توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 275243
«در کار با گروتفسکی»؛ توماس ریچاردز؛ مترجم افشین غفاریان؛ قطره
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۶
در کار با گروتفسکی
(روی حرکات جسمانی)
نویسنده: توماس ریچاردز
مترجم: افشین غفاریان
ناشر: قطره، چاپ دوم، ۱۳۹۰
۱۵۲ صفحه ،۳۵۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستانها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستانها اینجا کلیک کنید.

*****

«تئاتر امروز جهان» عنوان مجموعه کتابهایی‌ست که نشر قطره به نیت جبران کمبود کتابهای پایه‌ای تئاتر، از چند سال پیش بدین سو انتشار آنها را آغاز کرده است. حضور دکتر قطب الدین صادقی به عنوان مشاور در معرفی و انتخاب کتابهای سودمند در این زمینه نقطه قوتی برای این مجموعه بوده که شمار کتابهای آن از ۵۰ عنوان هم فراتر رفته است.

یرژی گروتفسکی یکی از شخصیت‌های برجسته دنیای تئاتر محسوب می‌شود، لهستانی تبار است و در دهه پنجاه میلادی برای تحصیل تئاتر به مسکو رفت و با چهره‌های برجسته‌ای چون استانیسلاوسکی آشنا شد و به تجربیات و دیدگاه‌های او علاقه پیدا کرد. کتاب «در کار با گروتفسکی، روی حرکات بدن» به عنوان چهل و پنجمین سری تئاتر امروز جهان نشر قطره به طرح دیدگاه‌های گروتفسکی اختصاص دارد.

توماس ریچاردز (نویسنده این کتاب) قریب به ده سال نزدیکترین همکار گروتفسکی بوده و به عنوان میراث‌دار این چهره نام‌دار کوشیده در این کتاب مهمترین تجربه‌های او را ثبت و ضبط کند. ریچاردز در فصل نخست کتاب عنوان کرده، «محور این نوشته پژوهشی است که استانیسلاوسکی در دوره آخر کارش به آن پرداخت و بعدها توسط گروتفسکی توسعه داده شد».

کتاب حاضر از ۱۲ فصل، به همراه مختصری درباره زندگی گروتفسکی و مقدمه‌ای به قلم خود او تشکیل شده است.. «پیش‌گفتاری از گروتفسکی»، «استانیسلاوسکی و گروتفسکی»،‌ «ریچارد چیشلاک در دانشگاه ییل»،‌ «کارگاه تئاترعینی»، ‌«در نیویورک»، ‌«سخنرانی گروتفسکی در کالج هانتر»، «کار در بوتیناچیو: حمله بر ناشیگری»،‌ «یک سال همراه با گروتفسکی در تئاتر عینی»،‌ «در مرکز کار گروتفسکی»،‌ «مراحل آغازین»،‌ «گروتفسکی در برابر استانیسلاوسکی: تکانه‌ها»،‌ «حرکات واقع‌گرایانه در زندگی روزمره» و «نتیجه‌ای بر حرکات واقع‌گرایانه» اسامی فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهد.

گفتنی‌ست گروتفسکی پیش از انقلاب به همراه گروهش به ایران آمده و به اجرای نمایش نیز پرداخته بود.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«در کار با گروتفسکی»؛ توماس ریچاردز؛ مترجم افشین غفاریان؛ قطره