توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 459744
ترامپ 2013: حمله به سوریه هیچ عایدی ندارد/ ترامپ 2017: باید در سوریه کاری بکنم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۹
دونالد ترامپ در حالی دولت سوریه را به «حمله شیمیایی» متهم کرده و از لزوم اقدام آمریکا سخن گفته که در بحبوحه جنجالها در سال 2013 در خصوص اقدام نظامی واشنگتن علیه دمشق خطاب به باراک اوباما گفته بود: «به سوریه حمله نکن».
 
به گزارش فارس، با نگاهی به توئیت‌های دونالد ترامپ در سال 2013 و مخالفت او با اقدام نظامی علیه سوریه به خاطر ادعای «استفاده از تسلیحات شیمیایی» و عبور دمشق از «خط قرمز باراک اوباما»، یک موضوع خود را به وضوح نشان می دهد و آن اینکه  موضع رئیس جمهور کنونی آمریکا در قیاس با 4 سال قبل، تغییر اساسی کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری چهارشنبه (دیروز) دولت سوریه را به «حمله شیمیایی وحشتناک» در ادلب متهم کرد و در اظهارنظری جنگ طلبانه گفته که «اکنون این مسئولیت من است که باید با آن مواجه شوم».

از ترامپ درباره اینکه آیا آمریکا اقدام نظامی در سوریه خواهد کرد و اینکه طرح او برای این موضوع چه هست، سوال شد.
وی در مورد احتمال مداخله نظامی در سوریه گفت: «در موضوع نظامی، نمی‌گویم که چه کاری انجام می‌دهم. من از اختیاراتم استفاده می‌کنم، چون خط قرمزهای زیادی نقض شده، اما نمی‌گویم که قصد دارم چه کنم».

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین تصریح کرد: «آنچه دیروز در سوریه اتفاق افتاد، نگاه من به (بشار) اسد و سوریه را خیلی زیاد تغییر داد».

این اظهارنظر در حالی مطرح شده که او در جریان کارزار انتخاباتی سال گذشته، بارها از موضع دولت باراک اوباما در قبال سوریه انتقاد کرده و حتی در یکی از مناظرات انتخاباتی درباره رئیس‌جمهور سوریه گفته بود: «(بشار) اسد آدم  بدی است اما او دارد تروریستها را می‌کُشد».

از سوی دیگر، ترامپ در سال 2013 و در بحبوحه جنجال‌ها و تهدیدات باراک اوباما برای اقدام نظامی علیه سوریه به خاطر عبور از خط قرمز ادعایی «استفاده از سلاح‌های شیمیایی»، نظر کاملا متفاوتی از آنچه حالا ابراز داشته، مطرح کرده بود.
رئیس‌جمهور کنونی آمریکا با توئیت‌هایی که در اوج تهدیدات و جنجال‌ها درباره «اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه» در سال 2013 منتشر شده بود،  از باراک اوباما خواسته بود که به سوریه حمله نکند.

اول سپتامبر آن سال، او حمله آمریکا به سوریه را «وحشتناک» و «بسیار پرهزینه» خوانده بود؛ هزینه‌ای که از نظر ترامپ فراتر از مسائل مالی پیش می‌رفت.

چهارم سپتامبر 2013 ترامپ در توئیتی نوشت: «آنچه من می‌گویم این است که از سوریه دور بمانید».

وی در توئیت پنجم سپتامبر تاکید کرده بود: «دوباره به این رهبر خیلی احمقمان می‌گویم که به سوریه حمله نکن. اگر این کار را بکنی، اتفاقات بد بسیار زیادی حادث خواهد شد و از آن جنگ، هیچ چیز عاید آمریکا نخواهد شد».

ترامپ 7 سپتامبر 2013 هم در توئیتی دیگر با تاکید بر اینکه هیچ موضوع خوبی از حمله به سوریه عاید آمریکا نخواهد شد، نوشت: «رئیس‌جمهور اوباما به سوریه حمله نکن».
انتهای پیام/ص
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ + آمریکا + سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.