نظر منتشر شده
۱۰۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 330845
آیا علنی نکردن حضور پاسداران در سوریه درست بود؟
این شهدا فقط مدافع حرم نیستند...
کبری آسوپار؛ 21 بهمن 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰
۴ سال می گذرد از روزهای آخر دی ماه ۹۰ که در شلوغی همیشه‌ی اخبار سیاسی ایران، عکس یک سنگ مزار در بهشت زهرای تهران که در شبکه‌های اجتماعی پیچید، خبر از اولین شهید ایران در سوریه می‌داد؛ شهید محرم ترک؛ محل شهادت: دمشق.

«محل شهادت: دمشق» همان عبارتی بود که باعث شد سنگ مزار دیگری برای آن شهید در نظر گرفته شود. به خانواده‌ی او گفته شد که قرار نیست رسماً حضور نیروهای ایران در سوریه اعلام شود. آن روزها پاسداران انقلاب اسلامی محرمانه و غریبانه شهید می‌شدند؛ محرمانه تشییع می شدند و خانواده‌هایشان هم محرمانه و غریبانه داغ را تحمل می‌کردند. گاه گاهی خبرهایی ضد و نقیض از حضور فرمانده نیرو قدس در سوریه هم به گوش می‌رسید؛ خبرهایی که منبع ایرانی نداشت. این جنگیدن گرچه همچنان دفاع مقدس بود، اما از آن دوران ۸ ساله، ایثارگری بیشتری می‌طلبید. شهادت در دمشق و حلب تا شهادت در خرمشهر و شلمچه فاصله‌اش دلایلی است که باید برای دیگرانی چیده شود که می‌پرسند اصلاً تو در دمشق چه‌می کردی؟!
*****
شهدای ایرانی عراق و سوریه را شهدای مدافع حرم یا شهدای مدافع حریم آل الله معرفی می‌کنند؛ این عنوان البته که برای ما قابل احترام که هیچ، مقدس و اعتقادی و اصل این کار یک امتیاز خاص برای شهدای ایرانی سوریه است که در دفاع از حرم بزرگان شیعه جان بر کف دست گرفته‌اند و همین هم دلیل کمی برای حضور در عراق و سوریه نیست. اما آیا همه‌ی قصه‌ی جانبازی مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و عراق بحث دفاع از اماکن متبرکه‌ی شیعیان است؟ مگر نیروی قدس سپاه برای دفاع از حرم های امامان شیعه سلام الله علیهم تشکیل شد؟ و یا اینکه مگر همه‌ی فاجعه ای که این روزها تکفیری ها رقم می‌زنند، ماجرای تهدید اماکن متبرکه‌ی ماست؟ و اصلا اگر الان داعش و النصره اعلام کنند دیگر با حرم های شیعیان کاری ندارند، ما دیگر وظیفه‌ای در عراق و سوریه نداریم؟ آیا در لبنان حرمی بود که ما آنها را پشتیبانی مالی و تسلیحاتی کردیم؟

واقعیت این است که در عراق و سوریه کفر وحشی و جاهلی در پوشش اسلام، مقابل اسلام ایستاده و گرچه مقصد اصلی‌اش را شیعیان معرفی کند، اما هر مذهب اسلامی را هم که با او مخالف باشد، از دم تیغ می‌گذراند. ایرانی ها گرچه دفاع از حرم های شیعیان را واجب خویش می‌دانند، اما جدال ما با اینان تنها تعرض احتمالی به اماکن متبرکه‌مان نیست؛ ایران آنجا هست تا کمک برادران عراقی و سوری خویش در جهاد با کفر باشد؛ تا کفر وهابی نتواند بیش از این بتازد و باطل خویش را پیش برد و اندیشه‌ی خام دستگیری حکومت شام و عراق را در سر بپروراند؛ نبرد سوریه، خط مقدم جهاد دفاعی مسلمانان علیه وهابیت وحشی‌ای است که خویش را به عنوان اسلام ناب معرفی می‌کند و اگر حکومت را دست بگیرد، از اسلام محمدی چیزی باقی نخواهد ماند؛ چه رسد به حرم های شیعه! لذا شهدای ما شهدای نبرد اسلام و کفر هستند؛ نه صرفاً شهدای دفاع از حرم بزرگان مان. این میانه البته از حرم‌های شیعه هم دفاع می‌کنند...

(وهابیت هم زیاده جاهلیتش را عیان کرده و پی تحقیر شیعیان است؛ وگرنه هر که هم نداند، همان اربابان سعودی شان می‌دانند که شیعه در بند حرم نیست؛ چهار امام ما بی حرم در بقیع‌اند و نور وجودشان هنوز چشم وهابی‌ها را می‌زند؛ و بالاترش آنکه مادر ما حتی نشان مزار هم ندارد؛ اما بانوی دو عالم است و گرد چادر خاکی‌اش می تواند جمله دنیای وهابیت را بهم بریزد...)

واقعیت دیگری هم وجود دارد؛ سوریه تنها خط مقدم نبرد اسلام و کفر نیست؛ خط مقدم نبرد با ایران هم هست و ساده لوحی غریبی می‌خواهد که مرزهای کشیده شده‌ی «دفاع از ایران» را از ایران تا خارج از ایران نبینیم و جنگ نیابتی در سوریه را در نیابیم و فکر کنیم باید منتظر ماند تا گلوله‌ی داعش به جغرافیای ایران برسد و آن وقت تازه دست به اسلحه شویم! ایرانی‌ها گرچه دفاع از حرم‌های شیعیان را واجب خویش می‌دانند، اما جدال ما با اینان تنها تعرض احتمالی به اماکن متبرکه‌مان نیست؛ ایران آنجا هست تا خاکریز اولی که در نهایت به حمله به ایران می‌انجامد، فرو نریزد که اگر امروز در دمشق و حلب و لاذقیه و حما و ادلب و درعا با تکفیری ها نجنگیم، فردا باید در کرمانشاه و قصرشیرین و مهران و ایلام و همدان با آنها بجنگیم.

شیعه البته اجازه نمی‌دهد دستی به طرف حرم امامانش بیاید و این نوشتار نافی تکلیف شیعه در این زمینه نیست؛ سپاه ایران و حزب الله لبنان هم به وظیفه‌ی خویش در این باره عمل کرده و خواهند کرد؛ اما حرم های شیعیان فقط بخشی از این جدال است و شهدای ما شهدای امنیت ایران عزیزمان و شهدای مقاومت اسلامی مقابل جاهلیت سربرآورده از اهداف سیاسی آل سعود هستند و نه فقط شهدای دفاع از حرم. این عناوین مهم را پشت عنوان مقدس مدافع حرم پنهان نکنیم.
*****
پاسداران انقلاب اسلامی در دمشق چه می‌کنند؟ این سوالی است که حالا بعد از چهارساله شدن حضور آنها در سوریه تقریباً برای هر کسی که چرایی این حضور را نمی‌دانسته و پی جواب بوده، جوابی مشخص و قابل قبول یافته است.

