نظر منتشر شده
۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506562
انصاف؛ گم‌شده تعاملات سیاسی
عباس سلیمی نمین، 7 شهریور 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
"انصاف سیاسی" گم‌شده تعاملات، رقابت‌ها و به طور کلی سیاست‌ورزی امروزین ماست؛ البته این بدان معنی نیست که در طیف‌های مختلف شخصیت‌های منصف یافت نمی‌شوند، بلکه باید به تلخی اذعان داشت فضاسازی‌ها و جهت‌دهی‌ها به منازعات و چالش‌ها در کنترل افرادی درآمده که فرصت را از پای‌بندان به مبانی اخلاقی در عرصه سیاست می‌گیرد و آنان را به حاشیه می‌راند.

باید توجه داشت که دو قشر سد راه توسعه‌یافتگی فرهنگی می‌شوند؛ آنان که سراسر همه حسن مجریان و سیاست‌مداران را می‌بینند( متملقان) و آنان که جملگی قبح نیروهای خدوم را بازتاب می‌دهند( سیاه‌نمایان). به عبارت دیگر دوستان نادان یا دوست‌نمایان منفعت‌جو در ستایش‌های غلوآمیز از صاحب‌منصبان موجب دیده نشدن ضعف‌ها می‌شوند که این زمینه سقوط را فراهم می‌سازد و سیاه‌نمایان نیز با بزرگ‌نمایی برخی مشکلات و نادیده گرفتن خدمات مسئولان خدوم و دل‌سوز، آنان را از چشم جامعه می‌اندازند، عرصه برای ورود طیفی بیگانه با منافع مردم باز شود. در حالی که مخالفان دانا و منصف کسانی اند که ضمن اذعان به قوت‌ها، ضعف‌ها را فارغ از اهداف و منافع شخصی یا گروهی به طور مستند عرضه می‌دارند و این عامل رشد و تعالی برای هر دو سو یعنی نقد شونده و منتقد می‌شود. یعنی از یک سو نقد منصفانه با مقاومت کمتری پذیرفته می‌شود و از سوی دیگر منتقد که با مطالعه و تحقیق به طرح ایراد و ضعفی می‌پردازد زمینه رشد کارشناسی خود را نیز فراهم می‌سازد.

کما این‌که شاعر به درستی در این ارتباط می‌گوید: دشمن دانا بلندت می‌کند/ بر زمینت می‌زند نادان دوست.

اما به طور مضاعف باید بابت حال و روز فضای سیاسی امروز کشور متأسف بود که نه از نعمت دوستان عاقل چندانی برخوردار است و نه از موهبت منتقدان منصف.

بیان این مقدمه را از آن رو ضروری دیدم تا به نوع بدرقه یک مدیر اجرایی کارآمد که منشأ خدمات بزرگ و ماندگاری در تهران بوده (و البته بدون ضعف نیز نبوده) نظری افکنم.

"شهردار"ی که 12 سال کلان شهر تهران را مدیریتی شایسته کرد، با دشمنی‌ها و تخریب‌های گسترده و غیرمنصفانه دو دولت غیرهمگون مواجه بود. یعنی هم آقای احمدی نژاد و حلقه نزدیک به وی این مدیر و نوع مدیریتش را برای منافع گروهی خویش خطری جدی می‌پنداشتند و هم دولت آقای روحانی و نیروهای کارگزار احاطه کننده وی.

