توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 453849
کاهش ۲۸ درصدی ورودی آب به ۵ سد تهران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
رحیم میدانی با اشاره به اینکه با وجود بارش‌های پاییز و زمستان گذشته، وضعیت خشکسالی در پهنه وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد، گفت:150 میلی‌متر بارش در کشور رخ داده است که در مقایسه با دوره بلندمدت 6 درصد کاهش و در قیاس با مدت مشابه پارسال 4 درصد کاهش یافته است.
به گزارش فارس، معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به اینکه با وجود بارش‌های پاییز و زمستان گذشته، وضعیت خشکسالی در پهنه وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد گفت: ورودی آب به پنج سد لار، طالقان، کرج، لتیان و ماملو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 28 درصد کاهش یافته است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رحیم میدانی با اشاره به اینکه با وجود بارش‌های پاییز و زمستان گذشته، وضعیت خشکسالی در پهنه وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد، گفت:150 میلی‌متر بارش در کشور رخ داده است که در مقایسه با دوره بلندمدت 6 درصد کاهش و در قیاس با مدت مشابه پارسال 4 درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: از شش حوضه اصلی کشور چهار حوضه در مقایسه با دوره درازمدت با کاهش بارش‌ها روبرو بوده و تنها دو حوضه بارش‌هایی بیشتر از متوسط بلندمدت را تجربه کرده‌اند.
میدانی با اشاره به وضعیت حوضه‌های آبریز اصلی کشور گفت: حوضه خزر پنج درصد، حوضه خلیج فارس و دریای عمان شش درصد، حوضه دریاچه ارومیه 17 درصد و حوضه مرزی شرق 27 درصد کاهش در مقایسه با دوره درازمدت داشته‌اند. همچنین دو حوضه مرکزی با چهار درصد و حوضه قرقون با 11 درصد تنها حوضه‌های با افزایش بارش بوده‌اند.
وی ادامه داد: بررسی آمار بارش استان‌های کشور نشان می‌دهد که از 31 استان کشور 21 استان بارش‌هایی منفی در مقایسه با درازمدت را تجربه کرده‌اند و استان‌های مهمی مانند خوزستان، ایلام، اصفهان و کردستان به ترتیب با 50، 37، 18 و 25 درصد کاهش روبرو هستند. همچنین استان کرمانشاه با 37 درصد کاهش بارش و کهگیلویه و بویر احمد با 37 درصد کاهش بارش در قیاس با دوره بلندمدت در وضعیت مناسبی به لحاظ بارش‌ها قرار ندارند.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به افت شدید بارش در استان‌های مرکزی ایران یادآور شد: به دلیل کاهش بارش‌ها در فلات مرکزی ورودی آب به سدهای کشور نیز دچار افت محسوسی شده و ورودی آب به سدی مانند سد درودزن شیراز که تأمین کننده آب شرب شهر شیراز است نسبت به سال گذشته 44 درصد کاهش و سد سفیدرود 52 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: با وجود کاهش شدید ورودی به سدهای کشور به دلیل مدیریت آب خروجی از سدها، آب پشت سدها 25.9 میلیارد مترمکعب بوده و در وضعیتی مشابه سال گذشته قرار دارد و تلاش شده تا آبی که از سال گذشته ذخیره شده بود، از دست نرود.
میدانی با اشاره به وضعیت سدهای تهران گفت: ورودی آب به پنج سد لار، طالقان، کرج، لتیان و ماملو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 28 درصد کاهش یافته است اما با وجود مدیریت‌های صورت گرفته در زمان کنونی بیش از 50 میلیون مترمکعب بیشتر از سال‌های گذشته آب پشت سدهای تهران وجود دارد.
 
 
کلمات کلیدی : آب+سد+ذخیره سدها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.