نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481145
ضربه تصمیمات غیرکارشناسی به بازار مسکن
سید مهدی هاشمی؛ 20 خرداد 96
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
اخذ مالیات 15 تا 25درصدی از سازندگان مسکن از آن دست تصمیماتی است که با شعار امسال نمی‌خواند؛ متاسفانه روحیه تولید و اشتغال در برخی تصمیم‌گیری‌ها و اجرای احکام مشاهده نمی‌شود و این در حالی است که اقتصاد سال‌هاست در رکود قرار دارد.

دولت اکنون باید در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال به فکر تسهیل تولید و افزایش اشتغال باشد که این موضوع ظاهرا در هیات دولت مغفول مانده است. اجرای ماده 77 قانون مالیات‌های مستقیم موجب خروج سرمایه از تولید به بازارهای کاذب می‌شود، تولید مسکن در سال‌های گذشته کاهش یافته و هرچه عرضه کمتر شود، تقاضا انباشته خواهد شد که این موضوع نارضایتی مردم و افزایش قیمت آشکار و پنهان را به دنبال خواهد داشت.

دولت در این شرایط باید به فکر رونق در کسب و کار باشد و از طریق ایجاد اشتغال و افزایش ظرفیت تولید کارخانجات مالیات بیشتری را دریافت کند اما متاسفانه دولت تنها به فکر درآمد خود از بخشی است که بخش خصوصی بیشترین فعالیت و تولید را دارد و آن بخش مولد مسکن است. دولت همچنین متاسفانه به جای مهار رکود در بخش مسکن، ساز و کار تشدید رکود را بیشتر می‌کند.

دولت با اعمال چنین سیاست‌هایی هم به درآمد خود آسیب می‌زند، هم بخش خصوصی را تضعیف می‌کند و هم فاصله طبقاتی را بیشتر خواهد کرد.

زمانی که قیمت مسکن با قدرت خرید مردم فاصله زیادی داشته باشد مشکلات دیگری سر باز می‌کند. به بیان بهتر وقتی امکان تأمین مسکن برای اقشار متوسط و پایین جامعه کاهش پیدا کند، سن ازدواج بالا می‌رود و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را به‌دنبال خواهد داشت. این اقدامات نتیجه عدم شناخت و کار کارشناسی روی مصوبه‌های دولت است. مسئولان و مدیران و متولیان بخش ساختمان درک صحیحی از موضوع ندارند و این باعث می‌شود روز‌به‌روز مشکلات بخش مسکن بیشتر شود.

 
 
کلمات کلیدی : مسکن+مالیات بر مسکن+مالیات+ساخت و ساز
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۰۹:۵۰:۵۳
خواهشا چاپ کنید.
اولا که ضربه غیرکارشناسی مسکن از بدو انقلاب شروع شده تا ذره ذره وارد رکود بشه. واقعا این مطلب فقط یک طرفه برای ضربه زدن اون هم بدون آگاهی به دولته.
این حرکت باید سالها پیش اتفاق می افتاد عزیز دل برادر.
و اون هم به خاطر تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه ای که به خاطر سیاست های کلان اشتباه دولت های گذشته و مخصوصا دولت نهم و دهم اتفاق افتاده!

اگر مالیات بر مسکن، سال های پیش به اجرا گذاشته می شد. اگر دولت های گذشته حتی ذره ذره سیاست هایی رو برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد به اجرا می گذاشتند، اگر مسکن مهر دست یک عده چپاول گر نمی افتاد، اگر این همه سرمایه محبوس شده در مسکن مهر یک سومش اصولی و درست مصرف می شد. اگر تحریم ها اتفاق نمی افتاد که هرکس به هربهانه ای قیمت ها و مصالح رو افزایش بده، اگر قیمت زمین برای افراد ضعیف و متوسط انقدر نجومی نبود.

سودجویان به این فکر نمی افتادند که متحد بشن و همه سرمایه هاشون وارد مسکن کنند و روزبه روز قیمت ها رو افزایش بدن که سود های نجومی کنند.

اره عزیز دل برادر.

شما هنوز الفبای اقتصاد مقاوتی رو هم نمی دونید!! (4421803) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.