این که چرا اطرافیان رئیس دولت دهم- که با تملق‌های بعضاً مشمئزکننده، آقای احمدی نژاد را تا به عرش بالا می‌بردند- هیچ قوتی را در آقای قالیباف نمی‌دیدند بحث مستقلی می‌طلبد، اما آن چه در این مختصر مدنظر است تبعات منفی این عداوت‌ها برخود این نیروها و شخص رئیس‌جمهور دهم بود. وقتی صاحب منصبی رقبایش را هیچ ببیند طبعاً بر کارکردش نیز تأثیر چشمگیری می‌گذارد، که گذاشت و انسان مغرور از خود بی ‌خود شده‌ای را از عرش به فرش کوبید. هدایت‌کنندگان دولت دوازدهم یعنی همان کارگزاران نیز از همان ابتدای روی کار آمدن، شهردار تهران را برای خود رقیبی جدی و قوی یافتند و با تمام توان در صدد تخریب وی برآمدند.
قطعاً اگر مدیر متحول‌کننده زیرساخت‌های تهران کارنامه جذاب و ملموسی در اختیار نمی‌داشت چنین برنامه‌ریزی گسترده‌ای به منظور تخریبش هرگز ضرورت نداشت. مهارت‌ها و سرمایه‌های مصروف در انتخابات و غلبه" فضای سیاست‌بازی"بر" فضای کار و خدمت" مدیری را از گسترش سطح خدمت‌رسانی به کل جامعه ایران بازداشت، اما این تخریب‌ها بیش از همه متوجه جریانی خواهد شد که امروز قوه مجریه و مدیریت کلان شهر تهران را به کف آورده است. حتی اگر تجربه دولت دهم را در پیش روی نداشتیم با شناخت نیروهای کارگزاران که انگیزه چندانی برای کار ایثارگرانه در آن‌ها نمی‌توان سراغ گرفت آیا سیاه‌نمایی‌ها موجب نخواهد شد مدیران جدید تلاش خود را در حد معمول نیز دنبال نکنند؟ اگر کارنامه واقعی آقای قالیباف توسط کارگزاران به رسمیت شناخته می‌شد مدیر منتخب آنان مجبور می‌شد تا با فعالیتی مؤثر به اثبات توانمندی‌هایش بپردازد، اما وقتی به‌دروغ او را وارث شهری سوخته تبلیغ می‌کنیم عملاً بهانه‌ای برای تن‌آسایی و سستی که عمدتاً بر این طیف حاکم است برای وی فراهم ساخته‌ایم. واقعیت‌ها برای همیشه با تبلیغات ماهرانه و هنرمندانه در پس ابرها و غبارهای سیاسی باقی نخواهد ماند، کما این‌که با بروز اولین اختلافات میان نیروهای اصلاح‌طلب، نیروهای منصف این طبقه فرصت یافتند تا بر بخشی از خدمات ماندگار شهر تهران هرچند به صورت دیرهنگام صحه گذارند.

جناب آقای موسوی خوئینی‌ها در پیامی به مسئولان جدید می‌گوید: "مایلم با عرض پوزش مطلبی را یادآور شوم و آن این است که لطف بفرمایید و برخلاف آن‌چه در ماه‌های گذشته در برخی محافل و در بعضی رسانه‌ها رواج داشته است، جناب‌عالی سنت حسنه‌ای را که درخورِ شأن و شخصیت شماست در پیش بگیرید. در ماه‌های گذشته، این‌جا وآن‌جا، همۀ سخن‌ها بر سر این بوده است که شهرداری در گذشته چه مشکلاتی به وجود آورده است و چه گرفتاری‌هایی را به ارث گذاشته است و ... بنده اطلاعات لازم را برای داوری دربارۀ آن‌چه گفته می‌شد و یا گفته می‌شود ندارم، اما در سال‌های گذشته، تهران را هر سال آبادتر از سال‌ قبل دیده‌ام. سال‌ها پیش بنده از یکی از دوستان مشترک، که قطعاً جناب‌عالی هم وی را صاحب‌نظر در امور شهریِ تهران بزرگ می‌دانید، دربارۀ مدیریت آقای قالیباف سؤال کردم. آن دوست محترم از توانایی و مدیریت قابل قبول ایشان یاد کرد."(کانال رسمی سید محمد موسوی خوئینی‌ها، مورخ 3/06/96)

حجت الاسلام سید حسن خمینی نیز در مراسم تجلیل هنرمندان از قالیباف در ایوان شمس گفت: "یکی از رموز توفیق آقای قالیباف همین است که دردها را حس کرده است... این‌که فردی مشکلات را لمس کرده باشد می‌تواند در حل آن‌ها نیز اقدام لازم را انجام دهد و یکی از رموز توفیق آقای قالیباف دردهایی اند که حس کرده‌ است"