حالا شهدای ایرانی سوریه محرمانه نیستند و در طول ۴ سال از خبرهای محفلی و خصوصی به رسانه‌های رسمی حتی در صداوسیما رسیده‌اند؛ خانواده‌هایشان هم مثل خانواده شهدای دفاع مقدس مورد تکریم علنی هستند. روی سنگ مزارشان هم محل شهادت نگاشته می‌شود؛ رسانه‌ها هم از عکس‌های سردار عزیز، قاسم سلیمانی و نیروهایش خبرهای بسیار می‌روند و ... و این میانه جای طرح سوالی را باقی می‌ماند که آیا سیاست محرمانه بودن حضور ایران یا شهادت پاسداران عزیز انقلاب اسلامی در سال‌های اول و دوم جنگ در سوریه لازم بود؟ آن غربت در وطن برای کسانی که در غربت دور از وطن مردانه برای اسلام و ایران جنگیدند و جان دادند، آیا لازم بود؟ چه می‌شد اگر از همان ۴ سال پیش، با اتکا به قدرت سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی، حضور مردان انقلاب اسلامی را رسماً و علناً اعلام می‌کردیم و تن به بازی‌های حضور محرمانه و مستشاری نمی‌سپردیم؟ شاید حتی بتوان مدعی شد که آن ماه‌ها مولفه‌ای قابل توجه برای مانور قدرت نظامی ایران را با محافظه کاری از دست دادیم. البته حتماً گیرندگان تصمیم محرمانه دانستن حضور نظامی ایران در سوریه، دلایل و نکاتی شنیدنی خواهند داشت؛ دلایلی از جمله واکنش های خارجی به اعلام رسمی حضور ایران، یا سختی اقناع برخی از افکار عمومی که ۴ سال پیش درک مناسبی از خطر تکفیری ها نداشتند. به هر روی، همه‌ی این گزاره ها یقیناً قابل نقد و نظر خواهد بود؛ در روزی که سخن گفتن از حماسه آفرینی‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و شهادت مردان انقلاب، همچون جدل‌های سیاسی برای همه ایرانی‌هایی که امنیتشان را مدیون ایثار آنان هستند، در این کشور مهم شود.
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۲:۱۵
... در مورد جنگ سوریه، بیشتر دوستان و تحلیل گران داخلی اینجور می‌اندیشند که همه چیز در میدان نبرد تعیین می‌شه... ولی‌ طرف ما، جنگ سوریه را یک زور آزمایی بلند مدت میداند که همه جوانب در آن از جمله اقتصادی نقش دارد و از این رو در کوتاه مدت ممکن است شاهد تغییرات میدانی باشیم ولی‌ در بلند مدت آنها جنگ اصلی‌ را صحنه اقتصاد و نفت می‌دانند چون هم ایران و هم روسیه دو کشوری هستند که بیشترین تکیه در آمد آنها بار نفت و صادرات نفت به همین اروپا و آمریکا است. البته دوستان خواهند گفت که از نظر اقتصادی کاری نمیتونند بکنند، همانطور که پوتین همیشه تکرار می‌کنه،هر چند که خود نیز باور ندارند... برای مثال کمی‌ به وضعیت ونزوئلا و وضعیت سیاسی، امنیتی و اقتصادی آن توجه کنید... تفاوت روسیه و ونزوئلا در این است که تحریم و وضعیت بد اقتصادی ونزوئلا ۳ سال پیش کلید خورد، ولی‌ تحریم و قیمت نفت پایین روسیه ، ۱۸ ماه پیش... پس از نظر آنها فقط مساله زمان است و چه طرفی‌ بیشتر بتواند تاب بیاورد... شاید در ایران، به دلیل اینکه مردم ایران به اینجور کمبودها و مشکلات عادت دارند، درجه تحمل ما کمی‌ بیشتر باشد، ولی‌ در مورد روسیه ، اطمینان داشته باشید که پوتین حداکثر یک تا دو سال فرصت دارد و به همین دلیل این خطر وجود دارد که بخواهد دامنه جنگ را گسترش دهد تا خود از زیر فشار خارج شود.. به هوش باشیم (3535045) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۳۷:۱۹
به هر حال ، یک چیز مشخص است... ایران در گیر یک جنگ فرسایشی دیگر شده است و این نهایت مطلوب اسرائیل بوده و هست... حالا تحت چه عنوان مهم نیست.... مهم این است که ما باید زمانی‌ متوجه بشویم، که سیاست و بازی با آن زمانی‌ است که ما اجازه ندهیم کار به این جاها کشیده بشود که خود مجبور بشیم درگیر بشیم و بقا متبرکه در خطر قرار گیرند... مثال آن: برمه بیشتر از همه در دنیا به چین نزدیک بود و معروف بود که سیاستهای تماماً مائو ایستی و طرفدار چین را اجرا می‌کند، ولی‌ چین خود تغییر کرده و راهبران چین میدانستند که اگر برمه به همان صورت به خواهد اداره بشه، حتما برای امنیت بلند مدت چین خطر ایجاد خواهد کرد، پس خود دولت نظامی برمه که طرفدار آتشین چین و ضدّ آمریکایی‌ بود تحت فشار قرار دادند که مطابق نیازهای امروز دنیا و چین و برای جلوگیریی از سوا استفاده دشمنان غربی چین، نظام برمه رو به مردم سالاری کنترل شده و تغییرت مثبت برود... آیا ما در سوریه به فکر چنین تغییراتی بودیم؟!!!! (3535346) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۰۶:۲۰
چه حرفي است كه مي زني؟! مگر بشار اسد دست نشانده ايران بود كه ايران از قبل وي را تغيير مي داد كه كار به اينجا نرسد؟؟ در واقع ما به دولت سوريه مثل خيلي جاهاي ديگر كمك مالي و .... مي كرديم كه فقط با ما مخالفت و دشمني نكنند وگرنه بيش از اين كاري نمي كرديم. (3535634) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۵۱:۱۶
بهرحال بشار اسد و حكومت سوريه حزب بعث است !! (3535906) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۲۰:۳۱
دوست عزیز ،صحبت دست نشاندگی نیست، مگر الان ایران دست نشانده روسیه است که با هم همکاری و دوستی‌ دارند؟!... موضوع این است که اگر دولت سوریه حاضر به قبول مشورت و یا توصیه‌های روسیه و یا ایران نشده،و پشت سر هم مواضع کشورهای عربی‌ خلیج فارس را در مورد سه جزیره‌ تایید میکرد، نباید انتظار داشته باشه که امکانات ایران ، بدون شرط در اختیار او قرار گیره (3535985) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۱۰:۳۱
این طرز تفکر ناشی از بینشی است که درسیاست داخلی هم زیاد می توان دید . هرکس با ما همکاری می کند لابد باید دست نشانده ما باشد (3535805) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۴۲:۲۰
مهم این است که اوباما با فراست حاضر نشد در سوریه درگیر شود و حالا حتی یک سرباز امریکی، ‌اروپایی و حتی ترکی‌ در سوریه حضور ندارد، ولی‌ متاسفانه حزبلله و سربازان ما در خط مقدم هستند.... مگر شوخی‌ است اینقدر هزینه جانی و مالی.... اگر می‌بینید که ترکیه با همه حرفها حاضر نیست سرباز اعزام کند، به خاطر ترس نیست، بلکه ترکیه می‌خواهد ثابت کند تغییر کرده و مانند اروپا و آمریکا با فراست ، حاضر نیست جان سرباز و امکانات ترکیه را در این کوره سوریه به خطر بیندازد و فقط مانند اسرائیل و آمریکا، به دنبال تهییج عرب‌ها برای وارد شدن به مقابله با ایران و ادامه این جنگ فرسیشی به ضرر ایرانیها و عرب‌ها، و به نفع ترکیها، اسرایلیها و روسا است (3535360) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۲۲:۰۹
داعش با ترکیه بده بستان دارد، پس حتی پشت مرز هم برای ترکیه مشکل نیست، ولی پشت مرز ایران برای ایران مشکل به حساب می آید، اگر امروز سرباز ما کشته می شود حداقل با خمپاره ایشان کودکمان کشته نمی شود، من حقیقتش علاقه ای به هزینه کردن بیت المال در یمن یا بحرین ندارم، حتی علاقه ای به هزینه کردن برای اسد ندارم، ولی مقابله با داعش بحث دیگری است، اعتقاد دارم اگر ما همان طور داعش را ندید می گرفتیم که آمریکا بین لادن را، ما نیز پس از پرداختن هزینه ای فجیع در نهایت با ایشان در گیر می شدیم، بنابراین به نظرم دفاع از سرزمین مان بدرستی در حال انجام است ... (3535482) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۶:۵۰
برای رفع خطر داعش و اصولا برای رفع خطر علیه کشور، مهمترین چیز این است که کشورهای همسایه را حوزه امنیتی خود بدانیم و مثلا در مورد عراق، کافی‌ است که کردهای عراق و شیعیان جنوب عراق را حمایت کنیم، خود از پس داعش بر خواهند آمد (3535566) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۵۲:۲۹
بله همين هم منطق امريماييها و قدرتهاى بزرگ است انها هم خاورميانه را حوزه امنيت خويش ميدانند . (3535909) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۱۲:۴۲
داعش با چند بار بمبگذاری شهروندان ترک را خیلی بیشتر از ایران و روسیه کشته است! (3535809) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۲۶:۴۹
عزیزم آخه مردم آمریکا مگه مورد تهدید داعش بودند که بخواد مثل ایران درگیر بشه؟!
اصلا به آمریکا چه ربطی داره؟
ایران مورد تهدید مستقیم داعش هست؛ طبیعیه وارد جنگ بشه (3535498) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۵:۱۷
چی میگی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اینها هدفشان ایران بود،‌ اگر ایران دخالت نمیکرد، جنابعالی الان از دست داعشیها فراری بود. (3535523) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۰۳:۱۴
جدا اینا فکر میکنن هدف داعش غیر از ایران جای دیگه ای بوده؟ میخوای اصلا کلا لال بشیم مثل سوییس بگیم ما عین ابوموسی اشعری بی طرفیم تا نکنه کسی برای ویزا به ما گیر نده؟ این فلسفه ی وجودی یه انسانه؟ امرسکایی که روی دلارش new world order رو برای خوشگلی که چاپ نکرده. تنها شیعه ی امیرالمومنین جلوی این شیطان پرستا ایستاده. اگه نمیدونی برو مطالعه کن. منم مثل شما نمیدونستم تا همین چند وقت پیش. (3535928) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۲۰:۱۷
ایران متحد نظامی سوریه است؛ معلومه که باید دخالت کنه (3535679) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۲۱:۴۲
جوک نگو؛ آمریکا تو کل خاورمیانه دخالت می کنه، بعد شما معطل دخالتش تو سوریه موندی! (3535681) (alef-17)
 
