توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479563
بروکینگز: قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیاد دلاری ترامپ با سعودی‌ها «خبر جعلی» است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۴
یک اندیشکده آمریکایی نوشت قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری ترامپ با سعودی‌ها دروغ است و هیچ قراردادی بین آمریکا و عربستان نهایی نشده است.

به گزارش تسنیم، اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» در گزارشی نوشت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در حالی ماه گذشته به عربستان سعودی رفت و دولت او از معامله تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری با ریاض خبر داد که تنها مشکلی که وجود دارد این است که چنین قراردادی وجود ندارد و این اخبار ساختگی است.

بر اساس این گزارش، صحبت های انجام شده با مسئولان دفاعی و کنگره آمریکا حاکی از آن است که هیچ قرارداد 110 میلیارد دلاری وجود ندارد و در عوض، تعدادی تفاهم نامه در این زمینه وجود دارد و نه قرارداد و تاکنون سنا در جریان هیچ قراردادی تسلیحاتی بین آمریکا و عربستان قرار نگرفته است.

آژانس همکاری امنیتی دفاعی که شاخه فروش تسلیحاتی پنتاگون محسوب می شود، به این نوع تفاهم نامه ها «فروش های در نظر گرفته شده»  می گوید. بر اساس این گزارش، تمام قراردادهای تسلیحاتی که آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون تاکنون در جریان آنها قرار گرفته است، از دوران ریاست «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا شروع شده اند و موارد جدیدی نیستند.

بروکینگز نوشت که یکی از مثال های فروش های در نظر گرفته شده، پیشنهاد فروش چهار ناوچه جنگی به نیروی دریایی عربستان سعودی است که این پیشنهاد اولین بار توسط وزارت امور خارجه آمریکا در سال 2015 میلادی گزارش شد اما هیچ قراردادی در پی آن بین واشنگتن و ریاض به امضا نرسید.

علاوه بر این، عربستان سعودی سال هاست که برای داشتن سیستم دفاع ضد موشکی «تاد» آمریکا که اخیرا در کره جنوبی به کار گرفته شده است ابراز تمایل کرده اما هیچ قراردادی بین دو کشور آمریکا و عربستان در این زمینه نهایی نشده است. این اندیشکده آمریکایی نوشت که آنچه دولت ترامپ و ریاض درباره قرارداد تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری گفته اند، یک بسته تسلیحاتی خیالی از فهرست دلخواه عربستان از قراردادهای احتمالی با آمریکا است که در قالب قرارداد به تصویر کشیده شده است.

علاوه بر این، بعید است که با توجه به کاهش بهای نفت و جنگ دو ساله ریاض در یمن، سعودی ها بتوانند بودجه ای معادل 110 میلیارد دلار برای یک قرارداد پرداخت کنند.

دولت اوباما در طول 8 سال تسلیحاتی به ارزش 112 میلیارد دلار به عربستان فروخت که بیشتر این فروش های تسلیحاتی در قالب یک قرارداد واحد و بزرگ در سال 2012 میلادی با مذاکره «رابرت گیتس» وزیر دفاع وقت آمریکا انجام شد اما سعودی ها از آن زمان تاکنون، به دلیل کاهش بهای نفت در تامین پرداخت های مربوط به این قرارداد با معضل روبرو شده اند.

بروکینگز در پایان گزارش خود نوشت تنها زمانی می توان فهمید که قرارداد تسلیحاتی ترامپ واقعی بوده است که اسرائیل نیز درخواست یک بسته تسلیحاتی برای حفظ برتری نیروهای دفاعی خودش را مطرح کند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۰۶:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۰:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۰:۱۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۲۰:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ ۱۷:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۲ ۱۸:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۲۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۱۷:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ ۱۲:۳۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ ۱۹:۰۲
 
 
کلمات کلیدی : اندیشکده بروکینگز، قرارداد تسلیحاتی ، ترامپ ، عربستان سعودی‌
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.