حجت‌الاسلام دعایی نیز در این مراسم می‌گوید: " آقای قالیباف حق بزرگی به گردن انقلاب دارد، چرا که ایشان هرجا بوده منشأ اثر بوده و تحول ایجاد کرده است... حضور ایشان در شهرداری تهران همه دغدغه‌ها را برطرف کرد و نشان داد خیلی بهتر و زیباتر می‌توان امیدها را شکوفا کرد". ( همان)

آقای علی مطهری- نایب رئیس مجلس- نیز در این مراسم می‌گوید: " یکی از نکات مهم خدمات دکتر قالیباف آن است که در این دوره 12 ساله، همه دولت‌ها با ایشان مخالف بودند و گاهی کارشکنی می‌کردند، اما این حجم کار زیاد قابل تقدیر است". (همان)
قطعاً هرچه از فضای غبارآلود سیاسی حاکم بر انتخابات این دوره ریاست جمهوری فاصله بگیریم این گونه نداهای منصفانه دیرهنگام از میان طیف اصلاح‌طلبان بیشتر به گوش خواهد رسید و دیری نخواهد پایید که این سؤال فراگیر شود که چرا زمانی که با جوسازی‌های کاذب، قابلیت‌های چنین مدیری لگدمال می‌شد با سکوت نیروهای منصف در طیف اصلاح طلبان مواجه بودیم. زمانی این پرسش پررنگ‌تر خواهد شد که نیروهای تن‌آسای کارگزاران حاکم شده بر مدیریت شهر تهران نتوانند این خدمات را به طور شایسته‌ای ادامه دهند؛ بنابراین حتی اگر حزب کارگزاران به منافع دراز مدت حزبی بیندیشد می‌بایست به سیاه‌نمایی‌ها پایان دهد و با فهرست کردن خدمات شایسته آقای قالیباف از شهردار جدید ادامه پر قدرت آن را مطالبه کند و الا دیری نخواهد گذشت که از عرش به فرش بازآیند.
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۱:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۲۰:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۲۰:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۹:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۰:۰۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۱۷:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۱۲:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۲۳:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۰۸:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۶ ۱۹:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : قالیباف، شهرداری تهران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۳۷:۵۰
شهید رجایی چون مردم را محرم واقعی می‌دانست کابینه خود را کابینه 36 میلیونی معرفی کرد. ولی امروز دولتمردان درحالی که عبارت "مردم" از زبانشان نمی‌افتد همه چیز را از مردم پنهان می‌کنند. (4538328) (alef-3)
 
نیک زبان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۲۱:۲۶
نظرجنابعالی چه ربطی به موضوع داشت؟ متاسفانه بجای داشتن انصاف همگی دنبال نیات دیگری رفته ایم. انتخابات تمام شد. (4538393) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۱:۱۳:۱۸
قالیباف علاوه بر شهرداری، چند سال هم به عنوان رییس نیروی انتظامی خدمت کرد. او پلیس 110 را تشکیل داد و ماشینهای پیکان نیروی انتظامی را از رده خارج و بجای آنها بنزهای آخرین مدل را برای نیروی انتظامی خریداری کرد.