110
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۰۵:۴۱
مهم این است که اوباما با فراست حاضر نشد در سوریه درگیر شود و حالا حتی یک سرباز امریکی، ‌اروپایی و حتی ترکی‌ در سوریه حضور ندارد،
پس باتوجه به حرف شما تک تیراندازها ومشاورانی که تصاویرشان درشبکه ها دست به دست میشوند به صورت یک بسیجی وخود جوش از امریکا اعزام میشوند .....
خودگویی وخود خندی عجب ...هنرمندی.هنوز هم باید به عدهای ...بافریاد حالی کرد که این فتنه ازگور امریکا بلند میشود یا این امر عمدی است که امریکارا تطهیر کنیم... (3535792) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۳۵:۴۱
به پایگاه خبری الف در پاسخ به نظر شماره:( 3535360) (alef-17) در باره ی خبر:/این شهدا فقط مدافع حرم نیستند.../ چهارشنبه 21/11/1394
---
تلاش مذبوحانه ی منحرفان وطن فروش؟؟؟!!!
---
این چهار نوشته و نظر فوق بعلت تحریف گریهای متعددی که دارند همگی دانسته یا ندانسته بجز نزد دشمن آبشخوری در جای دیگر ندارند.
دشمن کور کینه توز با خرد ستیزی و فریب کاری احمقانه و با دروغ و دغل و زر و زور و تزویر و با اجیر ساختن منحرفان و مزدوران مذبوحانه تلاش می کند با بد نام ساختن ج.ا.ا مشارکت ایران اسلامی را در کمکهای قانونی به کشورهای مستقل و مردم آزادی خواه که برای استقلال و حاکمیت خویش بر سرنوشت خود و کشور خویش به تلاش و مبارزه ی قانونی می پردازند ، غیر اسلامی و غیر اصولی جلوه دهد.
با اندک تامل می توان دریافت که در هیچ یک از این گونه نظرات انحرافی و تهی از حقایق اثری از وفا داری خرد گرا به وطن و دلسوزی مبتنی بر عقل و منطق که متکی بر لازمه های کشورداری اصولی و مطابق با حقوق بین الملل باشد وجود ندارد. (3535868) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۲۳:۳۹
دلیل اینکه در اوایل حضور شهدای عزیزمون در سوریه محرمانه مانده بود، شرایط کشور بود. در آن شرایط کشور زیر تحریمها و قطعنامه های بند هفتم شورای امنیت بود و هر حرکت حساب نشده ای به دلیل نگاه بدی که به کشور وجود داشت میتوانست اجماع جهانی بر علیه ایران را تشدید کنه و حتی باعث حمله نظامی مستقیم به ایران بشه.
و نکته دیگر انکه در انروزها درگیریهای سوریه جنگ داخلی بود و هنوز داعش به وجود نیامده بود و به همین دلیل کشورهای دیگر علیرغم پیش بینی های درست جمهوری اسلامی، قضاوت درستی در خصوص شرایط آنروز سوریه نداشتند. (3535490) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۱۷:۴۰
وسط این دعواها یادی کنیم از مرحوم حافظ اسد. تنها حامی خارجی ایران در جنگ 8 ساله با عراق (3535669) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۳۹:۰۱
خدا پدر و مادر حافظ اسد بیامرزه از بین اعرابی که همه حامی صدام بودند و حتی در حمله شیمیایی عراق به ایران کردها و شیعیان در پشت پرده صدام را تشویق می کردند اسد همواره حامی ایران بود شاید حتی اگر پشتیبانی اون از ایران نبود ما نقشه ی ایران را امروز طور دیگری می کشیدیم خیلی مرد بود خدایی (3535879) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۴:۰۰
همه تهلیلگرنی که در کشور حضور عربستان در سوریه را شوخی‌ یا غیر جدی ارزیابی می‌کنند شاید تاحدود زیادی درست می‌گویند ولی‌ ...ولی‌... آنها تحلیل خود را بسیار محکم و قریب به یقین بدون نقض می‌دانند و به اصطلاح خودمونی، مواضعی که مو لای درز آن نمیرود.... همینجاست که باید هوشیار بود... حتی اگر یک درصد احتمال برود که ما تخمین پایین یا بالا داریم، کار مشکل میشود... ما تجربه دور جنگ تحمیلی را داشتیم که در فتح خرمشهر گفتیم و اصرار کردیم که با یک عملیات یا حداکثر چند عملیات دیگر، صدام در مشت ما خواهد بود... در همین نزدیک هم مسئله هست یی را داشتیم که می‌گفتیم و تحلیل میکردیم که آمریکا هرگز قادر به تحریم نفت ایران نیست و اگر ایران تحریم شود قیمت نفت به ۲۵۰ دلار می‌رسد.... حالا هم بسیار قاطعانه می‌گوئیم که عربستان و دیگران هرگز قادر به اعزام نیرو به سوریه نیستند... در مورد یمن هم همین اعتقاد را داشتیم... در مورد خود سوریه هم هرگز تصور نمی‌کردیم بعد از پشتیبانی‌ هوایی روسیه، این چنین درگیریها ادامه یابد... حتی اگر ۵۰ هزار نیرو عربستان و ترکیه اعزام کند، این به این مانی است که آمریکا برای آنها پشتیبانی‌ هوایی فراهم می‌کند و دولت سوریه و ما ، باید حداقل ۱۰۰ هزار نیروی جدید تجهیز کنیم... میدانید یعنی‌ چه اندازه هزینه سنگینتر به بودجه ایران و سوریه؟!... فقط یک درصد احتمال دهیم که همه چیزی که ما تحلیل می‌کنیم، ۱۰۰ در ۱۰۰ درست در نیاید... ضرر نمی‌کنیم.. به هر حال آنها دست بسته که نیستند

