توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492162
واکاوی ماجرای آتنا اصلانی، دختربچه ۷ ساله ای که در پارس آباد به قتل رسید
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۹
چند روزی است که خبر گم شدن و سپس قتل دلخراش “آتنا” دختر بچه هفت ساله‌ای پارس آباد مغان که به بهانه دیدن پدر از خانه خارج و دیگر به خانه باز نگشت به سوژه داغ محافل رسانه ای و شبکه های اجتماعی جامعه تبدیل شده است. خبر ناخوشایندی که دل هر شنونده ای را به درد آورد و وجدان عمومی جامعه را جریحه دار کرد.

به گزارش شفقنا، ماجرا ازا این قرار است که ۲۹ خرداد ماه مصادف با ۲۴ ماه مبارک رمضان بعد از افطاری، خبری در تلگرام مبنی بر گمشدن دختر بچه ۷ ساله بنام آتنا اصلانی در شهرستان مرزی پارس آباد منتشر شد. پدر آتنا سال‌ها بود که در خیابان پزشکان این شهر دستفروشی می‌کرد و پوشاک می‌فروخت. در این میان دختربچه ۷ ساله‌اش که به گفته اطرافیان دختری باهوش وخوش‌زبان بود، گاهی همراه پدر می‌شد تا به او کمک کند. روز حادثه هم آتنا کنار بساط پدرش بود . آن روز وقتی پدر مشغول گفتگو با مشتری بود، آنجا را ترک کرد و دیگر هرگز بازنگشت. بعد از بررسی های تقریبا یک ماهه. این موضوع مشخص شد که مردی۴۰ ساله که سابقه جرم، و جنایت را نیز داشته  آتنا را به قتل رسانده است.

مطمئنا قتل ” آتنا” اولین پرونده دردناک و تاثر برانگیز جامعه ما نیست و آخرین پرونده نیز نخواهد بود چرا که افکار عمومی هنوز حادثه تلخ قتل “ستایش قریشی” دختر بچه افغانی تبار توسط یک نوجوان ۱۷ ساله را فراموش نکرده است. اما آنچه که مهم و مورد توجه است علل وقوع این نوع آسیب های اجتماعی و شاید رشد روز افزودن آن در جامعه است و نیاز است ریشه یابی منطقی،‌ علمی،‌ بدرو از احساسات توسط کارشناسان حوزه مسایل اجتماعی صورت بگیرد.

ضرورت مراقبت های بعد از مجازات از مجرمین در جامعه

در این رابطه سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری ایران در گفت و گو با شفقنا زندگی در آسیب شناسی قتل آتنا اظهار کرد: این موضوع را از چند زاویه می توان بررسی کرد اول اینکه فردی که مرتکب این قتل شده مسبوق به سابقه بوده است یعنی سابقه ارتکا به جرایم را داشت اما بعد از ارتکاب به جرم و مجازات اولیه او را رها می کنیم یعنی ما مراقبت بعد از مجازات را به درستی انجام نداده ایم.

فرزندان را رها نکنید

وی در ادامه تصریح کرد: نکته دوم در حادثه اخیر ” آتنا” در خصوص نیاز به مراقبت بیشتر از فرزندان و رها نکردن آنها بر می گردد البته منظور من کنترل شدید از آنها نیست اما ما مسئولیت والدینی را باید به خوبی انجام دهیم و نکته سوم موضوع نیاز جنسی قاتل است که البته هنوز این مسئله بسیار باز و بررسی نشده است و ظاهرا در بررسی های قضایی قتل سوم توسط قاتل نیز مشخص شد بالاخره غریزه جنسی غریزه ای نیست که بتوانیم به راحتی آن را سرکوب کنیم.