ایکاش آقای روحانی ایشان را به عنوان وزیر و حتی معاون اول در دولت دوازدهم به کار می گمارد. (4538863) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۴۹:۳۶
جناب سلیمی نمین
هر چه بیشتر میگذرد بیشتر این گفته آقای غرضی کاندید ریاست جمهوری دوره قبل برایم محرز میشود که اصلاح طلبان حکومتداری یاد ندارند و اصولگرایان مردم داری...
از اصلاح طلبان و بخصوص بخش کارگزارانی آن انتظار خدمت داشتن مانند آب در هاون کوبیدن است ؛ و صد البته به همین میزان عکس آن این اصلاح طلبان استاد شانتا ژهای تبلیغاتی و جنگ روانی و ایجاد موج و سیاه نشان دادن سفید هستند (4538340) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۵۶:۰۰
فکر میکنم بسیاری از مردم تهران در مورد پروژه های احداث شده اگر نه کاملا اما بطور نسبی رضایت دارند اما چیزی که باعث ناراحتی و عدم رضایت شده عدم شفاف سازی هزینه های این پروژه ها و بعضا گله هایی در کم کاری ها و عدم توجه نواحی شهرداری ها به خواسته های بحق شهروندان و دور زدن قوانین به نفع بعضی از خواص بوده.اما اصل مطلب نوع برخورد اقای قالیباف در مناظره های دو بار اخیر ریاست جمهوری بوده که بجای اینکه علمی و منطقی با موضوع برخورد کنند به سوی تخریب غیر معقول طرف مقابل شتافتند و به این نکته توجه نکردند که با این بدعتی که گذاشتند بجای اینکه جاذب رای دهندگان باشند،دافع رای دهندگان شدند.به هر حال اقای قالیباف باید به این نکته توجه کنند که خواسته اکثریت جامعه با خواسته و افکار ایشان در این چند سال اخیر بشدت زاویه پیدا کرده است. (4538351) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۳:۵۹:۲۷
قالیباف شهردار خوبی برای تهران نبود . این مردم در انتخابات شوراهای شهر نشون دادند (4538357) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۱۳:۵۷
نکنه خودت رو همه مردم حساب میکنی؟ (4538479) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۱۶:۳۳
چند سال دیگر خواهید فهمید چه کسی خوب بود و چه کسی بد (4538485) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۲۲:۲۶
انتخاب مردم دلیل خوبی برای رد یا تایید کسی نیست این در طول تاریخ ثابت شده
مردم روی جو تصمیم می گیرند (4538497) (alef-2)
 
?
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۲۵:۲۰
اگه ملاک شما از کارآمدی یه نفر رای و حمایت مردمه باید بگم اگه تاریخ رو مطالعه بفرمایید بزرگترین انسان های تاریخ هم گاها مورد حمایت مردم نبودن...
از بزرگان دین خودمون تا دانشمندانی مثل گالیله!

ضمنا شهردار خوب شما رو هم میبینیم! (4538499) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۲۲:۳۴
چرا انتخابات شهرداری ها باید همزمان با ریاست جمهوری باشد (4538570) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۲۱:۵۷
تهران برای قالیباف کوچیک بود همین . حالا بنشینید عملکرد این تیم را هم ببینید !!! (4538691) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۰:۳۵:۳۳
عجب مغلطه ای.
مردم در انتخابات اعضای شورای شهر جدید رو انتخاب کردند. چه ارتباطی به خوب با بد بودن شهردار تعیین شده توسط شورای شهر قدیم داشت؟
واقعا با همین استدلال رای دادی؟ (4538813) (alef-13)
 
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۰۰:۴۴
این هم خلاصه خدمات جناب قالیباف که اثبات می کند ایشان کارنامه درخشانی داشته اند:
- آن دوست محترم از توانایی و مدیریت قابل قبول ایشان یاد کرد.""(کانال رسمی سید محمد موسوی خوئینی‌ها، مورخ 3/06/96)
- "یکی از رموز توفیق آقای قالیباف همین است که دردها را حس کرده است!
- ایشان هرجا بوده منشأ اثر بوده و تحول ایجاد کرده است... حضور ایشان در شهرداری تهران همه دغدغه‌ها را برطرف کرد!
- یکی از نکات مهم خدمات دکتر قالیباف آن است که در این دوره 12 ساله دولت‌ها با ایشان مخالف بودند و گاهی کارشکنی می‌کردند، (4538359) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۲۵:۵۲
واقعا حافظه ما ایرانیها خیلی ضعیفه
شما یادت نمیاد وضع اتوبوسهای داخل شهر رو
اصلا اتوبوس تمیز کولردار را فکر می کردی یه روزی تو تهران سوار شی از تجریش تا ره آهن یا از آزادی تا تهرانپارس را تو 25 دقیقه بری؟
زمانی که اتوبان امام علی نبود را یادت میاد؟
طونلهای حکیم و توحید و صدها کیلومتر اتوبان تا چند سال پیش نبود یادت هست؟
می دونی مترو چقدر ایستگاه افتتاح کرده؟
وضع نظافت شهر را یادت میاد چقدر وخیم بود؟
سیستم مکانیزه تو شهرداری وجود داشت؟
و... (4538698) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۰۲:۱۲
واقعا جیف که دولت روحانی قدر این مدیر لایق و توانمند که نمونه مشابه ایشان را من سراغ ندارم ندانست و هوای نفس ( طیف ایشان را عرض می کنم نه شخص روحانی) اجازه خدمت رسانی بیشتر را به قالیباف نداد (4538364) (alef-3)
 