دوستان باید توجه داشته باشند، اگر ما هستیم و سوریه و تا حدودی روسیه... آنها هستند و چدن ده کشور عرب و اروپا و آمریکا که متاسفانه همانطور که سوریه برای ما حیثیتی شده ، برای آنها هم حیثیتی شده و به خصوص پرده اصلی‌ جنگ سرد جدید غرب و پوتین است.... تمام حرف آنها این است که آنها طرفداران خود در سوریه را در آستانه‌ی فتح دمشق و سوریه می‌دیدند که با حضور امکانات مشاوره یی ایران و دخالت مستقیم روسیه، جلوی پیروزی آنها گرفته شد، حال آنها دارن به ایران و روسیه میگن، اگر شما نگذاشتید که در سوریه ما به پیروزی نظامی برسیم، ما نیز هرگز اجازه نخواهیم داد ، دولت سوریه با پشتیبانی‌ شما، به صورت نظامی به پیروزی برسد، حتی اگر لازم باشد خود مستقیم(مانند روسیه) وارد میدان خواهیم شد. (3535049) (alef-11)
 
بهرامی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۴:۰۲
اینها کسانی هستند که فرزندان عقیدتی امام خمینی هستند و مردم همه به اینها بدهکار هستند. به همه ی شهدا و خانواده یشان بدهکاریم که امنیت ما مدیون آنهاست (3535050) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۴۲:۳۵
چرا بدهکاریم سوریه که اصلا همسایه ما نیست و اصلا هم تهدیدی برای ما نبوده و ایران بیخود خودش را درگیر یک جنگ پوچ کرده که تنها نتیجه ان برای ما کشته شدن جوانان این مملکت است
امروز فقط توی شهرستان کوچک کازرون چهار شهید مدافع حرم داشتیم (3535740) (alef-17)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۵۸:۵۲
تو وقتی پات تیر میکشه میگن به کمرت ربط داره تو میگی مگه میشه ولی دکتر با دلیل توضیح میده حالا بماند تو حرف رو قبول نمیکنی و میگی نه از پاست از کمر نیست و بعد وقتی بیماری شدید شد و سخت شد تازه میفهمی که دکتر درست گفته حالا بماد حالیت نیست همینه داعش از اونجا اومد عراق و بعد میخواست بیاد ایران ما وقت یاز مرکز قطع نکنیم اون رو همیشه میخواد بیاد عراق و ما همیشه باید بریم عراق بجنگیم خوب مستقیم میرم سوریه ریشه رو نابود میکنیم بماند سوریه حمایت کرد ما رو تو جنگ 8 ساله و همسایه اسرائیل هم هست و کمک کرد حزب الله رو تو جنگ ها و حزب الله همیشه گفته اگر به ایارن حمله کنه اسرائیل ما با سرائیل میجنگیم و......... (3535919) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۵:۳۳
علم سیاست پیچیده گیهای خود را دارد...ما باید بیشتر فکر کنیم... دوستان همیشه اینگونه فکر میکنند که تکفیریها و سلفیها، تماماً به نفع اسرائیل و غرب و ترکیه و عرب‌ها هستند و به ضرر ما... در دید اول درست است، ولی‌ این تا زمانی‌ است که توزن قوا به نفع هیچ کدام شکسته نشود، ولی‌ به محض اینکه این توزن حتی به ضرر دولت سوریه شکسته شود، همان غرب و اسرائیل نگران خواهند شد چون با یک فاجعه انسانی‌ و امنیتی در مرز اسرائیل و اروپا در گیر خواهند شد... در یک کلام دولت سوریه و پشتیبانی‌ ما، در عمل خیال آنها را در مورد این موازنه راحت کرده... مانند جنگ تحمیلی.... شکست موزنه حتی اگر به ضرر ایران بود در نهیات باعث حمله خود صدام به کوویت و منفا غرب شد.... در مورد سوریه آنها این تجربه را دارند... روزی که دمشق به خواهد سقوط کند، آنها به دلیل منفا خود، وحشت زده به حمایت از دولت سوریه(نه شخص خاص) وارد عمل خواهند شد و همانطور که خود صدام را جمع کردند و به نفع ایران شد، خود همین سلفیها را جمع خواهند کرد و باز به نفع ما خواهد شد، بدون آنکه این همه خسارت بدهیم,,,,,خیلی‌ ساده و خودمونی، اگر ایران در برابر این سلفیها جای خالی‌ به دهد، ضربه به خود اسرائیل و غرب خواهد خورد..

مانند بازی والیبال، اگر یک والیبالیست قدرتی‌ باشید، همیشه آبشار را با نهیات قدرت به دفاع می‌کوبید تا یا ردّ بشه یا اوت، ولی‌ اگر یک بازیکن قدرتی‌ و با هوش باشید، خیلی‌ موقع با ظرافت و نوک انگشت ، جا خالی‌ میاندازید و هم دفاع را دور میزنید و هم بازیکنان حریف را و با کمترین هزینه به هدف می‌رسید...اگر دمشق در آستانه‌ی سقوط توسط داعش یا النصره قرار بگیرد ، خود غرب وارد عمل خواهد شد!همانطور که دقیقا به همین دلیل پوتین وارد شد چون نیروهای حزب‌الله و امکانات ایران، در لاذقیه حضور نداشتند و او می‌دانست که اگر منفا خود را در لاذقیه و سوریه می‌خواهد باید خود تشریف بیاورد. (3535052) (alef-17)
 
سید حسین
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۷:۱۸
ااین نکته که عنوان مدافعان حرم واسه این شهدا جامع نیست خیلی درست هست

ولی اینکه این حضور تو سوریه باید از همون اول رسانه ای می شد ، یه کم برای من تحلیل خوب و بد بودنش سخته . ممکنه با علنی شدن حضور ایران از همون اول کلا شکل معادلات منطقه و موضع گیری ها عوض می شد
یعنی بیشتر از اینی که تا حالا دیدیم مانور تبلیغاتی منفی می شد علیه ایران
و جبهه مقابل و متحدانش رو وحشی تر و جری تر می کرد مثلا

