نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492440
واکنش ها به سخنان اخیر عارف درباره کابینه دوازدهم ادامه دارد/ سهم خواهی یا درخواست از روحانی برای مشورت با اصلاح طلبان
بخش سیاسی الف، 25 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۰
با وجود دیدار دیروز عارف با روحانی موضع گیری ها درباره سخنان اخیر رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی ادامه دارد.
 
روز پنج شنبه هفته قبل رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را «مدیون اصلاح‌طلبان» دانست و گفت انتظار می‌رود وی برای تشکیل کابینه جدید با شورای عالی اصلاح‌طلبان «مشورت» کند.

محمدرضا عارف، رئیس این شورا، در نشست هم‌اندیشی شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با شوراهای اصلاح‌طلب سراسر کشور این اظهارات را بیان کرد.

عارف افزود که اصلاح‌طلبان به دنبال «سهم‌خواهی» از روحانی نیستند، اما از آنجا که «هیچ شکی نیست که پیروزی روحانی مدیون اصلاح‌طلبان است، خواهش ما در آستانه تشکیل دولت دوازدهم، همراهی و هماهنگی با فراکسیون امید است».

وی اضافه کرد که «هیچ سهم‌خواهی نخواهیم داشت. انتظارمان از روحانی این است با شورای عالی اصلاح‌طلبان مشورت کند». عارف در ادامه با کنایه به روحانی گفت که «بعضی‌ها پیروز می‌شوند یادشان می‌رود چه کسانی برایشان زحمت کشیدند و من این گله را دارم.»
 
وی اضافه کرد که «اگر ما را دنبال نخود سیاه نفرستند، قصد ما کمک کردن و ادامه راه است.»

اظهارات عارف با واکنش شدید و کم‌سابقه یکی از وب‌سایت های حامی حسن روحانی مواجه شد. این وب‌سایت در مطلبی نوشت: «عارف دست‌بردار نیست، همان کسی که در میان قحط‌الرجال سال‌های اخیر که بر اثر کناره‌گیری یا کنار گذاشتن برخی چهره‌های اصلی جریان اصلاحات، یک‌باره مهم شد.» این سایت افزود که عارف «حالا پس از انتخابات تصور می‌کند روحانی مدیون او و شورای کذایی اصلاح‌طلبان است و به دنبال سهم‌خواهی‌هایی هست.»

از سوی دیگر اما محمد علی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در توئیتر خود با کنایه به اطرافیان رئیس جمهور به حاشیه هایی که بعد از انتقاد عارف از روحانی درباره انتخاب اعضای کابینه دولت آینده ایجاد شده واکنش نشان داد.


عارف بعد از آن گلایه‌های تلویحی، همان پنجشنبه‌شب در حساب توییتر خود در مطلبی در این‌باره نوشت: «همراهی، ‌هماهنگی و همدلی با جریان اصلاحات، رمز موفقیت دولت دوازدهم است و گفتمان اصلاحات در این مسیر به دنبال سهم‌خواهی نیست». صبح روز جمعه حسام‌الدین آشنا در پاسخ به این نوشتار رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در توییتر نوشت: «درست است که گفتمان از جنس سهم‌خواهی نیست اما امان از سهم‌خواهی‌های افراد به اسم جریان».

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب نیز اظهار داشت:  نکته ای که مهم است این است که اولا اصلاح طلبان یا هر جریان دیگری که بخواهد سهم خواهی کند، مسیر اشتباهی را رفته اند، اما آقای روحانی باید متوجه باشد که عقبه مدنی قدرتمند او چه مشخصات و چه خواسته هایی دارد. در دولت دوم آقای روحانی باید کارآمدی و انسجام را در دستور کار خود قرار دهد.

گفتنی است تا قبل از این شنیده می شد که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان حدود یک ماه است که با روحانی تقاضای دیدار داده و هنوز پذیرفته نشده است. از طرفی کمیته‌ای هشت‌نفره هم برای رایزنی درباره کابینه در این شورا تشکیل شده که معلوم نیست نحوه تعامل دولت با این کمیته چه خواهد شد. فراکسیون امید همچنین کمیته‌ای را تشکیل داده و درخواست دیدار را ارائه کرده که برای آن هم فرصتی در نظر گرفته نشده است.

پیش از این نیز شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب خواستار اعمال تغییرات جدی در دولت دوم حسن روحانی شده بودند. بیشترین تاکید نیز بر تغییر در دو حوزه تیم اقتصادی و وزارت کشور بود.

