نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 233140
جزئیات ساخت مرورگر ایرانی «ناپ»
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۶
مجری طرح کلان ملی ساخت مرورگر نرم افزاری "ناپ" با اشاره به طرح تولید سامانه های نرم افزاری پایه در کشور گفت: هدف از ساخت این نرم افزار ایجاد مرورگری منطبق با فرهنگ و زبان فارسي با تسهيل فرآيند مرور صفحات و تسهيل كاربري و رواج استفاده از وب براي اقشار متنوع جامعه و همچنین نیازهای بومی و امنیتی در داخل کشور است.

مهدی شجری مدیر گروه فناوری اطلاعات دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه امیر کبیر در گفتگو با مهر، افزود: طرح کلان ملی تولید سامانه های نرم افزاری پایه شامل ساخت نرم افزار هایی از جمله سیستم عامل، مرورگر، دیتابیس و نرم افزارهای اداری هستند که توسط چندین دانشگاه در سطح کشور در حال پژوهش و ساخت است و قسمت ساخت مرورگر بر عهده دانشگاه امیرکبیر گذاشته شده است.

شجری با بیان اینکه استفاده از شبكه‌ي جهاني اينترنت در کشور رو به افزایش است خاطر نشان کرد: ایجاد مرورگری منطبق با فرهنگ و زبان فارسي با تسهيل فرآيند مرور صفحات، مي‌تواند نقش بسزايي در تسهيل كاربري و رواج استفاده از وب براي اقشار متنوع جامعه داشته باشد و منجر به ارتقاء دانش مرتبط با فناوری اطلاعات در کل کشور می شود.

وی از ضروری دانستن بومی سازی مرورگر در کشور توضیح داد و گفت: با توجه به اینکه بسیاری از افراد جامعه با زبان و اصطلاحات لاتين آشنايي ندارند و از طرفی استانداردها و قابلیتهای پردازشی زبان فارسی باید توسط نهادهای داخلی مدیریت شود از اين جهت ایجاد مرورگر تولید داخل ضروري به‌نظر مي‌رسد.

مجری ساخت مرورگر طرح کلان ملی نرم افزاری ناپ با تاکید بر اهمیت بومی سازی مرورگر، گفت: افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران در استفاده از اتصالات اینترنتی از مهمترین اهداف مورد نظر در تولید مرورگر ایرانی است و به علل متعددی از جمله ارتباط بی واسطه با اینترنت و بروز رسانی و تغییرات دایمی آن بالاترین اولویت را به خود اختصاص می دهد.

شجری گفت: در اختیار داشتن این فناوری می تواند انگیزه تجاری سازی فناوری مرور گر را در کشور به وجود آورد هرچند که رقابت سختی با کشور های دیگر در زمینه فناوری مرورگر وجود دارد.

این استاد دانشگاه هدف از اجرای پروژه‌ی مرورگر را به صورت خلاصه توضیح داد و اظهار کرد: توسعه یک مرورگر ایرانی مطابق با نیازهای بومی و امنیتی داخل کشور با هدف بومی‌سازی دانش مرورگر و کسب سهم قابل قبول از بازار مرورگر و درآمدهای مرتبط به آن در داخل کشور است.

شجری با توضیح اینکه اولویت نیاز به زیرساختها و نرم افزارهای بومی امن توسط شورای عتف و مسولین طرح کلان ناپ تبیین شده یادآور شد: از ۱۸ فازی که طرح کلان مرورگر اختصاص دارد، فاز آغازین پروژه مرورگر که تمرکز آن بر روی مطالعات جامع روی مرورگرهای موجود و تعیین نیازمندی­های مرورگر به صورت کلی و اجزای درونی آن بوده است به صورت کامل به اتمام رسیده است.

وی افزود: فاز دوم طرح که ساخت مرورگر پایه است در حال اجرا است که با اتمام این دو فاز می توان گفت که ۱۰ درصد طرح به صورت کامل انجام شده است.

مجری ساخت مرورگر طرح کلان ملی نرم افزاری ناپ یادآور شد: کارکردهای امنیتی به تدریج در فازهای مختلف به مرورگر در حال ساخت، اضافه می شود و در اجرای فاز دوم، بحث "آنتی فیشینگ"که مربوط به جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو و هک کردن اطلاعات شخصی بانکی افرادی که از سیستم بانکداری الکترونیکی استفاده می کنند در حال بررسی است که نتیجه این تحقیقات، تعبیه قابلیت آنتی فیشینگ در مرورگر پایه است.

شجری اظهار داشت: در طرح کلان مرورگر به جهت آینده نگری تصمیم بر آن شده تا موتور پرداختی که در نسخه های اولیه مبنا قرار می گیرد، قوی ترین و بروزترین موتور متن باز موجود باشد ولی در ادامه پروژه پژوهش وتوسعه روی موتورهای مورد استفاده هم اجرا خواهد شد.
 
سعید
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۳:۴۵:۲۶
بسم الله الرحمن الرحیم
از سیاست گذاران عطف می پرسم:
یک- پروژه لینوکسی که دانشگاه شریف پیگریش بود به کجا رسید؟ ده سال پیش
دو- سیستم عامل ملی
سه- آیا راه های کم هزینه تری برای رسیدن به مروگر ایرانی ندارید؟ خب بپرسید!
چهار- دانشگاه امیرکبیر هم که شده دکان پروژه های ملی با خروجی های حداقلی

نتیجه: حرام است اگر بودجه ای بیش از یکصد میلیون تومان برای این مرورگر ملی تصویب کرده باشید. با یک صد میلیون تومان من دوتا مروگر ملی می دهم بیرون. در ضمن، مگر هدف فقط ارائه یک مرور گر است؟ بحث یادگیری و مسمتر بودن این خروجی چگونه دیده شده است؟
پنج- کل متن را دوباره بخوانید همش شعار. فازبندی پروژه را بچسبید که دو فازی که گفته شده بدیهی ترین فازها برای یک فرد ناآشنا به موضوع بود. از فردی آشنابه بحث حمایت می کردید عمرا این دو فاز را انجام میداد.

موفق باشید جناب شجری
سعید- ناراحت از سیاستگذاران بدون بینش کافی به موضوع (2236467) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۳:۵۷:۱۲
ندیده میگم مزخرفه! مثل لینوکس فارسی که دانشگاه شریف فقط پولش گرفت و هیچی تحویل نداد اینجا هم دانشگاه امیرکبیر میگیره و هیچی تحویل نمی ده!
احتمالا موتورش از فایر فاکس استفاده کرده و فقط پوستشو نوشتن! (2236485) (alef-13)
 
ایمان
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۳:۵۷:۲۲
یاد پروژه سیستم عامل ملی افتادم. یک پروژه تعریف کردین تا بگین که بی کار نیستین ... .
حالا افتادین دنبال مرورگر ملی ... .

بجای هدر دادن اینهمه منابع مالی کاش یکم درست مدیریت می شد . بهترین راه حل همونی هست که کل دنیا داره انجام میده . استفاده از اوپن سورس و تغییر آن برای نیاز های جامعه . چرا اینقده میخواین بگین که خارق العاده هستین ؟؟؟ (2236487) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۴:۱۴:۲۷
با این اوصاف زبان انگلیسی رو ساپورت نمی کنه
فقط تبیان باز میشه و راسخون (2236511) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۴:۴۲:۰۱
بار دیگر هدر دادن پول (2236541) (alef-13)