در مورد منتقدین داخلی هم الان که یه سری این حضور نظامی ایران تو سوریه براشون جاافتاده شاید به خاطر پیش روی داعش تا عراق و چندکیلومتری ایران ه که خطر رو بهتر حس کردن ( هرچند هنوزم موجوداتی هستن که متوجه نیستن🙄)
میگن بعضی وقتا زمان لازمه تا بعضی چیزا حل بشه
شاید این زمان لازم بود (3535056) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۵۷:۳۵
حضور ایران در سوریه برای نیروهای دوطرف مسئله سوریه (کشورها یا گروههای طرفدار یا مخالف بشار اسد) که پیگیر این قضایا بودند از اول هم معلوم بود بعنوان نمونه ،اسارت اون 40 نفر در اوایل جنگ سوریه و یا فیلمیهایی که از حضور نیروهای ایرانی توسط مخالفین دولت سوریه در اینترنت قرار میگرفت به استثنای کسانی که قضیه برایشان مهم نبود که در جریان امر نبوده و هنوز هم نباشند. (3535401) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۵:۱۸
اگر حکومت ها مردم سالار باشند داعش هیچکاره است و از لشکر صدام که قوی تر نیست.در حکومت های مردمی تمام مردم انگیزه دفاع از میهن را دارند. (3535524) (alef-17)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۰۷:۲۲
تاسف برای شبه روشنفکران داخلی که میگویند سوریه و عراق و فلسطین به ما چه مربوط است ولی اگر همین سپاهیان مدافغ حرم نبودند، این شبه روشنفکران وطنی از دست داعش،‌ یا به دنبال سوراخ موش بودند یا به دنبال پناهندگی به کشورهای غربی آنهم با خفت تمام یا در حال کشته شدن و به بردگی گرفته شدن توسط داعش بودند.
اینها فقط بلدند شعار زنده باد ایران و تاریخ ایران، سر دهند ولی وقتی نوبت به عمل میرسد، نه تنها کمکی نمیکنند بلکه مانند دشمن ضربه از پشت میزنند همانطور که در دوران دفاع مقدس زدند.
شعارشان هم این است که نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران ولی وقتی پای دفاع از کشورشان در برابر دشمنان به میان میاید، شعارهایشان را فراموش کرده و فرار را بر قرار ترجیح میدهند.
ننگ بر این تفکر زشت و باطل. (3535057) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۲۸:۵۱
امروز لفظ پاک « حزب الله »
گویا که در قاموس «روشنفکر» این قوم
دشنام سختی است!
اما،
من خوب یادم هست
روزی که «روشنفکر»
در کافه های شهر پر آشوب
دور از هیاهوها
عرق می خورد
با جان فشانیهای جانبازان «حزب الله »
تاریخ این ملت
ورق می خورد!
.
.
سید_حسن_حسینی (3535506) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۰:۵۹
می تونی مرا شبه روشنفکر خطاب کنی نماینده تام الاختیار نیکی ها بر روی زمین! ولی ...
هنوز هم فلسطین نباید بودجه اش در نهایت از فلان استان محروم مملکت من که آب در آن جیره بندی است بیشتر باشد!! هرچند باز وقتی می گوییم فلسطین من منظورم فلسطین است و شما احیانا نواره غزه را می فرمایید، به نظر من ارزش صندلی که محمود عباس در سازمان ملل برای فلسطین بدست آورد، همان سازمانی که روزی صندلیش را حذف کرد، از همه دست آورد های حماس بیشتر است و این را نمی گویم چون ایشان نمک خوردند و با یاران قطری برای مشتی دلار بیشتر نمک دان شکستند!!
در خصوص سوریه نیز، من دلیلی بر حمایت یک وارث حکومت (و نه پایه گذار) که طی 40 سال نتوانست حکومت نظامی مملکتش را حذف کند نمی بینم!!
و اما عراق، شما عراق را این وسط زیر سیبیلی جا دادی، چون همیشه سخن از لبنان بود!! (3535511) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۳:۰۶
بس کن این حرفها را جناب شبه روشنفکر.

بهتر است به جای این حرفها به دوستانت بگوییی به آنتالیا و استانبول و دوبی نروند تا پول برای داعشیها جمع نشود.

کاسه داغتر از آش نشوید لطفا. (3535555) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۶:۴۷
همان بهتر است شما از اسرائیل و آمریکا و سعودی حامی داعش حمایت کنی، لازم نیست از دوستان کشورت حمایت کنی. (3535565) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۱۷:۱۳
ضمن تشکر از نویسنده محترم باید عرض کنم نحوه حضور ایران در سوریه طی این چهار سال متفاوت بوده است .فقط چند ماه است که نیروزی رزمی داوطلب ایران آنهم پس از عزم ایران برای ازاد سازی شهرکهای شیعه نشین در سوریه حضور پیدا کرده است. قبل از آن شهدای ایران نیروی مستشاری یا همراهان رسانه ای و ... بوده است. تفاوت تخصص ها و سن این شهدا از ابتدای فتنه شام تا به حال خود بیانگر این حقیقت است (3535817) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۱۸:۰۸
با سخنان ادبی یک مفهوم رو مانند مدعیان روشنفکری میرسونیدا
اگه حرف منطقی و نزدیک به عقلی داری بگو.این حرفا خیلی وقته منسوخ شده (3535822) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۸:۴۹
داعش را گنده نکن اگر حکومت مردم سالار باشد اصلا داعش خودش ترجیح میده نیاد . داعش دوست داشت در فرانسه بحران ایجاد کند اما چه شد ؟ در برابر عقل شکست خورد. (3535539) (alef-17)
 
عدالت
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۰۳:۲۹
فرانسه خودش از حامیان داعش است، یعنی شما و همفکران شما که انقدر عقل، عقل میکنید، نمیدانید که تمام آن یک نمایش و سیاه بازی و مظلوم نمایی دروغین مانند حادثه یازده سپتامبر بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اتفاقا اگر آدم عاقل باشد و خوب فکر کند متوجه میشود که پشت پرده داعش این کشورها هستند :
( بخشی از اتحادیه اروپا به خصوص فرانسه به همراه، آمریکا، ترکیه، امارات، قطر، عربستان و به کارگردانی اسرائیل و انگلیس )

پس لطفا از عقل خودمان بهتر استفاده کنیم به جای اینکه شعار عقل عقل بدهیم. (3535620) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۵۷:۰۴
شما هم دهن حرف بین این وآن نباش و به عقل داشتن خودت ربط نده ،قضیه 11 سپتامبر شبه داره ولی اثبات شده نیست ،حالا یه چیزی شنیدن هر جا یه اتفاقی برخلاف انتظار شون می افته که توجیه برا خودشون ندارن زود وصل به دولت اون کشور و سیستم های جاسوس بازی و موساد بازی و ام آی سیکس میکنین (3535771) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۴۰:۲۶
شما هم عقلت را بکار بیانداز، انقدر از شیطان بزرگ حمایت نکن . (3536052) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۰۸:۰۶
بنده خدا، فرانسه خودش ام الفساد است. میدانی چندتا جنگ در همین چندسال در کشورهای آفریقایی راه انداخته و چقدر مظلوم را کشته. نمونه بارزش هم لیبی بود که از شورشیانی که بعدها تبدیل به داعش شدند حمایت مستقیم مالی و لجستیک و میکرد البته به کمک ناتو (3535636) (alef-17)
 
سهیل
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۲۳:۳۵
درجواب این دوست عزیزم باید بگم اون رزمنده هایی که هشت سال جلوی صدام ایستادند(البته فقط در مرزهای خودمون) داعش و امثال داعش عددی نیستند صدام کلی نیروی مسلح کلاسیک و باتجربه داشت یکی از قویترین نیروهای زمینی و هوایی رو داشت ولی کل نفرات داعش حتی ده درصد توان ارتش صدام رو ندارند مضافا اینکه توان نظامی حال حاضر ما با زمان جنگ هشت ساله قابل قیاس نیست.جهت اطلاع شما دوست گرامی وبعضی از دوستانی که داعش را بقدری بزرگ کرده اند و خودشان هم باورشان شده عرض میکنم که همانطور که در زمان جنگ با صدام عاشقانه به جبهه ها میرفتیم الان هم اگر اتفاقی بیافتد باز هم جبهه رو ها ما هستیم و این کار ما هیچ منافاتی با مخالفت با دخالت ایران در سوریه ندارد ضمنا شعار نه غزه نه لبنان هیچ تعارضی با دفاع از میهنمان ندارد. (3535828) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۱۰:۱۰
یه بحثی دیگه ای که هست ضعف مانور تبلیغاتی و رسانه ای و ثبت وقایع هم هست که برادران سپاه شاید کمتر متوجه اهمیتش باشن در عمل. میشه به نظرم الان با کار رسانه ای قوی و‌مشارکت برادران سپاهی این مظلومیت رو با واکاوی و‌ شرح اونچه اون سالها تو سوریه گذشت تا حدی جبران کرد

