاد کنیم ... انتقادی که بخواد یه طرفه باشه نباشه بهتره ... پس حق نداری در مورد برجام چیزی بگی (4464728) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۱۷:۰۶:۲۱
اگر فيلمي بد است مردم استقبال نمي كنند شما جوش خودتون پاي مردم ننويس ! اين ملت همان ملت فهيمي است كه در بدترين شرايط در صحنه بودند و هستند ولي ظاهرا اين روزها زياد دلچسب شما نيستند (4464253) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۰:۳۱:۵۲
یکی از بهترین فیلما مارمولک بود به مذاق روحانیون و اصولگراها خوش نیومد ... من توصیه می کنم اصلا سینما نرین چون سینما نمونه ای از فرهنگ غربه (4464707) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۰:۳۴:۰۷
ناف اصولگرایی رو با سانسور بریدن اگه میخواستیم سینما هم مثل تلویزیون باشه به رییس رای میدادیم (4464712) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۱:۵۵:۲۲
به نظر من نویسنده مقاله اصلا در جامعه نیست سالی یکبار له سینما می رود (4464776) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۸:۰۸:۱۳
این تفکر تفکری است که مملکت را به قهقرا برده است. شما سانسورچی اعظم اید. (4464888) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۹:۵۳:۳۲
به نظر ميرسه خيلي از كسايي كه كامنت دادن اصلا فيلم رو نديدن. يكي از خصوصيات بارز ما ايرانيها اينه كه بدون اينكه راجع به موضوعي اطلاع داشتته باشيم راجع بهش نظر ميديم. منهم فيلم رو نديدم و نظرم رو به بعد از ديدن فيلم موكول ميكنم. لطفا قبل از نظر دادن مشخص كنيد فيلم رو ديديد يا نه (4464996) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۵:۵۱:۳۰
فیلم عالی بود دمتون گرم از تبلیغتون (4467222) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.