علی
Ireland
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۱۱:۳۶
ایشون در کنار تخلفات گسترده، کاملاَ درست میفرمایید، تهران راهم اداره کردند.
نویسنده محترم منصف باشید و تخلفات ایشان راهم لیست نمایید.
هرچند سایت وزین الف منتشر نمیکند (4538378) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۱۷:۴۵
بهتره درباره برخورد نادرست قاليباف در مناظرات هم صحبت كنيد (4538384) (alef-2)
 
خوش دل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۱۹:۲۰
در تغییر ساختار تهران در دوران مدیریت شهری جناب قالیباف شکی نیست. بنده هم نمیخواهم له یا علیه ایشان موضوعی را مطرح کنم ولی بهتراست چند صباحی صبر کنیم و پس از تدقیق در عملکرد مدیریتی ایشان نقاط قوت و ضعف را دیده و بصورت عادلانه درمعرض قضاوت عموم قرار دهیم.
تنها یک نکته اینجا میبایست مطرح گردد و آن اینکه ملاک ما برای سنجش حق وباطل نبایستی خودمان باشیم. دردوران مناظرات انتخاباتی به عینه بی انصافی و یکسو نگری شهردار محترم سابق تهران را در بررسی عملکرد دولت دیدیم. ایشان با مطرح کردن شعار 4% و 96% در عمل به گونه ای رفتار کرد که شکست در نتایج آرای ریاست جمهوری منجر به کنار رفتن ایشان از مدیریت شهر تهران شد. یعنی یا ریاست جمهوری را بدست آورند یا کنار بکشند وای زیبنده مدیری که برای رضای خدا کار میکند نمیباشد. متاسفانه مناظرات ریاست جمهوری درایران به سبک مناظرات در غرب دنبال میشود ودرآن هدف وسیله را توجیه میکند به وفور دیده میشود. چه ازطرف ایشان و چه سایر کاندیداها. همیشه توجه کنیم که خدا ناظر به ما وعملکرد ماست پس نیت خدایی داشته باشیم. درحال حاضر قرعه به نام ایشان افتاد تا ببینیم این قرعه کی و چگونه به سایر کاندیداهای محترم خواهد افتادو چه پاسخی در درگاه خداوند، رهبری و مردم خواهند داشت. (4538391) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۳۱:۰۲
دیری نمی پاید که شهروندان تهرانی به لیاقت و کارآمدی آقای قالیباف پی می برند حتی کسانی که به لحاظ سیاسی مخالف جدی ایشون بودن.
ولی امیدوارم شهردار جدید با قلب ضعیفش بتونه حداقل نصفه قالیباف برای تهران مفید باشن (4538408) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۳۵:۰۲
جناب سلیمی. برخوردهای شما با مرحوم هاشمی هیچ نشانی از انصاف نداشت. چی شد که حالا رعایت انصاف می خواهید؟؟؟ (4538416) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۴:۵۴:۲۸
وقتی کارهای یک مدیر نقد نشود نمی توان درباره اش اظهار نظری کرد یعنی اگر شهرداری پروژه ای را اجرا می کند بید دید با چه هزینه ای آن را به پایان رساند و منابع درآمدی اش کجا بود دربسیاری از شهرها مشکلات امروز را با بوجودآوردن مشکلات برای نسلهای بعد حل می کنند (4538449) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۲۰:۲۰
با سلام. به دور از هرگونه سوگیری باید گفت که قالیباف اقدامات اجرائی بسیار زیادی در تهران انجام داده است ولی نکته ای که باید مد نظر داشت این است که باید دید این اقدامات به چه نحوی تامین مالی شده است. شواهد نشان یمدهد که این اقدامات اجرائی با فروش شهر از جمله باغات و پارک ها، تراکم فروشی و ایجاد بدهی سنگین که بعضا تا 50 هزار میلیارد تومان (معادل سه برابر بودجه سالانه کل شهر تهران)براورد می گردد، تامین مالی شده است به طوریکه کیفیت زندگی در شهر تهران به شدت کاهش یافته است. همانطور که همه ما روزانه با این کاهش کیفیت دست و پنجه نرم می کنیم و می بینیم که شهر هیچ نظمی ندارد، تراکم جمعیت و واحدهای مسکونی در بسیاری از نقاط شهر به شدت افزایش یافته، در مناطقی از شهر که هم اکنون نیز شلوغ است برج ها و ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری زیادی در حال ساخت هستند. برج چهار راه بسیار شلوغ جهان کودک، برج ضلع شمالی پارک ساعی در یک کوچه بسیار باریک، مال های متعددی که در شهر ساخته شده اند یا در حال ساخت هستند، ساختمان های بلندمرتبه ای که روزانه از کنار خیابان ولیعصر سر برمی آورند نمونه ای از کاهش کیفیت زندگی در شهر تهران و ادامه این کاهش کیفیت در سال های آتی است که همه اینها در کنار اقدامات اجرائی جناب آقای قالیباف در شهر تهران ایجاد شده است. (4538496) (alef-13)
 