حتی این میتونه یه مطالبه باشه (3535068) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۱۶:۲۳
چطوره بقیه مواردی را که از مردم پنهان شده هم زودتر حقیقتش گفته بشه. (3535089) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۱۷:۰۳
ما که همان موقع از بی بی سی شنیده بودیم. (3535092) (alef-17)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۱۷:۴۵
من فکر می کنم محافظه کاری سپاه باعث شد که مردم ایران متوجه عمق اهمیت موضوع نشوند. مردم ما متوجه نشدند آدم هایی جونشون رو کف دست گرفتند و رفتند بجنگند و یکی از نتیجه های جنگیدن و خون دادن آنها امنیت ما هست. البته ملت ایران، ملت فهیم و قدرشناسی هست و می بینید الان که همه چیز علنی شده، چطور در تشییع ها و مراسم ها حضور پیدا می کنند و با احترام از این شهدا یاد می کنند. مثلا تشییع سردار همدانی انقدر آدم اومده بود که چند خیابون اصلی تهران کامل بسته شد. من فکر می کنم بهتر است سپاه اعتماد بیشتری به مردم کند و مردم رو بیشتر در کاری که می کند سهیم کند. مردم با سپاه همراه هستند. (3535094) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۲۱:۱۶
زنده باد اسلام- زنده باد شهید اسلام (3535103) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۲۳:۰۵
یک نفر باید به همه مان یادآوری می کرد که ما مدیون این شهدا و مدیون بیت این شهدا هستیم. خانواده هایی که داغ می بینند تا ما امن زندگی کنیم (3535107) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۲۴:۴۴
شاید هم کسی فکر نمی کرد این جنگ این قدر طولانی می شود. (3535118) (alef-17)
 
نظر محمد خاتمی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۲۸:۴۲
حتی سید محمد خاتمی هم نمی تونه قدردان این پاسداران نباشه، این بخش از پیام چند روز پیشش رو ببینید:

ما در منطقه‌ای پر آشوب و نا‌آرام به سر می‌بریم. به اطراف خود بنگرید و حتی به کشورهای دوردست که ناامنی و ویرانگری و خشونت در آن‌ها بیداد می‌کند. بپذیریم که ایران عزیز به برکت جمهوری اسلامی امروز از ثبات و امنیت قابل قبولی برخوردار است و هر روز به یاری خداوند، جهان بیشتر به اهمیت ایران و جایگاه مهم آن در منطقه و تاثیرگذاری آن در رویداد‌ها پی می‌برد. ما باید قدردان این نعمت بزرگ باشیم و بدانیم که هر چه حضور مردم در انتخابات بیشتر باشد ثبات و امنیت را تقویت می‌کند. (3535132) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۲:۴۴
او در آخرین خط بر حضور مردم تاکید کرده است .حتی شما کامنت گذار عزیز هم می توانید مردم را جدی بگیرید (3535552) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۳۲:۱۴
شیر هستیم که با گله ی گرگی طرفیم

بی قرار حرم دختر شاه نجفیم

به خدا باک نداریم و ز سر میگذریم

در ره زینب کبری همگی جان به کفیم (3535140) (alef-17)
 
نامحرم
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۳۶:۱۴
بله همانطوری که گفتید ما 4 سال پیش از رسانه های بیگانه میدیدیم و می شنیدیم که ایران در سوریه مستقیما وارد جنگ شده و در داخل تکذیب شد.شاید ما نامحرمییم .
بعداز 4 سال شما آستین بالا زدید و گفتید ما در سوریه درگیریم اما باز هم واقعیت را لاپوشانی کردید و دلیل اصلی جنگیدن در سوریه را نگفتید یا نمیتوانید بگویید.پس باز ما تا اطلاع ثانوی نامحرم می مانیم.
آنچه که ما را به سمت ناهمگونی پیش برده است و میبرد همین کتمان واقعیت هاست. (3535147) (alef-17)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۰:۴۴
برادر عزیز خواجه حافظ شیرازی در قبر متوجه شد که چرا ما در سوریه حضور داریم حال چرا شما متوجه نشدید حرف دیگری است کتمان واقعیت نیست ما برای امنیت کشور در سوریه حضور داریم فهم و بصیرت خوبه کمی داشته باشیم (3535547) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۰:۵۳:۱۷
"واقعیت این است که در عراق و سوریه کفر وحشی و جاهلی در پوشش اسلام، مقابل اسلام ایستاده"
نویسنده عزیز گفتید اسلام مقابل اسلام واقعی
تا الان نمیدونستم که سکولار بودن بشار اسد اسلام واقعیه...
من که میدونم اینو نمیذارید توی سایتتون ...اما خوب با الفاظ بازی میکنی...

ماشاالله جای رشد داری...
اینجا تلویزیون نیست که مردم عادی رو سرگرم کنی اینجا جاییه که امثال خودت توش وارد میشن همه ماشالله حرفه ایند (3535188) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۴۴:۴۸
بین مقامات ایرانی سکولار نداریم؟ (3535369) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۴:۰۲
سکولار بودن چه اشکالی‌ دارد؟ بهتر از ریا کاری و چاپلوسی و تظاهر به دینداری است (3535520) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۵۶:۱۴
منم میگم سکولار بودن ایراد نداره؛ انقدر به سکولار بودن بشار اسد گیر ندین لطفا (3535600) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۰۲:۵۹
خانم اسوپار چطوره یک اشاره‌ای هم به وضعیت آوارگان سوری و کشته شدگان غیر نظامی در اثر حمله جنگنده‌های روسیه به روستاها بکنید (3535228) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۲:۵۵
مردمی که بجای جنگیدن برای کشورشون فرار کنن و برن همون بهتر تو وضعیت فلاکت بار زندگی کنند و این کشور و اون کشور بندازنشون بیرون یکم ادم غرور داشته باشه بدم نیست ها
بجای دلسوزی الکی برای سوری ها که اجازه دادن کشورشون به این وضع بیفته بهتر بود یکم عقل بهشون میدادند (3535553) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۱۵:۳۸
کشته شدن افراد غیرنظامی توسط سلاحهای آمریکایی در دستان داعشیها چه میشود، اونوقت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3535662) (alef-17)
 
امیراسد
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۰۳:۱۰
خانم آسویار!

با سخن شما در خصوص مدافعین حرم و استفاده از این واژه برای آنان کاملا موافقم. اما این نکته که چرا حضور این نیرو ها در عراق و سوریه علنی نشده است، باید عرض کنم که این امر بنا به مصلحتی اتخاذ شده است لزوما.

اما در خصوص اسلام داعشی باید عرض کنم که آنها کرارا گفته اند که می خواهند "خلافت" آن هم از نوع امویش را دوباره برقرار کنند و نه اسلام واقعی را و حکومت اسلامی را و خوشبختانه مسلیم جهان و حتی غیر مسلمین هم متوجه این امر شده اند.

و ما میدانیم که چقدر فرق است بین خلافت از نوع اموی و حکومت اسلامی. (3535229) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۰۳:۱۹
تو یمن هم لابد دارن از اماکن متبرکه دفاع میکنن (3535230) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۲۹:۵۵
کل متن میگه اینا فقط برای دفاع از حرم نرفتن سوریه؛ بعد تو دوباره میگی مگه یمن حرم داره؟ (3535508) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۱:۰۰
نخونده اقا نخونده متنو (3535548) (alef-17)
 