قتل “آتنا” تکرار حادثه تلخ”ستایش”

وی در ادامه تصریح کرد: نکته بعدی که می شود در این پدیده  اجتماعی بررسی و تحلیل کرد این است که ما هنوز نمی دانیم گذشته فردی که این قتل را مرتکب شد چگونه بوده است. شاید این فرد در زندگی خودش نیز مشکلاتی داشته است چرا که معمولا در این نوع مباحث مطالعه فرد و زندگی شخصی او مهم و کلیدی است. متاسفانه ما چندی پیش موضوعی شبیه به این یعنی قتل ” ستایش قریشی” را داشته ایم و قتل ” آتنا اصلانی” همان تکرار موضوع بود و البته این نوع جنایت‌ها اولین و آخرین نیز نخواهد بود و این اتفاقات مجددا تکرار نیز خواهد شد.

آموزش های پیشگرانه را به فرزندان ارائه بدهید

رییس انجمن مددکاری ایران همچنین تاکید کرد: موضوعی که در این بخش مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اولا باید باید مراقبت ها یا آموزش های پیشگیرانه را به فرزندان و جوانان به موقع ارائه کنیم تا اگر به هر دلیلی در شرایطی قرار گرفتند بدانند چگونه برخورد کنند. در واقع والدین باید از همان کودکی به فرزندان خود آموزش بدهند که با چه کسانی می توانند ارتباط بگیرند و این ارتباط هم چگونه و به چه نحوی باید باشد.

والدین مسایل پیش روی جامعه را به زبان ساده به فرزندان آموزش دهند

به گفته وی،  آموزش های فوق باید از درون خانواده شروع و در طول دوران مدرسه و حتی دانشگاه نیز ادامه داشته باشد و پدر و مادرها برای پیشگیری از بروز آسیب، اطلاعاتی را به فرزندان خود ارائه بدهند و مسائل پیش روی جامعه را با زبان ساده آنها آموزش بدهند. البته شرط این آموزش ها این است که خانواده ها نیز از این آموزش ها آگاهی داشته باشند.

موسوی چلک در ادامه به نقش محیط های آموزش در افزایش آگاهی های افراد بخصوص کودکان خاطر نشان کرد: محیط های آموزشی و محیط های اجتماعی که افراد با این محیط ها ارتباط دارند می توانند با ارائه آموزش های لازم به افرادی که بطور مستقیبم با این مراکز ارتباط دارند نقش مهمی در افزایش آگاهی های کودکان و حتی گروهها سنی بالاتر ایفا کنند.

افراد جامعه باید پرونده اجتماعی داشته باشند

رییس انجمن مددکار ایران  همچنین بر لزوم تشکیل پرونده اجتماعی برای افراد جامعه تاکید کرد و گفت: موضوع بعدی در حادثه فوق توجه به مراقبت پس از انجام جرم است به این معنی که اگر هر فردی به هر دلیلی دچار مشکل، جرم و آسیبی باشد باید روی بازتوانی اجتماعی و روانی آن فرد کار کرد، نمی توان به راحتی از کنار این افراد گذشت چرا که معمولا افرادی که مرتکب چنین جنایت‌هایی می شوند حتما باید از نظر روانشناسی مورد بررسی جدی قرار بگیرند.

موسوی یادآور شد: در کشور ما وقتتی نوزاد به دنیا می آید در همان روزهای اول کارت رشد دریافت می کند و اطلاعاتی توسط متخصصین مرکز بهداشت در نزدیک ترین محل زندگی نوزاد به او داده می شود و در صورت لازم خدماتی نیز به این افراد داده می شود. بنابراین ما نیازمند تشکیل پرونده اجتماعی برای افراد جامعه هستیم که این پرونده باید از همان دوران تولد افراد تشکیل و تا زمان حیات آنها وجود داشته باشد پرونده ای که کمک می کند افراد نیازها و شرایطی که دارند و خدماتی که نیازمند دریافت آن هستند به آنها ارائه شود.