به عنوان مثال محمدجواد حق شناس، عضو منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران،‌ در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: اگر روحانی «بخواهد به وعده‌های خود عمل كند و برای فايق شدن به مشكلاتی كه با آن روبه رو است كاری كند، بايد ۵۰ درصد از كابينه يا معاونين خود را ترميم كند.»
 
پیش از این، یکی از روحانیون حامی اصلاح طلبان نیز با اشاره به اینکه اعضای دولت ‌باید با وعده‌های روحانی همسو باشند، نوشته بود: «نمی‌توان در دولت بعدی روحانی دیگر پذیرفت که فردی در مقام سکاندار امور وزارت کشور باشد که با وجود مشی اعتدالی‌اش فاصله‌ای بعید از خواسته‌ها و برنامه‌های اعلامی روحانی در دوران تبلیغات انتخابات دارد.
 
این روزنامه افزوده بود:«نمی‌توان قبول کرد که برای کرسی وزارت دادگستری،حتی با وجود سازوکاری که برای انتخاب این وزیر وجود دارد و هماهنگی با رئیس قوه قضائیه از ملزومات آن در نظر گرفته شده است، فردی به مجلس معرفی شود که در کارنامه کاری خود سوابق درخشان و همسویی با روحانی نداشته است.»

گفتنی است مراسم تحلیف قرار است در ۱۴ مرداد برگزار شود و پس از مراسم، رئیس جمهور منتخب دو هفته فرصت دارد تا کابینه خود را به مجلس معرفی کند.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ انتخابات ریاست جمهوری+ عارف+ سهم خواهی+روحانی+ کابینه دولت دوازدهم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۷:۱۰:۳۶
جالبه، مردم بارها در انتخابات های متوالی و خصوصا انتخابات اخیر، رای نه دادند به اصولگرایان باز هم می آیند و میگویند کابینه سیاسی نشود.
اصلا اگر اصولگرایان در کابینه باشند .... مردم هست (4475746) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۷:۱۵:۲۴
از همان 4 سال پیش مشخص بود که دار و دسته روحانی از اصلاح طلبان استفاده ابزاری میکنند (4475752) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۸:۳۵
همین قدر بدونید در انتخابات مجلس چند سال پیش احمدی نژاد با روحانی تو یه دونه لیست بودند (4476096) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۷:۲۸:۳۲
آقای عارف کافی است . همین که زحمت کشیدند دکتر عارف،طیب نیا وزیر محترم اقتصاد را به دولت معرفی کردند کافی است. دیگر سهم اصلاح طلبان کافی است. (4475761) (alef-3)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۷:۳۵:۴۰
آقای عارف سهم خواهی نکرده این اشتباهش است
در فرانسه وقتی که مکرون رئیس جمهور شد نخست وزیرش را از حزب حامیش انتخاب کرد ضمن اینکه در انتخابات مجلس جدید نیز به حزب همراهش کرسی داد. گرفتن کرسی های وزارت خانه برای حامیان "حق" است (4475767) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۹:۴۳
دوره قبل که عارف خواست معاون اول بشه. (4476098) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۸:۴۴:۴۱
بداخلاقی ها رو سایت انتخاب شروع کرد (4475829) (alef-3)
 
مقداد
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۰:۲۸:۲۱
روحانی باید بدونه که رائی که آوورده از اصلاح طلب ها و شعار های اصلاحطلبانه و حمایت کامل ایشان بوده. دوستان اصلاح طلب حق دارن سهم خواهی کنن. کاملا طبیعیست. نمیشه که رای اصلاح طلبی بیاره، ساز جدا گانه بزنه ! (4475950) (alef-11)
 
میرزا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۶:۴۵
اگر اصلاح طلبان امثال عارف و همین ابطحی و .... باشن روحانی از همشون اصلاح طلب تره . (4476116) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۲۸:۲۸
آقای روحانی رئیس جمهور شدنش رو مدیون اصلاح طلبان همچون آقای عارف است ، اگه اصلاح طلبان حمایت نمی کردند آقای روحانی صد سال با اشخاصی مثل آقای حسام الدین آشنا رای نمی آورد . پس حواسش باشه چون چهار سال بعد هم به این حامیان نیاز داره . (4476348) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۵:۱۱
حق عارف این نیست. عارف در سال 92 به نفع روحانی کنار رفت در حالیکه میتوانست این کار رو نکنه. حزب کارگزاران و اعتدالگراها دنبال سهم بیشتر از دولت هستن در حالیکه کار اصلی رو تو انتخابات اصلاح طلبا انجام دادن (4476396) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.