صادقى
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۰۴:۰۹
بله دقيقا بخش عظيمى از مشكلات مملكت از همين جا ناشى مى شود. شما ببينيد سعودى ها خيلى راحت و با اعلان عمومى و رسما به يمن حمله مى كنند در حالى كه قطعا آنها هم مى توانستند از طرق ديگر اينكار را بكنند. يا اينكه همه نوع كمك به حزب الله و در عين حال انكار آن خب اگر ما با اسرائيل دشمنى داريم چرا رسما به آنها اعلان جنگ نميدهيم يا حداقل كمكهايمان را چرا به دولت لبنان اختصاص نميدهيم . (3535231) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۰۶:۲۲
نه درست نبود.
اینا خیلی فداکاری کردن حقش نبود انقدر گمنام باشن
ندیدم ازدولت کسی اصلا اشاره ای کنه به این موضوع ویایه قدردانی وسپاسی وتشکری وسرزدن به خونواده اینها ! اصلا وابدا ماحرکتی ندیدیم
من خودم بودم نمیرفتم فکرکن همزمان باشهادت این شهدا یه مشت اقازاده هم برای کاندید شدن درانتخابات وانجام وظیفه شرعی وخدمت به ملت !!!! صف کشیده بودن . این شهدا خیلی مردن که این همه فسادو این صحنه های صف کشیدن اقازادههاو جنجال های بعدشو وپورشه های تو خیابونو و.....میبینن ولی بازم میرن برای ملتی که اصلا قدرشونو نمیدونن .چقدرم تهمت میزنن بهشون
یه مستند هست ازشبکه افق پخش میشه مامان ارمیتا مجریشه میره خونه شهدای حرم باخانمهاشون مصاحبه میکنه جگرادم کباب میشه اینارو میبینه (3535239) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۲ ۱۰:۳۴:۴۵
اولین کامنتو که شماها زیرش کامنت گذاشتین کامنت ۶.:۱۱ دیروزو من گذاشتم .کامنتهای زیرشو نگاه کردم دیدم ببخشین معذرت میخوام ولی چقدرکج فهمی هست .
من میام میگم شهدا ی حرم وهرکی ازایران رفته سوریه برای جنگ خیلی مرده وخیلی ادم درستیه خیلی . واقعا شعورمیخواد ادم بفهمه بااین اوضاع واین اقازادهها واین جنجالهاو مفاسداقتصادی وفرهنگی مملکت ٫ولی الان توسوریه بتو احتیاج دارن
الان بایدبری سوریه وگرنه داعش میادتوخونت ! چرا ازشون قدردانی نشد ؟! چراتوجه نشد بهشون وخونوادشون !
بعد طرف خودش نشسته پشت لب تابش به من میگه اره میذاشتیم میومد داعش خونه شما !!!!!بعد میجنگیدیم !
بگذریم که اشتباه متوجه حرفهای من شدین ولی چرا شماها نرفتین سوریه باداعش بجنگین ؟! اینجا برای ماافاضات میفرمایین ! (3537446) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۵۸:۲۵
آره! باید میذاشتیم داعش بیاد تو خونه ی شما، بعد باهاش بجنگیم! اونوقت "منافع" ملت ایران تامین میشد! (3535405) (alef-17)
 
مریم
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۰۰:۲۸
حداقل حالا فقط شهید میدیم ان وقت مسايل دیگه ای هم اتفاق می افتاد مثلا اوارگی از این شهر به شهر دیگه کشته هامون هم بیشتر میشد زن . بچه.پیرزن.پیرمرد 10000 اتفاق دیگه هم میافتاد (3535612) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۲۰:۰۰
اعمال اسد باعث تقویت داعش شد وگر نه انها یک گروه کوچک در عراق باقی می ماندند. پخش کشتار غیر نظامیان در سطح رسانه های جهانی باعث تحریک احساسات سنی ها شد و داعش با این بهانه بصورت گسترده اقدام به عضوگیری کرد. داعش هم اینک میلیونها هوادار در سطح بین المللی داره و این مسیله برای بویژه ما شیعیان خطر ناک است و معلوم نیست در اینده با چه چیزی مواجه می شویم .امریکا بشدت تلاش میکند که سمت و سوی حملات داعش را روی ما متمرکز کند.تا خودش از اسیب مصون باشد. بهترین کار در گیر کردن کشورهای سنی مذهب است تا اولا پایه تبلیغاتی داعش ضعیف شود. ثانیا خسارت ما کمتر شود (3535981) (alef-17)
 
عباس
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۰۴:۰۲
خوب کارشناس چی شد که توی اون ۴۰۰ سال شیعه سرپا موند؟اونام مثل الان مقابله کردن و جنگیدن شما برو ببین چندبار حاکمان اموی و عباسی به شهر قم حمله ور شدن و چندتا قیام علویان رو سرکوب کردن،دانشمند!اگه اونام اون موقع نظر شما داشتن که به ۱ یکسال شیعه اون موقع نابود شده بود!پرفسور داعش تا ۴۰ کیلومتری ایران اومد،اونجا جلوشو نگرفته بودن همین نفرات توی ایران شهید شده بودن به علاوه نا امنی و نابودی شهرها و زیرساخت هامون!فعلا با این روند فقط داریم نفرات از دست میدیم (3535422) (alef-17)
 
سهند
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۱۳:۱۶
من هم مشتاق جنگيدن با اين وحشي ها هستم ولي مسئولين چاره كنند هزينه انساني را خيلي پايين بياورند . (3535256) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۱۶:۰۳
این مسائل عادی است.
تا چندین ماه اول آغاز بحران سوریه صدا و سیما در مورد مصر و تونس و ... صحبت می کرد ولی اصلا به روی خودش نمی آورد که تو سوریه خبری هست.
کلا طوری رفتار شده که ما به اخبار رسانه ای خارجی بیشتر اطمینان کنیم. (3535268) (alef-17)
 
مودی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۲۰:۱۱
مثل همیشه خوب و جانانه بود سرکار خانم آسوپار (3535282) (alef-17)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۸:۲۷
خانوم آسوپار با تشکر از مقالات کوبنده و عالی شما.
همین که فتنه گران از سخنان شما ، عصبانی میشوند، برای ما کافیست. (3535537) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۱:۵۱:۴۰
هزینه این جنگ هم از جیب ملت پرداخت میشه ! (3535383) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۰:۳۷
کل هزینه ی مملکت از جیب مردم پرداخت میشه؛ پول که از آسمون نمی ریزه! (3535510) (alef-17)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۱:۱۰
بله، درست میفرمایید، البته بخشی از ملت با سفر به دوبی و آنتالیا !!!!!!!! هزینه کمک به داعش را از طریق ترکیه و امارات فراهم میکنند. (3535513) (alef-17)
 
حسین
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۵:۵۸
هزینه ای اگر پرداخت میشود برای اینکه فردا روزی اتفاقی که برای ایزدیها توسط داعش افتاد برای ما نیفته اگر مقید به بعضی چیزها هنوز برای بعضی از ماوجود داشته باشد (3535563) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۰۱:۳۷
خود سوریها دست زن و بچشونو کرفتن به هر کلکی شده خودشونو برسونن به کشورهای مرفه اروپایی پناهنده بشن وبه هیچ عنوان حاضر نشدن وایستن و از کشورشون دفاع کنن چرا باید هزینش جوونای ایرانی با خونشون و دولت ایران با پول مملکت جهت ساختن سوریه که الان تبدیل به یک خرابه شده بدن (3535415) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۲:۵۷
شما چکار داری.
این جوانان با عشق میروند، نه با اجبار.
آنها به عشق مقدسات و امامانشان میروند، نه به عشق پول و مادیات.
بس کنید این حرفها نخنما را.
جنابعالی اگر راست میگویی به ترکیه و امارات سفر نکن، لازم نیست فکر پول مملکت باشی که اکثر مخالفان نظامش، سوار بر پورشه و مازراتی هستند !!!!!!! (3535516) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۴۱:۴۵
پول جنگ از جیب مردم ایران پرداخت میشه چه عشقی چه کشکی ؟؟ (3535737) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۴۸:۱۸
پول جنگ برای حفظ جان شهروندان ایرانی از جیب آنها برداشته شود بهتر است

یا

پول جنگ برای به خطر انداختن جان شهروندان ایرانی، توسط خودشان تقدیم به ترکیه و عربستان و امارات و فرانسه و‌ آمریکا شود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (3536072) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۴:۰۹
البته بی غیرتهاشون دارند فرار میکنند، وگرنه باشرفهاشون دارن با داعش در حلب میجنگند. (3535521) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۵:۳۲
قابل توجه نویسنده که فقط 20 درصد اوارگان زن و بچه هستند الباقی مردانند. بابا جان خودشون دلشون برا کشورشون نمیسوزه! ما شدیم کاسه داعتر از اش! (3535528) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۳۷:۲۶
ضمناً حتی یک نفرشون نگفته میخوام در ایران پناهنده بشم. هیچکس حاضر نیست به ایران بید حتی اگر آواره‌ و جنگ زده سوری باشه (3535532) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۰۰:۱۸
جوک نگو؛ ایران بزرگترین میزبان آوارگان جهان هست. ایران بیشترین میزان پناهجو رو تو کل دنیا داره.
آوارگان سوری از کدوم مسیر بیان ایران؟ از عراقی که شمالش دست داعش هست یا از ترکیه که راهشون نمیده؟