مجرمان را پس از مجازات رها نکنیم

رییس انجمن مددکاری ایران گفت: متاسفانه ما در جامعه افراد مجرم را پس از مجازات رها می کنیم. مثلا افرادی مشابه قاتل ” آتنا” اگر بعد از اینکه دچار مشکل شدند رها نشوند، مورد حمایت و نظارت قرار بگیرند پشتوانه ای در کنار آنها باشد این افراد معمولا بعد از این نوع مداخلات آسیب پذیری و آسیب رسانی به دیگران کمتری دارند متاسفانه ما در این بخش کار نکردیم این همان بیانگر مظلومیت حوزه اجتماعی در کشور است.

وی تاکید کرد:‌البته اینطور نیست که تشکیل پرونده اجتماعی از بروز آسیب ها جلوگیری می کند اما به هر حال کمک خواهد کرد افرادی که در جامعه زندگی می کنند اول اینکه یاد بگیرند  با انجام چه کارهایی و با توجه به چه نکاتی می توانند زندگی بهتری داشته باشند و یا اگر دچار مشکل شدند با دریافت چه خدماتی می توانند آن مرحله را طی کنند و یک زندگی خوب و مستقل را تجربه کند.

نقش موثر نظارت های اجتماعی در کاهش آسیب ها

موسوی همچنین به تاثیر نظارت های اجتماعی مردم به عنوان یکی دیگر از مولفه های تاثیرگذار در کاهش آسیب هایی اخیر اشاره کرد و افزود: متاسفانه مردم جامعه ما به اندازه ای درگیر مشغله های زندگی خود هستند که فراموش کردند نقش نظارت های اجتماعی را ایفا کنند البته منظور این نیست که مردم نقش والدین را انجام بدهند ولی بالاخره ما نمی توانیم نسبت به برخی موضوعات بی تفاوت شویم همین مردمی که بعد از حادثه ” آتنا” این گونه واکنش نشان دادند باید یادبگیرند به وقایع اطراف خود قبل از بروز رویداد حساس باشند و اگر این نظارت ها توسط مردم اتفاق بیفتد از بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی کاسته خواهد شد. شاید این نظارت ها و احساس مسئولیت ها در شهرهای بزرگ به دلیل عدم ارتباطات محلی محور مشکل باشد اما در شهرها و محیطی های کوچک تر می تواند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

والدین از تربیت فرزندان غفلت نکنند

رییس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: نکته بعدی این است که علت بخشی از اتفاقات اخیر “آتنا” یا  آتناها به غفلتی است که باید در خانواده نسبت به تربیت و مراقبت از  فرزندان باشد برمی گردد. به این معنی یعنی والدین نیز باید در خصوص تربیت فرزندان مسئولیت پذیری کامل را داشته باشند ما گاهی مواقع با این تفکر که مرگ مال همسایه است و برای دیگری اتفاق می افتد مقداری نسبت به آنچه که به عنوان یک وظیفه در برابر فرزندان داریم و باید انجام دهیم بی تفاوت می شویم.

در موضوع ” آتنا” احساسی برخورد نشود

به گفته موسوی، احساس تاثر و تالم مردم بعد از بروز حوادثی نظیر ” آتنا” بد نیست اما واکنش هایی که در پی آن دنبال انتقام باشیم درست نیست باید اجازه داد قانون و قانونگذار در خصوص این آسیب ها اظهار نظر کنند اگر چه این احساسات مردم در فضاهای واقعی و مجازی برای جامعه لازم است و ما نیاز به این نوع مهربانی جمعی داریم اما باید اجازه دهیم قانوگذار در این بخش ورود پیدا کنند اگر چه انتظار این است که قانونگذاران نیز با دقت همراه با سرعت در این موضوع وارد شوند و در خصوص فرایند رسیدگی به این موضوعات اطلاع رسانی شفاف داشته باشند. لذا باید از برخوردهای فردی و خشونت آمیز پرهیز شود چرا که اگر قرار باشد مردم جای قانونگذار تصمیم بگیرد آشوب در جامعه ایجاد می شود.
 
کلمات کلیدی : آتنا اصلانی، قاتل آتنا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.