خوبرو
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۵:۳۰:۰۵
من تو انتخابات شورای شهر تهران به لیست پیروز رای دادم ... واقعا فکر میکردم اینها اصلاح طلبند ولی بعدا متوجه شدم یه سری افراد کارگزارانی رو به اسم اصلاح طلب به ما معرفی کردند و در واقع گول خوردیم... من برای شهرداری تهران قطعا اقای قالیباف رو به نجفی ترجیح میدم... انصافا و وجدانا ایشون خوب کار کردند .. مسیر کار تا منزل من از بزرگراه آزادگان.. واقعا ترافیک وحشتناکی داشت ولی با همت آقای قالیباف لاینهای این بزرگراه درست شد و الان 30 دقیقه از افسریه تا جاده مخصوص زمان میبره.که خیلی خوبه ... من از رایی که به شورای شهر دادم پشیمانم.... (4538509) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۳۰:۰۰
عزیزم هنوز کار اقای نجفی رو ندیدی پشیمونی؟؟ شما از اونها هستی که روز خواستگاری زندگی مجردی و متاهلی رو با هم قیاس می کنن.بزار 12 سال اصلاح طلبها باشن بعد مقایسه کن (4538577) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۲۱:۰۱:۵۵
من از سازندگان بزرگراه و از بین برندگان هویت محله ها خوشم نمیاد برای شما خوب بوده برای ما نابودکننده (4538848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۰۲:۱۹
شكر خدا نام ها كه بردى همشون اصلاح طلب اند و قدر خدمات اقاى قاليباف دانستن و اين افتخار براى اصلاح طلبان ولى متاسفانه يك تشكر خشك و خالى از سوى اصولگرايان هميشه طلبكار نشديم (4538544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۳۸:۳۸
اقاي قاليباف بدترين شهردار تهران بودن. ظرف سه سال خونه ما دورش شيش تا پاساژ سبز شده واقعا مديريت شهريشون افتضاح بود. (4538585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۶:۴۱:۵۲
ایا قالیباف تهران را شایسته مدیریت کرد؟
شایستگی مدیر تنها خروجی عملکرد نمی باشد . هرچند خروجی فاکتور مهمی است ولی باید دید محصول بدست امده با چه هزینه ای به بهره برداری رسیده . ؟حمایت ها ومزاحمت ها چقدربوده ؟
گاهی مدیری توانمند را بدلایل سیاسی چنان درتنگناهای قوانین تصویبی و بودجه قرارمیدهند که کارائی اوبه صفر رسیده وهمگان به اشتباه تصورمیکنند که فاقد توان مدیریتی است وگاهی مدیر متوسطی را چنان حمایت میکنند که از او چهره ملی میسازند .
درمیدان سیاست باید همه موارد اینچنینی را برای بررسی عملکرد مدیر درنظر گرفت . ساختن پل صدر بودجه هنگفتی لازم داشت . اگر در دوران مدیریت قالیباف بودجه نمیدادند سرنوشت اتوبان شمال نصیبش میشد . هرچند پل صدر تقریبا بیخود ساخته شد ودردی از ترافیک دوانکرد وتنها خودروها را دربالای پل نگه داشت .
درمدیریت ایشان مواردی هست که بدون حمایت مالی و قانونگذاری به بهره برداری رسیده باشد ؟
با بودجه ای که دراختیار ایشان بود شاید من شهردار بهتری میشدم ؟ (4538588) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۷:۰۵:۰۳