من میگم خوبه دوزار فکر کنیم، بعد حرف بزنیم. (3535611) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۰۳:۰۶
تو اصلا فکر نکن بی زحمت بپرس ترکیه چند صد هزار پناه جوی سوری را اسکان داده
اگر ایران آماده پذیرایی باشه ترکیه حرفی نداره
از شما درخواست از آنها ارسال (3535927) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۴:۲۵
خانم اسوپار من یک حرفی‌ دارم که شاید مربوط به موضوع نباشه و آن این است که چرا انتقاد به روسیه و پوتین در مطبوعات و نظرها سانسور میشه؟ آقای پوتین هم رفته جزو مقدّسین نظام؟

چرا هیچکس نمیگه که بمباران غیر نظامیان توسط جنگنده‌های غیر پیشرفته روسیه که غیر هدفمند روستاهای سوریه را بمباران میکنند چه برسر مردم بیچاره آورده. (3535556) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۵۸:۳۶
الان نظرت که سانسور نشد !!!!!!!!!!!! (3535603) (alef-17)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۴۷:۵۴
خاطر جمع اگر ما در سوریه نباشیم ما هم باید بعنوان پناهنده راهی دیگر کشورها شویم بفهیمیم (3535569) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۲:۵۵:۵۱
خانم آسوپار این اعهتراض و نوشته شما ناشی از غفلت از یک موضوع بزرگ استراتژیک است.
چند سال گذشته ایران خود درگیر یکی از بزرگترین پرونده های امنیتی بین المللی بود و حل و فصل آن اولویت اول نظام بود. درگیری گسترده و علنی در یک پرونده دیگر شاید از توان نظام خارج بود. با حل شدن پرونده هسته ای و بهبود جایگاه ایران در عرصه بین المللی اکنون ایران اقداماتش را با مشروعیت بین المللی بیشتری انجام می دهد. نقش سرداران عرصه دیپلماسی را فراموش نکنید که آن پرونده را به نقطه ای رسانده اند که اکنون سرداران نظامی می توانند به پشتوانه بیشتر سیاسی و اقتصادی وارد بحران جدیدی شوند.
کوته نگری و فقدان نگاه عمیق به موضوعات در هم پیچیده و به هم مرتبط ما را از واقعیات دور می سازد. (3535599) (alef-17)
 
شاهرخ
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۱۱:۲۰
نمیدونم نظرم رو الف میذاره یا نه!!!!!!!!!!!!!!!!!
ولی شیعه و تشیع در تقابل جاه طلبی و کشور گشایی امپراتوری عثمانی با ذکاوت صفوی و با در نظر گرفتن حسه حق خواهی و خونخواهی و در راستای ظلم ستیزی ایرانیان از خلفای عرب بو حفظ دامنه نفوذ ایرانیان در شام و عراق که بسیار حاصلخیز بودند بنا نهاده شد و امروز هم به همان دلیل است که عراق و شام پذیرای حضور ایران در کشورشون با کمترین هزینه از حضور یک کشور خارجی در خودشون هستند چرا که ایدئولوژی همه ما تقریبا یکسان هست. (3535649) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۰۸:۱۱
حرف حقت رو منتشر کردند چون سانسورچی نفهمیده چی گفتی :) :) :) (3535940) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۲۴:۵۷
اگر خانواده دیکتاتور اسد به دموکراسی عمل میکرد الان هیچکدوم از این مشکلات نبود.
یکی دیگه حقوق ملتش رو پایمال کرده
اونوقت ما باید هزینه بدیم
البته این بحث ریشه های شکل گیری بحرانه
وگرنه جای مجاهدان و شهدای ایرانی در عراق و سوریه روی چشم مردم ایرانه
ولی این نباید باعث فراموشی سومدیریت اسدها را در سوریه شود.
ریشه اساسی بحران در تونس،لیبی،سوریه یا مصر دیکتاتوری و نبود دموکراسی ست نه توطئه آمریکا و اسراییل
مصر یا بحرین دوست آمریکا بودند ولی دچار مشکل شدند (3535691) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۴۰:۱۰
بزرگترین مدعی دموکراسی در جهان یعنی آمریکا، بزرگترین جنگ افروز در طول تاریخ است. لطفا از واژه دموکراسی استفاده ابزاری نکنید. (3535728) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۳:۴۱:۳۹
چطور دیکتاتوریه که اینهم طرفدار داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از نظر دشمنانش و داعشیها، دیکتاتور هست ولی از نظر مردم سوریه یک رهبر دوست داشتنی هست اتفاقا. (3535736) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۲۱:۱۸
به شما دروغ گفته کسی او را دوست نداره اگر دوست می داشت به قول آقای ولایتی جنگ به 300 متری کاخ نمی رسید اگر مردم اورا دوست می داشت به قول سید حسن در یک ماه سقوط نمی کرد مردم نبل والزهرا را دوست داشتند ودفاع کردند 4 سال چون مردم نمی خواهد سقوط می کند کسی را که مردم بخواهد با چند داعشی نمی شود کنار زد این را از ما پنهان می کنند. (3535825) (alef-17)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۵:۱۳:۵۳
عمو، اگه طرفدار داشت لازم نبود ایران و روسیه دخالت کنند ! (3535959) (alef-17)
 
مهدی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۴۲:۱۵
با سلام و درود به روح همه شهدا
بنظرم با مردم خودمون یه جاهایی رو در بایستی داریم .هر جا که مردم رو محرم دونستیم ضرر نکردیم . عربستان وقتی علنا نیروهاش رو وارد بحرین کرد به صراحت گفت ما از همپیمانمان و از منافع امنیتی خود دفاع میکنیم و واهمه نداشت که هزینه کنه . اما ما در اوایل منافعی که در حضورمان در سوریه داشتیم آشکارا مطرح نکردیم . باید بدانیم در حال جنگ هستیم و در حال هزینه کردن مادی و معنوی.درست نیست شرایط رو خیلی عادی نشان بدیم . قاعدتا توقعات اجتماعی در شرایط عادی و غیر عادی با هم متفاوت است . بدانیم که این مردم علی رغم بسیاری از مشکلات پای همه چیز میایستند حتی عزیزترین چیزشان. (3535882) (alef-17)
 
بانو
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۴:۴۸:۰۴
به هر حال یک چیز معلومه و اونهم اینه که ما برای منافع خودمون -اعم از مادی و معنوی- در سوریه هستیم و عربستان هم دقیقا به همین دلیل در بحرین حضور نظامی داره. کاملا هم طبیعیه که ما اونهارو متجاوز بدونیم و اونها، مارو. بالاخره باید دید این جنگ قدرت در منطقه به کجا ختم می شه. (3535900) (alef-17)
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۶:۲۳:۲۹
عاااااشقتم سردار سلیمانی عزیزم. (3536175) (alef-13)
 
مرتضی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۸:۰۸:۰۲
انصافا قلم و تحلیل های زیبایی دارند خانم آسوپار
توفیقاتشان فزون باد (3536377) (alef-13)
 
محمود احمدی
۱۳۹۴-۱۱-۲۱ ۱۸:۴۴:۴۴
نیروهای سپاه قدس از ماهرترین و ورزیده ترین نیروهای سپاه هستند که برای امنیت ایران و ایرانی در سوریه و عراق حضور دارند و با نیروهای تکفیری می جنگند درود فراوان بر این سپاه عزیز که پاسدار منافع اسلام و ایران است. هر موقع رهبر بزرگوار امت امام خامنه ای اجازه دهد و اعلام جهاد کند ما همه نیروی سپاه قدس خواهیم شد و در هر جا که رهبر عظیم الشان امر کند با نیرو های کافر خواهیم جنگید. (3536442) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.