توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 429964
چاووش‌اوغلو: آنکارا تمایلی به بازگشت دوران جنگ سرد ندارد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اخراج ۳۵ دیپلمات روسی توسط آمریکا تاکید کرد: آنکارا تمایلی به بازگشت به دوران جنگ سرد ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آنادولو، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه طی سخنانی با اشاره به تنش‌های دیپلماتیک اخیر بین روسیه و آمریکا اظهار کرد: این تنش‌ها هیچ نتیجه‌ای جز تشدید مشکلات موجود نخواهد داشت.

چاووش‌اوغلو در آنتالیا و در جمع خبرنگاران خاطر نشان کرد که چنین تنشی میان بازیگران جهانی نه تنها برای این کشور بلکه برای منطقه نیز نتیجه خوبی ندارد.

روابط دیپلماتیک میان این دو قدرت جهانی پس از آنکه ۳۵ دیپلمات روسی از سوی آمریکا در روز پنجشنبه اخراج شدند و به آنها و خانواده‌هایشان برای خروج از کشور ۷۲ ساعت فرصت داده شد به شدت تیره و تار شده است.

چاووش‌اوغلو در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: ما تمایلی به بازگشت به دوران جنگ سرد نداریم و در حال حاضر مشکلات بسیار عمیقی در سراسر جهان وجود دارد و این مشکلات باید از طریق دیپلماتیک حل و فصل شود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین به آتش‌بس سراسری در سوریه با میانجی‌گری روسیه و ترکیه اشاره کرد که از نیمه شب ۳۰ دسامبر در این کشور آغاز شد.

چاووش‌اوغلو در این باره توضیح داد: اجرای آتش‌بس و روند سیاسی برنامه ریزی شده پس از آن هر دو بسیار مهم و پیشرفتی بزرگ محسوب می‌شود.

وی در ادامه از تماس تلفنی روسای جمهور دو کشور روسیه و ترکیه در روز پنجشنبه خبر داد که طی آن درباره نشست آتی آستانه که قرار است در آن نمایندگان دولت سوریه و مخالفان تحت هدایت ترکیه و روسیه گفت‌وگو کنند، صحبت شد.

چاووش‌اوغلو در این باره افزود، وی و همتای روسی‌اش برای برقراری نشست آستانه و هماهنگی‌های آن در تماس هستند. نشست آستانه در قزاقستان بخشی از اقدامات اخیر ترکیه و روسیه برای آغاز روند سیاسی در سوریه است.
 
کلمات کلیدی : چاووش‌اوغلو + روسیه + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.