پشییمانی این مردم نزدیک است (4538611) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۷:۰۹:۲۲
ما شهرداری میخواهیم که حقوق شهروندی را بداند نه اینکه فقط مترو بسازد . مترو را هرکسی پول داشته باشد میسازد (4538621) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۷:۲۰:۲۲
انصاف داشتن چیز خیلی خوبی هست .کمتر سیاستمداری هست که انصاف رو رعایت کنه .چهره های معدودی چون علی مطهری یا مهدی فتاح و دکتر پزشکیان از نمونه های سیاستمداران با انصافند .اما آیا خود دکتر قالیباف تو مناظره های انتخاباتی اخلاق رو رعایت ‌کرد؟انصاف رو چی؟معلومه که باد بکاری طوفان درو میکنی. (4538633) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۰۰:۳۰
ایشان تهران را بسیار گران و پر هزینه اداره کردند. و هزینه اش را هم چند نسل آتی تهرانی خواهند پرداخت. (4538671) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۰۱:۵۰
شما بیلان عملکرد جناب قالیباف رو بدون از قلم افتادگی منتشر کنید مردم خودشون متوجه خدمتکار یا خیانتکار بودن ایشون میشوند (4538673) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۱۴:۵۹
شما در مورد انصاف قالیباف در مناظرات انتخابات حرفی نداری!! (4538683) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۱۸:۵۶
ببینیم این تیم جدید می خواهد چه تحویل مردم بدهد !!! (4538685) (alef-13)
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۳۹:۵۷
اصلا به نظر نمی آید که آقای نجفی بتواند خشتی روی خشت بگذارد . ایشان شاید به درد کارهای فرهنگی بخورد ولی به عنوان شهردار آنهم بعد از دوره دوازده ساله آقای قلیباف که انصافا مدیر اجرایی لایقی بود و کارهای زیادی انجام داد. اگر میشد شخصی مثل کرباسچی مجددا شهردار می شد بسیار بسیار فرق داشت چون ایشان هم مدیر لایقی بودند. (4538706) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۸:۵۳:۲۵
این نتیجه عمل کرد خود آقای قالیباف بود مگر ایشان در زمان انتخابات تمام کارهای دولت را زیر سوال نبردند اگر ایشان در آن زمان با انصاف مسائل را مطرح می کرد الان می توانست انتظار انصاف در بررسی عملکرد خود را داشته باشد. (4538720) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۹:۲۱:۱۵
آقای قالیباف همونیو درو کرد که در انتخابات 96 کاشته بود (4538745) (alef-13)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۱۹:۵۶:۵۴
خوبی و بدی و زشت و زیبای کارهای یک شهردار رو باید باهم دید و جداگانه بهش پرداخت.ایشان حتما کارهای خوب زیاد انجام دادن اما ماجرای واگذاری املاک شهرداری و بلند مرتبه سازیهای نادرست،هرچند براش حجت قانونی میارن برای ایشان که خود را در زمره نیروهای ارزشی بحساب میارن برایم قابل درک نیست. (4538765) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.